پمپئو: فروش سلاح به سعودی، امارات و اردن برای مهار ایران است

پمپئو: فروش سلاح به سعودی، امارات و اردن برای مهار ایران است

یکشنبه, 26 مه, 2019 - 00:45

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، ضمن بی توجهی به اعتراضات کنگره، فروش بیش از هشت میلیارد دلار تسلیحات نظامی به سعودی، امارات و اردن را مصوب کرد و گفت: ما با وضعیت اضطراری ملی به‌ دلیل تنش با ایران مواجه هستیم.

به گزارش الشرق الاوسط، دولت ترامپ روز جمعه سوم خرداد، به کمیته‌های کنگره خبر داد که ۲۲ معامله فروش سلاح به این سه کشور را عملیاتی می‌کند.

در همین رابطه، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت آمریکا به دلیل شرایط اضطراری بی‌ثبات‌سازی منطقه توسط ایران، با عبور از کنگره قرارداد فروش سلاح به سعودی، امارات و اردن را اجرا می‌کند.

به گفته پمپئو، «فروش این تجهیزات متحدان ما را مورد پیشتیبانی قرار می دهد، ثبات خاورمیانه را تقویت می‌کند، و به این کشورها در بازدارندگی و دفاع در برابر ایران کمک می کند».

وی با اشاره به قرارداد هشت میلیارد و یکصد میلیون دلاری فروش اسلحه اعلام کرد که دولت با استفاده از اختیارات خود، این قرارداد را اجرا می‌کند؛ چرا که تاخیر کنگره در بررسی قراردادها، شرکای آمریکا در منطقه را در شرایط تنش فزاینده با نگرانی روبرو می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده است که دولت با توجه به شرایط اضطراری این قراردادها را برای پیشگیری از تجاوزات ایران و ایجاد ظرفیت های دفاعی برای شرکای خود اجرا خواهد کرد. 

وی در عین حال گفته است: تصمیم برای عبور از کنگره تنها در این یک مورد خواهد بود.

مایک پمپئو اعلام کرده است که هدف از فروش این میزان سلاح به کشورهای یاد شده بالا بردن توان و ظرفیت دفاعی آن‌ها در مقابله با تهدیدهای ایران است.

پمپئو گفته است فعالیت‌های ایران، تهدیدی بنیادین برای ثبات در خاورمیانه و امنیت آمریکا در داخل و خارج این کشور است.

او گفته است انتقال سلاح‌ها باید به سرعت انجام شود تا با ماجراجویی بیشتر ایرانی‌ها در خلیج و خاورمیانه مقابله شود.

تعدادی از اعضای کنگره آمریکا چندین ماه است با فروش جنگ افزار نظامی به سعودی و امارات به دلیل احساس نگرانی نسبت به جنگ در یمن مخالف می کنند. 

برخی از نمایندگان و مشاوران در کنگره در روزهای اخیر معتقدند که ترامپ به دلیل ناامیدی از کنگره در این باره، در حال بررسی استفاده از خلأیی در قانون کنترل تسلیحات، از طریق اعلان وضعیت اضطراری ملی برای فروش سلاح است.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای