۴ کشته و ده ها زخمی بر اثر تیراندازی ماموران در اعتراضات بغداد

۴ کشته و ده ها زخمی بر اثر تیراندازی ماموران در اعتراضات بغداد

پنجشنبه, 7 نوامبر, 2019 - 07:45
اعتراضات به همه شهرهای عراق کشیده شد (فرانس پرس)

مقام های پلیس و بیمارستانی از کشته شدن دستکم چهار نفر از معترضان و زخمی شدن بیش از ۳۵ تن در اعتراضات روز پنجشنبه (۷ نوامبر) در مرکز بغداد خبر دادند.

ماموران امنیتی برای متفرق کردن تظاهرات ضد حکومتی به سمت معترضان تیراندازی کردند.

رویترز به نقل از این منابع گزارش داد درگیری ها در نزدیکی پل شهدا روی داد.

اولین موج اعتراضات ضد حکومتی از اول تا ششم اکتبر دستکم ۱۵۷ کشته برجای گذاشت که اغلب آنها از میان معترضان بودند. بنا به آمارهای رسمی این افراد بر اثر تیراندازی در بغداد کشته شدند.

اعتراضات به دلیل مراسم اربعین به مدت ۱۸ روز متوقف شد اما دوباره از سرگرفته شد.

اعتراضات کنونی با اعتصاب و تحصن و بستن خیابان ها همراه است.

ماموران با پرتاب گاز اشک آور و تیراندازی هوایی در روز چهارشنبه (۶ نوامبر) سعی در متفرق کردن اعتراضات در مرکز بغداد داشتند.

دامنه اعتراضات ضد حکومتی گسترش یافته و به همه مناطق پایتخت کشیده شده است. این تظاهرات در چندین دهه گذشته بی سابقه است. پل ها یکی از مهم ترین مناطق راهپیمایی و اعتراضات هستند. معترضان برای رسیدن به منطقه خضرا -مقر تاسیسات و ساختمان های دولتی- باید از پل ها عبور کنند.

سه پل اصلی بغداد -الاحرار و شهدا و باب المعظم- و مناطق اطراف آنها صحنه تیراندازی بودند.

رویترز به نقل از منابع پزشکی و امنیتی گفت دستکم ۲۷ نفر بر اثر شلیک گاز اشک آور زخمی شدند. تعداد فراوانی از معترضان توسط ماموران بازداشت شدند.

معترضان برای متوقف کردن عبور و مرور در کشور از ظهر سه شنبه (۵ نوامبر) پل شهدا واقع بر رود دجله را بستند. چند هزار نفر نیز در بغداد و استان های جنوب عراق به اعتراضات ضد حکومتی پیوستند.

ماموران با نصب موانع بتونی در نقاط مختلف موفق به بستن پل ها و منع عبور معترضان به منطقه خضرا شدند. این منطقه بار دیگر بسته شد.

در این راستا، سفارت آمریکا در بغداد روز چهارشنبه (۶ نوامبر) از اقدام حکومت در استفاده از خشونت علیه معترضان انتقاد کرد.

به گفته بیانیه سفارت آمریکا «ما عملیات کشتار و ربودن معترضان و سرکوب آزادی بیان و تداوم خشونت جاری را محکوم می کنیم. مردم عراق باید در تصمیم گیری داخلی درباره آینده کشورش آزاد باشند».


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای