دمشق به «میانجیگری روسیه» با تل‌آویو اعتراف کرد

دمشق به «میانجیگری روسیه» با تل‌آویو اعتراف کرد

سه‌گانه «روند آستانه» سازوکارهای جدایی طلبانه در سوریه را رد کرد.. تاکید بر آتش بس ادلب 
پنجشنبه, 18 فوریه, 2021 - 00:15

مقامات دمشق اعلام کردند، سوریه و اسرائيل با «میانجی‌گری روسیه» اقدام به تبادل اسرا می‌کنند.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) روز چهارشنبه، از اقدام برای آزادسازی دو سوری به نام های نهال المقت و ذياب قهموز که در حال حاضر با میانجی‌گری روسیه در دست انجام است، خبر داد که در جریان آن یک دختر اسرائیلی نیز آزاد می‌شود. 

پیش از این باشگاه اسیران فلسطینی اعلام کرده بود، اسرائیل تصمیم گرفته است ذیاب قهموز اسیر سوری را به موجب معامله تبادل اسیران میان دمشق و تل‌آویو با میانجی‌گری روسیه آزاد کند.

این امر پس از دعوت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای برگزاری نشست اضطراری کابینه در شامگاه سه شنبه و چند روز پس از تماس وی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه صورت گرفت.

از سوی دیگر،  الکساندر لاورنتیف فرستاده ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه به سوریه ابراز امیدواری کرد که «رایزنی های در حال انجام بین مسکو و تل آویو منجر به توافق برای جلوگیری از حملات اسرائیل در سوریه شود».

لاورنتیف تاکید کرد: «این حملات باید پایان داده شود زیرا غیرسازنده هستند. امیدواریم که طرف اسرائیلی نگرانی ما را درباره تشدید اوضاع در سوریه درک کند. این سبب خواهد شد که صبر دولت سوریه دیر یا زود لبریز شود و دست به حملات تلافی جویانه بزند که این را احدی نمی خواهد. ما تاکید می کنیم که شعله ور شدن تنش در سوریه غیرقابل قبول است».

از سوی دیگر، پانزدهمین دور نشست حل بحران سیاسی سوریه (روند آستانه) با حضور نمایندگان روسیه، ترکیه و ایران در شهر سوچی برگزار شد.

این سه کشور بر قصد خود برای پیشبرد کار کمیته تدوین قانون اساسی، ادامه آتش بس ادلب و رد «سازوکارهای جدایی طلبانه» در سوریه تأکید کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای