رژیم سوریه بر سر دوراهی؛ کشت تنباکو یا گندم؟

رژیم سوریه بر سر دوراهی؛ کشت تنباکو یا گندم؟

پس از آتش‌سوزی‌ زمین‌ها… یک روزنامه پیشنهاد می‌کند که برای تأمین نان این اراضی فوراً احیا شوند
سه شنبه, 20 اکتبر, 2020 - 09:45
بخشی از آتش‌سوزی جنگل‌های لاذقیه که اخیراً مهار شده‌است (EPA)

رژیم سوریه این روزها با یک معادله مهم مواجه شده‌است: کدام یک برای اقتصاد این کشور از اهمیت بیشتری برخوردار است، تنباکو با درآمد ارزی یا گندم که پایه امنیت غذایی در سوریه است؟

در حالی که بحران نان در سوریه شدت یافته و با تعیین سهم نان یارانه ای فرد به سه و نیم قرص در روز و خرید آن به وسیله «کارت هوشمند»، پیچیده‌تر شده‌است، گزارش‌ها از کمبود آرد در بازار حکایت می‌کند.

علاوه بر تحریم‌های بین‌المللی، دولت طی سال‌های گذشته، به جای تمرکز بر یک طرح کشاورزی که نیاز گندم را تأمین و امنیت غذایی را حفظ می‌کند، کشت توتون را برای به دست آوردن ارز از طریق صادرات تشویق می‌کرد.

روز گذشته کمی پس از خاموش شدن آتش‌سوزی در مناطق ساحل، یک روزنامه رسمی در دمشق به دولت پیشنهاد داد که عملیات احیای سریع زمین‌های سوخته را انجام دهد و در آنها گندم بکارد.

روزنامه رسمی الثوره نوشت که این زمین‌ها «دارای خاک حاصلخیز و باران خیز هستند و می‌توان آنها را با هزینه کم آماده‌سازی کرد، همزمان دولت نیازهای کشاورزان از نظر کود و سوخت را تأمین و کشاورزان را به کشت گندم تشویق کند.»

وزارت کشاورزی سوریه دربارهٔ خسارت ناشی از ۱۵۶ مورد آتش‌سوزی در حومه استان‌های حمص، طرطوس و لاذقیه گزارش داد، مساحت زمین‌های سوخته در استان‌های طرطوس و لاذقیه به ۱۱٬۵۰۰ هکتار رسید که ۶۰ درصد آن زمین جنگلی است و منطقه باقیمانده زمین کشاورزی است که فقط ۴ درصد آن زیر کشت است. همچنین ۴۹ مورد در طرطوس، ۱۲ آتش‌سوزی در حمص و ۹۵ آتش‌سوزی در لاذقیه رخ داده‌است.

در کمتر از یک ماه پیش نیز آتش‌سوزی‌های مشابهی در منطقه الغاب در حومه حماه رخ داده بود.

رژیم سوریه واشینگتن و کشورهای غربی را مسئول بحران نان می‌داند و می‌گوید آنها با «مجازات مردم سوریه با صدور قوانین مختلف تحریمی» و «جلوگیری از عبور یک دانه گندم از مزارع جزیره که بستر تأمین گندم و مخزن نفت و گاز ما را تشکیل می‌دهد» رقم زننده وضعیت موجود هستند. به روزنامه رسمی الثوره همچنین به وزارت کشاورزی پیشنهاد کرد برای حمایت از امنیت غذایی و به دلیل «ادامه جنگ» برنامه ۲۰۲۱ «برای یک شرایط استثنایی» باشد.

در این گزارش پیشنهاد شده‌است زمین‌های زیر کشت گندم با اختصاص یک سوم از سطح اختصاص یافته به کشت جو در استان‌های حماه، حمص، حلب، درعا و سویدا به گندم، معادل ۲۰۰ هزار هکتار اختصاص یابد.

منابع پیگیر در دمشق به الشرق الاوسط گفتند: «بحرانی که دولت در دمشق با آن روبرو است کمبود ارز مورد نیاز برای خرید گندم و روغن است، چه از مناطق اداره خودمختار جزیره و استان حسکه در مناطق تحت نفوذ ایالات متحده و چه از طریق واردات».

آنها تأکید کردند که دولت مجبور است «سهمیه بندی ناعادلانه در مورد مواد اساسی تهیه شده با قیمت یارانه ای اعمال کند، زیرا بیشترین سهم از آنچه را که در دسترس خود دارد با قیمت‌های دو برابر به بخش خصوصی می‌فروشد، که این امر وجود مواد اولیه در بازار موازی را نشان می‌دهد.»

منابع اقتصادی گفتند: «دولت طی سال‌های گذشته به جای تمرکز بر یک برنامه کشاورزی برای تأمین نیاز گندم جهت حفظ امنیت غذایی، به تشویق کشت توتون و تنباکو برای دستیابی به ارز از طریق صادرات روی آورده و قیمت‌های خرید توتون از کشاورزان را دو برابر کرد».

در نتیجه این وضعیت «سوریه به منطقه ای برای رشد حشیش و مواد مخدر در حالی که فقط یک کشور ترانزیتی بود، تبدیل شده‌است».

تنباکو یکی از مهمترین محصولات اقتصادی در سوریه است و اطلاعات موجود در وب سایت General Tobacco Corporation نشان می‌دهد که «تنباکو سومین محصول کشاورزی در سوریه است و حدود شصت هزار کشاورز در کشت آن مشغول فعالیت هستند و حدود نود هزار نفر از طریق کشت، صنعت و تجارت آن امرار معاش می‌کنند».

پس از سازش بین نیروهای رژیم و جناح‌های مخالف در درعا، کشت توتون دوباره به فعالیت و گسترش خود در حومه این استان که قبلاً بهترین گندم دوروم در آن کشت می‌شد، بازگشت، زیرا چرخه تولید تنباکو کوتاه و بازده اقتصادی بیشتری دارد و این همان چیزی است که رژیم سوریه را در مقابل یک معادله مهم قرار می‌دهد: تنباکو یا گندم، که اساس امنیت غذایی سوریه است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای