بشار الاسد برای شرکت در اجلاس سران عرب وارد جده شد

بشار الاسد رئیس جمهور سوریه دیروز وارد جده شد (واس)
بشار الاسد رئیس جمهور سوریه دیروز وارد جده شد (واس)
TT

بشار الاسد برای شرکت در اجلاس سران عرب وارد جده شد

بشار الاسد رئیس جمهور سوریه دیروز وارد جده شد (واس)
بشار الاسد رئیس جمهور سوریه دیروز وارد جده شد (واس)

بشار الاسد رئیس جمهور سوریه پنجشنبه (۱۸ مه) در راس هیئت سوریه برای شرکت در سی و دومین اجلاس سران عرب وارد جده شد.

این نشست جمعه (۱۹ مه) برگزار می شود.

شاهزاده بدر بن سلطان بن عبد العزیز معاون امیر منطقه مکه و احمد ابو الغیط دبیر کل اتحادیه عرب و صالح الترکی استاندار جده و سرلشکر صالح الجابری فرمانده نیروی پلیس منطقه مکه و فهد الصهیل جانشین تشریفات سلطنتی از بشار الاسد در فرودگاه بین المللی ملک عبد العزیز استقبال کردند.

فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه چهارشنبه (۱۷ مه) در گفتگو با خبرنگاران ضمن تشکر از سعودی به خاطر نقش موثر برای فعال سازی اقدام مشترک عربی خاطر نشان کرد «تلاش های سعودی ما را به شرایط کنونی یعنی شرکت دمشق در کنار بقیه کشورهای عربی در نشست سران عرب رساند».

او افزود «اجلاس سران عرب در سرزمین پیامبر اسلام و سرزمین عربگرایی برگزار می شود. تلاش های سعودی برای بهبودی همجواری عربی و نیز آماده سازی موفق برای اجلاس ستودنی است. این اجلاس با دیدگاه ها و اراده مشترک عربی به پایان خواهد رسید».

المقداد ادامه داد «طبیعتا مسائل مورد مناقشه در چارچوب عربی مطرح خواهند شد اما سرانجام بر سر اقدام مشترک عربی توافق صورت می گیرد تا در مقابله با چالش ها سهیم باشد».

او درباره اینکه توافق در مورد فقره ویژه سوریه در نشست مقدماتی اجلاس سران با حضور وزیران خارجه عرب حاصل شده یا خیر اضافه کرد «باید منتظر نتایج نشست وزیر خارجه عرب بود که همه فقره ها را در برمی گیرد.

سوریه با کشورهای عربی همکاری خواهد کرد و به گمانم تفاهم گفتمان غالب است و اختلاف نظر درباره سوریه وجود ندارد و همه کشورهای عربی سوریه و نقش سوریه را دوست دارند. ما از هر گونه نقش عربی استقبال می کنیم».محمد بن سلمان و گوترش درباره تلاش های صلح و ثبات گفتگو کردند

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در منامه دیدار کردند (واس)
شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در منامه دیدار کردند (واس)
TT

محمد بن سلمان و گوترش درباره تلاش های صلح و ثبات گفتگو کردند

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در منامه دیدار کردند (واس)
شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در منامه دیدار کردند (واس)

شاهزاده محمد بن سلمان بن عبد العزیز ولیعهد و نخست وزیر سعودی و آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل روز پنجشنبه (۱۶ مه) درباره آخرین تحولات به خصوص در غزه و کشورهای اطراف آن و تلاش های صلح و ثبات در حاشیه سی و سومین نشست سران عرب در بحرین گفتگو کردند.
ولیعهد سعودی همچنین در دیدارهای جداگانه با ملک عبد الله دوم پادشاه اردن و شیخ احمد عبد الله الاحمد الصباح نخست وزیر کویت و بشار اسد رئیس جمهور سوریه درباره تلاش های جاری در خصوص جنگ غزه رایزنی کرد. شاهزاده محمد بن سلمان همچنین درباره راه های گسترش روابط بین سعودی با پادشاه اردن اردن و نخست وزیر کویت و گسترش زمینه های همکاری همه جانبه و مسائل مورد توجه سعودی و سوریه با بشار اسد گفتگو کرد.

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و ملک عبد الله دوم پادشاه اردن در منامه دیدار کردند (واس)

شاهزاده عبد العزیز بن سلمان بن عبد العزیز وزیر انرژی و شاهزاده ترکی بن محمد بن فهد بن عبد العزیز وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و شاهزاده عبد العزیز بن سعود بن نایف بن عبد العزیز وزیر کشور و شاهزاده عبد الله بن بندر بن عبد العزیز وزیر گارد ملی و دکتر مساعد العیبان وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی سعودی در این دیدارها حضور داشتند.

گوشه ای از دیدار شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و شیخ احمد العبد الله نخست وزیر کویت در منامه (واس)


ولیعهد سعودی: از تشکیل کشور فلسطین و به رسمیت شناختن بین المللی آن حمایت می کنیم

TT

ولیعهد سعودی: از تشکیل کشور فلسطین و به رسمیت شناختن بین المللی آن حمایت می کنیم

ولي العهد السعودي الأمير محمد بن سلمان
ولي العهد السعودي الأمير محمد بن سلمان

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی با اشاره به اینکه کشورش از تشکیل کشور فلسطین و به رسمیت شناختن بین المللی آن حمایت می کند از جامعه جهانی خواست از تلاش ها برای برقراری آتش بس در غزه حمایت کند.
شاهزاده محمد بن سلمان پنجشنبه (۱۶ مه) در اظهاراتی در سی و سومین نشست رهبران اتحادیه عرب در بحرین اضافه کرد مسایل عربی مورد توجه گسترده دولت سعودی است و دولت سعودی بر اهمیت حفظ امنیت منطقه دریای سرخ تاکید می کند. او خواستار پایان هر گونه اقدام خطرآفرین برای دریانوردی در این منطقه شد.
او خاطر نشان کرد «سعودی میزبان نشستی بود که در آن تجاوز اسرائیل به غزه به هر بهانه ای که باشد محکوم شد و ریاض از تلاش ها برای کاهش بحران انسانی در غزه حمایت می کند و از جامعه جهانی می خواهد از تلاش های برقراری آتش بس در غزه حمایت کند».
شاهزاده محمد بن سلمان در پایان سخنرانی خود تاکید کرد که دولت سعودی همواره خواهان راهکارهای خشونت پرهیز برای منازعات است.
شاهزاده محمد بن سلمان بن عبد العزیز ولیعهد و نخست وزیر سعودی بنا به توصیه ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین پیشتر برای ریاست هیئت سعودی در سی و سومین نشست رهبران اتحادیه عرب در بحرین وارد منامه شد.


بیانیه بحرین خواهان پایان فوری تجاوز به غزه شد

 عکس دسته جمعی سران عرب در نشست سران منامه (dpa)
 عکس دسته جمعی سران عرب در نشست سران منامه (dpa)
TT

بیانیه بحرین خواهان پایان فوری تجاوز به غزه شد

 عکس دسته جمعی سران عرب در نشست سران منامه (dpa)
 عکس دسته جمعی سران عرب در نشست سران منامه (dpa)

رهبران کشورهای اتحادیه عرب در پایان سی و سومین نشست خود در منامه با صدور «بیانیه بحرین» به مهم ترین مسائل و در راس آنها بحران غزه پرداختند.
بیانیه پایانی اجلاس رهبران عرب ضمن تاکید بر پایان فوری تجاوز اسرائیل به نوار غزه «اشغال سمت فلسطینی گذرگاه رفح» را محکوم کرد. متن این بیانیه به شرح زیر است:
بنا به دعوت والا حضرت پادشاه پادشاهی بحرین ملک حمد بن عیسی آل خلیفه سی و سومین نشست رهبران کشورهای اتحادیه عرب (نشست بحرین) به ریاست پادشاه بحرین در راستای تاکید بر پیوندهای برادری و تاریخی و سرنوشت مشترک بین کشورهای عربی برگزار شد. این نشست همچنین با توجه به اهمیت اقدام مشترک عربی برای حفظ امنیت و ثبات در کشورهای عربی و همکاری و همگرایی همه جانبه و نیز اهمیت رویکرد تعاملی با چالش ها و نیازمندی های توسعه پایدار برای خیر و منفعت مردم کشورهای عربی از طریق چشم انداز استراتژیک واحد برگزار گردید.
درک اهمیت استراتژیک امت عرب در عرصه جهانی و ظرفیت های اقتصادی و منابع انسانی امت عرب و لزوم بسترسازی برای گسترش همکاری و ایجاد شراکت های اقتصادی و دست یابی به توسعه فراگیر مبتنی بر منافع مشترک و متقابل و تامین خواسته های ملت عرب و دست یابی به رشد و شکوفایی از اهداف دیگر برگزاری این اجلاس بود.
شرکت کنندگان در این نشست همچنین به ارزش های بردباری و مدارا و همزیستی و تقویت برادری و احترام متقابل بین ملت ها و حمایت از گفتگو و تفاهم بین ادیان و فرهنگ ها و تمدن ها و گسترش صلح و ثبات در جهان باور دارند و به اصول دین اسلام و ارزش های عربی اصیل و تقویت برادری و دوستی و همکاری بین کشورهای جهان در راستای خیر و منفعت بشریت پایبند هستند.
شرکت کنندگان در این نشست به اصول حسن همجواری و دخالت نکردن در امور داخلی و احترام متقابل و حل اختلافات با روش های خشونت پرهیز و هدایت تلاش ها به سمت دست یابی به صلح و امنیت و ثبات در خاورمیانه پایبند هستند.
ما شرکت کنندگان در این نشست به همبستگی و همیاری و همکاری برای تعامل گروهی با شرایط کنونی و اهمیت ارتباط و رایزنی و همکاری و انسجام در راستای تقویت و گسترش ترقی گروهی کشورهایمان در حوزه های مختلف و حرکت به سمت ایجاد منطقه برخوردار از امنیت و ثبات و شکوفایی طبق منافع و خواسته های مردمانش باور داریم.
با توجه به آنچه گفته شد ما رهبران کشورهای عربی همصدا با همدیگر اعلام می کنیم:
کویت
۱- تسلیت به دولت و مردم کویت به خاطر درگذشت شیخ نواف الاحمد الجابر الصباح امیر فقید کویت که رحمت خدا بر او باد و تبریک به شیخ مشعل الاحمد الجابر الصباح که زمام حکمرانی در کویت را در اختیار گرفت با آرزوی توفیق برای او و خیر و رشد و شکوفایی برای ملت کویت.

تشکر از سعودی
۲-تشکر و قدردانی از تلاش های پادشاهی سعودی در دوره ریاست سی و دومین نشست سران عرب و تلاش های به جای سعودی برای هماهنگی تلاش ها و حمایت از اقدام مشترک عربی و گسترش امنیت منطقه ای و دفاع از منافع دولت ها و مردم عرب.

غزه

۳-تاکید بر اهمیت ادامه تلاش های کمیته وزارتی عربی اسلامی در راستای پایان دادن به تجاوز اسرائیل به نوار غزه و پایان دادن به فاجعه انسانی که گریبان بیش از دو میلیون و سیصد هزار شهروند فلسطینی را گرفته و ایجاد کارزار بین المللی برای رسیدن به موضع مشترک حامی حقوق مردم فلسطین با هدف برخورداری از امنیت و آزادی در کشوری مستقل و دارای حاکمیت ملی. از اعضای این کمیته به خاطر تلاش منطقه ای و بین المللی اش تشکر و از تلاش دبیر خانه اتحادیه عرب برای آماده سازی سی و سومین نشست سران عرب قدردانی می کنیم.

۴- تاکید بر لزوم توقف فوری تجاوز اسرائیل به نوار غزه و خروج ارتش اشغالگر اسرائیل از تمامی مناطق غزه و برداشتن محاصره تحمیلی بر غزه و رفع موانع و بازگشایی همه گذرگاه ها برای رسیدن کمک های بشردوستانه به همه بخش های غزه و توانمند کردن موسسات سازمان ملل به خصوص آژانس امداد و کاریابی برای پناهجویان فلسطینی (آنروا) برای از سرگیری فعالیت هایش و فراهم کردن منابع مالی برای آنروا در راستای انجام وظایف خود در فضای آزاد و امن. ما مخالفت قاطع خود را با هر گونه تلاش برای کوچ اجباری ملت فلسطین از وطن خود در نوار غزه و کرانه باختری شامل قدس شرقی اعلام می کنیم و خواستار اقدامات فوری برای برقراری آتش بس فوری و پایدار و پایان تجاوز در نوار غزه و تامین امنیت غیر نظامیان و آزادی گروگان ها و زندانیان هستیم.

 

رفح

در این راستا کارشکنی اسرائیل در مسیر تلاش برای برقراری آتش بس در نوار غزه و افزایش تنش نظامی با گسترش دامنه تجاوز به شهر فلسطینی رفح به رغم هشدارهای بین المللی درباره تبعات فاجعه بار این حمله را به شدت محکوم می کنیم.
اشغال سمت فلسطینی گذرگاه رفح توسط ارتش اسرائیل به منظور تشدید محاصره بر غیر نظامیان در نوار غزه را محکوم می کنیم. این اقدام باعث تعطیلی گذرگاه رفح و توقف ورود کمک های بشردوستانه شده و ساکنان غزه را از شاهرگ اصلی زندگی محروم کرده است. از اسرائیل می خواهیم از رفح عقب نشینی کند تا این دریچه امن بشردوستانه باز باقی بماند.

 

کوچ اجباری

ما بر موضع ثابت عربی در حمایت از مساله فلسطین به عنوان مساله مرکزی و کلید برقراری صلح و امنیت در منطقه تاکید و مخالفت قاطع خود را با هر گونه تلاش برای کوچ اجباری ملت فلسطین در داخل یا بیرون سرزمین خود اعلام می کنیم. این اقدام نقض آشکار قانون بین الملل است و همگی در برابر آن می ایستیم. ما همه اقدامات و رفتارهای غیر قانونی اسرائیل علیه ملت فلسطین که حق آزادی و برخورداری از کشور مستقل و زندگی و کرامت انسانی را از آنان سلب کرده به شدت محکوم می کنیم.

عکس دسته جمعی سران عرب در نشست سران منامه (بنا)

راهکار دو کشوری

ما بار دیگر بر موضع ثابت خود برای ایجاد راهکار خشونت پرهیز و عادلانه و جامع برای مساله فلسطین تاکید و از فراخوان پرزیدنت محمود عباس رئیس دولت فلسطین برای برگزاری کنفرانس بین المللی صلح و اتخا‍‍‍ذ گام های بازگشت ناپذیر برای اجرای راهکار دو کشوری طبق ابتکار عمل صلح عربی و قطعنامه های بین المللی درباره تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای ۴ ژوئن ۱۹۶۸ به پایتختی قدس شرقی و پذیرش عضویت فلسطین به عنوان کشور مستقل و دارای حاکمیت مثل بقیه کشورها در سازمان ملل حمایت می کنیم تا ملت فلسطین به همه حقوق مشروع خود به خصوص حق بازگشت به سرزمین خود و تعیین سرنوشت و توانمند سازی و حمایت دست پیدا کند.
ما از جامعه جهانی می خواهیم قطعنامه های شورای امنیت از جمله قطعنامه ۲۷۲۰ که از زمان آغاز جنگ در نوار غزه تا حالا صادر شدند را اجرا کند و از هماهنگ کننده ارشد امور بشردوستانه سازمان ملل می خواهیم تا روند ایجاد و فعال سازی ساز و کار جهانی مندرج در این قطعنامه را تسریع کند چرا که این ساز و کار جهانی که قرار است در نوار غزه تشکیل شود ورود کمک های بشردوستانه به این نوار را راحت تر می کند و موانع اسرائیلی در مسیر ورود کمک های کافی برای فاجعه انسانی در نوار غزه را از میان برمی دارد. ما خواهان هماهنگی برای اقدامات مشترک عربی در راستای ارایه فوری کمک های بشردوستانه به نوار غزه با همکاری موسسات بین المللی ذیربط هستیم.

جولان

ما از جامعه جهانی می خواهیم تا با عمل به تعهدات قانونی خود اقدامات قاطع برای پایان اشغال سرزمین های عربی که توسط اسرائیل در ماه ژوئن ۱۹۶۷ شروع شد در نظر بگیرد و قطعنامه های شورای امنیت در این باره را اجرا کند. این مناطق شامل جولان اشغالی در سوریه و جنوب لبنان می شوند.
ما تاکید می کنیم اسرائیل باید به عنوان دولت اشغالگر به همه اقدامات غیر قانونی خود که حقوق ملت فلسطین را نقض می کنند و راهکار دو کشوری و فرصت برقراری صلح عادلانه و فراگیر در منطقه را به بن بست می کشند پایان دهد که شهرک سازی و گسترش شهرک ها و مصادره اراضی مردم فلسطین و کوچاندن اجباری آنها از خانه هایشان از جمله این اقدامات هستند.
ما بر لزوم پایان کلیه عملیات نظامی اسرائیل و تروریسم شهرک نشینان علیه ملت فلسطین در کرانه باختری اشغالی و پایان همه اقداماتی که رشد اقتصاد فلسطین را ناممکن می کند تاکید می کنیم. توقیف و مصادره پول های فلسطینیان از جمله این اقدامات هستند که قوانین بین الملل و قانون انسانی بین الملل و جامعه جهانی را نقض می کنند.
تاکید می کنیم شهر اشغالی قدس به عنوان یک منطقه مقدس جایگاه ویژه ای نزد ادیان آسمانی دارد و از این رو تلاش های اسرائیل برای یهودی کردن قدس و تغییر هویت عربی اسلامی و مسیحی و تغییر وضعیت تاریخی و حقوقی کنونی قدس و اماکن مقدس غیر قابل قبول و محکوم هستند و باید اماکن مقدس در بیت لحم دارای مصونیت بوده و هویت فرهنگی و قدسیت دینی آن دچار خدشه نشود.

 

قیمومت اردن

بر حمایت از قیمومت تاریخی پادشاهی اردن هاشمی بر مقدسات اسلامی و مسیحی در قدس و نقش این قیمومت در حفاظت از هویت عربی اسلامی و مسیحی قدس و وضعیت تاریخی و حقوقی کنونی قدس و اماکن مقدس آن تاکید می کنیم. مسجد مبارک الاقصی – حرم مسجد مقدس با وسعت ۱۴۴ هزار متر مربعی عبادتگاه صرفا مسلمانان است و اردن اداره شهر قدس و امور مسجد الاقصی را بر عهده دارد و اردن تنها نماینده قانونی و دارای اختیارات لازم برای اداره امور مسجد الاقصی و صیانت از آن و ساماندهی ورود به این مسجد است.
ما از نقش ملک محمد ششم پادشاه مراکش به عنوان رئیس کمیته قدس و آژانس بیت مال قدس حمایت می کنیم.

 

حمایت از ثبات و امنیت

ما با ابراز نگرانی شدید از افزایش تنش نظامی اخیر در منطقه و پیامدهای جدی آن بر امنیت و ثبات در منطقه از همه طرف ها می خواهیم با خویشتنداری خطرات جنگ و افزایش تنش را از سر منطقه و مردمانش دور نگه دارند و از شورای امنیت می خواهیم به وظایف خود برای برقراری امنیت و صلح بین الملل و اجرای قطعنامه های برقراری آتش بس پایدار در غزه و ممانعت از بدتر شدن بحران و افزایش دامنه جنگ به تمام خاورمیانه عمل کند.

 

نیروهای بین المللی حافظ صلح

ما از جامعه جهانی می خواهیم تا به وظایف خود برای پیگیری تلاش های پیشبرد روند صلح تا دست یابی به صلح عادلانه و سراسری بر پایه راهکار دو کشوری و تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی در مرزهای چهارم ژوئن ۱۹۶۷ عمل کند تا دو کشور فلسطین و اسرائیل با توجه به قطعنامه های بین المللی و مراجع معتبر از جمله ابتکار عمل صلح عربی همزیستی مسالمت آمیز داشته باشند.
ما خواهان استقرار نیروهای بین المللی حافظ صلح در سرزمین های اشغالی فلسطینی تا زمان اجرای راهکار دو کشوری هستیم.
در این راستا ما بر مسئولیت شورای امنیت برای اتخاذ اقدامات شفاف اجرای راهکار دو کشوری و نیز لزوم تعیین مدت زمانی برای روند سیاسی و صدور قطعنامه ای ذیل فصل هفتم درباره تشکیل کشور مستقل و دارای حاکمیت ملی و دارای امکان ادامه حیات در مرزهای چهارم ژوئن ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی و پایان دادن به هر گونه اشغال در خاک فلسطین تاکید می کنیم و اسرائیل را مسئول نابودی شهرها و تاسیسات غیر نظامی در نوار غزه می دانیم.

عضویت فلسطین

ما از قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل صادره در ۱۰ مه ۲۰۲۴ درباره قبول درخواست فلسطین برای دست یابی به عضویت کامل در سازمان ملل با رای موافق ۱۴۳ کشور استقبال می کنیم و از شورای امنیت می خواهیم در قطعنامه صادره ۱۸ آوریل ۲۰۲۴ در این باره بازنگری کند و موضع منصفانه و حامی حقوق مردم فلسطین برای زندگی و آزادی و کرامت انسانی بگیرد و قطعنامه های خود در مورد مساله فلسطین و سرزمین های عربی اشغالی را اجرا کند. از مواضع کشورهایی که کشور فلسطین را به رسمیت شناختند یا می خواهند به رسمیت بشناسند قدردانی می کنیم.
ما از همه گروه های فلسطینی می خواهیم به سازمان آزادی بخش فلسطین به عنوان تنها نماینده مشروع ملت فلسطین بپیوندند و بر سر یک پروژه ملی جامع و سند چشم انداز استراتژیک یکپارچه برای تقویت تلاش ها در مسیر رسیدن به اهداف ملت فلسطین و تشکیل کشور مستقل فلسطین در خاک فلسطین بر اساس راهکار دو کشوری و قطعنامه های بین المللی توافق کنند.

 

سودان

ما با ابراز همبستگی تام با جمهوری سودان در راستای حفظ حاکمیت ملی و تمامیت ارضی و استقلال و نهادهای دولتی و در راس آنها نیروهای مسلح خواهان پایبندی به مفاد بیانیه جده به منظور رسیدن به آتش بس و به تبع آن باز شدن مسیرهای امداد بشردوستانه و حفاظت از غیر نظامیان هستیم. ما از دولت سودان و نیروهای پشتیبانی سریع می خواهیم تا در ابتکار عمل های مطرح شده برای حل و فصل بحران کنونی به طور جدی و موثر مشارکت کنند. ابتکارعمل جده و نیز راهکارهای دیگری از سوی کشورهای همسایه و غیره برای پایان جنگ جاری و برقراری امنیت و ثبات در سودان و پایان مشکلات مردم این کشور مطرح شده اند.

 

سوریه

بار دیگر بر لزوم پایان بحران سوریه طبق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت و حفظ امنیت و حاکمیت ملی و تمامیت ارضی این کشور و تامین خواسته های مردم سوریه و رهایی مردم از دست تروریسم تاکید می کنیم تا بستر مناسب برای بازگشت امن و داوطلبانه پناهجویان در سوریه مهیا گردد. دخالت در امور داخلی سوریه و هر گونه تلاش برای ایجاد تغییر در ساختار جمعیتی آن غیر قابل قبول است.
ما بر اهمیت نقش کمیته عربی ارتباطات و ابتکار عمل عربی برای حل بحران سوریه و لزوم اجرای بیانیه پایانی نشست امان تاکید و ضمنا از تلاش های سازمان ملل در این چارچوب حمایت می کنیم.
ما بر لزوم مهیا کردن شرایط مناسب برای بازگشت داوطلبانه پناهجویان سوریه به کشور و برخورداری آنها از زندگی خوب و امنیت و برداشتن اقدامات یکجانبه تحمیلی علیه سوریه تاکید می کنیم و جامعه جهانی باید به وظایف خود درباره این پناهجویان و حمایت از کشورهای میزبان آنها تا حین بازگشت امن و داوطلبانه پناهجویان به سوریه طبق استانداردهای بین المللی عمل کند و درباره پیامدهای کاهش حمایت بین المللی از پناهجویان سوریه و کشورهای میزبان هشدار می دهیم.

 

یمن

ما بار دیگر بر موضع ثابت خود در حمایت از شورای رهبری ریاستی جمهوری یمن به ریاست جناب دکتر رشاد محمد العلیمی و حمایت از تلاش های دولت یمن برای دست یابی به آشتی ملی بین همه گروه ها و وحدت صف به منظور برقراری امنیت و ثبات در کشور تاکید و تلاش های بین المللی و منطقه ای برای رسیدن به راهکار سیاسی فراگیر برای بحران یمن با توجه به مراجع بین المللی را تایید می کنیم. راهکار اصلی این بحران ابتکار عمل خلیجی و ساز و کارهای اجرایی آن و نتایج گفتگوی ملی بین گروه های یمنی و قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت هستند که ما را به هدف اصلی و تامین خواسته های مشروع ملت یمن یعنی صلح و ثبات و رشد و شکوفایی می رسانند.

 

لیبی

ما حمایت کامل خود را از دولت لیبی و حاکمیت ملی و استقلال و تمامیت ارضی و توقف دخالت خارجی در این کشور و خروج تمامی نیروهای خارجی و مزدور طبق برنامه زمانی مشخص را اعلام می کنیم و از پارلمان لیبی و رئیس شورای عالی دولت لیبی می خواهیم تا هر چه زودتر درباره صدور قوانین انتخاباتی و پاسخ دادن به خواسته مردم لیبی برای برگزاری انتخابات همزمان پارلمانی و ریاست جمهوری و پایان دادن به دوره های انتقالی به توافق برسند.
ما بر حمایت از تلاش ها برای رسیدن به راهکار سیاسی طبق مراجع مورد توافق و برگزاری انتخابات همزمان ریاست جمهوری و پارلمانی در اسرع وقت و برگزاری انتخابات و یکپارچه سازی نهادهای دولتی برای تامین خواسته های مردم لیبی تاکید می کنیم. از ادامه روند سیاسی و رسیدن به آشتی ملی در راستای حفاظت از لیبی و منافع عالی این کشور و دست یابی به خواسته های مردم در برخورداری از صلح و ثبات و شکوفایی حمایت می کنیم. تلاش های کشورهای همسایه لیبی و اتحادیه عرب و سازمان ملل و اتحادیه آفریقا برای ایجاد همگرایی بین طرف های لیبی به منظور یکپارچه کردن دوباره لیبی و دست یابی به راهکار سیاسی برای بحران کنونی مایه قدردانی است.

 

لبنان

ما بر حمایت از جمهوری لبنان و حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی و حاکمیت ملی این کشور تاکید می کنیم و از همه طرف های لبنانی می خواهیم انتخاب رئیس جمهور را در اولویت قرار دهند و نهادهای دولتی را تقویت و در راستای رفع چالش های سیاسی و امنیتی تلاش و اصلاحات اقتصادی لازم را اجرا کنند و توانمندی ارتش لبنان و دستگاه امنیت داخلی را به منظور حفظ امنیت و ثبات و صیانت از مرزهای این کشور در برابر تجاوزگری اسرائیل گسترش دهند.

سومالی

حمایت ثابت خود را از حاکمیت ملی و استقلال و تمامیت ارضی جمهوری فدرال سومالی اعلام و با حکومت سومالی در راستای حفاظت از حاکمیت ملی و رویارویی با هر گونه اقدام علیه حاکمیت ملی ابراز همبستگی و به تلاش های حکومت سومالی در حوزه مبارزه با تروریسم و برقراری امنیت و ثبات و پیشبرد روند توسعه پایدار و شکوفایی برای مردم سومالی کمک می کنیم.

جزایر اماراتی

ما تاکید می کنیم حاکمیت جزایر سه گانه تنب بزرگ و تنب کوچک و ابوموسی متعلق به امارات بوده و از جمهوری اسلامی ایران می خواهیم در خصوص ابتکار عمل دولت امارات متحده عربی درباره ایجاد راهکار مسالمت آمیز و گفتگوی مستقیم یا مراجعه به دیوان بین المللی دادگستری با توجه به قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل رویکرد سازنده در پیش بگیرند که در اعتماد سازی و تقویت امنیت و ثبات در منطقه خلیج عربی سهیم خواهد بود.

 

امنیت آبی

تاکید می کنیم امنیت آبی عربی بخشی جدایی ناپذیر از امنیت ملی عربی به خصوص در جمهوری عربی مصر و جمهوری سودان بوده و هر گونه اقدام در نادیده گرفتن حقوق آبی این دو کشور از رود نیل غیر قابل قبول است. این مساله درباره جمهوری عربی سوریه و جمهوری عراق و رودهای دجله و فرات صدق می کند. ما با هر گونه اقدام از سوی این کشورها برای حفاظت از امنیت و منافع آبی شان ابراز همبستگی و نگرانی عمیق خود را از تداوم اقدامات یکجانبه که باعث خدشه دار شدن منافع آبی این کشورها می شود اعلام می کنیم.

 

تروریسم

ما بار دیگر هر گونه حمایت از گروه های مسلح یا گروه های شبه نظامی غیر حکومتی وابسته به کشورهای بیگانه که بر خلاف منافع عالی کشورهای عربی کار می کنند را به شدت رد و بر همبستگی با تمامی کشورهای عربی در حمایت از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی و صیانت از نهادهای ملی در برابر تلاش های خارجی در راستای تجاوز یا نفوذ یا خدشه دار کردن حاکمیت ملی یا اقدام علیه منافع عربی تاکید می کنیم.
۱۴-ما بر موضع ثابت خود درباره مخالفت با همه انواع تروریسم تاکید می کند و انگیزه ها و توجیه اقدامات تروریستی را غیر قابل قبول می دانیم و برای خشکاندن منابع تامین مالی تروریسم و حمایت از تلاش های بین المللی برای مبارزه با گروه های تروریستی و تندرو و جلوگیری از تامین مالی آنها و مقابله با آثار ناگوار تروریسم بر منطقه و بر هم زدن صلح و امنیت بین المللی تلاش می کنیم.

 

تندروی و نفرت پراکنی

ما طبق قطعنامه های اتحادیه عرب و شورای امنیت خواستار اقدامات بازدارنده برای مقابله با تندروی و گفتمان نفرت پراکنی هستیم و این اقدامات را هر کجا باشد محکوم می کنیم چرا که صلح اجتماعی و تداوم صلح و امنیت بین المللی را در معرض خطر قرار داده و خطر تکرار منازعات در جهان و ناامنی و بی ثباتی را افزایش می دهد. ما از همه کشورها می خواهیم در راستای گسترش ارزش های بردباری و همزیستی مسالمت آمیز و نوع دوستی و دوری از نفرت پراکنی و فرقه گرایی و تعصب و نژاد پرستی و انواع تندروی بکوشند.

دریانوردی

ما پایبندی به آزادی دریانوردی در آب های بین المللی با توجه با قوانین بین المللی و کنوانسیون های دریانوری و لزوم تضمین آزادی دریانوردی در دریای سرخ و دریای عرب و دریای عمان و خلیج عربی را تاکید و حمله به کشتی های تجاری و ایجاد ناامنی در مسیر دریانوردی و داد و ستد دریایی بین المللی و به خطر افتادن منافع کشورها و مردم جهان را به شدت محکوم می کنیم.

 

تسلیحات هسته ای

ما بار دیگر خواهان خاورمیانه ای بدون تسلیحات هسته ای و کشتار جمعی هستیم و از حقوق کشورها برای دست یابی به انرژی صلح آمیز هسته ای حمایت می کنیم و از آنها می خواهیم به تعهدات خود عمل و با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کنند و غنی سازی بالاتر از حد نیازهای صلح آمیز نداشته باشند.

همکاری بین المللی

ما عزم و اراده خود برای ادامه تلاش گسترش شراکت و گفتگوهای استراتژیک و همکاری با بلوک های بین المللی و کشورهای دوست در حوزه های سیاسی و امنیتی و اقتصادی و اجتماعی در چارچوب احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی کشورهای عربی و گفتگوی سازنده و تفاهم و هماهنگی برای گسترش منافع مشترک و پیشبرد توسعه و شکوفایی و مقابله با همه چالش های معاصر را اعلام می کنیم.
بار دیگر بر همکاری تنگاتنگ با سازمان ملل و موسسات آن و پایبندی به منشور سازمان ملل و قوانین بین المللی در حوزه امنیت و صلح بین المللی و حمایت از تلاش ها برای رفع چالش های جهانی و دست یابی به اهداف جهانی توسعه پایدار ۲۰۳۰ و تغییرات آب و هوا و حفاظت از محیط زیست و حقوق بشر و مقابله با فقر و دست یابی به امنیت آبی و غذایی و منابع تجدید پذیر و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای تاکید می کنیم.

 

کنفرانس بین المللی

از پادشاهی بحرین به خاطر میزبانی سی و سومین نشست سران عرب و توجه این کشور به توسعه چشم انداز همکاری عربی همه جانبه و پیشنهادات مطرح شده درباره ایجاد امنیت و ثبات برای مردم خاورمیانه و آغاز دوره بهبودی در منطقه قدردانی می کنیم و توصیه های زیر را اعلام می کنیم:
-فراخوان گروهی برای برگزاری کنفرانس بین المللی زیر نظر سازمان ملل برای حل مساله فلسطین از طریق راهکار دو کشوری که باعث پایان اشغالگری اسرائیل در همه مناطق اشغالی می شود و کشور مستقل فلسطین با حاکمیت ملی و قابلیت استمرار و حیات بر مبنای قطعنامه های بین المللی در کنار اسرائیل تشکیل شده و هر دو کشور با صلح و امنیت به منظور اجرای صلح عادلانه و فراگیر زندگی می کنند.
*توصیه به وزیران خارجه کشورهای عربی برای اقدامات فوری و رایزنی با وزیران خارجه کشورهای جهان در راستای تشویق آنان برای به رسمیت شناختن هر چه سریع تر کشور فلسطین. وزیران خارجه عرب درباره نحوه این اقدامات رایزنی خواهد کرد و گزارش خود را در این باره به دبیرخانه اتحادیه عرب ارسال می کنند. این گام بخشی از تلاش های عربی برای دست یابی فلسطین به عضویت کامل در سازمان ملل به عنوان یک کشور مستقل و دارای حاکمیت ملی است. تلاش های عربی با اعضای شورای امنیت برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین افزایش خواهد یافت.
فراهم کردن خدمات آموزشی برای جنگ زدگان در منطقه که از حقوق آموزش رسمی به دلیل*
شرایط امنیتی و سیاسی و پیامدهای آوارگی و پناهندگی و مهاجرت محروم شده اند. این برنامه با همکاری اتحادیه عرب و یونسکو و پادشاهی بحرین اجرا خواهد شد.
*بهبود خدمات نظام سلامت برای ساکنان در مناطق جنگ زده در منطقه و توسعه صنعت دارو سازی و تولید واکسن در کشورهای عربی و فراهم کردن دارو و درمان از طریق همکاری بین اتحادیه عرب و سازمان بهداشت جهانی و پادشاهی بحرین.
*توسعه و افزایش همکاری عربی در حوزه فین تک و ابتکار و تحول دیجیتالی برای ایجاد بستر مناسب در راستای بهبود خدمات مالی نوآوری با تکنولوژی های نوین.


پارلمان کویت با ۳ تعلیق و ۱۳ انحلال، وارد دوره انجماد شد

بحلّ مجلس الأمة وتعليق العمل ببعض مواد الدستور يكون هذا الحلّ هو الـ13 في عمر مجلس الأمة (كونا)
بحلّ مجلس الأمة وتعليق العمل ببعض مواد الدستور يكون هذا الحلّ هو الـ13 في عمر مجلس الأمة (كونا)
TT

پارلمان کویت با ۳ تعلیق و ۱۳ انحلال، وارد دوره انجماد شد

بحلّ مجلس الأمة وتعليق العمل ببعض مواد الدستور يكون هذا الحلّ هو الـ13 في عمر مجلس الأمة (كونا)
بحلّ مجلس الأمة وتعليق العمل ببعض مواد الدستور يكون هذا الحلّ هو الـ13 في عمر مجلس الأمة (كونا)

کویت شامگاه جمعه، شاهد سیزدهمین مرحله انحلال پارلمان ملی و سومین تعلیق این مجلس قانونگذاری در تاریخ خود با دستور امیر کشور، شیخ مشعل الاحمد الصباح برای مدت حداکثر ۴ سال بود.
شیخ مشعل الاحمد الجابر الصباح امیر کویت شامگاه دیروز جمعه پارلمان را منحل کرده و برخی از مفاد قانون اساسی را برای ۴ سال به حالت تعلیق درآورده است.
شیخ مشعل دیروز خطاب به مردم کویت گفت: «برای اینکه جلوی انحطاط را بگیریم و ما را از رسیدن به مرحله فروپاشی بازدارد، دستور به انحلال پارلمان ملی و تعلیق برخی از مفاد قانون اساسی برای مدت چهار ساله دادیم».
امیر کویت گفت در این مدت، تمام جنبه‌ها و روندهای دموکراتیک کویت مورد بررسی و مطالعه قرار خواهد گرفت.
بر همین اساس اختیارات پارلمان ملی بر عهده امیر و شورای وزیران خواهد بود.
از زمان تشکیل اولین پارلمان ملی در سال ۱۹۶۳ پس از استقلال و اعلام قانون اساسی، مجلس کویت تاکنون با ۱۳ مورد انحلال با فرمان امیری یا تصمیمات قضایی مواجه شده است؛ از جمله دو مورد انحلال غیرقانونی (۱۹۷۶ و ۱۹۸۶) بود که در آن مجلس بر خلاف قانون اساسی منحل شد و برخی از مفاد قانون اساسی به حالت تعلیق درآمد.
فرمان امیری برای انحلال مجلس ۲۰۲۴ که در ۴ آوریل سال گذشته انتخاب شد یک «تعلیق کار مجلس» شمرده می‌شود که سومین موردی است که این کشور شاهد آن بوده است.
این مجلس قبلاً «بر خلاف قانون اساسی» منحل شده بود و برخی از مفاد قانون اساسی دو بار به حالت تعلیق درآمدند، نخست: از ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۱ و دوم: از ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۲ پس از آزادسازی کویت از تهاجم عراق.
پارلمان در ۱۹۷۵ با دستور امیر فقید کشور شیخ صباح السالم شاهد اولین مورد انحلال پارلمان ملی «بر خلاف قانون اساسی» در نتیجه اختلاف بین دولت و مجلس و تبادل اتهامات بین دو طرف بود. به طوری که فعالیت پارلمان در کویت حدود ۴ سال تا انتخابات بعدی در ۲۳ فوریه ۱۹۸۱ متوقف شد.
دومین انحلال مجلس در سال ۱۹۸۵ «مغایر با قانون اساسی» بود، زیرا «این شورا در ۹ مارس ۱۹۸۵ کار خود را آغاز کرد و در ۳ ژولای ۱۹۸۶ منحل شد».
شیخ جابر الاحمد امیر فقید کشور با صدور فرمانی اجرای برخی از مفاد قانون اساسی را به دلیل برخوردهای مجلس و دولت به دلیل بحران اقلیمی متوقف کرد. دوره توقف حیات پارلمانی شاهد اشغال کویت توسط عراق در سال ۱۹۹۰ بود و در سال ۱۹۹۲ بازگشت فعالیت پارلمان مصوب شد.
در دوره تعلیق مجلس شورای ملی در دوره دوم بین سال‌های ۱۹۸۶ و ۱۹۹۲، «شورای ملی» به عنوان یک شورای مشورتی تشکیل شد تا جایگزین مجلس ملی شود که متشکل از ۷۵ عضو بود. ۵۰ عضو انتخاب شدند و یک سوم باقیمانده یعنی ۲۵ عضو تعیین شدند و این شورا وظیفه تدوین قانون اساسی جدید کشور را بر عهده گرفت.
اما انحلال سوم، در مجلس سال ۱۹۹۹م در زمان شیخ جابر الاحمد به دلیل استیضاح وزیر دادگستری و وزیر اوقاف و امور اسلامی احمد الکلیب صورت گرفت.
در همین حال، مجلس برای چهارمین بار در سال ۲۰۰۳ در زمان شیخ صباح الاحمد به دلیل آنچه به عنوان بحران حوزه‌های انتخابیه شناخته شد منحل شد.
انحلال پنجم در سال ۲۰۰۶ به امضای شیخ صباح الاحمد به دلیل مسائل مربوط به اعطای تابعیت و هزینه‌های دفتر نخست‌وزیری صورت گرفت.
در حالی که ششمین انحلال شورا در سال ۲۰۰۸ پس از ۲۹۰ روز فعالیت صورت گرفت، «در ۱ ژوئن ۲۰۰۸ کار خود را آغاز کرد و در ۱۸ مارس ۲۰۰۹ در دوران شیخ صباح الاحمد منحل شد».
هفتمین انحلال در سال ۲۰۰۹ بود، سالی که شاهد انحلال برای دومین بار (هشتمین انحلال) نیز بود که دادگاه قانون اساسی در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۲ حکم به بی‌اعتباری شورای فوریه ۲۰۱۲ داد.
نهمین بار در سال ۲۰۱۳ اتفاق افتاد، زمانی که شیخ صباح الاحمد در ۱۶ اکتبر ۲۰۱۶ به موجب قانون اساسی شورای ۲۰۱۳ را منحل کرد.
پارلمان ۲۰۲۰ شاهد دهمین مورد انحلال در تاریخ حیات پارلمانی و اولین مورد انحلال در دوران شیخ نواف الاحمد بود و در پایان آوریل ۲۰۲۳ مجدداً و برای یازدهمین بار منحل شد.
انحلال یازدهم در ۱۵ فوریه ۲۰۲۴ بود و اولین انحلال در دوره شیخ مشعل الاحمد الصباح «به دلیل تخطی مجلس شورای ملی از اصول قانون اساسی در احترام به شورای عالی و استفاده عمدی از عبارات تند و کنترل نشده» رقم خورد.
اما انحلال دوازدهم، در شامگاه جمعه ۱۰ مه ۲۰۲۴ به فرمان امیر کشور شیخ مشعل الاحمد الجابر الصباح، صورت گرفت.
این اقدام سومین مورد انحلال مجلس شورای ملی مغایر با قانون اساسی عنوان شده است.


فیصل بن فرحان و همتای فلسطینی اش دربارهٔ تحولات غزه و رفح گفت و گو کردند


شاهزاده فیصل بن فرحان در ریاض از محمد مصطفی استقبال کرد (وزارت خارجه سعودی)
شاهزاده فیصل بن فرحان در ریاض از محمد مصطفی استقبال کرد (وزارت خارجه سعودی)
TT

فیصل بن فرحان و همتای فلسطینی اش دربارهٔ تحولات غزه و رفح گفت و گو کردند


شاهزاده فیصل بن فرحان در ریاض از محمد مصطفی استقبال کرد (وزارت خارجه سعودی)
شاهزاده فیصل بن فرحان در ریاض از محمد مصطفی استقبال کرد (وزارت خارجه سعودی)

شاهزاده فیصل بن فرحان بن عبدالله وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی روز پنجشنبه با محمد مصطفی نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه تشکیلات فلسطین دربارهٔ تحولات سرزمین‌های اشغالی به ویژه تحولات نوار غزه و شهر رفح گفت و گو کرد.
دو طرف در این دیدار که در ریاض برگزار شد، راه‌های تقویت روابط همکاری‌های دوجانبه را بررسی و اولویت‌های دولت فلسطین و برنامه کاری آن را مورد بررسی قرار دادند.

محمد مصطفی نخست‌وزیر تشکیلات فلسطین در بدو ورود به ریاض (وزارت خارجه سعودی)

مصطفی در دومین سفر خود به سعودی از زمان تصدی این پست در مارس گذشته، شامگاه چهارشنبه وارد ریاض شده بود.
او در فرودگاه بین‌المللی ملک خالد مورد استقبال مهندس ولید الخریجی معاون وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی قرار گرفت.


استقبال گرم سعودی از گروه‌های حجاج تمتع

استقبال گرم سعودی از گروه‌های حجاج تمتع
TT

استقبال گرم سعودی از گروه‌های حجاج تمتع

استقبال گرم سعودی از گروه‌های حجاج تمتع

پادشاهی عربی سعودی روز پنجشنبه از اولین گروه‌های حجاج سال ۱۴۴۵ هجری قمری و حجاج شرکت کننده در قالب طرح «طریق مکه» به صورت ویژه و با شکوه استقبال کرد.
فرودگاه ملک عبدالعزیز جده اولین پروازهای حجاج بنگلادشی این طرح را پذیرش و فرودگاه بین‌المللی شاهزاده محمد بن عبدالعزیز در منطقه مدینه اولین پروازها از ترکیه و پاکستان را دریافت کرد.

سفیر سعودی در بنگلادش حجاج اعزامی را بدرقه می‌کند (واس)

فرودگاه بین‌المللی شاهزاده محمد بن عبدالعزیز در مدینه منوره پذیرای اولین گروه‌های زائران حج تمتع از جمهوری افغانستان بود.

انجام سریع مراحل اداری از لحظه ورود زائر به خاک سعودی (واس)

سفیر پاکستان در پادشاهی عربی سعودی، احمد فاروق و سرکنسول پاکستان در جده، خالد مجیدزین نیز پذیرای زائران پاکستانی بودند که مجموع زائران موسم حج امسال این کشور حدود ۱۷۹ هزار و ۲۱۰ زائر برآورد شده است.
حدود ۵۰ درصد از کل زائران پاکستانی مناسک را زیر چتر حج دولتی و بقیه از طریق شرکت‌های خصوصی انجام خواهند داد.
اداره کل گذرنامه سعودی تأکید کرد که با پشتیبانی از گذرگاه‌های بین‌المللی هوایی، زمینی و دریایی با جدیدترین تجهیزات فنی توسط کادر انسانی مسلط به زبان میهمانان، از تمام توانمندی‌های خود برای تسهیل مراحل ورود زائران استفاده می‌کند.
در همین راستا، امروز، پروازهای زائران عضو ابتکار «طریق مکه» به‌طور متوالی از پادشاهی مالزی و ترکیه وارد خواهند شد.
شرکت مطوفی زائران کشورهای غیر عرب آفریقایی نیز پذیرای اولین گروه زائران آفریقای جنوبی با تعداد ۴۹ زائر بود.

از زائران در تمامی گذرگاه‌های سعودی به گرمی پذیرایی می‌شود (واس)

پذیرایی از زائران در محل اقامت خود در مکه مکرمه توسط تیم شرکت «اثرا الخیر» انجام شد و این پذیرایی شامل اهدای هدایایی به حجاج تمتع بود.
وزارت کشور سعودی برای ششمین سال طرح «طریق مکه» در قالب برنامه خدمت به میهمانان سرزمین وحی که یکی از برنامه‌های «چشم‌انداز سعودی ۲۰۳۰» است، را اجرا می‌کند.
این اقدام از طریق سالن‌های اختصاصی در ۱۱ فرودگاه در ۷ کشور شامل مغرب، اندونزی، مالزی، پاکستان، بنگلادش، ترکیه و ساحل عاج انجام می‌شود.
ابتکار «طریق مکه» با هدف ارائه خدمات حمل و نقل با کیفیت بالا به میهمانان حرم الهی در حال انجام است که شامل پذیرش آنها و تکمیل مراحل اجرایی اعزام آنها در کشورهایشان به‌طور راحت و روان می‌شود.

مراقبت از زائران از بدو ورود (واس)

وزارت حج و عمره سعودی نیز اخیراً به عنوان بخشی از تلاش مستمر خود برای فراهم آوردن آسایش حجاج، کارت «نسک» را راه‌اندازی کرد که در حج امسال اجرا می‌شود.
این کارت که به صورت دیجیتالی در اپلیکیشن‌های «نسک» و «توکلنا» نیز ایجاد شده است، به زائران امکان می‌دهد از مزایا و خدمات گسترده‌ای بهره‌مند شوند.

پذیرایی با شکوه و پذیرایی از میهمانان حرم الهی (واس)

وزارت حج و عمره سعودی همچنین به کسانی که مایل به انجام این مراسم هستند هشدار داده بود که قربانی کمپین‌های جعلی و شرکت‌های سودجو در رسانه‌های اجتماعی نشوند.
این وزارتخانه تأکید کرد که پیگیر این اطلاعیه‌ها در شبکه‌های اجتماعی است و امیدوار است با همکاری همگان در مبارزه با آن‌ها، رعایت مقررات و قوانین به نحو احسن انجام شود.

هیئت علمای ارشد

«هیئت علمای ارشد» نیز به نوبه خود، بر الزام اخذ مجوز قانونی برای حج تمتع تأکید کرد و گفت که شرع مقدس بر ضرورت سهولت در انجام عبادات و مناسک برای بندگان خدا تأکید کرده است.
این هیئت نسبت به ضررهای ناشی از سفر غیرقانونی به حج هشدار داد وظیفه متولیان این است که جمعیت به گونه ای تنظیم و سازماندهی شود که حجاج بتوانند مراسم را در آرامش و امنیت انجام دهند.


اردوغان و امیر کویت دربارهٔ روابط دوجانبه و تحولات منطقه گفت‌وگو کردند


امیر کویت میهمان رئیس‌جمهور ترکیه (رویترز)
امیر کویت میهمان رئیس‌جمهور ترکیه (رویترز)
TT

اردوغان و امیر کویت دربارهٔ روابط دوجانبه و تحولات منطقه گفت‌وگو کردند


امیر کویت میهمان رئیس‌جمهور ترکیه (رویترز)
امیر کویت میهمان رئیس‌جمهور ترکیه (رویترز)

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه با شیخ مشعل الاحمد الجابر الصباح امیر کویت راه‌های تحکیم روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف و تحولات منطقه ای به ویژه جنگ در غزه و تجاوزات مداوم اسرائیل علیه فلسطینی‌ها را بررسی کرد.
اردوغان و امیر کویت در کاخ ریاست جمهوری در آنکارا نشستی دوجانبه برگزار کردند و پس از آن جلسه مفصل برای هیئت‌های دو کشور برگزار شد که در آن همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، انرژی، صنایع دفاعی، گردشگری، سرمایه‌گذاری و سلامت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
دو کشور تعدادی توافقنامه، یادداشت تفاهم و پروتکل‌هایی را در زمینه‌های مختلف همکاری امضا کردند.
پیش از آن رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه از مشعل الاحمد الجابر الصباح امیر کویت که به ترکیه سفر کرده به‌طور رسمی استقبال کرد.
محمد شیمشک، وزیر خزانه داری و دارایی ترکیه و واصب شاهین استاندار آنکارا نیز در مراسم استقبال در فرودگاه حضور داشتند.
سفر امیر کویت به ترکیه اولین سفر وی به خارج از کشورهای عربی از زمان تصدی امارت این کشور در ۱۶ دسامبر ۲۰۲۳ و ۷ سال پس از آخرین سفر امیر کویت به ترکیه صورت می‌گیرد.
این سفر همزمان با جشن شصتمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور انجام می‌شود.
بر اساس گزارش‌های رسمی، حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال ۲۰۲۳ به ۷۰۰ میلیون دلار رسید و دو کشور قصد دارند این رقم را در سال‌های آینده دو برابر کنند.
ارزش سرمایه‌گذاری مستقیم کویت در ترکیه دو میلیارد دلار و ارزش پروژه‌های اجرا شده توسط بخش پیمانکاری ترکیه در کویت بالغ بر ۹٫۲ میلیارد دلار است.
بیش از ۴۰۰ شرکت کویتی در ترکیه فعالیت می‌کنند، در حالی که حدود ۵۰ شرکت ترکیه ای در کویت فعال هستند و ۴۰۰ هزار گردشگر کویتی در سال ۲۰۲۳ از ترکیه بازدید کردند.
در زمینه همکاری‌های دفاعی و نظامی، ترکیه و کویت در اکتبر ۲۰۱۸ یک طرح جامع دفاعی مشترک امضا کردند که طی آن بر تعهد متقابل بین دو طرف برای تقویت همکاری‌های نظامی و امنیتی بین آنها تأکید شد. این توافق شامل برنامه‌های آموزشی و تمرینات نظامی با هدف تقویت دیدگاه مشترک آنها برای آینده ای امن بود.
کویت در ابتدای سال گذشته قراردادهایی را برای خرید پهپادهای رزمی بیرقدار تی‌بی۲ ترکیه امضا کرد و همچنین تمایل خود را برای خرید تجهیزات نظامی پیشرفته از ترکیه اعلام کرد.


رزمایش «موج قرمز ۷» برای تحکیم امنیت دریایی آغاز شد

این رزمایش با هدف تقویت امنیت دریایی کشورهای حاشیه دریای سرخ برگزار می‌شود (وزارت دفاع سعودی)
این رزمایش با هدف تقویت امنیت دریایی کشورهای حاشیه دریای سرخ برگزار می‌شود (وزارت دفاع سعودی)
TT

رزمایش «موج قرمز ۷» برای تحکیم امنیت دریایی آغاز شد

این رزمایش با هدف تقویت امنیت دریایی کشورهای حاشیه دریای سرخ برگزار می‌شود (وزارت دفاع سعودی)
این رزمایش با هدف تقویت امنیت دریایی کشورهای حاشیه دریای سرخ برگزار می‌شود (وزارت دفاع سعودی)

روز گذشته (یکشنبه) در ناوگان غربی پادشاهی عربی سعودی با حضور شاخه‌های نیروهای مسلح شامل نیروی دریایی، زمینی و هوایی، واحدهای گارد مرزی و نیروهای اردن، مصر، جیبوتی و یمن آغاز شد.
رزمایش «موج قرمز ۷» با هدف تقویت امنیت دریایی کشورهای حاشیه دریای سرخ و حفاظت از آب‌های سرزمینی با استفاده از فرضیه‌هایی که محیط‌های جنگی مختلف را شبیه‌سازی می‌کنند، برگزار می‌شود.

شاخه های نیروهای مسلح سعودی و نیروهای اردن، مصر، جیبوتی و یمن در این رزمایش شرکت کردند (وزارت دفاع سعودی)

نیروهای شرکت کننده تمرینات رزمی بسیاری از جمله جنگ سطحی و هوایی، جنگ الکترونیک، مقابله با حملات قایق‌های تندرو، حفاظت از خطوط کشتیرانی دریایی و مبارزه با قاچاق، تروریسم، دزدی دریایی و مهاجرت غیرقانونی را انجام خواهند داد.
سخنگوی ارتش مصر روز یکشنبه در صفحه رسمی خود در فیس بوک اعلام کرد: مانور نیروی دریایی در چارچوب طرح آموزشی مشترک بین نیروهای مسلح مصر و همتایان آنها از کشورهای دوست و برادر انجام می‌شود.

هدف این رزمایش حفاظت از آب های سرزمینی با به کارگیری مفروضاتی است که محیط های جنگی مختلف را شبیه سازی می کند (وزارت دفاع سعودی)

سخنگوی ارتش مصر تأکید کرد که «این آموزش قرار است شاهد تعدادی از فعالیت‌ها و رویدادها باشد که محیطی غنی را برای انتقال و تبادل تجربیات بین همه عناصر شرکت‌کننده فراهم می‌کند».
توسعه توانایی نیروها در برنامه‌ریزی و مدیریت عملیات رزمی دریایی و مقابله با چالش‌های مشترک به منظور دستیابی به حداکثر سود ممکن از آموزش از جمله اهداف این رزمایش اعلام شده است.


کویت طرح حمله به نیروهای آمریکایی را خنثی کرد

کویت طرح حمله به نیروهای آمریکایی را خنثی کرد
TT

کویت طرح حمله به نیروهای آمریکایی را خنثی کرد

کویت طرح حمله به نیروهای آمریکایی را خنثی کرد

مقامات کویت گفتند که طرح حمله و بمبگذاری در پایگاه های آمریکایی در کویت خنثی شد و «یک گروه ممنوعه» این طرح تروریستی را برنامه ریزی کرده بود.

دادسرای کویت چهارشنبه (اول مه) توضیح داد «حکم بازداشت یک شهروند کویتی به اتهام عضویت در گروه ممنوعه و برنامه ریزی برای اقدامات تروریستی در کویت صادر شد».

دادسرای کویت در شبکه «اکس» توضیح داد «این فرد برای ساخت مواد منفجره آموزش دیده و بقیه اعضای این گروه را تشویق کرده برای بمبگذاری در پایگاه های نظامی آمریکا ساخت مواد منفجره را یاد بگیرند».

این نهاد کویتی افزود «بازجویی و تفهیم اتهام به متهم انجام شد و فرد متهم اعتراف کرد». دادسرای کویت حکم جلب دو نفر دیگر در این پرونده را صادر کرد و تحقیق در این پرونده ادامه دارد.

مقامات کویتی نام این گروه ممنوعه را اعلام نکردند. کویت در ماه ژانویه از خنثی کردن طرح تروریستی «داعشی» برای بمبگذاری در اماکن عبادت شیعیان خبر داده بود.


پیشنهاد وسوسه‌انگیز اروپا برای لبنان: یک میلیارد یورو برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی

استقبال نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، از نیکوس کریستودولیدس، رئیس جمهور قبرس و اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در کاخ دولت ( dpa)
استقبال نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، از نیکوس کریستودولیدس، رئیس جمهور قبرس و اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در کاخ دولت ( dpa)
TT

پیشنهاد وسوسه‌انگیز اروپا برای لبنان: یک میلیارد یورو برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی

استقبال نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، از نیکوس کریستودولیدس، رئیس جمهور قبرس و اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در کاخ دولت ( dpa)
استقبال نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، از نیکوس کریستودولیدس، رئیس جمهور قبرس و اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در کاخ دولت ( dpa)

اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا، در سفر خود به بیروت، با همراهی رئیس‌جمهور قبرس، از آمادگی اتحادیه اروپا برای ارائه بسته مالی به ارزش یک میلیارد یورو به لبنان خبر داد که «از امسال تا سال ۲۰۲۷ در دسترس خواهد بود» تا به «ثبات اقتصادی و اجتماعی» کمک کند.
رئیس کمیسیون اروپا در نشست خبری مشترک با نجیب میقاتی، نخست‌وزیر دولت موقت، در خصوص این کمک مالی جذاب و وسوسه انگیز خطاب به مسئولان گفت: برای جلوگیری از مهاجرت‌های غیرقانونی و مبارزه با قاچاق مهاجر روی همکاری خوب شما حساب می‌کنیم.
وی همچنین بر عزم اتحادیه اروپا برای حمایت از ارتش و نیروهای امنیتی لبنان از طریق «تأمین تجهیزات و آموزش مدیریت مرزها» تأکید کرد.
نیکوس کریستودولیدس، رئیس‌جمهور قبرس نیز در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: ما نمی‌توانیم طبق روال عادی به تجارت ادامه دهیم و این مشکل دیرینه باید به‌طور مؤثر و قاطع مورد رسیدگی قرار گیرد.
وی ابراز عقیده کرد که بسته کمکی اروپا «توانایی مقامات لبنانی را برای مقابله با چندین چالش از جمله نظارت بر مرزهای زمینی و دریایی (...) و مبارزه با قاچاق انسان افزایش می‌دهد».
در همین حال، نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان تأکید کرد که از امروز (جمعه) تا فردا (شنبه) به طرح فرانسوی که از سفارت فرانسه در لبنان دریافت کرده است، پاسخ خواهد داد.
وی به «الشرق الاوسط» گفت که «این پیشنهاد شامل نکات قابل قبول و غیرقابل قبولی است که باید اصلاح شود و ترجیح می‌دهد وارد جزئیات نشود زیرا در مرحله بحث و گفت و گو و پاسخگویی قرار دارد و «انتشار آن در رسانه‌ها قبل از مشخص شدن واکنش طرف فرانسوی و میزان آمادگی آن برای پاسخ به مشاهداتی که در پاسخ به این طرح در نسخه دوم آن که به زبان انگلیسی به جای فرانسوی است، ارائه خواهیم کرد، جایز نیست؛ زبان آن برای ما سورپرایز بود».