ترکیه اس-۴۰۰ را آزمایش کرد؛ بی اعتنایی به هشدارهای ناتو و آمریکا

ترکیه اس-۴۰۰ را آزمایش کرد؛ بی اعتنایی به هشدارهای ناتو و آمریکا

شنبه, 17 اکتبر, 2020 - 00:30

ترکیه روز جمعه با انتقال سامانه موشکی روسی اس-۴۰۰ به شهر ساحلی سینوپ در مجاورت دریای سیاه، این سامانه را آزمایش کرد.

پیش‌بینی می‌شود این اقدام تنش بین آنکارا و واشینگتن را تشدید خواهد کرد.

وزارت دفاع ترکیه طی روزهای اخیر و قبل از این شلیک آزمایشی، محدودیت‌هایی برای تردد در آسمان و آب‌های منطقه اعمال کرد.

در روزهای اخیر ترکیه اخطارهایی در خصوص اعمال محدودیتهایی بر حریم هوایی و دریایی نواحی ساحلی خود صادر کرد تا بتواند دست به شلیکهای آزمایشی بزند.

ترکیه قرارداد خرید موشک‌های اس ۴۰۰ از روسیه را در سال ۲۰۱۷ امضا کرد و اولین بخش از این سامانه موشکی به ارزش ۲٫۵ میلیارد دلار در ماه ژوییه ۲۰۱۹ به ترکیه تحویل داده شد.

سامانه دفاع موشکی زمین به هوا "S-400" یکی از پیشرفته‌ترین سامانه‌های جهان است و مجهز به رادار میان برد تا دوربرد است که می‌تواند هواپیماهای ورودی را ردیابی و منهدم کند و رگبار موشکی را به اهداف خود تا برد ۴۰۰ کیلومتر هدایت کند.

ترکیه در ۸ ژوئیه، آزمایش از این سامانه را بر روی جنگنده‌های F-16 و F-4 ساخت آمریکا در پایگاه هوایی مرتد در نزدیکی پایتخت آنکارا انجام داد تا تأیید کند که علی‌رغم تهدید آمریکا به تحمیل تحریم علیه روسیه، همچنان به فعال سازی سیستم روسی ادامه می‌دهد.

دبیرکل ناتو ماه گذشته در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه ترکیه در آنکارا گفت: ناتو نگران پیامدهای دستیابی ترکیه به اس ۴۰۰ و عواقب مخاطره آمیز آن برای هواپیماهای ناتو است.

در همین زمینه، سردار قلیچ سفیر ترکیه در ایالات متحده آمریکا گفت که کشورش از سیستم‌های دفاع هوایی S-400 برای شناسایی جنگنده‌های F-16 نیروی هوایی یونان در مدیترانه استفاده نمی‌کند.

قلیچ افزود: "حتی اگر این سلاح‌ها آزمایش شوند، نمی‌توان در مورد هر چیزی صحبت کرد. این اقدامات از طریق کانال‌های نظامی ناتو که ما عضو آن هستیم، هماهنگ می‌شود".


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای