ملک سلمان به مهاتیر محمد: ضرورت همکاری در چارچوب سازمان همکاری اسلامی

ملک سلمان به مهاتیر محمد: ضرورت همکاری در چارچوب سازمان همکاری اسلامی

خادم حرمین با وزرای خارجه کره جنوبی و یونان و رئیس کمیسیون اروپا دربارهٔ تحولات منطقه گفتگو کرد
چهارشنبه, 18 دسامبر, 2019 - 11:30

ماهاتیر محمد نخست‌وزیر مالزی در تماس تلفنی با خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود دربارهٔ تقویت و تحکیم روابط دو کشور و همچنین نشست فردای سران کشورهای اسلامی در کوالالامپور بحث و گفت‌وگو کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، نخست‌وزیر مالزی با ملک سلمان تماس تلفنی برقرار کرده و در آن خواستار تحکیم روابط دو کشور شد.

ملک سلمان نیز در این تماس تلفنی که در آستانه برگزاری نشست سران کشورهای اسلامی در کوالالامپور برقرار شده‌است، بر اهمیت همبستگی و کار مشترک میان کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی تأکید کرد.

این نشست قرار است در روزهای ۱۸ تا ۲۱ دسامبر (۲۷ تا ۳۰ آذر) در مرکز همایش‌های کوالالامپور پایتخت مالزی برگزار شود.

همچنین، خادم حرمین امروز، خانم کانگ کیونگ واه وزیر امور خارجه کره جنوبی را به حضور پذیرفت.

 خانم کانگ کیونگ واه در این دیدار سلام و درود مون جای ان رئیس‌جمهوری کره جنوبی را به خادم حرمین شریفین ابلاغ کرد، ملک سلمان نیز از وی تشکر کرد.

در این دیدار دو طرف روابط میان سعودی و کره جنوبی و موضوعات دوجانبه و آخرین تحولات منطقه‌ای و جهانی مورد بررسی قرار دادند.

همچنین در مورد فعالیتهای کمیته سعودی-کره ای از جمله طرحهای مربوط به بخشهای فنآوری، صنعت، بهداشت و زیرساخت گفتگو شد، و محور گفتگوها بیشتر بر انتقال دانش و بهبود سرمایه انسانی و منظومه پژوهش و توسعه متمرکز بود.

در این دیدار شاهزاده فیصل بن فرحان بن عبدالله وزیر امور خارجه، دکتر مساعد بن محمد العیبان وزیر مشاور دولت و عضو شورای وزیران، استاد محمد بن مزید التویجری وزیر اقتصاد و برنامه‌ریزی، جو بیونگ ووک سفیر کره جنوبی در کشورمان و تعدادی از مسئولان حضور داشتند.

پیش از آن، خادم حرمین شریفین نیکو دیندیاس وزیر امور خارجهٔ یونان را به‌حضور پذیرفته و با وی در رابطه با زمینه‌های همکاری میان سعودی و یونان و راه‌های تقویت همه‌جانبهٔ آن و آخرین تحولات منطقه گفتگو کرد.

در این دیدار شاهزاده فیصل بن فرحان بن عبدالله وزیر امور خارجه کشورمان، دکتر مساعد بن محمد العیبان وزیر مشاور دولت و عضو شورای وزیران، ایوانیس تاغیس سفیر یونان در ریاض و تعدادی از مسئولان حضور داشتند.

همچنین، خادم حرمین شریفین از جانب اورزولا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا، تماس تلفنی دریافت کرد.

خادم حرمین شریفین در طی این گفت و گوی تلفنی، ضمن اینکه روابط سعودی با اتحادیه اروپا را تاریخی خواند این اتحادیه را یکی از مهمترین شرکای بین‌المللی توصیف کرد، وی نسبت به علاقمندی سعودی در تقویت شراکت میان طرفین تأکید کرد.

خادم حرمین شریفین، همچنین ابراز امیدواری کرد که اتحادیه اروپا به صورت فعال و مؤثر در اجلاس سران گروه بیست که به میزبانی سعودی برگزار می‌شود، مشارکت کند.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا نیز طی این تماس تلفنی، بر اهمیت روابط بین کشورهای اتحادیه اروپا و سعودی و تحقق منافع مشترک تأکید کرده و اهتمام شایان خود را در مورد ایفای نقش سازنده از سوی اتحادیه اروپا در نشست آینده سران گروه بیست در سعودی، ابراز داشت.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای