​هشدار نسبت به نفوذ ایران در سوریه در سایۀ خروج آمریکا

​هشدار نسبت به نفوذ ایران در سوریه در سایۀ خروج آمریکا

سوال‌های اروپایی در اجلاس مونیخ پیرامون خروج آمریکا از سوریه
یکشنبه, 17 فوریه, 2019 - 00:15

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نسبت به تقویت نفوذ روسیه و ایران در سوریه در سایۀ خروج نیروهای آمریکا از این کشور هشدار داد.

به گزارش الشرق الاوسط، نیروهای داعش در بخش کوچکی از شرق سوریه محاصره شده‌اند و احتمال می‌رود که به زودی در این بخش نیز از بین بروند و بعد از آن احتمال دارد که نیروهای آمریکایی شروع به خروج از خاک‌های سوریه کنند.

واشنگتن تأکید کرد که به حضور خود در منطقه ادامه می‌دهد و مایک پنس معاون رئیس‌جمهور آمریکا گفت: آمریکا با هم‌پیمانان خود به پیگیری باقیماندۀ نیروهای داعش هرجا سر برآورند ادامه خواهد داد.

اما واشنگتن در تلاش است که هم‌پیمانان خود را به ماندن در سوریه بعد از خروجش تشویق کند.

مرکل نیز نسبت به ایجاد فضای خالی در این منطقه بعد از خروج آمریکا هشدار داد و در اجلاس مونیخ گفت: آیا ایدۀ خوبی است که آمریکایی‌ها ناگهان و به سرعت از سوریه خارج شوند؟ آیا این کار باعث تقویت قدرت روسیه و ایران در نفوذ به سوریه نمی‌شود؟

در این میان پاتریک شاناهان روز جمعه متعهد به ادامه حمایت آمریکا از جنگ علیه داعش شد اما برای هم‌پیمانان آمریکا این سوال به وجود آمد که چگونه آمریکا پس از خروج چنین کاری خواهد کرد.

دیدیه ریندرس وزیر خارجۀ بلژیک تأکید کرد که آمریکا به شرکایش در ائتلاف بین‌المللی ابلاغ کرد که نیروهایش به جای ماه‌های دیگر طی هفته‌های دیگر سوریه را ترک می‌کنند.

این سوال برای جان اف لودریان وزیر خارجۀ فرانسه به وجود آمد دلیلی که باعث می‌شود آمریکا در سوریه فضای خالی ایجاد کند که به نفع ایران است چیست؟ و این از نظر او رویکرد مبهمی است.

یک منبع فرانسوی نیز اقدام آمریکا را معادله‌ای دانست که مضمون آن به این صورت است «ما می‌رویم، شما می‌مانید».

این منبع افزود: آمریکایی‌ها سعی در تعامل با نتایج یک تصمیم عجولانه دارند و ما را مجبور به پذیرفتن مسئولیت می‌کنند و اعضای ائتلاف ایدۀ ماندن در این ائتلاف پس از خروج آمریکا را رد می‌کنند.

از سوی دیگر ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد که ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه با همتای خود ایمانوئل ماکرون روز شنبه طی تماس تلفنی وضعیت سوریه را بررسی کردند و هماهنگی میان این دو کشور باید در مبارزه با تروریسم، حمایت از شهروندان و تحقق راه‌حل سیاسی نقش داشته باشد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای