انسجام و توسعه پایدار»؛ محور گفتگوهای داووس

انسجام و توسعه پایدار»؛ محور گفتگوهای داووس

هشدار درباره افزایش مشکلات زیست محیطی و تغییرات آب و هوا
دوشنبه, 20 ژانویه, 2020 - 16:00
سخنرانی گرتا تونبرگ فعال محیط زیستی سوئدی در نشست پایانی پارسال داووس (فرانس پرس)

پنجاهمین اجلاس سالانه داووس -مجمع جهانی اقتصاد- روز سه شنبه (۲۱ ژانویه) آغاز می شود. مسائل گوناگون از جمله مشکلات سیاسی و محیط زیستی و اقتصادی با حضور ۳۰۰۰ نفر از جمله سران کشورها و بازرگانان و فعالان مورد بررسی قرار می گیرد.
شعار امسال «داشتن جهان منسجم و توسعه پایدار» است.
این نشست با سخنرانی دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا آغاز می شود.
سخنان ترامپ در حالی مطرح می شود که تنش در خاورمیانه به شدت افزایش یافته است. فرمانده سپاه قدس در حمله هوایی آمریکا کشته شد و هواپیمای اوکراینی با ۱۷۶ سرنشین توسط ارگان های حکومتی ایران سرنگون شد. همه سرنشینان هواپیما در این سانحه کشته شدند. همچنین سوانح زیست محیطی دیگری نیز در جهان به وقوع پیوسته و تنش تجاری بین واشنگتن و پکن و نیز واشنگتن و متحدان اروپایی اش ادامه دارد.
با توجه به حجم مشکلات جهان در ده سال آینده مجمع جهانی اقتصاد در گزارش سالانه خود گفت کاهش همکاری بین المللی منجر به افزایش مشکلات اقتصادی شده است.
این گزارش درباره افزایش تولید گازهای گلخانه ای هشدار داده و گفته تداوم روند کنونی منجر به وقوع فجایع انسانی و اقتصادی می شود.
اظهارات رییس جمهوری آمریکا پیام اطمینان بخشی برای بازرگانان خواهد داشت چرا که «آتش بس تجاری» واشنگتن و پکن در ثبات بازار و افزایش رشد اقتصادی جهان سهیم خواهد بود.
پرزیدنت ترامپ، پارسال به دلیل تعطیلی دولت در نشست داووس شرکت نکرد. رکورد تعطیلی دولت آمریکا در سال گذشته زده شد. اما حالا ترامپ با تشریح سیاست های اقتصادی کارآمد دولت به رکورد زنی بازار و کاهش بیکاری در دوره ریاست جمهوری اش افتخار می کند.
اما سایه برکناری از قدرت هنوز از سر ترامپ دور نشده و در اظهارات فردای ترامپ نیز بروز خواهد کرد. آنهم در شرایطی که محاکمه ترامپ در سنا فردا آغاز می شود.
کلاوس شوآب مبتکر و گرداننده برنامه های مجمع جهانی اقتصاد است. حالا او باید در پاسخ به کنجکاوی شرکت کنندگان از ترامپ در مورد ماجرای تاریخی برکناری اش توسط مجلس نمایندگان سوال کند. البته شوآب باید مراقب سوال هایش باشد تا ترامپ از کوره در نرود و جواب های نامتعارف ندهد.
ایوانکا دختر و مشاور دونالد ترامپ به همراه جارید کوشنر همسر ایوانکا و مشاور دیگر ترامپ نیز در نشست فردا شرکت می کنند.
استیون منوچین وزیر خزانه داری و ویلبر راس وزیر بازرگانی و رابرت لایت هایزر نماینده تجاری آمریکا و برایان هوک فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران نیز در جلسه حضور خواهند داشت.
اگرچه هیات آمریکایی در کانون توجه رسانه ها در نشست داووس قرار خواهند گرفت اما احتمالا این توجه تا اندازه زیادی به سوی گرتا تونبرگ فعال جوان سوئدی محیط زیست منحرف می شود.
گوتا تونبرگ ظرف تنها یکسال از نماد اعتراض در حاشیه اجلاس داووس در ۲۰۱۹ به سمبل مبارزه با تغییرات آب و هوا در جهان و یکی از سخنرانان مهم نشست تبدیل شد.
گرتا از وسایل نقلیه استفاده نمی کند و از طریق رشته کوه های آلپ به داووس سفر می کند. او در چند نشست بحث و گفتگو درباره محیط زیست شرکت می کند که یکی از آنها پیش از سخنرانی ترامپ در روز سه شنبه است. گروهی از فعالان محیط زیست کمتر از بیست ساله در این جلسه در مورد افزایش گازهای گلخانه ای گفتگو می کنند.
شماری از معاونان روسای جمهوری از جمله هان جونگ معاون رییس جمهور چین نیز در اجلاس شرکت می کنند. او نیز همچون سخنرانی سه سال پیش شی جین پینگ رییس جمهور چین خواستار افزایش همکاری بین المللی و رشد مبادلات تجاری آزاد خواهد شد.
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و اورزولا فون در لاین رییس کمیسیون اروپا نیز از میان شرکت کنندگان اروپایی در کانون توجه قرار خواهند گرفت. اتحادیه اروپا در شرایط کنونی مشکلات سیاسی و دفاعی گوناگون دارد. ساجد جاوید وزیر خزانه داری بریتانیا به جای بوریس جانسون نخست وزیر این کشور در این نشست شرکت می کند.
بوریس جانسون با توجه به مساله برگزیت در اجلاس داووس شرکت نمی کند. بریتانیا ۳۱ ژانویه از اتحادیه اروپا خارج می شود.
ولودیمیر زلنسکی رییس جمهور اوکراین نیز از دیگر سخنرانان داووس است. او در چندین پرونده داغ بین المللی گرفتار شده که یکی از آنها سرنگونی هواپیمای مسافری اوکراینی حدود دو هفته پیش است. مساله دیگر ماجرای گفتگوی تلفنی او و رییس جمهوری آمریکا است که پای ترامپ را به استیضاح و طرح برکناری و محاکمه در سنا کشید.
گروهی از چهره های مشهور در بخش بازرگانی و سینما و موسیقی و هنر از جمله دیپیکا پادوکن ستاره بالیوود و دارا خسروشاهی مدیر عامل اوبر در نشست داووس شرکت می کنند. پادوکن درباره ماجرای افسردگی اش صحبت خواهد کرد.
گزارش سالانه مجمع جهانی اقتصاد در هفته جاری منتشر شد. در این گزارش به مهم ترین مشکلات و تهدیدهای جهانی در ۲۰۲۰ و ده سال آینده اشاره شده است.
مسائل زیست محیطی در این گزارش به عنوان پنج تهدید بزرگ در ده سال آینده شناخته شده که بی سابقه است.
تغییرات شدید آب و هوا منجر به نابودی املاک و زیر ساختارها و کشته شدن مردم شده است. این در حالیست که حکومت ها و شرکت ها نتوانسته اند از شدت تغییرات اقلیمی بکاهند یا اقداماتی برای سازگاری با آن در پیش بگیرند. جهان عرصه وقوع چند مورد جنایت علیه محیط زیست مثل نشت نفت در دریاها و تشعشعات رادیو اکتیو و حوادث هسته ای و از بین رفتن موارد گوناگونی از تنوع زیستی و فروپاشی اکوسیستم جانوران و گیاهان و نیز وقوع زلزله و سونامی و آتشفشان و توفان بوده است.
در گزارش سالانه داووس به مشکلات اقتصادی و چند دستگی سیاسی داخلی به عنوان مهم ترین مشکلات ۲۰۲۰ اشاره شده است.
به گفته گزارش ۱۰۰ صفحه ای داووس مشکلات ژئو سیاسی و کمرنگ شدن نقش رویکرد بین المللی و چند جانبه باعث شده تا کشورها نتوانند درباره تهدیدهای جهانی حساس و مشترک گفتگو کنند. سران کشورها به دلیل عدم رسیدگی فوری به چند دستگی اجتماعی و حمایت از رشد اقتصادی پایدار نمی توانند راهکاری برای چالش های دیگر همچون بحران های محیط زیست یا تنوع زیستی پیدا کنند.
این گزارش افزود فضای چند دستگی داخلی و بین المللی در ۲۰۲۰ شدت و رشد اقتصادی کاهش می یابد. تنش های ژئوپلیتیک ما را در مسیر جهان یکجانبه نگر و بی ثبات قرار می دهد. جهانی که ابرقدرت ها در آن درگیرند. این در حالیست که روسای شرکت ها و رهبران کشورها باید اقدام مشترک در راستای مقابله با تهدیدهای مشترک در پیش بگیرند.
بورگه برنده رییس مجمع جهانی اقتصاد گفت «در حالیکه سطح آب دریاها بالا آمده و در گوشه و کنار دنیا به دلیل بحران آب و هوا آتش سوزی به وقوع می پیوندد سران سیاسی دنیا دچار دو دستگی هستند. سران جهان امسال باید با همه بخش های جامعه برای اصلاح این وضعیت و فعال کردن ساز و کار همکاری گروهی همکاری کنند. این کار تنها به خاطر دستاوردهای کوتاه مدت نیست بلکه برای مقابله با تهدیدهای بزرگ تر است».
در این راستا، گزارش سالانه داووس افزود همکاری بین کشورها و ایجاد راهکار برای مشکلات کنونی به دلیل جنگ های تجاری و قدرت گیری جریان های ناسیونالیستی در جهان دشوارتر شده است.
گزارش داووس توسط بیش از ۷۵۰ نفر از کارشناسان و مراکز تصمیم گیرنده تنظیم شده است.
اجلاس امسال داووس در حالی برگزار می شود که آتش سوزی های فاجعه بار و هولناک در جنگل های استرالیا ادامه دارد. این حریق منجر به تلف شدن بیش از یک میلیارد جانور شده است. اگرچه دولت استرالیا می گوید که آتش سوزی ربطی به تغییرات آب و هوا ندارد اما به نگرانی درباره افزایش دمای زمین دامن زده است.
امیلی فارنورت رییس پروژه های آب و هوایی مجمع جهانی اقتصاد گفت «اگر بتوان ارتباط میان تغییرات شدید آب و هوا و آتش سوزی در جنگل ها و وقوع سیل را ملاحظه کرد سطح آگاهی افزایش می یابد».
الگوی پایداری موضوع اصلی نشست داووس است. فعالان محیط زیست مثل گرتا نیز به دنبال افزایش فشار بر بخش بازرگانی و حکومت ها هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای