تظاهرات گسترده در خارطوم

تظاهرات گسترده در خارطوم

نیروهای امنیتی از گاز اشک آور برای سرکوب تظاهرکنندگان استفاده کردند
جمعه, 8 فوریه, 2019 - 15:45
خارطوم: احمد یونس

هزاران سودانی اقدامات شدید نیروهای امنیتی را به چالش کشیده و در پاسخ به فراخوان «تجمع صاحبان حرف سودان» برای شرکت در تظاهرات «کاروان بازداشتی‌ها و شکنجه» در «بازار عربی» بزرگ‌ترین بازار خارطوم شرکت کردند.

به گزارش الشرق الاوسط، این اعتراض‌ها روز گذشته در شامگاه انتقاد عمر البشیر رئیس‌جمهور سودان از «قانون کل نظام» و اعتراف وی به مبانی اعتراضات اقتصادی بود که باعث شد جوانان به خیابان‌ها بریزند.

«تجمع صاحبان حرف سودان» نیز فواخوان تظاهراتی را داد که نام «کاروان بازداشت‌شدگان و شکنجه» بر آن اطلاق کرد و هدف از آن محکوم کردن بازداشت شدن صدها تظاهرکننده و توقیف آنها طی تظاهرات دوماه اخیر کشور است.

علیرغم تأکید البشیر به خبرنگاران مبنی بر آزادی بازداشت شدگان اما تا دیشب کسی آزاد نشد و علاوه بر آن تعدادی از تظاهرکنندگان نیز روز گذشته بازداشت شدند.

بر اساس اظهارات ناظران، شرکت گستردهٔ مردم در موج اعتراضات کم نشد و نیروهای امنیتی از گاز اشکاور برای متفرق کردن آنها استفاده کردند.

عمر الشیر در برابر خبرنگاران اعتراف کرد کسانی که خواهان کناره‌گیری آن هستند جوانان بوده که اغلب آنها دختران کم سن و سال هستند. وی قانون کل و فشار دستگاه‌های امنیتی در اجرای آن را دلیل اصلی خشم این جوانان دانست.

به موجب «قانون کل نظام» دستگاه‌های امنیتی اجازهٔ وارد شدن به حریم خصوصی شهروندان و اعتراض به پوشش و رفتار آنها را دارند.

تجمع زنان و مردان مخالف قانون است و این قانون به خصوص زنان را نشانه گرفته‌است به طوری که پوشیدن شلوار را برای آنها ممنوع کرده و حجاب در آن اجباری است و در صورت مخالفت از آن زنان به زندان، شلاق و پرداخت غرامت مالی محکوم می‌شوند.

در این میان تظاهرکنندگان به اظهارات البشیر در خصوص قانون اعتنایی نکرده و عنوان کردند برای ساقط کردن قانون و به دست آوردن آزادی تظاهرات می‌کنند.

«تجمع صاحبان حرف سودان» نیز روز گذشته بر پایگاه اینترنتی خود، از تظاهرات گسترده در مناطق مختلف پایتخت و شهرهای دیگر خبر داد.

از سوی دیگر عامر محمد ابراهیم رئیس دادستانی کل و کمیتهٔ تحقیق دربارهٔ قربانیان تظاهرات عنوان کرد که فوت احمد الخیر در جمعه گذشته بر اثر ضرباتی بود که در هنگام بازداشت به وی وارد شد و دادستانی خواستار تحویل کسانی شده‌است که وی را دستگیر کرده و از آن بازجویی کردند تا در خصوص این قضیه تحقیق کند.

وی گفت بر اساس گزارش پزشکی این معلم در اثر ضربات محکمی به کمر، کلیه‌ها و میان ران کشته شد نه در اثر تعرض جنسی به وسیلهٔ ابزاری سفت.

پیش از این مسئول ایالت کسلا و رئیس پلیس آن ا اعلام کرده بودند که این معلم در اثر مسمویت غذایی جان سپرده‌است در حالیکه گزارش‌های پزشکی این موضوع را رد کرد.

گفتی است تظاهرات سودان از ۱۹ دسامبر (۲۸ آذر) در اعتراض به وضعیت اقتصادی، گرانی، کمبود کالاهای اساسی از جمله سوخت، نان و … شروع شد و تاکنون ادامه دارد. بر اساس آمارهای رسمی تا کنون ۳۰ نفر در این اعتراضات کشته شدند اما معارضان و سازمان‌های قانونی تعداد آنها را بیش از ۵۰ نفر اعلام کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای