یک سوم از جمعیت جهان به علت آلودگی نوری ستارگان را نمی بینند - الشرق الاوسط فارسی، پنجره ای بسوی جهان ایرانی و دنیای عربالشرق الاوسط فارسی، پنجره ای بسوی جهان ایرانی و دنیای عرب
شرق پارسی
به قلم:
تاریخ: یکشنبه, 12 ژوئن, 2016
۰

یک سوم از جمعیت جهان به علت آلودگی نوری ستارگان را نمی بینند

۹۹% از ساکنان غرب نمی توانند «راه شیری» را ببینند

آلودگی نوری ستارگان راه شیری را از دید ساکنان اروپا و آمریکا پنهان می کند – عکس از واشنگتن پست

آلودگی نوری ستارگان راه شیری را از دید ساکنان اروپا و آمریکا پنهان می کند – عکس از واشنگتن پست

گروهی از دانشمندانی که  آخرین کتاب «اطلس» در مورد مشکل آلودگی نوری در اطراف جهان را گرد آوردند می گویند ۴ نفر از هر ۵ نفر در روی کره زمین، از جمله ۹۹ درصد از ساکنان ایالات متحده و اروپا در آلودگی نوری زندگی می کنند و نمی توانند «راه شیری» را ببینند.

دانشمندان همچنین کشف کردند بیش از یک سوم از جمعیت جهان حتی در شب های صاف و آرام دیگر قادر به دیدن ستاره نیستند، و آلودگی نوری در برخی از کشورها به سطح بالایی رسیده است تا حدی که مردم را از دیدن آسمان به وضوح در شب به علت تاری نور کاذب منع می کند. بر اساس تحقیقات «اطلس» آلودگی جدید نوری در جهان، بیش از ۸۰ درصد از جمعیت جهان در زیر آسمانی پر از چراغ های صنعتی زندگی می کنند.

اما در غرب اروپا هنوز مناطق بسیار کمی به ویژه در اسکاتلند، سوئد، نروژ، و بخش هایی از اسپانیا و اتریش وجود دارد که نسبتاً شاهد آلودگی کمتری بر اثر آلودگی های صنعتی هستند.

شرق پارسی

شرق پارسی

شرق پارسی تلاش دارد تحلیل‌های به روز از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تجزیه و تحلیل اخبار سیاسی گرفته تا مباحثه میان روشنفکران برجسته جهانی و مصاحبه با چهره‌های سرشناس سیاسی برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند. از همه مهمتر، شرق پارسی تلاش می‌کند با در نظر گرفتن تازه‌ترین ایده‌ها و تحلیل‌ها، نگاه و بازتابی فراتر از گزارش و خبر در اختیار خواننده قرار دهد.

More Posts - Website - Twitter - Facebook

اشتراک

نظر دهید

XHTML/HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>