طرح ​اروپا؛ دیپلماسی برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا

طرح ​اروپا؛ دیپلماسی برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا

از هشدار هایکو ماس نسبت به وقوع جنگ تا درخواست لودریان برای یکپارچه کردن تلاش‌ها در این زمینه
چهارشنبه, 19 ژوئن, 2019 - 23:15

در پی تشدید تنش خطرناک در خلیج و افزایش میزان تهدیدهای دوجانیه میان ایالات متحده آمریکا و ایران، کشورهای اتحادیه اروپا نمی‌خواهند تا دست بسته بمانند یا به هشدار نسبت به بروز جنگ خلیجی بسنده کنند. 

به گزارش الشرق الاوسط، این کشورها به ویژه کشورهای امضاءکننده برجام (فرانسه، آلمان و بریتانیا) به خوبی از موقعیت حساس خود آگاه هستند و در عین حال تحت فشارهای دوسویه آمریکا و ایران قرار دارند. 

از یک طرف واشینگتن به آنها نسبت به «باج خواهی هسته ای ایران» هشدار می‌دهد و از سوی دیگر فشارهای تهران به این سه کشور شدت یافته‌است.

در این میان، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام فرانسوی در دفتر ریاست جمهوری این کشور اعلام کرد که امانوئل بن مشاور ارشد دیپلماتیک امانوئل ماکرون روز چهارشنبه به تهران سفر کرده‌است. 

طبق گفته این مقام، هدف از این سفر مذاکره با مقام‌های ایرانی به‌عنوان بخشی از تلاش‌های اروپا برای کاهش تنش در منطقه خلیج عنوان شده‌است. 

طبق گزارش رویترز، بون که کارشناس خاورمیانه است پیش از این در تهران به‌عنوان دیپلمات حضور داشته‌است.

آخرین تحولات در تهران دربارهٔ توافق هسته ای و موضع‌گیری‌ها دربارهٔ تحریم‌ها نشان می‌دهد که تهران به دنبال سوءاستفاده از وقت برای فشار آوردن به اروپایی‌ها و وادارساختن آنها به اقدامات بیشتر است.

روشن است که حسن روحانی در اظهارات مبنی بر ضرورت وفاداری اروپایی‌ها به تعهدات در وهله اول پرزیدنت ماکرون را هدف قرار داده‌است؛ ماکرون روز سه شنبه اعلام کرده بود که «دوره زمانی مفیدی وجود دارد» برای تغییر نظر ایران نسبت به «پناه بردن به هرگونه تنش زایی».. و پاریس با شرکای خود «برای مهار ایران به هر صورت» اقدام می‌کند.

وزیران خارجه فرانسه و آلمان نیز اعلام کرده‌اند که دو کشور برای کاهش تنش‌ها با ایران و جلوگیری از وقوع جنگ، تلاش‌های مشترک خود را افزایش می‌دهند. 

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه، بعد از نشست کابینه این کشور به خبرنگاران گفت «زمان در حال سپری شدن است و خطر جنگ هنوز برطرف نشده‌است». 

وی روز چهارشنبه ۲۹ خرداد اعلام کرد ما (فرانسه و آلمان) می‌خواهیم تلاش‌های خود را یکپارچه کنیم و همین حالا نیز روند تنش‌زدایی آغاز شده‌است. «هنوز زمان هست و امیدواریم طرفین خویشتنداری بیشتری نشان دهند. زمان وجود دارد اما بسیار اندک است».

این در حالی است هایکو ماس وزیر خارجه آلمان امید کمتری نسبت به همتای فرانسوی خود بود. ماس که در نشست کابینه فرانسه حضور داشت، با تکرار گفته‌های لودریان افزود که «ریسک جنگ در خاورمیانه هنوز برطرف نشده‌است». 

وی گفت: «ما باید هرکاری انجام دهیم تا مانع بروز این وضعیت شویم. به همین دلیل است که با همه طرف‌ها در حال مذاکره هستیم. من هفته پیش در ایران بودم و همچنین با آمریکایی‌ها مذاکره کرده‌ام». 

وزیر خارجه آلمان افزود: «نیازمند این هستیم که از طریق گفت‌وگو تنش‌ها را کاهش دهیم. الان وقت اولویت دادن به دیپلماسی است و این چیزی است که بدان متعهد هستیم».

بر همین اساس، مقام‌های ارشد سیاسی این سه کشور روز پنج‌شنبه و حول محور نجات توافق هسته‌ای با ایران مذاکرات خود را با همتایانشان از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل آغاز خواهند کرد. 

همچنین به گفته برخی دیپلمات‌های اروپایی، مقام‌های ارشد سیاسی سه کشور ارشد اتحادیه قصد دارند در روز ۲۷ ماه ژوئن که با پایان مهلت تعیین شده از سوی ایران برای پایبندی به برجام، مصادف است با برایان هوک رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا در پاریس دیدار کنند. 

در همین حال، اروپا گزینه دیدار وزرای خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا از تهران و مذاکره در خصوص توافق هسته‌ای را نیز در دست بررسی دارد. 

سه دیپلمات اتحادیه اروپا نیز به رویترز خبر داده‌اند که احتمال دارد جلسه کمیسیون مشترک برجام که پس از خروج آمریکا از آن با حضور ایران، روسیه، چین، آلمان، فرانسه و بریتانیا همچنان فعال است، طی دو هفته آینده بار دیگر برگزار شود.

هفته گذشته، هایکو ماس در تهران بود اما با دست خالی برگشت. پس از او شینزو آبه با مأموریت ارسال پیام از طرف دونالد ترامپ به تهران رفت اما او هم کاری از پیش نبرد؛ بنابراین این سؤال مطرح می‌شود: میزان مانور و تحرک وزرای خارجه اروپا چقدر است و قرار است چه پیشنهادها و ایده‌هایی به تهران برای بازگرداندن آنها از اقدام برای کاهش تعهدات هسته ای ارائه خواهند کرد؟


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای