یک مقام ارشد ایرانی پرده برداشت: لیستی از گزینه‌های جانشینی خامنه‌ای

یک مقام ارشد ایرانی پرده برداشت: لیستی از گزینه‌های جانشینی خامنه‌ای

چهارشنبه, 12 ژوئن, 2019 - 23:00

محسن اراکی عضو مجلس خبرگان رهبری در ایران از وجود لیستی از گزینه‌های جانشینی علی خامنه ای رهبر ایران پرده برداشت و گفته‌است که فقط ۳ نفر از گزینه‌های رهبری اطلاع دارند.

به گزارش الشرق الاوسط، اراکی در گفتگو با خبرگزاری امنیتی فارس اظهار کرد که شرطی هم برای عضویت این افراد در مجلس خبرگان وجود ندارد و افزود: مسئله صددرصد محرمانه است.

نهاد حقوقی انتخاب‌کننده رهبر آینده مجلس خبرگان است. اما در عمل، بازیگران دیگری نیز بر چنین تصمیم مهمی تأثیرگذار هستند.

نهادهایی همچون سپاه پاسداران به ویژه بخش اطلاعاتی آن، وزارت اطلاعات، بیت رهبری، رئیس قوه قضاییه، رئیس مجمع تشخیص مصلحت، فقهای شورای نگهبان، رئیس‌جمهوری و دولت زیر مجموعه او و نیز روحانیون ارشد در قم و تهران در انتخاب رهبر آینده می‌توانند ایفای نقش داشته باشند.

در سال ۹۴، تعداد نمایندگان مجلس خبرگان رهبری از ۶۸ عضو به ۸۸ نفر افزایش یافته‌است.

به گفته اراکی، کمیسیونی برای تعیین مصادق رهبری که به «کمیسیون تحقیق» تعبیر می‌شود؛ کمیسیون ویژه‌ای است و وظیفه‌اش این است که تمام کسانی که در معرض واجدیّت شرایط رهبری باشند را شناسایی کند و لیستی از آن‌ها تهیه کند.

از میان مهمترین ویژگی‌ها و شرایط رهبری در ایران، می‌توان به فقاهت و تصدی پست های کلان همچون ریاست جمهوری اشاره کرد.

در این میان حسن روحانی، صادق آملی لاریجانی و ابراهیم رئیسی از گزینه‌های احتمالی خلافت خامنه ای هستند، اما به نظر می‌رسد رئیسی از شانس بیشتری برخوردار باشد.

در هفته گذشته، حاجی‌صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه ابراز نگرانی کرده بود که دشمن در صدد است رهبری سوم از جنس رهبری اول و دوم نباشد.

در سه سال گذشته و به‌ویژه پس از انتشار خبر بیماری علی خامنه‌ای اظهار نظر مقامات ایران نیز دربارهٔ رهبر آینده کشور افزایش یافته‌است.

۲۱ بهمن ۹۷ خبری در یک کانال تلگرامی با نام «تهران تایمز» منتشر شد، مبنی بر اینکه یوسف طباطبایی‌نژاد نماینده اصفهان در مجلس خبرگان رهبری، گفته‌است که خامنه‌ای از مجلس خبرگان خواسته تا «پس از سه سال یک نفر به‌عنوان رهبر بعدی کشور معرفی شود».

براساس این خبر مجلس خبرگان رهبری نیز «اسامی ۹ نفر را برای تشکیل شورای رهبری اعلام» کرده‌است.

در ۲۳ بهمن ۹۷، محسن مجتهد شبستری یکی از اعضای کمیسیون اصل ۱۰۷ و ۱۰۹ مجلس خبرگان رهبری ایران، خبر منتشر شده دربارهٔ درخواست آیت الله خامنه‌ای برای انتخاب جانشین وی ظرف مدت سه سال آینده را تکذیب کرد.

وی در مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایرنا تأکید کرد که «اصلاً چنین موضوعاتی در مجلس خبرگان مطرح نشده‌است و بعید هم می‌دانم چنین باشد».

مجتهد شبستری همچنین دربارهٔ گزینه‌های مطرح شده برای جانشینی رهبری از جمله ابراهیم رئیسی و احمد خاتمی نیز گفت: «اصلاً و ابداً چنین چیزهایی در خبرگان مطرح نیست».

خامنه ای ۸۰ ساله اکنون با چالش‌هایی مانند به ستوه آمدن مردم از نابسامانی‌های اقتصادی و اجتماعی، تنگ‌تر شدن حلقه فشارهای منطقه‌ای و جهانی بر فیلترهای حیاتی و تنفسی ایران و ناکارآمدی روزافزون حکومت از پاسخگویی به چالش‌ها و نیازهای مردم روبروست.

علی خامنه‌ای، بعد از مرگ روح‌الله خمینی و با انتخاب مجلس خبرگان به کرسی رهبری تکیه کرد.

خامنه‌ای اختیار کامل نیروهای نظامی و انتظامی را در دست گرفت، سیاست‌های کلان خارجی را تعیین کرد و بسیاری از چهره‌های شاخص جناح چپ و فعال قومی را به حاشیه راند.

خامنه‌ای با سه دهه حکم‌رانی، رکوردار رهبری ایران در ۱۰۰ سال اخیر است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای