​اربیل عراق میزبان کنفرانس تشکیل خودمختاری استان «نینوا»

​اربیل عراق میزبان کنفرانس تشکیل خودمختاری استان «نینوا»

دوشنبه, 11 فوریه, 2019 - 16:00

بار دیگر بحث تشکیل خودمختاری استان «نینوا» در کشور عراق داغ شد، پس از یک سال از آزادسازی این استان به مرکزیت شهر موصل، که بیش از سه سال در دست «داعش» بود، امروز جریان تشکیل خودمختاری استان نینوا در دستور کار برخی مسئولان محلی قرار گرفت.

به گزارش الشرق الاوسط، این در حالی که درخواست‌های قبلی برخی جریان‌های سیاسی شناخته شده در نینوا، از جمله استاندار سابق نینوا، اثیل النجیفی، دربارهٔ مطرح کردن این موضوع در صحنه سیاسی ظاهر شده بود. «گروهی از داوطلبان مستقل به دور از سیاستمداران و احزاب» این کشور، با انتشار فراخوانی اعلام کردند که در صدد برگزاری «کنفرانس تشکیل خودمختاری استان نینوا» هستند که اکثریت نهادهای رسمی استان با این فراخوان مخالفت کردند.

کمیته آماده‌سازی برگزاری کنفرانس نینوا، روز گذشته در اربیل مرکز کردستان عراق، یک نشستی دربارهٔ این موضوع برگزار کرد و با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «با توجه به حق قانونی ما در تشکیل خودمختاری ایالت نینوا، ضمن حمایت از این ایالت، به جهان تعهد می‌دهیم که تروریسم و فساد را در آن ریشه کن و امنیت، ثبات و زندگی پرنشاط را برای مردم آن فراهم می‌کنیم».

به نظر می‌رسد که درخواست جنبش جدید برای اعلام خودمختاری استان نینوا با نخستین مانع خود یعنی کمیسیون انتخاباتی در نینوا برخورد کرد. این کمسیون به عنوان یکی از نهادهای رسمی که این درخواست را باید بررسی کند، از پذیرفتن این درخواست امتناع ورزید.

بر اساس گفته‌های یک منبع در کمیسیون انتخابات نینوا، اعلام کرده‌است که این درخواست «فاقد شرایط قانونی» است.

ماده ۲ قانون تشکیل ایالت‌های خودمختاری می‌گوید: درخواست باید توسط «یک سوم اعضای هر یک از شوراهای استان‌ها که قصد تشکیل اقلیم یا ایالت را دارند، یا اینکه ۱۰ درصد نمایندگان همان شوراها در هر یک از این استان‌ها، داده شود».

منبع آگاه در نینوا اعلام کرد که «بعید نیست برخی از جریان‌های سیاسی کُرد در پشت ایده اعلام خودمختاری استان نینوا ایستاده‌اند تا با ایجاد جریان در افکار عمومی دربارهٔ ماهیت دولت فدرال، و به دست آوردن منافع در مناطق به اصطلاح مورد کشمکش، بر دولت مرکزی بغداد فشار وار کند.

در همین راستا منصور المرعید نماینده استان نینوا در پارلمان ضمن اعلام بی اطلاعی از این موضوع گفت: «ممکن است این درخواست، آرزویی بیش نیست که از سوی یک گروه رسانه‌ای خاص که برای جلب توجه اعلام شده باشد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای