سعودی؛ بزرگ‌ترین داستان قرن، روز ملی خود را جشن می‌گیرد

داستان‌های موفقیت ادامه‌دار از بنیانگذار تا فرزندان و نوه‌ها

سعودی؛ بزرگ‌ترین داستان قرن، روز ملی خود را جشن می‌گیرد
TT

سعودی؛ بزرگ‌ترین داستان قرن، روز ملی خود را جشن می‌گیرد

سعودی؛ بزرگ‌ترین داستان قرن، روز ملی خود را جشن می‌گیرد

سعودی‌ها به مناسبت نود و سومین سالروز ملی این کشور، مصادف با ۲۳ سپتامبر هر سال، رویدادها و ویژگی‌های مهمی از تاریخ کشور خود را به یاد می‌آورند؛ یک سیر طولانی که بیش از یک قرن را در بر می‌گیرد و با مرحله سوم تأسیس به دست ملک عبدالعزیز شروع می‌شود. هنگامی که تصمیم گرفت، در حالی که هنوز بیست ساله نشده بود، به ریاض بازگردد و داشته‌ها و ملک پدران و اجدادش را بازپس گیرد تا ماجرای بازگرداندن پایتخت دولت همچنان مهم و اولین سنگ بنای تأسیس پادشاهی عربی سعودی باشد و اکنون حضوری جهانی را به ثبت رسانده و به ستونی در معادلات بین‌المللی تبدیل شده است.

ملک عبدالعزیز بن عبدالرحمن آل سعود بنیانگذار پادشاهی عربی سعودی

پس از او، پسرانش مراحل نوسازی و سازندگی را در زمان پادشاهان: سعود، فیصل، خالد، فهد و عبدالله (رحمهم الله) ادامه دادند تا اینکه به مرحله «مدرن سازی» و ساختن دولت آینده در دوران ملک سلمان بن عبدالعزیز و ولیعهد او، شاهزاده محمد بن سلمان، نخست‌وزیر برسد، طی آن و در عرض چند سال، کشور به کارگاهی برای ساختن دولت آینده تبدیل شد. ریاض، پایتخت، با ساختمان‌های بلند و آسمان خراش‌هایش، گسترش کافه‌ها و مراکز تفریحی و جاده‌های مدرن، الگویی برای شهرهای مدرن و برای بقیه شهرهای پادشاهی شده‌است. سایر مناطق نیز از طریق احیای اقتصادی و گردشگری مورد توجه حکومت قرار گرفتند.

خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز

علیرغم گستردگی چالش‌ها در صحنه کنونی، سعودی تحت رهبری ملک سلمان بن عبدالعزیز و ولیعهد او، شاهزاده محمد بن سلمان، در ثبت حضور چشمگیر کشور در معادلات بین‌المللی، ساختن کشور آینده و تدوین سیاست‌های آن به صورت متوازن، موفق بوده‌است و ضمن حصول اطمینان از احقاق حقوق و برقراری عدالت، توسعه و مدرنیته را از دغدغه‌های خود قرار داده و با تصویب طرح‌های مختلف کشور را به سوی افق‌های وسیع توسعه جهت داده‌است.
خادم حرمین، ملک سلمان بن عبدالعزیز، هفتمین پادشاه دولت مدرن سعودی، از زمان به دست گرفتن زمام قدرت در کشورش، با تصمیمات و دستورات قابل توجهی ویژگی‌های دوران سلطنت خود را ترسیم کرده‌است. او ضمن حفظ دستاوردهای قبلی که توسط پیشینیان به دست آمده بود، نقشه ای را برای آینده ترسیم کرده‌است.
همان گونه که ملک عبدالعزیز مؤسس مواضعی را ثبت کرد که حاکی از برخورداری وی از خرد، ابزار و مؤلفه‌های یک رهبر موفق، کارکشتگی و شجاعت و تحلیل و خوانش دقیق وقایع و حقایق، به دور از احساسات، عواطف و ماجراجویی‌های محاسبه نشده‌است، ملک سلمان مسیر پدر بنیانگذار خود را ادامه داد و از همان ابزارهایی استفاده کرد که بسته به شرایط، رویدادها و داده‌ها دنبال می‌کرد. این همان چیزی است که وی از زمانی که زمام قدرت را در کشورش به دست گرفت، بر آن تأکید کرد و گفت: «امروز ملت عربی و اسلامی ما بیش از همیشه به اتحاد و همبستگی نیاز دارد. در این کشوری که خداوند آن را به عنوان نقطه شروع پیام خود و هدایت مسلمانان برگزیده است، ما به مسیر خود در اتخاذ هر چیزی که صفوف، وحدت کلمه و دفاع از مسائل ملت ما باشد، و با پیروی از تعالیم دین واقعی اسلام؛ دین صلح و رحمت و اعتدال ادامه خواهیم داد».
ولیعهد سعودی از «کاریزمای رهبری» برخوردار است. وی از زمان ورود به عرصه سیاست در کشورش، دغدغه بسیاری از پرونده‌ها و مسائل سیاسی، اقتصادی، توسعه ای، فکری و اجتماعی با ابعاد داخلی، منطقه ای و بین‌المللی را داشته‌است. او موفق شد بر اساس استراتژی روشنی که فراتر از پیشنهادهای سنتی و راه حل‌های عاطفی و موقت است، پایه ای محکم ایجاد کند که از آن سیاست جدیدی برای کشورش از طریق مکانیسم‌ها و کار نهادی، ترسیم کند که با واقعیت و آینده در کنار هم سروکار دارد. ولیعهد همچنین اقدامات و تصمیمات قابل توجهی را آغاز کرد که یک مسیر عملی آینده بود که بسیاری از آنها روی زمین محقق شدند. دغدغه شاهزاده محمد بن سلمان این بود که از عناصر قدرت و پتانسیل عظیمی که کشورش از آن برخوردار است استفاده کند و به نفت به عنوان تنها منبع برای دستیابی به درآمد کشور از طریق کالایی تمام‌شدنی که بازار آن شاهد نوسانات قیمتی است، تکیه نکند. ولیعهد همچنین بعد از اینکه به این باور رسید که سعودی‌ها تنها از ۱۰ درصد از قدرت و پتانسیل کشورشان استفاده کرده‌اند، معتقد شد که آینده شگفت‌انگیزی در انتظار کشورش در روزهای آینده است، کشوری که پتانسیل بارور و امیدوارکننده ای دارد. او همچنین معتقد بود که موقعیت استراتژیک کشورش که بین سه تنگه از مهم‌ترین آبراه‌های جهان قرار دارد، به آن اجازه می‌دهد تا منطقه ای محوری بین سه قاره آسیا، آفریقا و اروپا باشد.

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد پادشاهی عربی سعودی (واس)

شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، در مصاحبه ای مفصل با برت بایر، خبرنگار سیاسی ارشد در شبکه آمریکایی فوکس نیوز، از شهر نیوم گفت: پادشاهی «بزرگ‌ترین داستان موفقیت قرن بیست و یکم، و داستان این قرن است».
شاهزاده محمد بن سلمان با اشاره به اینکه سعودی در حال حاضر سریع‌ترین کشور در حال رشد در همه بخش هاست، گفت: هدف ما این است که همیشه در سعودی بهترین‌ها را به دست آوریم و چالش‌ها را به فرصت تبدیل کنیم. چشم‌انداز ۲۰۳۰ جاه طلبانه است و ما سریع تر به اهداف آن دست یافتیم و اهداف جدیدی را با جاه طلبی بیشتر تعیین کردیم.
شاهزاده محمد بن سلمان توضیح داد: «پادشاهی عربی سعودی سریع‌ترین رشد تولید ناخالص داخلی را در میان گروه ۲۰ برای دو سال متوالی به دست آورد».
ولیعهد سعودی همچنین گفت که پادشاهی تلاش کرد به «گروه هفت کشور بزرگ» بپیوندد، اما برخی کشورها می‌خواستند شرط و شروط خود را بر ما دیکته کنند. ولیعهد افزود: من زمان خود را بر پیگیری منافع سعودی و مردم آن متمرکز می‌کنم. وی افزود: «ملت سعودی به تغییر اعتقاد دارند و آنها هستند که برای تحقق آن فشار می‌آورند و من یکی از آنها هستم».
شاهزاده محمد بن سلمان گفت: «سرمایه‌گذاری ما در بخش گردشگری سهم آن را در تولید ناخالص داخلی از ۳ درصد به ۷ درصد افزایش داده‌است». وی افزود: بخش گردشگری در سعودی «۴۰ میلیون بازدیدکننده داشته‌است و ما ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون را در سال ۲۰۳۰ هدف گذاری کرده‌ایم».اولین سفر قطار مشاعر مقدسه در موسم حج 


 
قطار حرمین با هدف تردد ضیوف الرحمان در منا و عرفات و مزدلفه راه اندازی شده است (واس)
  قطار حرمین با هدف تردد ضیوف الرحمان در منا و عرفات و مزدلفه راه اندازی شده است (واس)
TT

اولین سفر قطار مشاعر مقدسه در موسم حج 


 
قطار حرمین با هدف تردد ضیوف الرحمان در منا و عرفات و مزدلفه راه اندازی شده است (واس)
  قطار حرمین با هدف تردد ضیوف الرحمان در منا و عرفات و مزدلفه راه اندازی شده است (واس)

قطار مشاعر مقدسه جمعه (۱۴ ژوئن) اولین سفر خود را در موسم حج آغاز کرد. این قطار دارای ۹ ایستگاه بوده و با هدف تردد ضیوف الرحمان در منا و عرفات و مزدلفه راه اندازی شد.
شرکت راه آهن سعودی (سار) دوشنبه (۱۰ ژوئن) از پایان مرحله عملیات آزمایشی بیش از ۹۰ روزه این قطارها خبر داد. در این مرحله آزمایشی آمادگی ۱۷ قطار که طی ماه های گذشته عملیات تعمیر سنگین شدند مورد تایید قرار گرفتند. شرکت راه آهن سعودی تمامی سیستم های مورد استفاده در قطارها و ایستگاه ها و سیستم های سیگنالینک و ارتباطات و سیستم های عملیات و کنترل را توسعه داده و به روز رسانی کرده است.

شرکت راه آهن سعودی (سار) گفت که بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ نفر را به عنوان پرسنل فصلی استخدام کرده که به زبانهای متعددی از جمله انگلیسی و ترکی و اندونزیایی و نیجریه ای و غیره مسلط هستند.
قطار مشاعر مقدسه سال ۲۰۱۰ وارد چرخه خدمت شد و با مصوبه ۵۳۸ شورای وزیران در سال ۲۰۱۹ به شرکت «سار» واگذار گردید.