آمریکا: چشم‌انداز احیای برجام در بهترین حالت «ضعیف» است

آمریکا: چشم‌انداز احیای برجام در بهترین حالت «ضعیف» است

چهارشنبه, 25 مه, 2022 - 21:00
AFP

راب مالی نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، امروز چهارشنبه گفت که شانس احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ در بهترین حالت بسیار اندک است و واشینگتن آماده است تحریم‌ها علیه تهران را تشدید کند و در صورت عدم حفظ توافق به «هر گونه تشدید تنش‌های ایران» با اسرائیل و سایر متحدانش پاسخ دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مالی در اظهارات خود در کمیته روابط خارجی سنا با اشاره به مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران در وین که در ماه مارس متوقف شد، گفت: «ما توافقی (با ایران) نداریم… و دورنمای توافق در بهترین حالت ضعیف است».

اظهارات مالی مورد انتقاد سناتورهای ارشد دموکرات و جمهوری‌خواه قرار گرفت؛ آنها نسبت به بازگشت به توافق ابراز تردید کردند و از اینکه در صورت شکست مذاکرات، «طرح جایگزین» رئیس‌جمهور دموکرات جو بایدن را متوجه نمی‌شوند، ابراز ناامیدی عمیق کردند.

بر اساس توافقی که ایران و شش قدرت بزرگ در سال ۲۰۱۵ امضا کردند، تهران برنامه هسته‌ای خود را محدود کرد و در ازای کاهش تحریم‌های اقتصادی، دستیابی به بمب هسته‌ای را برایش دشوار کرد. تهران همیشه گفته‌است که برنامه اش فقط برای اهداف صلح آمیز است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق جمهوری‌خواه در سال ۲۰۱۸ از این توافق خارج شد و تحریم‌های شدید ایالات متحده را مجدداً اعمال کرد که باعث شد ایران یک سال بعد شروع به نقض محدودیت‌های هسته ای کند.

جو بایدن رئیس‌جمهور دموکرات، به دنبال احیای این توافق بوده‌است، اما مشخص نیست که آیا مذاکرات غیرمستقیم در وین ممکن است از سر گرفته شود یا خیر.

علیرغم اظهارات قبلی ایالات متحده مبنی بر پایان یافتن زمان احیای توافق، مالی گفت که واشینگتن به تلاش برای احیای توافق ادامه خواهد داد تا زمانی که ببیند منافع بازگشت به توافق در جلوگیری از اشاعه هسته‌ای بیشتر از رفع تحریم‌ها علیه ایران است.

در حالی که او گفت که «همه گزینه‌ها روی میز است» که نشان دهنده احتمال اقدام نظامی است، مالی به صراحت اعلام کرد که حمله به برنامه هسته ای ایران تنها باعث کاهش سرعت آن می‌شود، نه اینکه آن را متوقف کند.

وی با بیان اینکه تا کنون بهترین گزینه، گزینه دیپلماتیک است، گفت: «گزینه نظامی نمی‌تواند این موضوع را حل کند. می‌تواند آن را به عقب برگرداند… تنها راه حل واقعی در اینجا راه حل دیپلماتیک است».

باب منندز رئیس کمیته روابط خارجی سنا، نماینده دموکرات که با توافق اولیه مخالف بود، گفت که نمی‌داند چرا دولت بایدن به مذاکره ادامه می‌دهد و در صورت شکست مذاکرات چه خواهد کرد. وی افزود: «چرا هنوز درها را باز نگه می‌داریم؟ طرح جایگزین شما چیست؟»

مالی گفت که ایالات متحده با اسرائیل و شرکای اروپایی در تلاش برای بازدارندگی و پاسخ به هرگونه اقدام ایران از جمله حملات به شرکای ایالات متحده و همچنین برنامه موشک‌های بالستیک و هواپیماهای بدون سرنشین است.

او از گفتن اینکه آیا ایالات متحده ممکن است از مقصر دانستن ایران در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ژوئن حمایت کند یا نه، خودداری کرد.

او همچنین گفت که اطمینان دارد که نتیجه مذاکرات هسته‌ای هر چه که باشد، متحدان اروپایی «چه در مورد اجرای تحریم‌ها، چه اقدام در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با هماهنگی واشینگتن از نظر تقویت شرکای خود در خلیج برای مقابله با ایران عمل خواهند کرد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای