دیدار مفصل محمد بن سلمان و مکرون در الیزه

در این دیدار روابط دوجانبه و تحولات بین‌المللی بررسی شد

دیدار مفصل محمد بن سلمان و مکرون در الیزه
TT

دیدار مفصل محمد بن سلمان و مکرون در الیزه

دیدار مفصل محمد بن سلمان و مکرون در الیزه

شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد و نخست‌وزیر پادشاهی عربی سعودی با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در کاخ الیزه دیدار کرد.
به گزارش خبرگزاری سعودی، در این دیدار که با حضور هیئت‌های دو طرف برگزار شد، روابط تاریخی و راهبردی دو کشور و راه‌های توسعه آن در همه زمینه‌ها به نحوی که منافع دو کشور و ملت‌ها تأمین شود، مورد بررسی قرار گرفت.
همچنین در خصوص تحولات رویدادهای بین‌المللی و منطقه ای تبادل نظر و بر هماهنگ شدن تلاش‌های مشترک در این زمینه تأکید شد.
این دیدار در قالب سفر رسمی شاهزاده محمد بن سلمان به فرانسه انجام می‌شود. این دومین سفر شاهزاده محمد بن سلمان به فرانسه در کمتر از یک سال اخیر است.
رئیس‌جمهور مکرون در اوایل دسامبر ۲۰۲۱ به پادشاهی عربی سعودی سفر کرده بود.

رئیس‌جمهور فرانسه از اعضای هیئت سعودی همراه ولیعهد این کشور استقبال می‌کند (واس)

شاهزاده محمد بن سلمان همچنین قرار است در جریان این سفر، رهبری هیئت کشورش در اجلاس سران «برای یک پیمان مالی جهانی جدید» در ۲۲ تا ۲۳ ژوئن ۲۰۲۳ در پاریس را بر عهده خواهد داشت.
طبق این گزارش، ولیعهد سعودی قرار است روز ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) در جشن اعلام نامزدی کشورش در پاریس برای میزبانی از نمایشگاه بین‌المللی اکسپو ۲۰۳۰ شرکت کند.
به گزارش خبرگزاری سعودی (واس)، روابط دوجانبه شاهد توسعه و رشد در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دفاعی است و دیدگاه‌ها و رویکردهای دو کشور دوست در بسیاری از موضوعات مشترک با یکدیگر منطبق است.
روابط دوجانبه با توجه به سرعت تغییرات بین‌المللی و منطقه ای که مستلزم تبادل نظر و هماهنگی مواضع بین پادشاهی و کشورهای دوست است، که فرانسه در آن موقعیت ممتازی دارد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

استقبال رئیس‌جمهور فرانسه از میهمان کشورش، ولیعهد سعودی، در کاخ الیزه پاریس (واس)

پادشاهی عربی سعودی از حمایت فرانسه از نامزدی ریاض برای میزبانی نمایشگاه بین‌المللی اکسپو ۲۰۳۰ قدردانی می‌کند و این حمایت نشان دهنده رشد و توسعه روابط و همکاری‌های دو کشور در تمامی سطوح و زمینه‌های مختلف است.

قراردادهای سیاسی و امنیتی
سعودی در تلاش برای مبارزه با تروریسم در همه اشکال، مظاهر و انگیزه‌های آن با فرانسه همکاری می‌کند و این نشان‌دهنده کمک پادشاهی به تأمین ۱۰۰ میلیون دلار در چارچوب (ائتلاف ساحل) برای مبارزه با تروریسم است.
ریاض و پاریس در مورد بسیاری از پرونده‌های منطقه ای و بین‌المللی، از جمله پرونده‌های لبنان و سودان، مواضع و دستورالعمل‌های مشترکی دارند.
دولت فرانسه از مواضع و تلاش‌های پادشاهی برای یافتن راه حل سیاسی برای بحران سودان، علاوه بر کمک‌های امدادی و کمک‌های بشردوستانه به افراد آسیب دیده از این بحران، تمجید کرد.
دو کشور به دنبال افزایش همکاری در زمینه‌های مختلف به ویژه توسعه موزه‌ها، صنعت سینما، میراث فرهنگی هستند، همچنین همکاری برای توسعه پایدار منطقه العلا در حال انجام است که از طریق آن فرانسه به حمایت از توسعه فرهنگی و گردشگری این منطقه پر از پتانسیل کمک می‌کند.

چشم‌انداز سفر
سعودی و فرانسه برای تقویت مشارکت راهبردی (خلیج و فرانسه) از طریق برنامه اقدام مشترک بین دو طرف «۲۰۲۳–۲۰۲۸» کار می‌کنند.
فرصت‌هایی برای همکاری بین کشورهای خلیجی و فرانسه در زمینه‌های هوش مصنوعی و لجستیک سبز، علاوه بر مشارکت در توسعه گردشگری، ورزش و سرگرمی وجود دارد.
سفر کنونی ولیعهد به فرانسه و حضور آن در اجلاس سران اتحاد مالی و دنیای جدید نشان دهنده نقش رهبری، موقعیت و نفوذ جهانی پادشاهی و تمایل به همکاری با فرانسه در رسیدگی به چالش‌های مشترک امنیت و ثبات منطقه و جهان است.
اهداف اجلاس سران اتحادیه مالی فرانسه و جهان جدید با تلاش‌های سعودی برای مقابله با پدیده تغییرات آب و هوایی از طریق ابتکارات مختلف از جمله ابتکار خاورمیانه سبز، سعودی سبز و پذیرش اقتصاد دورانی کربنی علاوه بر پایبندی به همکاری با شرکای خود برای موفقیت در توافقنامه آب و هوایی پاریس در سال ۲۰۱۵ سازگار است.اولین سفر قطار مشاعر مقدسه در موسم حج 


 
قطار حرمین با هدف تردد ضیوف الرحمان در منا و عرفات و مزدلفه راه اندازی شده است (واس)
  قطار حرمین با هدف تردد ضیوف الرحمان در منا و عرفات و مزدلفه راه اندازی شده است (واس)
TT

اولین سفر قطار مشاعر مقدسه در موسم حج 


 
قطار حرمین با هدف تردد ضیوف الرحمان در منا و عرفات و مزدلفه راه اندازی شده است (واس)
  قطار حرمین با هدف تردد ضیوف الرحمان در منا و عرفات و مزدلفه راه اندازی شده است (واس)

قطار مشاعر مقدسه جمعه (۱۴ ژوئن) اولین سفر خود را در موسم حج آغاز کرد. این قطار دارای ۹ ایستگاه بوده و با هدف تردد ضیوف الرحمان در منا و عرفات و مزدلفه راه اندازی شد.
شرکت راه آهن سعودی (سار) دوشنبه (۱۰ ژوئن) از پایان مرحله عملیات آزمایشی بیش از ۹۰ روزه این قطارها خبر داد. در این مرحله آزمایشی آمادگی ۱۷ قطار که طی ماه های گذشته عملیات تعمیر سنگین شدند مورد تایید قرار گرفتند. شرکت راه آهن سعودی تمامی سیستم های مورد استفاده در قطارها و ایستگاه ها و سیستم های سیگنالینک و ارتباطات و سیستم های عملیات و کنترل را توسعه داده و به روز رسانی کرده است.

شرکت راه آهن سعودی (سار) گفت که بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ نفر را به عنوان پرسنل فصلی استخدام کرده که به زبانهای متعددی از جمله انگلیسی و ترکی و اندونزیایی و نیجریه ای و غیره مسلط هستند.
قطار مشاعر مقدسه سال ۲۰۱۰ وارد چرخه خدمت شد و با مصوبه ۵۳۸ شورای وزیران در سال ۲۰۱۹ به شرکت «سار» واگذار گردید.