اموال دریافتی «النهضه» و «قلب تونس» روی میز قوه قضاییه

اموال دریافتی «النهضه» و «قلب تونس» روی میز قوه قضاییه

تونسی‌ها در انتظار تعیین نخست‌وزیر جدید
پنجشنبه, 29 ژوئيه, 2021 - 10:15

اقدامات استثنایی اعلام شده توسط قیس سعیّد رئیس‌جمهور تونس، روز سه شنبه با آغاز تحقیقات در مورد تأمین مالی احزاب «جنبش النهضه» و «قلب تونس» که پیشتاز انتخابات پارلمانی اخیر بودند، به دادگاه منتقل شد. در این میان، تونسی‌ها منتظر اعلام نام نخست‌وزیر جدید هستند.

محسن الدالی سخنگوی پرونده‌های فساد در دستگاه قضایی تونس اعلام کرد: دستگاه قضایی تحقیقاتی را دربارهٔ سه حزب سیاسی النهضه، قلب تونس و عیش تونسی به اتهام دریافت پول‌هایی طی انتخابات ۲۰۱۹ آغاز کرد.

این تحقیقات همچنین حقوقدانان و سیاستمداران برجسته ای، از جمله رئیس سابق کانون وکلا شوقی الطبیب، رئیس سابق کمیسیون مبارزه با فساد اداری، رئیس مرجع عالی مستقل انتخابات، نبیل بافون و رئیس کمیته حقیقت و کرامت برای عدالت انتقالی پس از انقلاب، سهام بن سدرین را دربرگرفته است.

احزاب سیاسی، حقوق بشر و اتحادیه‌ها انتقادات خود را نسبت به تصمیمات رئیس‌جمهور سعید افزایش دادند و گفتند که «ممکن است بر استقلال قوه قضاییه تأثیر بگذارد».

حمه الهمامی رهبر اپوزیسیون چپ و حزب کارگران کمونیست و همراهان وی نیز رئیس‌جمهور را به «تضعیف دستاوردهای دموکراتیک کشور، از جمله جدایی بین مقامات اجرایی و قضایی» متهم کرد.

رویه قضایی در زمانی انجام شد که تونسی‌ها با نگرانی و احتیاط فراوان منتظرند که رئیس‌جمهور برای ریاست دولت جدید چه کسی را به عنوان جانشین هشام المشیشی تعیین می‌کند.

منابع نزدیک به تصمیم گیرندگان، اسامی چهره‌های اقتصادی و حقوق بشری نزدیک به کاخ قرطاج و مورد اعتماد اتحادیه‌های کارگری و بازرگانان همچون نزار یعیش وزیر دارایی سابق، توفیق شرف الدین وزیر اسبق کشور و حقوقدان، مروان العباسی رئیس بانک مرکزی، حکیم بن حموده وزیر اقتصاد و دارایی و بازرگان و محمد الطرابلسی سرپرست وزارت امور اجتماعی و بهداشت را مطرح کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای