یک بیمارستان در بغداد آتش گرفت؛ دستورات الکاظمی علیه مسئولان مربوطه

یک بیمارستان در بغداد آتش گرفت؛ دستورات الکاظمی علیه مسئولان مربوطه

حدود ۲۰۰ بیمار کرونایی قربانیان این حادثه را تشکیل می‌دهند.. خشم مردم
دوشنبه, 26 آوریل, 2021 - 00:15
مراسم تشییع پیکر برخی از قربانیان آتش‌سوزی روز گذشته بیمارستان ابن الخطیب (رویترز)

وزارت کشور عراق روز یکشنبه تأکید کرد که «حادثه انفجار و آتش‌سوزی در بیمارستان ابن الخطیب در بغداد، ۸۲ شهید و بیش از صد مجروح برجای گذاشته‌است».

طبق بیانیه وزارت کشور، برخی از مجروحان این حادثه وضعیت وخیمی دارند و امکان افزایش فوتی‌ها وجود دارد.

در این میان، مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق در تلاش برای کنترل خشم مردم عراق و پاسخگویی به درخواست‌های آنها برای پاسخگوکردن مقصران در این سهل انگاری، در جلسه فوق‌العاده هیئت دولت حکم تعلیق حسن التمیمی وزیر بهداشت، محمد جابر العطا استاندار بغداد و عبدالغنی الساعدی مدیر اداره بهداشت منطقه الرصافه و ارجاع آنها به کمیته تحقیق را صادر کرد.

نخست‌وزیر عراق همچنین دستور داد تا کمیته عالی تحقیقات به ریاست وزیر کشور و با عضویت وزرای برنامه‌ریزی و دادگستری، رئیس سازمان پاکدستی، رئیس دیوان نظارت مالی فدرال و نماینده پارلمان تشکیل شود تا دربارهٔ فاجعه آتش‌سوزی بیمارستان ابن الخطیب و معرفی مقصران و بازخواست آنها اقدامات لازم را انجام دهند.

الکاظمی همچنین تصریح کرده، تحقیقات فوق باید ظرف ۵ روز انجام و نتیجه آن به هیئت دولت دولت اعلام شود.

برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق نیز ضمن همدردی و با بازماندگان قربانیان این حادثه و مجروحان تأکید کرد فاجعه بیمارستان ابن الخطیب در بغداد در نتیجه انبوه ویرانی در نهادهای حکومت به علت فساد و سوءمدیریت است.

بامداد روز شنبه بیمارستان ابن الخطیب بغداد شاهد آتش‌سوزی ناشی از انفجار کپسول اکسیژن بود که طی آن ۸۲ تن کشته و بیش از صد مجروح برجای گذاشت.

سخنگوی وزارت کشور عراق گفته بود که اظهارات دفاع مدنی در صحنه حادثه نشان می‌دهد که هیچ سیستم آتش‌نشانی و اضطراری در بیمارستان وجود ندارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای