برهم صالح با مسئولان ارشد اقلیم کردستان دیدار کرد

برهم صالح با مسئولان ارشد اقلیم کردستان دیدار کرد

پرونده‌های "انتخابات"، "بودجه ۲۰۲۱" و "عادی سازی در کرکوک" بررسی شد
سه شنبه, 13 اکتبر, 2020 - 00:15

برهم صالح رئیس‌جمهور عراق روز گذشته با روسای اقلیم کردستان دیدار و دربارهٔ شرایط سیاسی و اقتصادی عراق به‌طور کلی و اقلیم کردستان به‌طور خاص از جمله پرونده انتخابات زودهنگام، حمایت از هیئت‌های دیپلماتیک در کشور و پرونده بهداشت و سلامت به دلیل شیوع بیماری همه گیر کرونا و پیامدهای اقتصادی آن گفتگو کرد.

یک منبع آگاه اعلام کرد که در این جلسه ۳ محور اصلی مورد بحث قرار گرفت؛ عادی سازی وضعیت کرکوک و بقیه مناطق مورد مناقشه پس از توافق سنجار، حقوق کارمندان و توافق بر سر بودجه ۲۰۲۱ و انتخابات زودهنگام عراق که قرار است در ژوئن آینده برگزار شود.

در اطلاعیه پایانی این دیدار آمده که روسای اقلیم و رئیس‌جمهوری عراق در این دیدار از گام‌های دولت و نهادهای قانونی فدرال در حفاظت از امنیت و ثبات کشور و تأمین شرایط باثبات برای فعالیت هیئت‌های نمایندگی خارجی ابراز حمایت کردند.

در این نشست ضمن حمایت از برگزاری انتخابات پیش از موعد و بررسی اوضاع مناطق مورد مناقشه، از گام‌های اخیر دولت عراق برای عادی‌سازی اوضاع در سنجار و بازگشت آوارگان و جلوگیری از تلاش‌ها برای تغییر جمعیت در مناطق مورد مناقشه حمایت کردند و از دولت فدرال تضمین امنیت و ثبات این مناطق را خواستار شدند.

پیش از این دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان در نشستی بر سر همکاری مشترک در سنجار، عادی سازی اوضاع در این شهر و دورنگهداشتن شبه نظامیان مسلح به توافق رسیدند.

یک منبع عالی‌رتبه مطلع از جزئیات این نشست گفت: «جلسه رئیس‌جمهور برهم صالح، با روسای (اقلیم، دولت و پارلمان) برای بحث در مورد عادی سازی وضعیت کرکوک و بقیه مناطق مورد مناقشه و احتمال بازگشت نیروهای پیشمرگه به این مناطق به عنوان بخشی از نیروهای مسلح عراق بود».

این منبع افزود که «در این جلسه همچنین به پرونده حقوق کارمندان در منطقه کردستان در سال مالی جاری، جبران کسری بودجه سال ۲۰۲۰، توافق بر سر بودجه ۲۰۲۱ و سهم اقلیم از آن و تحویل درآمدهای نفتی پرداخته شد».

مجید شنکالی معاون پیشین حزب دموکرات کردستان در مصاحبه با الشرق الاوسط گفت: «برجسته‌ترین پرونده‌های بحث شده در این نشست مربوط به توافق سنجار است که گامی برای عادی سازی اوضاع در سایر مناطق ماده (۱۴۰) خواهد بود. همچنین در این جلسه پرونده تکمیل و اصلاح قانون دادگاه فدرال و سازوکار انتخاب قضات برای رفع کمبود اعضای دادگاه که یکی از الزامات برگزاری انتخابات زودهنگام به عنوان نهادی است که نتایج انتخابات را تأیید می‌کند، بررسی شد».

از سوی دیگر، کفاح محمود مشاور رسانه ای دفتر رئیس «حزب دموکرات کردستان»، در مصاحبه با «الشرق الاوسط» گفت که «رئیس‌جمهور پس از این جلسه قرار است با رهبر حزب دموکرات مسعود بارزانی دیدار کند تا پرونده وضعیت اقتصادی عراق به‌طور کلی و توافق‌نامه سنجار همچنین پرونده انتخابات آینده و حوزه‌های انتخاباتی و پرونده هدف قرار دادن سفارت آمریکا در بغداد توسط شبه نظامیان خارج از قانون را بررسی کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای