دستور الکاظمی برای انجام تحقیقات فوری دربارهٔ حوادث میدان التحریر بغداد

دستور الکاظمی برای انجام تحقیقات فوری دربارهٔ حوادث میدان التحریر بغداد

اولین رویارویی الکاظمی با معترضان کشته و زخمی برجای گذاشت
دوشنبه, 27 ژوئيه, 2020 - 22:00
بغداد: فاضل النشمی

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق دستور انجام تحقیقات فوری در رابطه با اتفاقات شب گذشته در میدان التحریر بغداد را صادر کرد؛ تظاهراتی که به زخمی شدن دست کم ۱۱ نفر و همچنین جان باختن دو تن انجامیده‌است.

این نخستین رویارویی با این سطح از خشونت در دوره نخست‌وزیری الکاظمی است که خود «ثمره» همین اعتراضات است. تظاهرات اکتبر ۲۰۱۹ پس از کشته و زخمی شدن حدود ۳۰ هزار تظاهرکننده توسط نیروهای امنیتی، دولت عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر پیشین را سرنگون کرد.

یحیی رسول سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق اظهار کرد: «الکاظمی دستور داده تا تحقیقات فوری و دقیق در رابطه با رخدادهای شب گذشته میدان التحریر در مرکز بغداد انجام شود».

او در این بیانیه که بامداد دوشنبه (۲۷ ژوئیه) منتشر شد گفت که نیروهای امنیتی دستورات قاطعی دریافت کرده‌اند که هیچ گونه تعرضی به تظاهرات کنندگان نداشته باشند.

وی تأکید کرد که برخی گروه‌ها که نمی‌خواهند عراق ثبات داشته باشد می‌کوشند با تحریک کردن نیروهای امنیتی آنان را به درگیری بکشانند.

ناظران نگرانند که برخی از نیروهای مخالف دولت الکاظمی ممکن است از عصبانیت روزافزون مردم سوءاستفاده کنند.

این روزها، تظاهرات خشمگین در تعدادی از استان‌های عراقی علیه خدمات رسانی ضعیف و وخامت اوضاع برق برگزار می‌شود. بسیاری معتقدند که دولت الکاظمی در روزهای آینده با عدم توانایی در یافتن راه حل‌های فوری به دلیل بحران شدید مالی، با تظاهرات جدیدی روبرو خواهد شد.

مقامات رسمی طرف باعث درگیری بین نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان شده را اعلام نکردند، اما رعد الغزی یکی از فعالان مدنی به الشرق الاوسط می‌گوید که «گروهی از افراد سوار بر تعدادی وانت با به تظاهرکنندگان در حوالی (میدان الطیران) شلیک کردند، پس از آن آیت تنش به (میدان التحریر) کشیده شد». برخی دیگر از ناظران «اقدام برخی از احزاب مخالف دولت الکاظمی برای ایجاد اصطکاک با نیروهای امنیتی به منظور خدشه دار کردن اعتبار دولت» را محتمل می‌دانند.

از سوی دیگر، «کمیساریای عالی حقوق بشر» در عراق روز گذشته آمار قربانبان اعتراضات در «میدان التحریر» را اعلام کرد.

کمیساریا در بیانیه ای گفت: «این درگیری‌ها منجر به کشته شدن دو تظاهرکننده و زخمی شدن ۱۱ نفر شده‌است، علاوه بر این به ۴ نیروی امنیتی زخمی شدند و ۸ چادر محل استقرار نیز در نتیجه استفاده از گلوله‌های جنگی و پلاستیکی و گاز اشک آور به آتش کشیده شد».

در این بیانیه آمده‌است: کمیساریا به کار خود در رصد تظاهرات بغداد و سایر استان‌ها ادامه می‌دهد و نگرانی و تاسف شدید خود را نسبت به کشته و زخمی شدن تعدادی از تظاهرکنندگان و نیز زخمی شدن برخی از نیروهای امنیتی در درگیری‌های عصر یکشنبه دو طرف در میدان التحریر و استفاده نیروهای امنیتی از گلوله جنگی و مشقی و گاز اشک‌آور که به منزله نقض آشکار حقوق بشر و استانداردهای سازمان ملل در اجرای قوانین و نیز نقض حق شرکت در تظاهرات مسالمت‌آمیز است، ابراز می‌دارد.

کمیساریای عالی حقوق بشر عراق همچنین ضمن ابراز نگرانی و تاسف نسبت به رخدادها در جریان تظاهرات اعتراضی یکشنبه شب، از دولت بغداد خواست تحقیقی فوری دربارهٔ این حوادث انجام داده و مقصران آن را به دستگاه قضایی سپرده و به تمام نیروهای امنیتی دستور دهد به ماشین‌های آمبولانس و تیم‌های پزشکی اجازه دهند برای انتقال شهدا و زخمی‌ها فوراً وارد میدان التحریر شوند.

این کمیساریا در ادامه بیانیه خود بار دیگر از دولت خواست راه‌حل‌های فوری را ایجاد کرده و با ارائه خدمات اصلی از جمله خدمات بهداشتی و انسانی به ویژه برق به خواسته‌های تظاهرکنندگان صلح‌جو در سراسر عراق پاسخ دهد؛ چرا که شاخص‌های رصد و پیگیری کمیساریا نشان می‌دهند در صورتی که بحران برق عراق به شکل فعلی ادامه یابد، تظاهرات اعتراضی بیشتر استان‌های عراق را در برمی گیرد.

همچنین کمیساریای حقوق بشر عراق از نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان خواست بالاترین سطح خویشتنداری را در پیش گرفته، از هرگونه خشونت خودداری کرده و همکاری بیشتری در این زمینه داشته باشند. همچنین از نیروهای امنیتی خواست بر نقش خود در حمایت از تظاهرکنندگان تمرکز کرده و نقش خود را در تظاهرات مسالمت‌آمیز تقویت کرده و اجازه ندهند هیچ نوع خشونتی در مورد تظاهرکنندگان انجام شود.

به نوبه خود، ایاد علاوی نخست‌وزیر پیشین عراق و از حامیان جنبش اعتراضی، در توئیتی اظهار کرد: «ما امیدوار بودیم قاتلان معترضین مسلح را فاش و آنها را محاکمه علنی کنند، اما ما دوباره از اقدام نیروهای سرکوبگر غافلگیر شدیم زیرا آنها دوباره شروع بع خون ریختن معترضان کردند».

 وی افزود: «دولت باید این نیروها را مهار، از تظاهرکنندگان مسالمت آمیز محافظت و قاتلان و همچنین آدم ربایان فعال آلمانی را رسانه ای کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای