درک لودریان از عدم ارتباط‌گیری کشورهای عربی با دولت دیاب

درک لودریان از عدم ارتباط‌گیری کشورهای عربی با دولت دیاب

سه شنبه, 28 ژوئيه, 2020 - 22:15
بیروت: محمد شقیر

 یک دیپلمات برجسته عرب در بیروت اظهار کرد که وی از ناامیدی ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه در جریان مذاکرات خود در بیروت شگفت زده نشده‌است، زیرا که او خیلی زود متوجه عدم تعهد دولت رئیس‌جمهور حسن دیاب در اکثر وعده‌های داده شده در بیانیه وزارتی برای متوقف کردن سقوط مالی و اقتصادی شد.

به گفته این دیپلمات، دولت لبنان با مشاوره‌های بین‌المللی با سردرگمی زیاد تعامل کرد که مانع از شروع مذاکرات جدی با صندوق بین‌المللی پول برای حمایت از برنامه بهبودی مالی شده‌است.

این دیپلمات عرب که نخواست نامش فاش شود، اضافه کرد: دولت فرانسه در رأس کشورهایی قرار دارد که توانسته‌اند جامعه بین‌المللی و کشورهای عربی را قانع به دادن فرصتی به دولت دیاب کنند تا شاید بتوانند جلوی سقوط را بگیرند.

او به «الشرق الاوسط» می‌گوید که وقتی فرانسه احساس کرد که دولت دیاب از این فرصت برای بهبود وضعیتش استفاده نکرده‌است موضع خود را تعدیل کرد.

وی گفت که لودریان چندین هشدار به دولت لبنان ارسال کرد که به دستاوردهای خود می‌بالد، گرچه هیچ تأثیر مثبتی در کنترل فشار روانی اقتصادی نداشته‌است.

این دیپلمات عرب تأکید کرد که لودریان فقط به دولت هشدار نداد، بلکه او با اکثر افرادی که با آنها ملاقات کرده بود با زبانی تهدیدآمیز صحبت کرد که آنها فرصت‌ها را خراب می‌کنند و هیچ رویکردی برای دستیابی به اصلاحات اداری و مالی مورد نظر فرانسوی‌ها نداشته‌اند، که بدون التزام به آنها نمی‌توان از تصمیمات کنفرانس سیدر برای کمک به لبنان در بهبودی از بحران‌های مالی و اقتصادی خود و آغاز مذاکرات جدی با صندوق بین‌المللی پول بهره ببرد.

وی معتقد است که هشدارهای فرانسه به دولت کاملاً با توجیهاتی که دیاب از آن صحبت کرده‌است، ناسازگار است، به طوری که دیاب آن‌ها را به عنوان بهانه ای برای توجیه عدم موفقیت خود در تحقق اهداف ترسیم شده استفاده کرد.

او گفت که اصرار دیاب بر نظریه توطئه تنها تلاشی برای فرار رو به جلو است.

وی گفت: لودریان پس از آنکه برای وی روشن شد که دولت به تعهدات خود عمل نکرده‌است، دولت را رها کرد.

این منبع معتقد است که هشدارهایی که لودریان صادر کرده‌است نشانگر فهم و درک وی از دیدگاه کشورهای عربی است که برای برقراری ارتباط با دولت دارای ملاحظاتی بوده‌است و دلیل آن عدم تعهد به سیاست بی‌طرفی، عدم دخالت لبنان در درگیری‌های منطقه ای، گرایش آن به سمت محور ایران از طریق نفوذ حزب‌الله در دولت و ورود به درگیری‌های منطقه است.

این دیپلمات عرب تأکید کرد: عدم پایبندی دولت به اصلاحات باعث خجالت دولت فرانسه در مقابل جامعه بین‌المللی و به همراه آن تعدادی از کشورهای عربی که اولین کسانی بودند که در کنفرانس سیدر شرکت کردند، اما اکنون در مورد تعامل با دولت ملاحظه دارند؛ بنابراین، دولت فرانسه طوری رفتار می‌کند که گویی شرط‌بندی روی دولت دیاب از دست داده‌است، و باید موضع خود را بررسی کند که قبلاً توسط لودریان به مقامات ارشد دولت لبنان ابلاغ کرده‌است.

 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای