قاضی بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت تغییر یافت

قاضی بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت تغییر یافت

اعتراض لبنانی‌ها موجب تسریع در تعیین قاضی جدید شد
شنبه, 20 فوریه, 2021 - 20:45

مقامات لبنان، بازپرس طارق البیطار را برای هدایت تحقیقات پیرامون انفجار چندماه پیش بندر بیروت تعیین کرد. ناظران این اقدام را تلاشی برای مهار اختلافات سیاسی و فشارهای عمومی پس از برکناری قاضی فادی صوان دانستند.

نزدیکان البیطار می‌گویند که وی پرونده‌های بسیار مهمی را در طول فعالیت قضایی خود تقبل کرده، آنها را تحقیق کرده و تصمیمات جسورانه ای صادر کرده‌است.

یک منبع قضایی به الشرق الاوسط گفت که البیطار «بسیار جسور، غیرسیاسی، غیرحزبی و دارای دانش، تجربه و استقلال شناخته می‌شود که این امر به افراد آسیب دیده از انفجار بندر اطمینان می‌دهد».

خانواده‌های قربانیان با انتظار و احتیاط روند تحقیقات را رصد می‌کنند، زیرا آنها نمی‌خواهند پس از بیش از شش ماه (از انفجار در ۴ اوت) به نقطه صفر بازگردند.

 ابراهیم حطیط سخنگوی این خانواده‌ها نیز گفت که آنها خواستار استثنای هیچ‌کس از جمله «شخصیت‌های بزرگ» در صورت تشخیص مسئولیت و تقصیر آنها نیستند و محاسبات سیاسی یا فرقه ای مورد توجه قرار نگیرند.

قاضی حاتم ماضیدر این باره به الشرق الاوسط توضیح داد که قاضی تحقیق جدید قرار است کار خود را از همان جایی که قاضی پیش از وی انجام داده، آغاز کند.

ماضی معتقد است که بازپرس جدید قضایی با موانعی روبرو می‌شود که ممکن است مانع کار وی شود. او گفت: هر بازپرس قضایی که پرونده حساسی دریافت می‌کند در معرض فشارهای خاصی قرار دارد و باید حرفه ای باشد.

وی اظهار کرد که ما نباید درمورد زمان تحقیقات قاضی جدید خوشبین یا بدبین باشیم، زیرا این امر به برنامه عملیاتی بستگی دارد که وی پس از بررسی پرونده ترسیم می‌کند.

از نظر ماضی، کاملاً لازم است که بازپرس وقت خود را کاملاً به پرونده اختصاص دهد، نه به صورت جزئی. همچنین اشتباهات صوان همچون عدم رعایت مراحل قانونی و پیروی از یک سیاست گزینشی در احضار افراد را مرتکب نشود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای