«نود سال شکوه و زیبایی».. طراحی هایی که چهار فصل زندگی «الیزابت دوم» را بازگو می کنند - الشرق الاوسط فارسی، پنجره ای بسوی جهان ایرانی و دنیای عربالشرق الاوسط فارسی، پنجره ای بسوی جهان ایرانی و دنیای عرب
شرق پارسی
به قلم:
تاریخ: شنبه, 23 جولای, 2016
۰

«نود سال شکوه و زیبایی».. طراحی هایی که چهار فصل زندگی «الیزابت دوم» را بازگو می کنند

صدها کلاه و لباس در افتتاحیه تابستانه کاخ باکینگهام

نمایش لباس های ملکه الیزابت دوم ملکه بریتانیا

نمایش لباس های ملکه الیزابت دوم ملکه بریتانیا

افتتاحیه تابستانه کاخ باکینگهام، در سالی که بریتانیا تولد نود سالگی ملکه خود را جشن می گیرد، شاهد ۹۰ سال شکوه و زیبایی از کمد لباس های ملکه بود، که ۱۵۰ لباس، به علاوه صدها کلاهی را که ملکه در دیدارهای خود با پادشاهان، رؤسا، شخصیت های رسمی و همچنین هنرمندان به تن کرده بود را شامل شد.

یک تور چشم گیر و در عین حال شگفت انگیز، زیرا هر قطعه به نمایش درآمده، با دقت فراوان طراحی و اجرا شده است. آن چه برای مناسبت های مختلف طراحی شده است، مانند مراسم تاجگذاری و جلسات کشورهای مشترک المنافع، در کنار شکوه طراحی، پارچه، و گلدوزی، نمادهایی از کشورهای وابسته به آن در نقش ها و گلدوزی ها را جمع کرده است. مثلاً در لباس تاجگذاری، «گل رز» وجود دارد که نماد انگلستان، و نمادهایی از ولز و کانادا است.

این شیوه همچنین در لباس هایی که برای سفرهای خارجی ملکه طراحی شده بودند نیز دیده می شود.  در نمایشی پانورامایی، ابتدا لباسی که از ابریشم انگیسی و تور دوخته شده بود آغاز شد که الیزابت در مراسم تعمید خود در ۲۹ ماه می سال ۱۹۲۶ آن را پوشیده بود، و این لباس به سفارش ملکه ویکتوریا برای تعمید دخترش دوخته شده بود، و طوری طراحی شده است که مانند لباس عروسی وی بود و پس از او الیزابت و ۶۲ کودک سلطنتی، از جمله پرنس چارلز، ولیعهد و نوه اش شاهزاده ویلیام دوک کمبریج آن را به تن کردند، و در آخر به لباسی منتهی شد که ملکه اخیراً در مراسم رژه گارد سلطنتی به تن کرده بود.

شایان ذکر است که افتتاح تابستانه کاخ، اتفاق مهمی در برنامه سفر گردشگران خارجی و عرب به لندن به شمار می آید، که با علاقه و اهمیت زیادی برای آن برنامه ریزی می شود، و در کنار گشت و گذار در گوشه های اتاق های تاریخی، نمایشگاه ویژه ای برگزار می شود که هر سال تغییر می کند، هر چند موضوع آن یکی است و بر روی جنبه ای از زندگی ملکه الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، تمرکز می کند.

شرق پارسی

شرق پارسی

شرق پارسی تلاش دارد تحلیل‌های به روز از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تجزیه و تحلیل اخبار سیاسی گرفته تا مباحثه میان روشنفکران برجسته جهانی و مصاحبه با چهره‌های سرشناس سیاسی برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند. از همه مهمتر، شرق پارسی تلاش می‌کند با در نظر گرفتن تازه‌ترین ایده‌ها و تحلیل‌ها، نگاه و بازتابی فراتر از گزارش و خبر در اختیار خواننده قرار دهد.

More Posts - Website - Twitter - Facebook

اشتراک

نظر دهید

XHTML/HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>