کاهش بی سابقه اعتماد سرمایه گذاران به اقتصاد ترکیه

کاهش بی سابقه اعتماد سرمایه گذاران به اقتصاد ترکیه

وام بانک های دولتی به شرکت ها برای مقابله با کرونا
جمعه, 27 مارس, 2020 - 23:30
بدبینی شرکت های ترکیه به دلیل پیامدهای کرونا و شرایط بد اقتصادی (رویترز)
آنکارا: سعید عبد الرزاق

بی اعتمادی سرمایه گذاران به اقتصاد ترکیه در ماه مارس تشدید شده که از بحران اقتصادی جهان در ۲۰۰۸ به این سو بی سابقه است.

آمار بانک مرکزی ترکیه روز پنج شنبه (۲۶ مارس) نشان داده شاخص اعتماد مصرف کننده به اقتصاد در ماه مارس نسبت به فوریه با کاهش ۸.۲ واحدی به ۹۸.۶ واحد رسید.

اگر این شاخص زیر ۱۰۰ واحد باشد بیانگر فضای بدبینی شرکت ها در کشور است. کارشناسان می گویند «این پدیده در ترکیه یکی از نتایج شیوع ویروس جدید کرونا است».

میانگین استفاده ظرفیت تولید شرکت های صنعتی در ماه مارس کاهش یافت. ۲۰۰ هزار شرکت توسط دولت به منظور جلوگیری از شیوع کرونا تعطیل شدند.

به گزارش بانک مرکزی ترکیه میانگین استفاده از ظرفیت تولید صنایع با کاهش ۷۵.۳ درصدی نسبت به ماه فوریه افت ۰.۷ درصدی داشته است.

بانک مرکزی ترکیه گفت این آمار با استناد به پاسخ نیروی شاغل در بخش صنایع تبدیلی به نظرسنجی درباره سمت و سوی کسب و کار تنظیم شده است. نزدیک ۱۸۰۰ شرکت در این نظرسنجی شرکت کردند.

بنا به این گزارش ۴ بخش صنعتی با کمی استفاده از ظرفیت تولید مواجه هستند. کالاهای سرمایه گذاری (۷۶.۵ درصد) بیشترین استفاده از ظرفیت تولید را داشته اند. کمترین استفاده از ظرفیت تولید در بخش مواد غذایی (۷۰.۹ درصد) بوده است. یک گزارش ماهانه ترکیه در فوریه گفت «سرمایه گذاری کلان خارجی در ترکیه از ۱۷ تا ۲۴ ژانویه شامل سرمایه گذاری ۱۱۸.۵ میلیون دلاری در سهام و ۴۹.۵ میلیون دلار بازخرید سهام بوده است».

این گزارش افزود «سرمایه گذاران خارجی از آغاز سال نو تا حالا ۶۱۶.۷ میلیون دلار اوراق بهادار دولتی را فروختند». گزارش یاد شده اظهارات برات ال بیرق وزیر دارایی ترکیه در نشست داووس را نادرست خواند. وزیر دارایی ترکیه آن زمان گفت «۲۰۲۰ سال مهمی در حوزه سرمایه گذاری مستقیم خارجی ترکیه خواهد بود». آردا آرموت رییس دفتر سرمایه گذاری نهاد ریاست جمهوری پیش بینی کرد که با توجه به موقعیت جغرافیایی و جمعیت جوان و اقتصاد پویای کشور میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی بین المللی در ترکیه در دراز مدت به ۳۰ ملیارد دلار در سال افزایش می یابد.

او در نشستی درباره سرمایه گذاری گردشگری در جهان در ۲۰۲۰ که ماه گذشته در استانبول برگزار شد گفت «ترکیه هنوز سهم چندانی از سرمایه گذاری مستقیم خارجی ندارد. این رقم در ۱۷ سال گذشته یک درصد بوده است اما می توان آن را در کوتاه مدت تا ۱.۵ درصد و در بلند مدت تا ۲ درصد بالا برد».

در این راستا، سه بانک دولتی ترکیه (کشاورزی و اوقاف و خلق) از بسته مشوق مالی برای جلوگیری از پیامدهای اقتصادی اپیدمی کرونا خبر دادند.

این سه بانک در بیانیه مشترک اعلام کردند «همه شرکت هایی که تحت تاثیر کرونا قرار گرفتند می توانند برای دریافت این بسته اپلای کنند».

این بسته شامل وام تا سقف ۱۰۰ میلیون لیره (۱۵.۵ میلیون دلار) ۳۶ ماهه با سود ۷.۵ درصدی است. ثبت نام برای دریافت وام از روز پنجشنبه (۲۶ مارس) آغاز شد. رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه هفته گذشته گفت بسته اقتصادی برای حمایت از بخش های آسیب دیده ارائه می شود. 

این بسته ۱۰۰ ملیارد لیر (۱۵.۵ ملیارد دلاری) شامل کاهش موقت مالیات بخشی از حوزه ها و وام و اقدامات دیگر برای توانمند سازی شرکت ها و افراد برای عبور از بحران است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای