شهر ویران داریا در سوریه «در انتظار نظامیان ایران»

شهر ویران داریا در سوریه «در انتظار نظامیان ایران»

بازدید الشرق الاوسط از «نگین انقلاب سوریه» سه سال پس از کنترل حکومت
پنجشنبه, 28 نوامبر, 2019 - 07:30
آوارگان داریا در سپتامبر ۲۰۱۶ (گتی)

بر خلاف تبلیغات رژیم سوریه درباره بازگشت ساکنان شهر داریا و بازگشت زندگی به روال عادی اغلب محله های شهر سوت و کور هستند. شهر داریا سه سال پس از کنترل حکومت سوریه بر آن هنوز ویرانه ای بیش نیست.
چند روز پس از آغاز جنبش مسالمت آمیز مردم در شهرهای سوریه در نیمه مارس ۲۰۱۱ مردم داریا هم به آن پیوستند. در آن زمان به داریا «نگین انقلاب» می گفتند.
هسته اصلی «ارتش آزاد سوریه» در آن زمان در داریا تشکیل شد. گروه های تحت رهبری «ارتش آزاد سوریه» به دلیل خشونت و سرکوب شدید معترضان توسط رژیم به دفاع از شهر و مردم پرداختند. «ارتش آزاد سوریه» داریا را پس گرفت و نیروهای رژیم از شهر خارج شدند. رژیم سوریه شهر داریا را محاصره کرد و حمله نظامی سبعانه ای در آن شهر انجام دادند. دست آخر داریا در سال ۲۰۱۶ به تصرف رژیم درآمد.
 بازدید میدانی تیم «الشرق الاوسط» بیانگر ویرانی گسترده در داریا است. معامله گران املاک می گویند برخی مقام های ایران با رژیم سوریه قراردادی مبنی بر ساخت ۳۰ هزار واحد مسکونی در داریا امضا کردند.
برخی منابع می گویند احتمالا رژیم تهران و دمشق درباره «اسکان مقام های ارشد نظامی ایران در یک مربع امنیتی در شهر داریا توافق کرده اند. داریا در نزدیکی بخش های مهم تحت نفوذ ایران قرار دارد».


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای