۳۲ تکنولوژی جدید برای حج از جمله تاکسی پرنده

وزیر حمل و نقل سعودی: برای ارایه خدمات به حجاج آماده ایم

مهندس صالح الجاسر وزیر حمل و نقل سعودی در نشست خبری در مکه (واس)
مهندس صالح الجاسر وزیر حمل و نقل سعودی در نشست خبری در مکه (واس)
TT

۳۲ تکنولوژی جدید برای حج از جمله تاکسی پرنده

مهندس صالح الجاسر وزیر حمل و نقل سعودی در نشست خبری در مکه (واس)
مهندس صالح الجاسر وزیر حمل و نقل سعودی در نشست خبری در مکه (واس)

مهندس صالح الجاسر وزیر حمل و نقل و لجستیک سعودی گفت «۳۲ تکنولوژی جدید مربوط به سیستم حمل و نقل در طول فصل حج اجرا خواهد شد که ۱۷ مورد آنها شامل تاکسی های پرنده و توزیع سفارش و خدمات متنوع دیگر هستند. سیستم حمل و نقل به ارایه خدمات نوین و به کار گیری فناوری پیشرفته به حجاج ادامه می دهد».
وزیر حمل و نقل سعودی پنجشنبه (۶ ژوئن) در یک کنفرانس مطبوعاتی وزارت حمل و نقل و لجستیک در منا افزود «وزارتخانه برای اولین بار از مخلوط آسفالت به همراه لاستیک در مسیر اصلی پیاده روی حجاج برای افزایش آسایش و راحتی آنها استفاده می کند و همچنین به کارگیری رنگ سفید خنک کننده را به اماکن گوناگون مثل منطقه اطراف مسجد نمره در عرفات گسترش می دهد. این فناوری دما را تا بیش از ۱۵ درجه خنک تر می کند.

گوشه ای از کنفرانس خبری وزیر حمل و نقل و لجستیک سعودی در مقر سیستم حمل و نقل در منا (واس)

مهندس صالح الجاسر توضیح داد «از ظرفیت های «پهپادی» برای ارزیابی معابر و جاده ها در سطح گسترده استفاده می کنیم. حج امسال با هماهنگی بین همه سازمان ها برگزار می شود و همه به عنوان یک تیم برای خدمت به حاجیان همکاری می کنند».
وزیر حمل و نقل و لجستیک و رئیس هیئت مدیره اداره کل معابر ابتکار عمل آسفالت لاستیکی انعطاف پذیر را در مسیرهای پیاده روی حاجیان در مناسک حج امسال راه اندازی کرد و این ابتکار عمل به منظور بهبود سلامت عمومی حجاج و ارتقای کیفیت خدمات به آنان اجرا می شود.
الجاسر تاکید کرد سیستم حمل و نقل و لجستیک آماده مناسک حج است و همه تاسیسات و سرویس ها و پرسنل و برنامه های عملیاتی وزارت حمل و نقل آماده ارایه خدمات به حاجیان و فراهم کردن سرویس های حمل و نقل امن و راحت هوایی و زمینی و هوایی و ریلی از همان بدو ورود به سعودی تا انجام مناسک حج و ترک کشور به سلامت هستند.

دکتر بشار المالک از آمادگی سرویس های حمل و نقل برای بیش از دو میلیون نفر حاجی با قطار مناسک حج خبر داد (واس)
وزیر حمل و نقل سعودی توضیح داد ‍«مرحله ورود حاجیان به سعودی به راحتی و عالی پیش می رود و دولت با برنامه های قبلی بهترین خدمات را برای حاجیان ارایه می کند. بیش از ۴۷ نهاد و پرسنل تخصصی با تجهیزات کامل آماده ارایه خدمات هستند. ۶ فرودگاه در سعودی با ۲۱ هزار پرسنل پرواز و فرودگاهی برای ورود پروازهای حج آماده هستند. ۳.۴ میلیون صندلی در ۷۷۰۰ پرواز برای حجاج در نظر گرفته شده است».
او اضافه کرد «تمام سیستم ها و مدل های حمل و نقل از فرودگاه های سعودی گرفته تا انتقال با ۳۵ قطار از شبکه ریلی قطار سریع السیر حرمین با بیش از ۱.۶ میلیون صندلی یا با قطار المشاعر (مناسک حج) با ۲۷ هزار اتوبوس برای تردد حاجیان آماده خدمت هستند».

عمر حریری گفت بندر اسلامی جده یکی از گذرگاه های دریایی حاجیان است (واس)

وزیر حمل و نقل سعودی توضیح داد «ظرفیت فرودگاه ها و خطوط ریلی وض خدمات لجستیکی و عملیاتی بنادر برای افزایش کارهای لجستیکی و زنجیره های عرضه و ارایه خدمات بهینه به حاجیان افزایش پیدا کرده است. بیش از ۵ مسیر اصلی بیش از ۱۳ هزار کیلومتری برای حاجیان به مکه اختصاص داده شده است. تعمیرات و تجهیز بیش از ۵ هزار کیلومتر و پایش بیش از یکهزار پل پایان یافته است».
الجاسر یاد آور شد «۲۲ برنامه برای سیستم حمل و نقل درنظر گرفتیم که شامل پلن های عملیاتی و پایداری و وضعیت اورژانس و فوریتی می شود. این برنامه ها به طور هماهنگ با ارگان های مختلف و زیر نظر کمیته عالی حج و نهادهای خدماتی و امنیتی پیش می روند».

او اضافه کرد «برنامه حج چند مرحله ای است: مرحله آماده سازی و مرحله آغاز مناسک حج و مرحله بازگشت حاجیان. بخش هوانوردی نقش کلیدی در مرحله ورود حاجیان دارد چرا که ورود و خروج ۹۷ درصد حاجیان از طریق هوایی انجام می شود و البته تعداد محدودی هم از طریق زمینی و دریایی رفت و آمد می کنند».
الجاسر از تلاش های سازمان هواپیمایی کشوری و هلدینگ هواپیمایی و فرودگاه های سعودی متعدد قدردانی کرد و گفت «۶ فرودگاه برای ورود حاجیان در حج امسال در نظر گرفته شده است». او از تلاش شرکت های هواپیمایی مختلف سعودی و خارجی در فصل حج تشکر کرد.
آنف آبانمی رئیس سازمان پست سعودی گفت «بیش از ۵۷۰ نفر از پرسنل کارآمد با توجه به استانداردها و مدل های بهینه جهانی مشغول به کار هستند که تلاش و اقدامات یکپارچه با بقیه ارگان های حج را تقویت می کند. همه ادارات پست برای ارایه خدمات به ۱۲۱ سازمان دولتی آماده هستند و ۴۵ مقر برای ارایه خدمات به حاجیان در مکه و مدینه در نظر گرفته شده است».
از سوی دیگر عمر حریری رئیس سازمان بنادر گفت «این سازمان از طریق بندر اسلامی جده به حاجیان خدمات ارایه می کند. سالن های ورودی و خروجی ما گنجایش ۱۳۰۰ نفر را دارد و ۱۰۰ گیت اختصاصی بررسی گذرنامه و نیز امور گمرکی و امنیتی در نظر گرفته شده است».
دکتر بشار المالک رئیس اجرایی شرکت خطوط ریلی سعودی گفت «امسال دستبند هوشمند آپدیت شده برای قطار مناسک مقدس را داریم که به اپلیکشن دستگاه های هوشمند وصل است و راهنمای استفاده از قطار و زنگ هشدار برای ساعات مسیرها دارد. این راهنما شامل همه برنامه های حج با لوکیشن نیز می شود و دسترسی حاجیان به اطلاعات مورد نیاز را راحت می کند. بیش از ۱.۶ میلیون صندلی برای حجاج در حج امسال در نظر گرفتیم که نسبت به پارسال افزایش بیش از صد هزار صندلی داریم».
آسفالت لاستیکی انعطاف پذیر در مسیرهای پیاده روی حاجیان برای اولین بار در مسیر پیاده روی حجاج (واس)

رئیس اجرایی شرکت خطوط ریلی سعودی خاطر نشام کرد «قطار مناسک حج بیش از دو میلیون مسافر را در فصل حج با بیش از ۲۰۰۰ مسیر جا به جا می کند».
مهندس فواز السهلی معاون رئیس بخش تنظیم کننده وزارت حمل و نقل گفت «بیش از ۲۷ هزار دستگاه اتوبوس و حدود ۵ هزار دستگاه تاکسی با فناوری های مدرن برای جا به جا کردن حاجیان آماده هستند و بدین منظور بیش از ده فناوری نوین و ابتکار عمل اجرا می شود».
او افزود «بیش از ۱۵۰ مامور در ۴۰ محل بازرسی برای نظارت در ورودی های مکه و مدینه مستقر شده اند و برای اولین بار از فناوری پایش و رصد استفاده می کنند. اتاق کنترل سیار و فناوری های دیگری هم داریم. بیش از ۱۸ جاده برای عبور و مرور وسایل نقلیه عمومی حاجیان در نظر گرفته شده و ۳ جاده جدید هم در حج امسال اضافه شده است».اولین سفر قطار مشاعر مقدسه در موسم حج 


 
قطار حرمین با هدف تردد ضیوف الرحمان در منا و عرفات و مزدلفه راه اندازی شده است (واس)
  قطار حرمین با هدف تردد ضیوف الرحمان در منا و عرفات و مزدلفه راه اندازی شده است (واس)
TT

اولین سفر قطار مشاعر مقدسه در موسم حج 


 
قطار حرمین با هدف تردد ضیوف الرحمان در منا و عرفات و مزدلفه راه اندازی شده است (واس)
  قطار حرمین با هدف تردد ضیوف الرحمان در منا و عرفات و مزدلفه راه اندازی شده است (واس)

قطار مشاعر مقدسه جمعه (۱۴ ژوئن) اولین سفر خود را در موسم حج آغاز کرد. این قطار دارای ۹ ایستگاه بوده و با هدف تردد ضیوف الرحمان در منا و عرفات و مزدلفه راه اندازی شد.
شرکت راه آهن سعودی (سار) دوشنبه (۱۰ ژوئن) از پایان مرحله عملیات آزمایشی بیش از ۹۰ روزه این قطارها خبر داد. در این مرحله آزمایشی آمادگی ۱۷ قطار که طی ماه های گذشته عملیات تعمیر سنگین شدند مورد تایید قرار گرفتند. شرکت راه آهن سعودی تمامی سیستم های مورد استفاده در قطارها و ایستگاه ها و سیستم های سیگنالینک و ارتباطات و سیستم های عملیات و کنترل را توسعه داده و به روز رسانی کرده است.

شرکت راه آهن سعودی (سار) گفت که بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ نفر را به عنوان پرسنل فصلی استخدام کرده که به زبانهای متعددی از جمله انگلیسی و ترکی و اندونزیایی و نیجریه ای و غیره مسلط هستند.
قطار مشاعر مقدسه سال ۲۰۱۰ وارد چرخه خدمت شد و با مصوبه ۵۳۸ شورای وزیران در سال ۲۰۱۹ به شرکت «سار» واگذار گردید.