مجادله پوتین و زلنسکی بر سر «پیروزی»

مجادله پوتین و زلنسکی بر سر «پیروزی»

رئیس‌جمهور روسیه از دستیابی به اهداف خود «اطمینان» دارد .. آب و هوا مانع از نمایش «هواپیمای روز قیامت» شد
سه شنبه, 10 مه, 2022 - 00:30
ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه، عکسی از پدرش را در میان تعدادی از هموطنان خود در دست دارد که تصاویری از بستگان خود را که در جنگ جهانی دوم کشته شده‌اند، در روز گذشته در مراسم جشن «روز پیروزی» در مسکو در دست دارد (AFP)

جشن‌های گسترده‌ای از هفتاد و هفتمین سالگرد پیروزی بر نازیسم روز گذشته در روسیه زیر سایه جنگ جاری در اوکراین برگزار شد.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در این مراسم پیام‌های داخلی و خارجی ارسال کرد و در آن گفت که ارتش روسیه در حال حاضر در اوکراین «به خاطر مردم دونباس و برای امنیت سرزمین مادری‌شان» در حال جنگ است.

وی اشاره کرد که روسیه «مجبور شد یک حمله اجتناب ناپذیر علیه خود را دفع کند». پوتین با تمجید از فداکاری‌های نیاکانی که نازیسم را شکست دادند، وعده پیروزی در نبرد فعلی را داد. وی گفت: «اهدافی که برای عملیات نظامی تعیین کرده‌ایم محقق خواهد شد».

از سوی دیگر، ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین اعلام کرد که کشورش به روسیه اجازه نخواهد داد که «پیروزی بر نازیسم» را در سال ۱۹۴۵ حفظ کند.

او که از کی یف صحبت می‌کرد و به نظر می‌رسد مشاجره بین او و پوتین باشد، گفت: «ما به اجداد خود افتخار می‌کنیم که نازیسم را با سایر ملت‌ها در چارچوب اتحاد علیه هیتلر شکست دادند (...) ما در آن زمان پیروز شدیم و اکنون نیز پیروز خواهیم شد».

میدان سرخ مسکو روز گذشته شاهد رژه ای بود که در آن حدود ۱۱ هزار سرباز و صدها قطعه و مدل سلاح شرکت کردند.

با این حال، کرملین به‌طور ناگهانی نمایشگاه هوایی را که قرار بود روسیه برای اولین بار یک هواپیمای مدرن ایلیوشین ۸۰ را رونمایی کند، لغو کرد.

این هواپیما به عنوان «هواپیمای روز قیامت» توصیف می‌شود که برای انتقال رهبران ارشد به مخفیگاه‌های امن در صورت وقوع جنگ هسته ای طراحی شده‌است. کرملین این موضوع را به «آب و هوای بد» نسبت داد.

از سوی دیگر، امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه، دیروز (دوشنبه) بر لزوم پایان دادن به جنگ جاری در اوکراین اما «بدون تحقیر روسیه» تأکید کرد.

او همچنین خواستار ایجاد یک «سازمان سیاسی اروپایی» شد که به‌طور خاص شامل اوکراین شود، به طوری که به موازات مکانیسم الحاق به اتحادیه اروپا، که ممکن است «دهه‌ها» طول بکشد، صورت گیرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای