ورود سیستانی برای کمک به اهالی منطقه الجادریه بغداد

او تصرف اراضی توسط گروه‌های مسلح را محکوم کرد

ورود سیستانی برای کمک به اهالی منطقه الجادریه بغداد
TT

ورود سیستانی برای کمک به اهالی منطقه الجادریه بغداد

ورود سیستانی برای کمک به اهالی منطقه الجادریه بغداد

آیت الله علی سیستانی، مرجع عالی شیعیان عراق، به یاری اهالی منطقه بالانشین الجادریه در بغداد شتافت و با تصرف اراضی آنها توسط طرف‌های دارای نفوذ و متعدی به قانون مخالفت کرد.
مداخله سیستانی پس از آن صورت گرفت که محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، هفته گذشته کمیته تحقیقاتی را در خصوص شکایات دریافتی از شهروندانی که در برنامه‌های تلویزیونی و کلیپ‌های ویدئویی حضور داشتند و در مورد عناصر مسلح صحبت می‌کردند، تشکیل داد.
این عناصر مسلح که هویت شان فاش نشده، اهالی را مجبور کردند که زمین‌های این منطقه را به قیمت پایین به آنها بفروشند و تهدید کردند در صورت امتناع، آنها را به زور تصرف می‌کنند.
بر اساس بیانیه دفتر سیستانی وی در دیدار با تعدادی از مردم منطقه الجادریه، «این اقدامات خلاف شرع و قانون» را محکوم کرد و تأکید کرد که «یکی از مهم‌ترین وظایف صاحبان مناصب قدرت که زمام مملکت در دست آنهاست، حفظ اموال و حقوق شهروندان است به نحوی که در برابر کسانی که با ارعاب و هراس‌افکنی به دنبال تعدی به اموال آنها هستند، بایستند به ویژه برابر کسانی که طرف‌هایی رسمی به‌شمار می‌روند».
سیستانی با ورود خود پرونده را مجدداً به‌طور گسترده باز کرد، به ویژه اینکه آنچه از مرجعی به جایگاه او صادر می‌شود برای پیروان و مقلدان او شرعاً لازم الاجرا است. همچنین به مقامات رسمی مسئول که با طرف‌های بانفوذ، از جمله جناح‌های مسلح، این موضوع را بررسی می‌کنند، انگیزه قوی‌تری برای اتخاذ اقدامات تنبیهی سخت‌تر می‌دهد.
بیانیه سیستانی پاسخی رسمی و مردمی به بسیاری از اقداماتی است که در سال‌های گذشته شکل گرفته‌است.
در حالی که سیستانی از پذیرش مقامات ارشد عراقی، از جمله ریاست جمهوری، نخست‌وزیر، رئیس پارلمان و رئیس قوه قضائیه و همچنین نمایندگان، وزرا خودداری می‌کند، با این حال، او مرتباً فرستادگان خارجی، از جمله نماینده سازمان ملل متحد در عراق، جنین پلاسخارت، و همچنین شهروندان عادی را به حضور می‌پذیرد.
پس از آنکه سیستانی با شهروندان آسیب دیده از تصرف زمین‌های گران‌قیمت آبا و اجدادی شان دیدار کرد، سوالات بسیاری دربارهٔ این دیدار و صدور بیانیه ای در مورد امور عمومی پس از چند سال سکوت، مطرح شد.
  بسیاری بر این باورند که مداخله سیستانی ممکن است مقدمه ای برای ورود با هدف اصلاح بسیاری از مسیرهای اشتباهی باشد که در سطوح مختلف در حال تکرار است.

Read alsoعراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد

عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد
TT

عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد

عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد

وزارت دادگستری عراق اجرای احکام اعدام در تعطیلات عید قربان را تکذیب و اعلام کرد که کسانی را که در انتشار این خبر از طریق رسانه‌ها یا سایت‌های جعلی دست داشته‌اند تحت پیگرد قانونی قرار خواهد داد.
رسانه‌های محلی اخباری مبنی بر «اعدام حدود ۳۶ محکوم از استان‌های صلاح الدین، نینوا، انبار و بغداد در صبح روز اول عید قربان» منتشر کرده بودند.
وزارت دادگستری روز پنجشنبه در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت که «این حق را دارد که از تمامی سایت‌هایی که چنین اخبار نادرست و گمراه‌کننده‌ای را منتشر می‌کنند شکایت کند».

این وزارتخانه توضیح داد که «مایل است از جامعه در برابر شایعات و اخبار نادرست محافظت کند زیرا این اخبار بر امنیت و ثبات آن تأثیر می‌گذارد».
در بیانیه این وزارتخانه آمده است که «متعهد به اعمال استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر، اجرای برنامه اصلاحی خود و اجرای قانون با شفافیت و صداقت است».
بیانیه دادگستری از رسانه‌ها خواست تا صحت اخبار را از منابع رسمی و موثق بررسی کنند و تسلیم شایعات و اطلاعات کذب نشوند.
در چند سال گذشته، دادگاه‌های عراق صدها حکم اعدام و حبس ابد را برای کسانی که به عضویت داعش محکوم شده‌اند صادر کرده‌اند.
بر اساس قوانین عراق، جنایات تروریسم و قتل، مجازات اعدام دارد و رئیس‌جمهور باید این احکام را قبل از اجرای آنها تصویب کند.