کنگره آمریکا «مصونیت حاکمیتی» سودان را تصویب کرد

کنگره آمریکا «مصونیت حاکمیتی» سودان را تصویب کرد

وزارت خارجه سودان مطرح کرد: مهر پایانی بر تاریک‌ترین فصل تاریخ سودان
سه شنبه, 22 دسامبر, 2020 - 00:30

کنگره آمریکا دیروز، اعاده «مصونیت حاکمیتی» سودان را تصویب کرد؛ قانونی که در سال ۱۹۹۳ پس از میزبانی از اسامه بن لادن رهبر القاعده و تعدادی از رهبران سازمان‌های افراطی و قرار گرفتن در لیست کشورهای حامی تروریسم آمریکا از آن خارج شده بود.

این قانون در قالب لایحه بهبود اقتصادی و تأمین مالی فدرال عصر دوشنبه تصویب شد. با این حال، قانون جدید پرونده‌های قضایی را که قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر یا نزدیکان آنها مطرح کردند را از لایحه مصونیت مستثنی کرد.

این بدان معناست که به محض امضای لایحه از سوی رئیس‌جمهور آمریکا، این لایحه لازم الاجرا می‌شود و مبالغ جبران خساراتی که سودان به قربانیان بمب‌گذاری در سفارت‌های ایالات متحده در کنیا و تانزانیا در سال ۱۹۹۸ و حمله به ناو آمریکایی کول در سال ۲۰۰۰ متعهد شده، آزاد می‌شود. این مبلغ تقریباً ۳۳۵ میلیون دلار بوده‌است.

باب منندز و چاک شومر مخالفان تصمیم برای معافیت سودان از دادخواست‌های موجود در دادگاه‌های ایالات متحده، با انتشار بیانیه ای از این توافق و تصویب مصونیت حاکمیتی استقبال کردند.

آنها گفتند: «این توافق‌نامه یک پیروزی است که ۴ هدف را محقق می‌کند: اول: حمایت از پرونده‌های قضایی خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتامبر که دولت ترامپ سعی در لغو آن داشت، دوم: تمدید مصونیت حاکمیتی سودان، سوم: آزاد کردن غرامت به روشی عادلانه برای همه قربانیان آمریکایی و خانواده‌های آنها و چهارم: اولویت بخشی به منافع قربانیان تروریسم به‌طور کلی».

این دو قانونگذار بر اهمیت روابط ایالات متحده و سودان تأکید کردند و منافع استراتژیک ایالات متحده و منافع امنیت ملی را حمایت از انتقال سودان به دموکراسی دانستند.

از سوی دیگر، عمر قمرالدین وزیر امور خارجه سودان، میز با ابراز خوش‌بینی نسبت به تصویب این قانون، آن را در ادامه حذف نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم توصیف کرد.

 قمرالدین روز گذشته در خارطوم به خبرنگاران گفت که این اقدام به معنای «پایین آوردن پرده تاریک‌ترین فصل تاریخ سودان است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای