اجلاس سران G20 تا ساعاتی دیگر در ریاض آغاز می شود

اجلاس سران G20 تا ساعاتی دیگر در ریاض آغاز می شود

ساز و کار احیای رشد اقتصادی و مقابله با پیامدهای کرونا؛ دو محور اصلی نشست 
جمعه, 20 نوامبر, 2020 - 20:30
ریاض پایتخت سعودی برای برگزاری نشست سران گروه ۲۰ به ریاست سعودی آماده می شود (الشرق الاوسط)

بزرگ ترین گردهمایی سران جهان تا ساعاتی دیگر در ریاض، پایتخت سعودی برگزار می شود. سعودی رییس دوره کنونی "G20" است. ۲۰ تن از سران کشورهای قدرتمند و موثر اقتصادی و نقش آفرین در سیاست های بین المللی در «نشست سران ریاض ۲۰۲۰» در ۲۱ و ۲۲ نوامبر به ریاست خادم حرمین شریفین برای تصویب توصیه ها و پیشنهادات و طرح های گوناگون درباره شرایط روز جهان شرکت می کنند.


در حالیکه ۱۱ تریلیون دلار کمک مالی از سوی گروه ۲۰ برای مقابله با پیامدهای کرونا بر اقتصاد جهان در نظر گرفته شده نشست این دوره به ریاست سعودی دو محور راهبردی اصلی دارد که بنود و پیشنهادها و طرح های گوناگون به دو موضوع احیای رشد اقتصادی و مقابله با آثار همه گیری ویروس جدید کرونا اختصاص یافته است.


دولت سعودی اعلام کرد در دوره ریاست گروه ۲۰ اقدامات فوری و بی سابقه برای کنترل شیوع کرونا اتخاذ کرده است. همه گیری کنونی نقاط ضعف کشورها برای بازدارندگی و پیگیری و واکنش به عوامل تهدید کننده نظام های بهداشتی جهان را نشان داد که تاثیر ناگوار و قابل ملاحظه ای روی گروه های آسیب پذیرتر مثل زنان و کودکان و گروه های کم درآمد داشته است.


 به دنبال بروز پیامدهای ناگوار همه گیری در تمام کشورها و مردم جهان ۴۶ کشور کم درآمد جهان از اقدامات ویژه گروه ۲۰ برای مقابله با شیوع کرونا استفاده کردند. گروه ۲۰ همچنین روی چالش های تاثیر گذار بر روند توسعه پایدار مثل نابرابری ساختاری و نقاط ضعف بدهی ها دست گذاشت تا خطوط اعتباری لازم برای توسعه پایدار ایجاد کند.


 


-اقدامات متفاوت


سعودی بر این باور است که کشورهای عضو گروه ۲۰ -خواه جداگانه خواه گروهی- واکنش فوری برای کنترل شیوع کرونا نشان دادند تا هم به حفظ سلامتی و توقف مرگ و میر کمک کنند و هم منابع درآمد مردم و اقتصاد جهان تعطیل نشود. سعودی تاکید کرد که گروه ۲۰ اقدامات بی سابقه برای پیگیری و ایجاد راهکار برای عواقب شیوع کرونا در نظر گرفت که شامل مشوق های مالی و نیز بسته های حمایتی برای تضمین ثبات پولی و مالی شده و بیش از ۱۱ تریلیون دلار به اقتصاد جهان و ۲۱ میلیارد دلار برای کاهش کمبود اعتبارات نظام بهداشتی جهان کمک مالی کرد. هدف اصلی این کمک های مالی افزایش آمادگی برای مقابله با همه گیری های احتمالی در آینده است.


تعلیق بدهی از جمله طرح های بی سابقه و تاریخی گروه ۲۰ در دوره کنونی بود که توسط سعودی به منظور کمک به کشورهای فقیرتر مطرح شد. بازپرداخت بدهی ها به ارزش ۱۴ میلیارد دلار تنها در سال جاری بر اساس این طرح به تعویق افتاد. این مبلغ می تواند برای مقابله با پیامدهای اجتماعی و اقتصادی شیوع کرونا در کشورهای گوناگون مورد استفاده قرار بگیرد.


طرح تعلیق بدهی به نفع ۴۶ کشور کم درآمد از جمله در آفریقا و کشورهای دارای اقتصاد ضعیف و نیز جزایر کوچک تمام شد. بانک های توسعه چند جانبه بر پایه مساله تعلیق بدهی از آوریل تا دسامبر ۲۰۲۰ مبلغ ۷۵ میلیارد دلار به کشورهای نیازمند تقدیم می کنند. این بخشی از اقدامات بانک های توسعه چند جانبه برای پرداخت ۲۳۰ میلیارد دلار به کشورهای در حال توسعه و کم درآمد برای مقابله با پیامدهای کرونا است.

 


-فرصت بهبود پس از کرونا


محمد الجدعان وزیر دارایی سعودی گفت نشست سران جی ۲۰ به ریاست سعودی به دنبال گسترش زمینه های همکاری بین المللی برای حمایت از دوران بهبودی اقتصادی جهانی و بنای پایه های محکم برای دوران رشد اقتصادی قوی و پایدار و متعادل و جامع و به نتیجه رساندن نشست فوق العاده سران گروه ۲۰ در ماه مارس است. 


الجدعان افزود «ما فرصت بهبودی پس از کرونا داریم و می توانیم قوی تر و با ثبات تر و پایدارتر با شرایط اقتصادی و اجتماعی جامع تر شویم». او به این نکته اشاره کرد که دولت سعودی اقدامات فوری و بی سابقه در نظر گرفت و مقدمات شکل گیری جهان بهتر پس از کرونا را ایجاد کرد.


الجدعان توضیح داد «با توجه به واکنش و اقدامات مشترک بین المللی گروه ۲۰ در نظر دارد به تلاش برای حل مشکلات بزرگ کنونی ادامه دهد». او نسبت به نتایج سازنده اجلاس گروه ۲۰ که در راستای تامین منافع جامعه جهانی و اقتصاد جهان است ابراز خوش بینی کرد».


 


-سیاست های تجاری


 از سوی دیگر، مهندس خالد الفالح وزیر سرمایه گذاری گفت «ریاست دوره پانزدهم نشست سران جی ۲۰ و میزبانی این اجلاس توسط سعودی بیانگر نقش سعودی در سطح بین المللی و تلاش های کشور در تامین اهداف گروه ۲۰ به عنوان مهم ترین گروه کشورهای قدرتمند اقتصادی جهان است».


الفالح افزود «کشورهای گروه ۲۰ مبلغ ۱۱ تریلیون دلار برای حمایت از اقتصاد جهان و محافظت از آن در برابر پیامدهای شیوع همه گیری کرونا در نظر گرفتند. اقدام بی سابقه تعلیق پرداخت بدهی ۷۳ کشور به ارزش ۱۴ میلیارد دلار در این دوره اتفاق افتاد».


او توضیح داد «تلاش های سعودی برای افزایش همکاری در حوزه های تجارت و سرمایه گذاری شامل حمایت از تشکیل نظام تجاری چند جانبه و تقویت تنوع اقتصادی و سرمایه گذاری های فرا مرزی است. این طرح ها از طریق سیاست گذاری در چندین حوزه قابلیت اجرایی دارد».


او افزود «اعضای گروه ۲۰ و بقیه کشورهای جهان باید کارآمدترین سیاست های کنونی را اجرا کنند که شامل تشویق رقابت پذیری شرکت های بسیار کوچک و شرکت های کوچک و متوسط و راهکارهای استفاده حداکثری از مناطق اقتصادی ویژه می شود. این تاسیسات در تنوع بخشی به درآمدهای اقتصادی و افزایش توانمند سازی اقتصادی برای تمام گروه ها از جمله جوانان و زنان سهم عمده ای داشتند».


الفالح خاطر نشان کرد «وزیران سرمایه گذاری و بازرگانی در چارچوب کارگروه تجارت و سرمایه گذاری جی ۲۰ درباره مسائل و مشکلات مبرم کنونی در بخش تجارت بحث و گفتگو کردند. طرح ریاض درباره آینده سازمان تجارت جهانی در این ارتباط ارائه شد. این کارگروه موفق شد بسیاری از اقدامات غیر ضروری و دست و پا گیر در حوزه تجارت جهانی را متوقف و اقدامات دیگری برای حمایت از تجارت و سرمایه گذاری بین المللی در راستای مقابله با شیوع کرونا تنظیم کند».


الفالح بر اهمیت تلاش های گروه ۲۰ در راستای کاهش تاثیر شیوع کرونا تاکید کرد.


 


-افزایش سرمایه گذاری


الفالح گفت «کارگروه تجارت و سرمایه گذاری درباره افزایش سرمایه گذاری مستقیم خارجی و راهکارهای جذب سرمایه در کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته گفتگو کرد».


او ضمن اشاره به نقش وزارت سرمایه گذاری در دوره کنونی ریاست سعودی بر گروه ۲۰ توضیح داد «وزارت سرمایه گذاری در زمینه افزایش همکاری بین کشورهای جی ۲۰ در حوزه سیاست های سرمایه گذاری و توانمند سازی زنان و جوانان و کاهش اقدامات دست و پاگیر تجارت بین المللی و کمک به کشورهای فقیرتر نقش آفرینی کرده است».


-سرعت بخشی به رسیدن به اهداف مورد نظر


از سوی دیگر، فهد الرشید رییس اجرایی هیات پادشاهی شهر ریاض و رییس گروه ارتباطات شهری جی ۲۰ گفت «نشست سران گروه ۲۰ در سرعت بخشیدن به دست یابی به اهداف توسعه پایدار و بررسی مشکلات مبرم جهان سهیم است. این اجلاس منجر به نشان دادن چهره متمدن و نقش سعودی در تثبیت ارزش های گذشت و مدارا و همزیستی و اقدام مشترک بین المللی می شود».


الرشید افزود «شهر ریاض رییس کارگروه ارتباطات شهری جهان بود و همین نقطه عطف اصلی در فعالیت های گروه ۲۰ است که قوی تر شده . این کارگروه در ریاض موفق به رکورد زنی و اقدامات بی سابقه شده که دلیل آن به رویکرد همکاری بین اعضا بر می گردد. ۳ کارگروه در یک اقدام بی سابقه برای بررسی مشکلات مهم شهرها و مناطق شهری تشکیل شدند. علاوه بر این یک کارگروه ویژه در زمینه بیماری های همه گیری تشکیل شد».


الرشید خاطر نشان کرد «طرح تشکیل صندوق بین المللی تاب آوری شهری توسط این کارگروه ارائه شد که تا حالا در سطح جهان سابقه نداشته است. این صندوق وظیفه دارد به مناطق شهری برای مقابله با پیامدهای شیوع همه گیری و مشکلات و شرایط اضطراری احتمالی در آینده کمک کند. این کارگروه همچنین به موفقیت بی سابقه ای دست یافت. ۳۹ شهر از بیانیه پایانی حمایت کردند و نیز تعداد شهردارها و موسسات بین المللی و صاحبنظران شرکت کننده در اجلاس بی سابقه بوده است».


او گفت «اولویت این کارگروه بین المللی سرمایه گذاری در بخش زیرساختارهای اجتماعی شهرها به ویژه نظام سلامت و آموزش و حمل و نقل عمومی است که در یکی از بنود بیانیه پایان نشست شهرداران گروه ۲۰ مطرح شد».


الرشید در گفتگو با خبرگزاری سعودی (واس) یادآور شد «شهرها در چندین حوزه برای چرخاندن چرخ اقتصاد نقش کلیدی خواهند داشت. اشتغال زایی و افزایش کسب و کارها از طریق پروژه های کوتاه مدت و برنامه ریزی برای طرح های بلند مدت و پایدار و توانمند برای مقابله با ضربه های احتمالی در آینده از جمله کارکرد مناطق شهری است».


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای