کوشنر در «نشست ورشو» خطوط اصلی نقشه صلحش را مطرح می‌کند

کوشنر در «نشست ورشو» خطوط اصلی نقشه صلحش را مطرح می‌کند

یک مسئول آمریکایی در گفت‌وگو با «الشرق الاوسط»: روی پیشنهادهای منصفانه و واقعی کار می‌کنیم
چهارشنبه, 13 فوریه, 2019 - 14:30
رویترز
پایتخت لهستان، ورشو امروز خود را آماده پذیرایی از نشست بین‌المللی «تشویق صلح و ثبات در خاورمیانه» با شرکت ده‌ها کشور و سازمان می‌کند. در حالی که نگاه‌ها تا حد زیادی بر مواضعی که دربارهٔ رفتار ایران در منطقه گرفته می‌شود دوخته خواهند شد، این نشست که با حمایت ایالات متحده و لهستان برگزار می‌شود، فرصت کم‌نظیری را به نمایش خواهد گذاشت تا دولت ترامپ برخی خطوط اصلی و مهم مربوط به نقشه‌اش در خصوص صلح میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها را عرضه کند.

به شکل وسیعی انتظار می‌رود شکل و ترکیب نهایی این طرح پس از برگزاری انتخابات اسرائیل در ۹ آوریل آینده اعلام شود. یک مقام بلندپایه در دولت آمریکا به «الشرق الاوسط» گفت که جرد کوشنر، مشاور و داماد رئیس‌جمهوری، در نشست ورشو شرکت می‌کند تا آخرین دست‌آوردهای گروه کاری که به ریاست خود کوشنر در کاخ سفید بر طرح صلح معروف به «معامله قرن» مشغول فعالیت است را برای وزرای خارجه شرکت کننده، تشریح کند.

این مقام گفت که «کوشنر برای ارائه چکیده‌ای از آخرین تحولات در زمینه روشی که گروه با طرح (نقشه صلح) به شکل کامل تقدیم می‌کند بدون آنکه وارد جزئیات آن بشود. همچنین برای پاسخ دادن به پرسش‌های وزرای خارجه شرکت کننده برنامه‌ریزی می‌کند».

به باور برخی این اولین بار است که چنین بحث گسترده‌ای با کشورهای خارجی دربارهٔ برخی جزئیات طرح صورت می‌گیرد که آمریکایی‌ها در آن به شدت پنهان‌کاری می‌کنند. اگر کوشنر موفق به کسب تأیید و موافقت وزرای خارجه کشورهای مهم شرکت کننده در نشست ورشو در خصوص خطوط اصلی طرح صلح بشود، این نتیجه می‌تواند به تلاش‌هایش توانی روانی بدهد پیش از آنکه به همراه جیسون گرینبلات نماینده ویژه ترامپ در مذاکرات روند صلح در خاورمیانه در روزهای آینده این ماه سفر کند.

دولت آمریکا اعلام کرد که کوشنر و گرینبلات این ماه به چند کشور منطقه سفر خواهند کرد اما آن دو بر بخش اقتصادی طرح صلح تمرکز نخواهند کرد. یک مقام آمریکایی در گفتگویی با «الشرق الاوسط» گفت که «کوشنر و گرینبلات در ماه فوریه به خاورمیانه سفر می‌کنند تا در بحث‌های اطراف درگیر در منطقه مشارکت کنند از جمله در زمینه بخش اقتصادی طرح».

اما این مقام تأکید کرد کوشنر و گرینبلات «از روز اول می‌دانستند راه حل اقتصادی به تنهایی برای حل چنین مشکل پیچیده‌ای کافی نیست. اما آنها بر این باورند که (بخش اقتصادی طرح) بسیار مهم است تا زندگی فلسطینی‌ها را بهبود ببخشد که بدون آن تحقق توافق صلح پایدار بسیار دشوار است. به همین دلیل در این زمینه تلاش‌های زیادی کردند». او گفت: «ما بر مشکلات اقتصادی که فلسطینی‌ها با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند، واقفیم و بسیار به آن توجه داریم. از نزدیک مطالعه کردیم، ما می‌خواهیم ببینیم که فرصت‌های اقتصادی بزرگ‌تر و پیشرفت اقتصاد در اختیار فلسطینی‌ها قرار بگیرد».

بدون آنکه وارد جزئیات طرح بشود، این مقام آمریکایی گفت «گروه صلح آمریکایی تلاش می‌کند که طرح منصفانه واقعی و قابل اجرا تقدیم کند که زندگی مردم را بهبود ببخشد. ما می‌فهمیم که در این زمینه شک و شبه‌هایی هست. اما ما بر این باوریم که برای رسیدن به راه حل سازنده که برای همه مفید باشد، فلسطینی‌ها باید دوباره تماس‌ها را با ما برقرار کنند».

در حال حاضر فلسطینی‌ها این مسئله را به‌طور کامل رد می‌کنند و پس از اینکه ترامپ در ماه مارس سفارت آمریکا را از تل آویو به قدس منتقل کرد و این شهر را به عنوان «پایتخت یگانه اسرائیل» به رسمیت شناخت، ایالات متحده را متهم می‌کنند که واسطه بی‌آلایش نیست. حادثه‌ای که موجب اعتراضات وسیع در سرزمین‌های فلسطینی شد. پس از آن تنش میان دولت فلسطین و دولت آمریکا بالا گرفت. دولت آمریکا کمک‌هایی را که پیش از این به سازمان امداد و کار پناهندگان «انروا» یا توسط مؤسسه‌های دیگر می‌کرد، متوقف ساخت.

گزارش‌های آمریکایی حاکی است که ترامپ با ساخت نهایی طرح صلح که کوشنر ارائه کرده، موافقت کرد. این گزارش در ۱۷۵ تا ۲۰۰ صفحه تهیه شده‌است. مقام آمریکایی به این گفته بسنده کرد که «گروه صلح آمریکایی رئیس‌جمهوری را در جریان همه تلاش‌های عملی‌اش قرار داد». او افزود: «ما می‌دانیم که صلح را نمی‌توان بر کسی تحمیل کرد. دو طرف باید طرح را در نظر بگیرند و با هم گفت‌وگو کنند».

اخیراً گزارش‌هایی منسوب به مقامات آمریکایی منتشر شده که حاکی است، طرح صلح شامل بخش‌هایی است که فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها از آنها استقبال خواهند کرد و بخش‌های دیگری نیز وجود دارند که با آنها مخالفت خواهند کرد «اما هر دو طرف در نهایت باید امتیازهایی بدهند».

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای