بیانیه بحرین خواهان پایان فوری تجاوز به غزه شد

رهبران عرب اشغال گذرگاه رفح توسط اسرائیل را محکوم کردند 

 عکس دسته جمعی سران عرب در نشست سران منامه (dpa)
 عکس دسته جمعی سران عرب در نشست سران منامه (dpa)
TT

بیانیه بحرین خواهان پایان فوری تجاوز به غزه شد

 عکس دسته جمعی سران عرب در نشست سران منامه (dpa)
 عکس دسته جمعی سران عرب در نشست سران منامه (dpa)

رهبران کشورهای اتحادیه عرب در پایان سی و سومین نشست خود در منامه با صدور «بیانیه بحرین» به مهم ترین مسائل و در راس آنها بحران غزه پرداختند.
بیانیه پایانی اجلاس رهبران عرب ضمن تاکید بر پایان فوری تجاوز اسرائیل به نوار غزه «اشغال سمت فلسطینی گذرگاه رفح» را محکوم کرد. متن این بیانیه به شرح زیر است:
بنا به دعوت والا حضرت پادشاه پادشاهی بحرین ملک حمد بن عیسی آل خلیفه سی و سومین نشست رهبران کشورهای اتحادیه عرب (نشست بحرین) به ریاست پادشاه بحرین در راستای تاکید بر پیوندهای برادری و تاریخی و سرنوشت مشترک بین کشورهای عربی برگزار شد. این نشست همچنین با توجه به اهمیت اقدام مشترک عربی برای حفظ امنیت و ثبات در کشورهای عربی و همکاری و همگرایی همه جانبه و نیز اهمیت رویکرد تعاملی با چالش ها و نیازمندی های توسعه پایدار برای خیر و منفعت مردم کشورهای عربی از طریق چشم انداز استراتژیک واحد برگزار گردید.
درک اهمیت استراتژیک امت عرب در عرصه جهانی و ظرفیت های اقتصادی و منابع انسانی امت عرب و لزوم بسترسازی برای گسترش همکاری و ایجاد شراکت های اقتصادی و دست یابی به توسعه فراگیر مبتنی بر منافع مشترک و متقابل و تامین خواسته های ملت عرب و دست یابی به رشد و شکوفایی از اهداف دیگر برگزاری این اجلاس بود.
شرکت کنندگان در این نشست همچنین به ارزش های بردباری و مدارا و همزیستی و تقویت برادری و احترام متقابل بین ملت ها و حمایت از گفتگو و تفاهم بین ادیان و فرهنگ ها و تمدن ها و گسترش صلح و ثبات در جهان باور دارند و به اصول دین اسلام و ارزش های عربی اصیل و تقویت برادری و دوستی و همکاری بین کشورهای جهان در راستای خیر و منفعت بشریت پایبند هستند.
شرکت کنندگان در این نشست به اصول حسن همجواری و دخالت نکردن در امور داخلی و احترام متقابل و حل اختلافات با روش های خشونت پرهیز و هدایت تلاش ها به سمت دست یابی به صلح و امنیت و ثبات در خاورمیانه پایبند هستند.
ما شرکت کنندگان در این نشست به همبستگی و همیاری و همکاری برای تعامل گروهی با شرایط کنونی و اهمیت ارتباط و رایزنی و همکاری و انسجام در راستای تقویت و گسترش ترقی گروهی کشورهایمان در حوزه های مختلف و حرکت به سمت ایجاد منطقه برخوردار از امنیت و ثبات و شکوفایی طبق منافع و خواسته های مردمانش باور داریم.
با توجه به آنچه گفته شد ما رهبران کشورهای عربی همصدا با همدیگر اعلام می کنیم:
کویت
۱- تسلیت به دولت و مردم کویت به خاطر درگذشت شیخ نواف الاحمد الجابر الصباح امیر فقید کویت که رحمت خدا بر او باد و تبریک به شیخ مشعل الاحمد الجابر الصباح که زمام حکمرانی در کویت را در اختیار گرفت با آرزوی توفیق برای او و خیر و رشد و شکوفایی برای ملت کویت.

تشکر از سعودی
۲-تشکر و قدردانی از تلاش های پادشاهی سعودی در دوره ریاست سی و دومین نشست سران عرب و تلاش های به جای سعودی برای هماهنگی تلاش ها و حمایت از اقدام مشترک عربی و گسترش امنیت منطقه ای و دفاع از منافع دولت ها و مردم عرب.

غزه

۳-تاکید بر اهمیت ادامه تلاش های کمیته وزارتی عربی اسلامی در راستای پایان دادن به تجاوز اسرائیل به نوار غزه و پایان دادن به فاجعه انسانی که گریبان بیش از دو میلیون و سیصد هزار شهروند فلسطینی را گرفته و ایجاد کارزار بین المللی برای رسیدن به موضع مشترک حامی حقوق مردم فلسطین با هدف برخورداری از امنیت و آزادی در کشوری مستقل و دارای حاکمیت ملی. از اعضای این کمیته به خاطر تلاش منطقه ای و بین المللی اش تشکر و از تلاش دبیر خانه اتحادیه عرب برای آماده سازی سی و سومین نشست سران عرب قدردانی می کنیم.

۴- تاکید بر لزوم توقف فوری تجاوز اسرائیل به نوار غزه و خروج ارتش اشغالگر اسرائیل از تمامی مناطق غزه و برداشتن محاصره تحمیلی بر غزه و رفع موانع و بازگشایی همه گذرگاه ها برای رسیدن کمک های بشردوستانه به همه بخش های غزه و توانمند کردن موسسات سازمان ملل به خصوص آژانس امداد و کاریابی برای پناهجویان فلسطینی (آنروا) برای از سرگیری فعالیت هایش و فراهم کردن منابع مالی برای آنروا در راستای انجام وظایف خود در فضای آزاد و امن. ما مخالفت قاطع خود را با هر گونه تلاش برای کوچ اجباری ملت فلسطین از وطن خود در نوار غزه و کرانه باختری شامل قدس شرقی اعلام می کنیم و خواستار اقدامات فوری برای برقراری آتش بس فوری و پایدار و پایان تجاوز در نوار غزه و تامین امنیت غیر نظامیان و آزادی گروگان ها و زندانیان هستیم.

 

رفح

در این راستا کارشکنی اسرائیل در مسیر تلاش برای برقراری آتش بس در نوار غزه و افزایش تنش نظامی با گسترش دامنه تجاوز به شهر فلسطینی رفح به رغم هشدارهای بین المللی درباره تبعات فاجعه بار این حمله را به شدت محکوم می کنیم.
اشغال سمت فلسطینی گذرگاه رفح توسط ارتش اسرائیل به منظور تشدید محاصره بر غیر نظامیان در نوار غزه را محکوم می کنیم. این اقدام باعث تعطیلی گذرگاه رفح و توقف ورود کمک های بشردوستانه شده و ساکنان غزه را از شاهرگ اصلی زندگی محروم کرده است. از اسرائیل می خواهیم از رفح عقب نشینی کند تا این دریچه امن بشردوستانه باز باقی بماند.

 

کوچ اجباری

ما بر موضع ثابت عربی در حمایت از مساله فلسطین به عنوان مساله مرکزی و کلید برقراری صلح و امنیت در منطقه تاکید و مخالفت قاطع خود را با هر گونه تلاش برای کوچ اجباری ملت فلسطین در داخل یا بیرون سرزمین خود اعلام می کنیم. این اقدام نقض آشکار قانون بین الملل است و همگی در برابر آن می ایستیم. ما همه اقدامات و رفتارهای غیر قانونی اسرائیل علیه ملت فلسطین که حق آزادی و برخورداری از کشور مستقل و زندگی و کرامت انسانی را از آنان سلب کرده به شدت محکوم می کنیم.

عکس دسته جمعی سران عرب در نشست سران منامه (بنا)

راهکار دو کشوری

ما بار دیگر بر موضع ثابت خود برای ایجاد راهکار خشونت پرهیز و عادلانه و جامع برای مساله فلسطین تاکید و از فراخوان پرزیدنت محمود عباس رئیس دولت فلسطین برای برگزاری کنفرانس بین المللی صلح و اتخا‍‍‍ذ گام های بازگشت ناپذیر برای اجرای راهکار دو کشوری طبق ابتکار عمل صلح عربی و قطعنامه های بین المللی درباره تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای ۴ ژوئن ۱۹۶۸ به پایتختی قدس شرقی و پذیرش عضویت فلسطین به عنوان کشور مستقل و دارای حاکمیت مثل بقیه کشورها در سازمان ملل حمایت می کنیم تا ملت فلسطین به همه حقوق مشروع خود به خصوص حق بازگشت به سرزمین خود و تعیین سرنوشت و توانمند سازی و حمایت دست پیدا کند.
ما از جامعه جهانی می خواهیم قطعنامه های شورای امنیت از جمله قطعنامه ۲۷۲۰ که از زمان آغاز جنگ در نوار غزه تا حالا صادر شدند را اجرا کند و از هماهنگ کننده ارشد امور بشردوستانه سازمان ملل می خواهیم تا روند ایجاد و فعال سازی ساز و کار جهانی مندرج در این قطعنامه را تسریع کند چرا که این ساز و کار جهانی که قرار است در نوار غزه تشکیل شود ورود کمک های بشردوستانه به این نوار را راحت تر می کند و موانع اسرائیلی در مسیر ورود کمک های کافی برای فاجعه انسانی در نوار غزه را از میان برمی دارد. ما خواهان هماهنگی برای اقدامات مشترک عربی در راستای ارایه فوری کمک های بشردوستانه به نوار غزه با همکاری موسسات بین المللی ذیربط هستیم.

جولان

ما از جامعه جهانی می خواهیم تا با عمل به تعهدات قانونی خود اقدامات قاطع برای پایان اشغال سرزمین های عربی که توسط اسرائیل در ماه ژوئن ۱۹۶۷ شروع شد در نظر بگیرد و قطعنامه های شورای امنیت در این باره را اجرا کند. این مناطق شامل جولان اشغالی در سوریه و جنوب لبنان می شوند.
ما تاکید می کنیم اسرائیل باید به عنوان دولت اشغالگر به همه اقدامات غیر قانونی خود که حقوق ملت فلسطین را نقض می کنند و راهکار دو کشوری و فرصت برقراری صلح عادلانه و فراگیر در منطقه را به بن بست می کشند پایان دهد که شهرک سازی و گسترش شهرک ها و مصادره اراضی مردم فلسطین و کوچاندن اجباری آنها از خانه هایشان از جمله این اقدامات هستند.
ما بر لزوم پایان کلیه عملیات نظامی اسرائیل و تروریسم شهرک نشینان علیه ملت فلسطین در کرانه باختری اشغالی و پایان همه اقداماتی که رشد اقتصاد فلسطین را ناممکن می کند تاکید می کنیم. توقیف و مصادره پول های فلسطینیان از جمله این اقدامات هستند که قوانین بین الملل و قانون انسانی بین الملل و جامعه جهانی را نقض می کنند.
تاکید می کنیم شهر اشغالی قدس به عنوان یک منطقه مقدس جایگاه ویژه ای نزد ادیان آسمانی دارد و از این رو تلاش های اسرائیل برای یهودی کردن قدس و تغییر هویت عربی اسلامی و مسیحی و تغییر وضعیت تاریخی و حقوقی کنونی قدس و اماکن مقدس غیر قابل قبول و محکوم هستند و باید اماکن مقدس در بیت لحم دارای مصونیت بوده و هویت فرهنگی و قدسیت دینی آن دچار خدشه نشود.

 

قیمومت اردن

بر حمایت از قیمومت تاریخی پادشاهی اردن هاشمی بر مقدسات اسلامی و مسیحی در قدس و نقش این قیمومت در حفاظت از هویت عربی اسلامی و مسیحی قدس و وضعیت تاریخی و حقوقی کنونی قدس و اماکن مقدس آن تاکید می کنیم. مسجد مبارک الاقصی – حرم مسجد مقدس با وسعت ۱۴۴ هزار متر مربعی عبادتگاه صرفا مسلمانان است و اردن اداره شهر قدس و امور مسجد الاقصی را بر عهده دارد و اردن تنها نماینده قانونی و دارای اختیارات لازم برای اداره امور مسجد الاقصی و صیانت از آن و ساماندهی ورود به این مسجد است.
ما از نقش ملک محمد ششم پادشاه مراکش به عنوان رئیس کمیته قدس و آژانس بیت مال قدس حمایت می کنیم.

 

حمایت از ثبات و امنیت

ما با ابراز نگرانی شدید از افزایش تنش نظامی اخیر در منطقه و پیامدهای جدی آن بر امنیت و ثبات در منطقه از همه طرف ها می خواهیم با خویشتنداری خطرات جنگ و افزایش تنش را از سر منطقه و مردمانش دور نگه دارند و از شورای امنیت می خواهیم به وظایف خود برای برقراری امنیت و صلح بین الملل و اجرای قطعنامه های برقراری آتش بس پایدار در غزه و ممانعت از بدتر شدن بحران و افزایش دامنه جنگ به تمام خاورمیانه عمل کند.

 

نیروهای بین المللی حافظ صلح

ما از جامعه جهانی می خواهیم تا به وظایف خود برای پیگیری تلاش های پیشبرد روند صلح تا دست یابی به صلح عادلانه و سراسری بر پایه راهکار دو کشوری و تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی در مرزهای چهارم ژوئن ۱۹۶۷ عمل کند تا دو کشور فلسطین و اسرائیل با توجه به قطعنامه های بین المللی و مراجع معتبر از جمله ابتکار عمل صلح عربی همزیستی مسالمت آمیز داشته باشند.
ما خواهان استقرار نیروهای بین المللی حافظ صلح در سرزمین های اشغالی فلسطینی تا زمان اجرای راهکار دو کشوری هستیم.
در این راستا ما بر مسئولیت شورای امنیت برای اتخاذ اقدامات شفاف اجرای راهکار دو کشوری و نیز لزوم تعیین مدت زمانی برای روند سیاسی و صدور قطعنامه ای ذیل فصل هفتم درباره تشکیل کشور مستقل و دارای حاکمیت ملی و دارای امکان ادامه حیات در مرزهای چهارم ژوئن ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی و پایان دادن به هر گونه اشغال در خاک فلسطین تاکید می کنیم و اسرائیل را مسئول نابودی شهرها و تاسیسات غیر نظامی در نوار غزه می دانیم.

عضویت فلسطین

ما از قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل صادره در ۱۰ مه ۲۰۲۴ درباره قبول درخواست فلسطین برای دست یابی به عضویت کامل در سازمان ملل با رای موافق ۱۴۳ کشور استقبال می کنیم و از شورای امنیت می خواهیم در قطعنامه صادره ۱۸ آوریل ۲۰۲۴ در این باره بازنگری کند و موضع منصفانه و حامی حقوق مردم فلسطین برای زندگی و آزادی و کرامت انسانی بگیرد و قطعنامه های خود در مورد مساله فلسطین و سرزمین های عربی اشغالی را اجرا کند. از مواضع کشورهایی که کشور فلسطین را به رسمیت شناختند یا می خواهند به رسمیت بشناسند قدردانی می کنیم.
ما از همه گروه های فلسطینی می خواهیم به سازمان آزادی بخش فلسطین به عنوان تنها نماینده مشروع ملت فلسطین بپیوندند و بر سر یک پروژه ملی جامع و سند چشم انداز استراتژیک یکپارچه برای تقویت تلاش ها در مسیر رسیدن به اهداف ملت فلسطین و تشکیل کشور مستقل فلسطین در خاک فلسطین بر اساس راهکار دو کشوری و قطعنامه های بین المللی توافق کنند.

 

سودان

ما با ابراز همبستگی تام با جمهوری سودان در راستای حفظ حاکمیت ملی و تمامیت ارضی و استقلال و نهادهای دولتی و در راس آنها نیروهای مسلح خواهان پایبندی به مفاد بیانیه جده به منظور رسیدن به آتش بس و به تبع آن باز شدن مسیرهای امداد بشردوستانه و حفاظت از غیر نظامیان هستیم. ما از دولت سودان و نیروهای پشتیبانی سریع می خواهیم تا در ابتکار عمل های مطرح شده برای حل و فصل بحران کنونی به طور جدی و موثر مشارکت کنند. ابتکارعمل جده و نیز راهکارهای دیگری از سوی کشورهای همسایه و غیره برای پایان جنگ جاری و برقراری امنیت و ثبات در سودان و پایان مشکلات مردم این کشور مطرح شده اند.

 

سوریه

بار دیگر بر لزوم پایان بحران سوریه طبق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت و حفظ امنیت و حاکمیت ملی و تمامیت ارضی این کشور و تامین خواسته های مردم سوریه و رهایی مردم از دست تروریسم تاکید می کنیم تا بستر مناسب برای بازگشت امن و داوطلبانه پناهجویان در سوریه مهیا گردد. دخالت در امور داخلی سوریه و هر گونه تلاش برای ایجاد تغییر در ساختار جمعیتی آن غیر قابل قبول است.
ما بر اهمیت نقش کمیته عربی ارتباطات و ابتکار عمل عربی برای حل بحران سوریه و لزوم اجرای بیانیه پایانی نشست امان تاکید و ضمنا از تلاش های سازمان ملل در این چارچوب حمایت می کنیم.
ما بر لزوم مهیا کردن شرایط مناسب برای بازگشت داوطلبانه پناهجویان سوریه به کشور و برخورداری آنها از زندگی خوب و امنیت و برداشتن اقدامات یکجانبه تحمیلی علیه سوریه تاکید می کنیم و جامعه جهانی باید به وظایف خود درباره این پناهجویان و حمایت از کشورهای میزبان آنها تا حین بازگشت امن و داوطلبانه پناهجویان به سوریه طبق استانداردهای بین المللی عمل کند و درباره پیامدهای کاهش حمایت بین المللی از پناهجویان سوریه و کشورهای میزبان هشدار می دهیم.

 

یمن

ما بار دیگر بر موضع ثابت خود در حمایت از شورای رهبری ریاستی جمهوری یمن به ریاست جناب دکتر رشاد محمد العلیمی و حمایت از تلاش های دولت یمن برای دست یابی به آشتی ملی بین همه گروه ها و وحدت صف به منظور برقراری امنیت و ثبات در کشور تاکید و تلاش های بین المللی و منطقه ای برای رسیدن به راهکار سیاسی فراگیر برای بحران یمن با توجه به مراجع بین المللی را تایید می کنیم. راهکار اصلی این بحران ابتکار عمل خلیجی و ساز و کارهای اجرایی آن و نتایج گفتگوی ملی بین گروه های یمنی و قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت هستند که ما را به هدف اصلی و تامین خواسته های مشروع ملت یمن یعنی صلح و ثبات و رشد و شکوفایی می رسانند.

 

لیبی

ما حمایت کامل خود را از دولت لیبی و حاکمیت ملی و استقلال و تمامیت ارضی و توقف دخالت خارجی در این کشور و خروج تمامی نیروهای خارجی و مزدور طبق برنامه زمانی مشخص را اعلام می کنیم و از پارلمان لیبی و رئیس شورای عالی دولت لیبی می خواهیم تا هر چه زودتر درباره صدور قوانین انتخاباتی و پاسخ دادن به خواسته مردم لیبی برای برگزاری انتخابات همزمان پارلمانی و ریاست جمهوری و پایان دادن به دوره های انتقالی به توافق برسند.
ما بر حمایت از تلاش ها برای رسیدن به راهکار سیاسی طبق مراجع مورد توافق و برگزاری انتخابات همزمان ریاست جمهوری و پارلمانی در اسرع وقت و برگزاری انتخابات و یکپارچه سازی نهادهای دولتی برای تامین خواسته های مردم لیبی تاکید می کنیم. از ادامه روند سیاسی و رسیدن به آشتی ملی در راستای حفاظت از لیبی و منافع عالی این کشور و دست یابی به خواسته های مردم در برخورداری از صلح و ثبات و شکوفایی حمایت می کنیم. تلاش های کشورهای همسایه لیبی و اتحادیه عرب و سازمان ملل و اتحادیه آفریقا برای ایجاد همگرایی بین طرف های لیبی به منظور یکپارچه کردن دوباره لیبی و دست یابی به راهکار سیاسی برای بحران کنونی مایه قدردانی است.

 

لبنان

ما بر حمایت از جمهوری لبنان و حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی و حاکمیت ملی این کشور تاکید می کنیم و از همه طرف های لبنانی می خواهیم انتخاب رئیس جمهور را در اولویت قرار دهند و نهادهای دولتی را تقویت و در راستای رفع چالش های سیاسی و امنیتی تلاش و اصلاحات اقتصادی لازم را اجرا کنند و توانمندی ارتش لبنان و دستگاه امنیت داخلی را به منظور حفظ امنیت و ثبات و صیانت از مرزهای این کشور در برابر تجاوزگری اسرائیل گسترش دهند.

سومالی

حمایت ثابت خود را از حاکمیت ملی و استقلال و تمامیت ارضی جمهوری فدرال سومالی اعلام و با حکومت سومالی در راستای حفاظت از حاکمیت ملی و رویارویی با هر گونه اقدام علیه حاکمیت ملی ابراز همبستگی و به تلاش های حکومت سومالی در حوزه مبارزه با تروریسم و برقراری امنیت و ثبات و پیشبرد روند توسعه پایدار و شکوفایی برای مردم سومالی کمک می کنیم.

جزایر اماراتی

ما تاکید می کنیم حاکمیت جزایر سه گانه تنب بزرگ و تنب کوچک و ابوموسی متعلق به امارات بوده و از جمهوری اسلامی ایران می خواهیم در خصوص ابتکار عمل دولت امارات متحده عربی درباره ایجاد راهکار مسالمت آمیز و گفتگوی مستقیم یا مراجعه به دیوان بین المللی دادگستری با توجه به قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل رویکرد سازنده در پیش بگیرند که در اعتماد سازی و تقویت امنیت و ثبات در منطقه خلیج عربی سهیم خواهد بود.

 

امنیت آبی

تاکید می کنیم امنیت آبی عربی بخشی جدایی ناپذیر از امنیت ملی عربی به خصوص در جمهوری عربی مصر و جمهوری سودان بوده و هر گونه اقدام در نادیده گرفتن حقوق آبی این دو کشور از رود نیل غیر قابل قبول است. این مساله درباره جمهوری عربی سوریه و جمهوری عراق و رودهای دجله و فرات صدق می کند. ما با هر گونه اقدام از سوی این کشورها برای حفاظت از امنیت و منافع آبی شان ابراز همبستگی و نگرانی عمیق خود را از تداوم اقدامات یکجانبه که باعث خدشه دار شدن منافع آبی این کشورها می شود اعلام می کنیم.

 

تروریسم

ما بار دیگر هر گونه حمایت از گروه های مسلح یا گروه های شبه نظامی غیر حکومتی وابسته به کشورهای بیگانه که بر خلاف منافع عالی کشورهای عربی کار می کنند را به شدت رد و بر همبستگی با تمامی کشورهای عربی در حمایت از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی و صیانت از نهادهای ملی در برابر تلاش های خارجی در راستای تجاوز یا نفوذ یا خدشه دار کردن حاکمیت ملی یا اقدام علیه منافع عربی تاکید می کنیم.
۱۴-ما بر موضع ثابت خود درباره مخالفت با همه انواع تروریسم تاکید می کند و انگیزه ها و توجیه اقدامات تروریستی را غیر قابل قبول می دانیم و برای خشکاندن منابع تامین مالی تروریسم و حمایت از تلاش های بین المللی برای مبارزه با گروه های تروریستی و تندرو و جلوگیری از تامین مالی آنها و مقابله با آثار ناگوار تروریسم بر منطقه و بر هم زدن صلح و امنیت بین المللی تلاش می کنیم.

 

تندروی و نفرت پراکنی

ما طبق قطعنامه های اتحادیه عرب و شورای امنیت خواستار اقدامات بازدارنده برای مقابله با تندروی و گفتمان نفرت پراکنی هستیم و این اقدامات را هر کجا باشد محکوم می کنیم چرا که صلح اجتماعی و تداوم صلح و امنیت بین المللی را در معرض خطر قرار داده و خطر تکرار منازعات در جهان و ناامنی و بی ثباتی را افزایش می دهد. ما از همه کشورها می خواهیم در راستای گسترش ارزش های بردباری و همزیستی مسالمت آمیز و نوع دوستی و دوری از نفرت پراکنی و فرقه گرایی و تعصب و نژاد پرستی و انواع تندروی بکوشند.

دریانوردی

ما پایبندی به آزادی دریانوردی در آب های بین المللی با توجه با قوانین بین المللی و کنوانسیون های دریانوری و لزوم تضمین آزادی دریانوردی در دریای سرخ و دریای عرب و دریای عمان و خلیج عربی را تاکید و حمله به کشتی های تجاری و ایجاد ناامنی در مسیر دریانوردی و داد و ستد دریایی بین المللی و به خطر افتادن منافع کشورها و مردم جهان را به شدت محکوم می کنیم.

 

تسلیحات هسته ای

ما بار دیگر خواهان خاورمیانه ای بدون تسلیحات هسته ای و کشتار جمعی هستیم و از حقوق کشورها برای دست یابی به انرژی صلح آمیز هسته ای حمایت می کنیم و از آنها می خواهیم به تعهدات خود عمل و با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کنند و غنی سازی بالاتر از حد نیازهای صلح آمیز نداشته باشند.

همکاری بین المللی

ما عزم و اراده خود برای ادامه تلاش گسترش شراکت و گفتگوهای استراتژیک و همکاری با بلوک های بین المللی و کشورهای دوست در حوزه های سیاسی و امنیتی و اقتصادی و اجتماعی در چارچوب احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی کشورهای عربی و گفتگوی سازنده و تفاهم و هماهنگی برای گسترش منافع مشترک و پیشبرد توسعه و شکوفایی و مقابله با همه چالش های معاصر را اعلام می کنیم.
بار دیگر بر همکاری تنگاتنگ با سازمان ملل و موسسات آن و پایبندی به منشور سازمان ملل و قوانین بین المللی در حوزه امنیت و صلح بین المللی و حمایت از تلاش ها برای رفع چالش های جهانی و دست یابی به اهداف جهانی توسعه پایدار ۲۰۳۰ و تغییرات آب و هوا و حفاظت از محیط زیست و حقوق بشر و مقابله با فقر و دست یابی به امنیت آبی و غذایی و منابع تجدید پذیر و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای تاکید می کنیم.

 

کنفرانس بین المللی

از پادشاهی بحرین به خاطر میزبانی سی و سومین نشست سران عرب و توجه این کشور به توسعه چشم انداز همکاری عربی همه جانبه و پیشنهادات مطرح شده درباره ایجاد امنیت و ثبات برای مردم خاورمیانه و آغاز دوره بهبودی در منطقه قدردانی می کنیم و توصیه های زیر را اعلام می کنیم:
-فراخوان گروهی برای برگزاری کنفرانس بین المللی زیر نظر سازمان ملل برای حل مساله فلسطین از طریق راهکار دو کشوری که باعث پایان اشغالگری اسرائیل در همه مناطق اشغالی می شود و کشور مستقل فلسطین با حاکمیت ملی و قابلیت استمرار و حیات بر مبنای قطعنامه های بین المللی در کنار اسرائیل تشکیل شده و هر دو کشور با صلح و امنیت به منظور اجرای صلح عادلانه و فراگیر زندگی می کنند.
*توصیه به وزیران خارجه کشورهای عربی برای اقدامات فوری و رایزنی با وزیران خارجه کشورهای جهان در راستای تشویق آنان برای به رسمیت شناختن هر چه سریع تر کشور فلسطین. وزیران خارجه عرب درباره نحوه این اقدامات رایزنی خواهد کرد و گزارش خود را در این باره به دبیرخانه اتحادیه عرب ارسال می کنند. این گام بخشی از تلاش های عربی برای دست یابی فلسطین به عضویت کامل در سازمان ملل به عنوان یک کشور مستقل و دارای حاکمیت ملی است. تلاش های عربی با اعضای شورای امنیت برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین افزایش خواهد یافت.
فراهم کردن خدمات آموزشی برای جنگ زدگان در منطقه که از حقوق آموزش رسمی به دلیل*
شرایط امنیتی و سیاسی و پیامدهای آوارگی و پناهندگی و مهاجرت محروم شده اند. این برنامه با همکاری اتحادیه عرب و یونسکو و پادشاهی بحرین اجرا خواهد شد.
*بهبود خدمات نظام سلامت برای ساکنان در مناطق جنگ زده در منطقه و توسعه صنعت دارو سازی و تولید واکسن در کشورهای عربی و فراهم کردن دارو و درمان از طریق همکاری بین اتحادیه عرب و سازمان بهداشت جهانی و پادشاهی بحرین.
*توسعه و افزایش همکاری عربی در حوزه فین تک و ابتکار و تحول دیجیتالی برای ایجاد بستر مناسب در راستای بهبود خدمات مالی نوآوری با تکنولوژی های نوین.ابراز نگرانی عمیق سعودی از تشدید تنش نظامی در حدیده

 سعودی خواستار خویشتنداری حداکثری از جانب همه طرف ها شد (واس)
سعودی خواستار خویشتنداری حداکثری از جانب همه طرف ها شد (واس)
TT

ابراز نگرانی عمیق سعودی از تشدید تنش نظامی در حدیده

 سعودی خواستار خویشتنداری حداکثری از جانب همه طرف ها شد (واس)
سعودی خواستار خویشتنداری حداکثری از جانب همه طرف ها شد (واس)

وزارت خارجه سعودی یکشنبه (۲۱ جولای) در بیانیه ای از تحولات تازه و تشدید تنش نظامی در یمن پس از حملات هوایی اسرائیل به بندر حدیده یمن عمیقا ابراز نگرانی کرده و گفت این تحولات «شدت تنش جاری در منطقه را دو چندان می کند».
اسرائیل روز شنبه (۲۰ جولای) به بندر حدیده تحت کنترل حوثی های یمن حمله کرد.
این بیانیه افزود «وزارت خارجه با نگرانی شدید تحولات و تشدید تنش نظامی در یمن را پس از حملات هوایی اسرائیل به استان حدیده روز شنبه ۲۰ جولای دنبال می کند و این اقدام نظامی تنش نظامی کنونی در منطقه را تشدید می کند و به تلاش های ادامه دار برای پایان جنگ علیه غزه لطمه می زند».
وزارت خارجه سعودی از همه طرف ها خواست با «خویشتنداری حداکثری منطقه و مردم منطقه را از خطر جنگ دور کنند».
وزارت خارجه بار دیگر از جامعه جهانی و طرف های تاثیر گذار خواست با عمل به نقش و مسئولیت خود به کشمکش ها در منطقه پایان دهند.
این بیانیه که در اکانت وزارت خارجه سعودی در شبکه اکس منتشر شده بر ادامه تلاش ریاض برای پایان جنگ در غزه و حمایت مداوم سعودی از تلاش برای برقراری صلح در یمن و پایان دادن به مشکلات و گرفتاری مردم یمن و برقراری امنیت و صلح در منطقه تاکید کرد.
در این راستا، سپهبد ترکی المالکی سخنگوی وزارت دفاع سعودی یکشنبه (۲۱ جولای) هر گونه نقش یا کمک سعودی برای حمله به شهر حدیده یمن را تکذیب کرد.
المالکی در پیام خود در شبکه «اکس» افزود «سعودی به هیچ کشور و گروهی اجازه عبور از حریم هوایی خود را (برای اقدام نظامی علیه دیگر کشورها) نخواهد داد».