​هشدار اردوغان به اروپا؛ سقوط دولت السراج یعنی ظهور دوباره تروریسم

​هشدار اردوغان به اروپا؛ سقوط دولت السراج یعنی ظهور دوباره تروریسم

شنبه, 18 ژانویه, 2020 - 13:45

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه هشدار داد که اگر دولت فایز السراج در لیبی سقوط کند، اروپا با تهدید تروریستی در خاک خود مواجه خواهد شد. او همچنین گفت «صلح در لیبیا از راه ترکیه عبور می‌کند».

به گزارش الشرق الاوسط، او افزود: «ما نیروهای امنیتی لیبی را آموزش می‌دهیم و به آنها کمک می‌کنیم تا با تروریسم، قاچاق انسان، و سایر تهدیدهای جدی علیه امنیت بین‌الملل مبارزه کنند».

اردوغان در مقاله ای در نشریه پولیتیکو با اشاره توافقنامه آنکارا و دولت السراج نوشت: همکاری لیبی و ترکیه در سایه عدم اراده اروپا برای حمایت نظامی بهترین گزینه برای دولت طرابلس است.

او ادامه داد «با در نظر گرفتن این نکته که اروپا کمتر به ارسال پشتیبانی نظامی به لیبی تمایل دارد، گزینه معلوم (برای اروپایی‌ها) این است که با ترکیه همکاری کنند، که پیش‌تر وعده کمک نظامی را داده‌است.»

او هشدار داد «با سقوط دولت السراج تروریسم زمین حاصلخیز برای ظهور دوباره خود پیدا خواهد کرد».

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که کنفرانس بین‌المللی برلین با موضوع بحران لیبی روز ۱۹ ژانویه (فردا) در آلمان برگزار می‌شود. ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در این نشست حضور خواهند داشت.

در سایه تحرکات دیپلماتیک بی‌سابقه در لیبی، در کنفرانس برلین، آلمان و سازمان ملل تلاش خواهند کرد که طرف‌های درگیر در طرابلس را وادار به پذیرش یک معاهده آتش‌بس و سازوکار اولیه برای اجرای آن کنند.

دیپلمات‌های فعال در آماده‌سازی کنفرانس برلین گفته‌اند که این نشست قرار است به دو طرف فشار وارد کند تا جنگ ۹ ماهه را متوقف کنند.

از سوی دیگر، خلیقه حفتر فرمانده نیروهای ارتش ملی لیبی روز جمعه پیش از برگزاری کنفرانس صلح در برلین به آتن رفته و با مقامات آن مذاکره و رایزنی کرد.

یونان از عدم دعوت برای شرکت در کنفرانس صلح لیبی به خشم آمده‌است.

در همین باره، مرکز مطبوعاتی کاخ کرملین روسیه اعلام کرد: خلیفه حفتر، نامه‌ای برای ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه فرستاده و گفته که آماده سفر به روسیه برای انجام مذاکره است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز در این باره گفت متن نهایی توافقنامه برلین آماده شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای