اعتراضات گسترده در مناطق دیگر سوریه؛ حمایت از سویداء و تاکید بر خشونت پرهیزی

راهپیمایی حکومتی در دمشق و طرطوس

بخشی از اعتراضات ۲۵ اوت در شهر سویداء (السویداء ۲۴- فرانس پرس)
بخشی از اعتراضات ۲۵ اوت در شهر سویداء (السویداء ۲۴- فرانس پرس)
TT

اعتراضات گسترده در مناطق دیگر سوریه؛ حمایت از سویداء و تاکید بر خشونت پرهیزی

بخشی از اعتراضات ۲۵ اوت در شهر سویداء (السویداء ۲۴- فرانس پرس)
بخشی از اعتراضات ۲۵ اوت در شهر سویداء (السویداء ۲۴- فرانس پرس)

مردم اکثر روستاها و شهرستان های استان سویداء در جنوب سوریه در پاسخ به فراخوان معترضان برای پیوستن به تظاهرات روز جمعه در میدان «السیر» شهر سویداء به خیابان ها ریختند. هزاران نفر از ساکنان این استان در تظاهرات ضد حکومتی برای ششمین روز متوالی شرکت کردند.

بنا به گزارش ها چند هزار نفر از روستاها و شهرستان ها به شهر سویداء (مرکز استان) رفتند و عده دیگری در شهرستان القریا جلوی ضریح سلطان الاطرش و شهدای انقلاب ۱۹۲۵ در سوریه تجمع کردند.

شیخ العقل حمود الحناوی نیز به این تجمع پیوست و سخنانی در محل تجمع نزیک ضریح سلطان الاطرش ایراد کرد.

او در این اظهارات ضمن تاکید بر خشونت پرهیزی اعتراضات گفت «ساکنان دروزی ساکن کوهستان صلح طلب و دوستدار و با کرامت هستند. اینجا همه چیز برای میهن است. امت و میهن و شهروندان جدایی ناپذیرند».

منظور او تکذیب این ادعاست که تظاهرات در سویداء صرفا از سوی دروزی ها برگزار می شود.

سویداء یک منطقه عمدتا دروزی نشین است. او تاکید کرد «شیخ عقل حامی نه فقط فرزندان سویداء بلکه فرزندان سوریه است».

منابع محلی در جبل العرب به «الشرق الاوسط» گفتند «شیخ العقل حمود الحناوی یکی از سه روحانی پرنفوذ و موثر در سویداء است.

شیخ العقل حکمت الهجری از حامیان تظاهرات و شیخ العقل یوسف جربوع دو روحانی پرنفوذ دیگر منطقه هستند.

الهجری از آغاز اعتصابات در سویداء روز یکشنبه خواهان «تجمع برگشت ناپذیر» شد.

شیخ العقل یوسف جربوع نیز آنطور که از بیانیه ای که ایراد کرد برمی آید از حامیان تظاهرات مردمی مطالبه محور در حد بهبود وضع معیشت و پرهیز از مقابله با رژیم است تا بدین وسیله جبل العرب مورد یورش و حمله قرار نگیرد. جربوع بیانیه مزبور را در پایان نشست روحانیون پرنفوذ منطقه در روز پنجشنبه ایراد کرد اما مورد استقبال معترضانی که روز جمعه باز هم شعار «رفتن رژیم» را سردادند قرار نگرفت.

گوشه ای از اعتراضات روز جمعه در بصری الشام (فرانس پرس)

ویدیوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشانگر گستردگی تظاهرات روز جمعه (۲۵ اوت) است که برای ششمین روز پیاپی در میدان السیر در سویداء برگزار شد.

طبق ویدیوهای منتشر شده زنان حضور چشمگیری در اکثر تظاهرات ضد حکومتی در استان سویداء دارند.

بلند کردن پرچم طایفه دروزی ها در تظاهرات انتقاد عده ای را به دنبال داشت که می گویند به اعتراضات جنبه طایفه ای و منطقه ای و شاید تجزیه طلبانه می دهد.

یکی از ساکنان شهر صلخد در استان سویداء در ویدیویی که در وبسایت «سویداء ۲۴» منتشر شده می گوید «پرچم طایفه دروزی ها نماد کرامت و عزت مردمان جبل است و بیانگر این است که قیام کنونی آنها قیام گرسنگان نیست بلکه قیام کرامت است که به سویداء محدود نیست بلکه کل سوریه را در برمی گیرد».

معترضان در میدان السیر روز جمعه (۲۵ اوت) برای اولین بار پرچم مخالفان رژیم سوریه (پرچم انقلاب) را در کنار پرچم پنج رنگ طایفه دروزی بلند کردند.

پرچم دروزی ها سبز (نماد طبیعت و زمین) و قرمز (نماد دلاوری) و زرد (نماد نور و فرهنگ) و آبی (پاکدامنی) و سفید (برادری و صلح) است.

معترضان در میدان السیر سوگند یاد کردند که دست در دست یکدیگر با همه مردم سوریه متحد باشند.

ابراز همبستگی ساکنان لب اللوز در حومه ادلب با معترضان در سویداء‌ در روز پنجشنبه (آژانس عکس اروپا)

ساکنان حومه حلب در شمال سوریه با پرچم طایفه دروزی به نشانه همبستگی با معترضان در سویداء تظاهرات کردند. عکس های منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که راهپیمایی در اتارب در غرب حلب و مارع در شمال حلب برگزار شده و معترضان پرچم دروزی ها را در کنار پرچم انقلاب سوریه بلند کردند.

ساکنان شهرها و شهرستان های استان درعا در جنوب سوریه مثل الطیبه و المزیریب و جاسم و طفس و نوی و الحراک و بصری الشام نیز بار دیگر با پرچم انقلاب سوریه و با شعار «رفتن رژیم» به خیابان ها ریختند.

از سوی دیگر هواداران رژیم سوریه نیز چندین راهپیمایی در شهر طرطوس واقع در ساحل سوریه در حمایت از رژیم بشار اسد برگزار کردند.

ویدیوهای منتشر شده نشانگر راهپیمایی با خودرو در طرطوس است که در پاسخ به فراخوان حکومتی ها برگزار شد.

هواداران رژیم سوریه در میدان امویان دمشق قبل از آغاز یک راهپیمایی عکس های پرزیدنت بشار اسد را بلند کردند.

عبور و مرور در میدان امویان به دلیل این تظاهرات برای مدت کوتاه متوقف شد اما تاثیر چندانی بر بقیه بخش های پایتخت که زیر بار فشار و مشکلات معیشتی کمر خم کرده نداشت.

تظاهرات و اعتراضات برای کناره گیری رژیم بشار اسد و آزادی زندانیان و اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ از اوایل هفته جاری در استان های درعا و سویداء آغاز شد و دامنه اعتراضات در دو روز گذشته به حومه دیر الزور در شرق و حومه حلب در شمال رسید.

در این راستا وزارت دفاع سوریه هشدار داد که «برخی وبسایت ها و پایگاه های مشکوک وابسته به دشمن و توطئه چینان با انتشار اخبار و اطلاعات گمراه کننده و نادرست در مورد نیروهای مسلح در پی ناامنی و هرج و مرج و ضعیف کردن روحیه ارتش و مردم هستند».

وزارت دفاع سوریه به جزئیات بیشتری در این باره اشاره نکرد.آمریکا پایان جنگ سودان را یک «اولویت» عنوان کر

آمریکا پایان جنگ سودان را یک «اولویت» عنوان کر
TT

آمریکا پایان جنگ سودان را یک «اولویت» عنوان کر

آمریکا پایان جنگ سودان را یک «اولویت» عنوان کر

مولی وی، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور آفریقا اعلام کرد که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، پایان دادن به جنگ در سودان و بازگرداندن حکومت به غیرنظامیان را در به عنوان یک اولویت قرار داده‌است.در همین حال، جان گادفری، سفیر ایالات متحده در خارطوم، نسبت به گزارش‌هایی مبنی بر ارسال تسلیحات ایرانی به ارتش سودان ابراز نگرانی کرد.اظهارات این مقام ارشد نشان دهنده اولین شاخص‌های آمریکا از مرحله پس از جنگ یا آنچه «روز بعد» در سودان نامیده می‌شود، است.این تحولات در بحبوحه گفت و گوهای گسترده‌ای بود که او در جریان اجلاس سران اتحادیه آفریقا در آدیس آبابا با همراهی دستیار مدیر آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده برای آفریقا، موند مویانگوا، فرستاده ویژه ایالات متحده در شاخ آفریقا، مایک همر و سفیر گادفری انجام داد.وزارت امور خارجه ایالات متحده گزارش داد که مولی و هیئت همراه «با تمرکز بر رسیدگی به درگیری‌های جاری و بحران انسانی در سودان از جمله تسهیل کمک‌های بشردوستانه، بالا بردن سطح غیرنظامیان طرفدار دموکراسی که برای دفاع از مردم سودان و آماده‌سازی برای حکومت پس از جنگ تلاش می‌کنند» یک سری جلسات برگزار کردند.وی تأکید کرد که ایالات متحده «از مدت‌ها پیش در کنار مردم سودان و علیه حکومت نظامی ایستاده‌است و پایان دادن به درگیری در سودان و بازگرداندن حاکمیت غیرنظامی از اولویت‌های اصلی ایالات متحده است».گادفری در بیانیه‌های جداگانه‌ای گفت که واشینگتن «عمیقاً نگران حمایت خارجی» از ارتش سودان به رهبری ژنرال عبدالفتاح البرهان و نیروهای پشتیبانی سریع به رهبری محمد حمدان دقلو، ملقب به «حمیدتی» است.وی افزود: گزارش‌هایی مبنی بر از سرگیری روابط سودان و ایران وجود دارد که می‌تواند شامل حمایت مادی ایران از ارتش سودان باشد که برای ما نگران‌کننده است.


اسرائیل مجدداً النبطیه را بمباران کرد؛ تهدید لبنان به جنگ

مشاركات في تشييع طفلة تبلغ من العمر 6 سنوات قتلت بغارة إسرائيلية في بلدة مجدل زون بجنوب لبنان (إ.ب.أ)
مشاركات في تشييع طفلة تبلغ من العمر 6 سنوات قتلت بغارة إسرائيلية في بلدة مجدل زون بجنوب لبنان (إ.ب.أ)
TT

اسرائیل مجدداً النبطیه را بمباران کرد؛ تهدید لبنان به جنگ

مشاركات في تشييع طفلة تبلغ من العمر 6 سنوات قتلت بغارة إسرائيلية في بلدة مجدل زون بجنوب لبنان (إ.ب.أ)
مشاركات في تشييع طفلة تبلغ من العمر 6 سنوات قتلت بغارة إسرائيلية في بلدة مجدل زون بجنوب لبنان (إ.ب.أ)

ارتش اسرائیل بار دیگر شهر النبطیه در جنوب لبنان را بمباران کرد، جایی که هواپیماهای این رژیم دو حمله به خانه ای در شهرک کفرمان در مجاورت این شهر انجام دادند که بر اساس گزارش رسانه‌های محلی، دو تن از اعضای حزب‌الله کشته شدند؛ در مقابل، حزب‌الله سرعت و عمق بمباران را در میان تهدیدهای اسرائیل به جنگ علیه لبنان افزایش داد.
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در جریان دیدار با نیروهای نظامی در جبل الشیخ گفت: «ما یک هدف ساده در شمال داریم و آن هم بازگشت جمعیت است. برای بازگرداندن مردم باید احساس امنیت را برگردانیم و برای بازگرداندن احساس امنیت باید امنیت را بازگردانیم و این امر محقق خواهد شد و دست از این کار برنمی‌داریم».
وی ادامه داد: «ما به یکی از دو راه به این مهم دست خواهیم یافت؛ به واسطه نظامی، اگر مجبور باشیم؛ در صورت امکان از طریق سیاسی. اما در هر صورت حزب‌الله باید متوجه باشد که ما امنیت را باز خواهیم کرد. امیدوارم این پیام در آنجا فهمیده شود».
حزب‌الله اعلام کرد که جنگنده‌هایش در پاسخ به حملات اسرائیل به روستاها و منازل غیرنظامیان، ساختمانی را که در آن سربازان اسرائیلی در مستعمره کفار یوفال مستقر بودند، هدف قرار دادند. وی همچنین از هدف قرار گرفتن مقر تیپ ۷۶۹ شرقی در پادگان کریات شمونه خبر داد.
همزمان، دوروتی کلاوس، مدیر آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک (اونروا) در لبنان، نسبت به «خطر قریب‌الوقوع» برای ۳۸ هزار دانشجوی فلسطینی در لبنان هشدار داد.
وی به «الشرق الاوسط» گفت: «اگر بودجه ای که اونروا را قادر به انجام عملیات خود می‌کند تمام شود، این امر عواقب جدی بر جامعه آوارگان فلسطینی در منطقه از جمله لبنان خواهد داشت؛ جایی که تخمین زده می‌شود ۸۰ درصد آنها در فقر زندگی می‌کنند و نیمی از آنها در ۱۲ اردوگاه پرازدحام زندگی می‌کنند که در آن از شرایط بسیار سختی رنج می‌برند».
کلاوس گفت: «تصمیم به تعلیق کمک‌های مالی بدون مراجعه و بدون ورود کمک‌های مالی دیگر، تحصیل ۳۸ هزار کودک پناهنده فلسطینی را که در ۶۲ مدرسه آنروا در لبنان ثبت نام کرده‌اند، علاوه بر آموزش فنی و حرفه ای برای ۲ هزار دانش آموز دختر و پسر، علاوه بر حدود ۲۰ هزار پناهنده فلسطینی که سالانه برای دریافت خدمات به مراکز درمانی ما مراجعه می‌کنند، به خطر می‌اندازد».


تهدید تازه الحوثی، استفاده از «سلاح زیردریایی»

سفينة شحن أميركية تحمل مساعدات لليمن تعرضت لهجوم بصاروخين حوثيين (رويترز)
سفينة شحن أميركية تحمل مساعدات لليمن تعرضت لهجوم بصاروخين حوثيين (رويترز)
TT

تهدید تازه الحوثی، استفاده از «سلاح زیردریایی»

سفينة شحن أميركية تحمل مساعدات لليمن تعرضت لهجوم بصاروخين حوثيين (رويترز)
سفينة شحن أميركية تحمل مساعدات لليمن تعرضت لهجوم بصاروخين حوثيين (رويترز)

پس از گزارش‌های آمریکایی و فرانسوی در مورد هدف قرار دادن پهپادها و اهداف متعلق به گروه حوثی، عبدالملک الحوثی، رهبر این گروه در یمن، دیروز تهدید به تشدید بیشتر در دریای سرخ و خلیج عدن کرد و گفت «کشتی‌های غربی را با زیردریایی‌های بدون سرنشین هدف می‌گیریم».
پس از اینکه رهبر این گروه مورد حمایت ایران در یک سخنرانی تلویزیونی مسئولیت حمله به ۴۸ کشتی در چهارمین ماه تشدید تنش را بر عهده گرفت، تأثیر حملات غرب را اندک برشمرد و به توانایی‌های نظامی گروهش افتخار کرد. او پیروان خود را به بسیج و جذب بیشتر فراخواند.
الحوثی با بر عهده گرفتن مسئولیت پرتاب ۱۸۳ موشک و پهپاد به سمت اسرائیل، گفت که وارد کردن تسلیحات زیردریایی به عملیات در دریا «برای دشمن نگران کننده است».
این گروه مدعی است که حملات دریایی آن «در حمایت از فلسطینی‌ها در غزه» است و تا زمانی که کمک‌های بشردوستانه وارد نشود متوقف نمی‌شود.
به موازات بیانیه حوثی‌ها، منابع بریتانیایی از هدف قرار گرفتن یک کشتی روز گذشته در خلیج عدن و وقوع آتش‌سوزی در آن خبر دادند.
گروه حوثی روز گذشته بیانیه ای صادر کرد و گفت: «کشتی‌هایی که به‌طور کامل یا جزئی متعلق به افراد یا نهادهای اسرائیلی یا حامل پرچم اسرائیل هستند از عبور از دریای سرخ، خلیج عدن و دریای عرب ممنوع هستند».
در بیانیه‌های ارسال شده به شرکت‌های بیمه کشتیرانی از مرکز هماهنگی عملیات بشردوستانه حوثی‌ها (مرکزی جدید با هدف کنترل حرکت کشتی‌ها) آمده‌است: «کشتی‌های متعلق به افراد یا مؤسسات آمریکایی یا بریتانیایی یا تحت پرچم این دو نیز مشمول ممنوعیت هستند».
الحوثی از پیروان خود خواست تا در جذب نیرو، تظاهرات و فعالیت‌های بیشتر در حمایت از تشدید گروهش شرکت کنند، گروهی که به گفته او ۲۴۸ رژه نظامی و ۵۶۶ مانور نظامی انجام داده‌است. این گروه از آغاز حوادث غزه بیش از ۲۳۷ هزار پرسنل را استخدام کرده‌است.

Read also


نجات رئیس بنیاد فرهنگ و هنر «المدی» از ترور در مرکز بغداد

فخری کریم و محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق در افتتاح نمایشگاه کتاب در بغداد (الشرق الاوسط)
فخری کریم و محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق در افتتاح نمایشگاه کتاب در بغداد (الشرق الاوسط)
TT

نجات رئیس بنیاد فرهنگ و هنر «المدی» از ترور در مرکز بغداد

فخری کریم و محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق در افتتاح نمایشگاه کتاب در بغداد (الشرق الاوسط)
فخری کریم و محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق در افتتاح نمایشگاه کتاب در بغداد (الشرق الاوسط)

فخری کریم ناشر و سیاستمدار برجسته عراقی شامگاه پنجشنبه (۲۲ فوریه) از ترور نجات پیدا کرد. چند نفر از عناصر مسلح در مرکز بغداد ۱۱ گلوله به خودروی کریم شلیک کردند.
کریم که بعد از حضور در نمایشگاه بین المللی کتاب بغداد در خودرو در مسیر خانه اش در محله قادسیه بغداد بود هدف حمله چند نفر مسلح قرار گرفت. بنیاد فرهنگ و هنر «المدی» که فخری کریم اوایل دهه نود میلادی آن را تاسیس کرد نمایشگاه کتاب بغداد را برگزار می کند.

فخری کریم قبل از خارج شدن از نمایشگاه کتاب در یک میزگرد با حضور حیدر العبادی نخست وزیر اسبق عراق شرکت کرد و به انتقاد از دشواری تردد سیاستمداران در خیابان های بغداد پرداخت. یک ساعت پس از این اظهارات بود که فخری کریم در معرض ترور ناکام قرار گرفت و به طرز معجزه آسایی از مرگ نجات پیدا کرد.

آخر صورة التُقطت لفخري كريم رفقة رئيس الوزراء الأسبق حيدر العبادي في معرض الكتاب الدولي

یک منبع نزدیک به خانواده فخری کریم به «الشرق الاوسط» گفت «فخری کریم در صندلی جلو کنار راننده نشسته بود که یک خودرو جلوی آنها ایستاد و چند نفر مسلح از آن پیاده شدند و خودروی فخری کریم را به تیر بستند. یکی از افراد مسلح به علی کریم نزدیک شد تا او را بکشد و در این لحظات یک کاروان دولتی اتفاقی از محل حادثه رد می شد. عناصر مسلح تا کاروان دولتی را دیدند فرار کردند».
این منبع افزود «حال فخری کریم خوب است و او به طرز معجزه آسایی نجات پیدا کرد. این حادثه صرفا پیام تهدید نبود بلکه می خواستند کریم را به طرز فجیعی بکشند».

محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق وسط فخری کریم و عاطف ابو سیف رمان نویس فلسطینی در افتتاحیه نمایشگاه بین المللی کتاب بغداد ایستاده است (الشرق الاوسط)

یک نامه امنیتی عراق که به دست «الشرق الاوسط» رسیده گفت «یک پیکاپ هایلوکس پنجشنبه ساعت ۲۱:۰۰ جلوی یک لندکروز را می گیرد و ۱۱ گلوله از پیکاپ به سمت لندکروز شلیک می شود. فخری کریم مشاور سابق رئیس جمهور سرنشین خودروی لندکروز بوده که از ترور نجات پیدا کرد و آسیبی به او وارد نشد».
فخری کریم از ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ مشاور ارشد جلال طالبانی رئیس جمهور فقید عراق بود.

صورة متداولة لمركبة فخري كريم وعليها آثار إطلاقات نارية (إكس)

بنیاد فرهنگ و هنر «المدی» در بیانیه ای گفت «ترور نافرجام (فخری کریم) گواه این است که گروه های ارتجاعی و تاریک اندیش مقصر این آشفته بازار در عراق است. آنها نمی خواهند ببینند که عراقی ها در یک رویداد فرهنگی موثر و بزرگ همچون نمایشگاه بین المللی کتاب عراق شرکت می کنند. صدها هزار نفر از استان های دور و نزدیک از نمایشگاه بازدید کردند».
این بیانیه افزود «ترور ناکام (فخری کریم) گواه نقش موثر استاد فخری و بنیاد المدی در عرصه سیاست و فرهنگ عراق است و همین نقش آفرینی موجب خشم کسانی شده که چشم دیدن پیشرفت عراق را ندارند».
«المدی» در این بیانیه خواهان «تحقیق سریع در مورد عاملان و آمران این جنایت شده چرا که آنها نمی خواهند شکوفایی و رونق فرهنگی و اجتماعی بغداد را ببینند. این افراد باید با محاکمه به سزای عادلانه جنایتشان برسند».
فخری کریم از چهره های فرهنگی برجسته عراقی است که نقش عمده در روند سیاسی کشور پس از ۲۰۰۳ داشت. او همچنین یکی از شخصیت های شناخته شده مخالف رژیم صدام حسین در ۳۰ سال گذشته بوده است.


یاد گذشته افتخار آفرین در روز «تاسیس» حکومت سعودی

مشاهد من الفرح عمت أرجاء السعودية بذكرى «يوم التأسيس» وسط فعاليات متعددة ومتنوعة (واس)
مشاهد من الفرح عمت أرجاء السعودية بذكرى «يوم التأسيس» وسط فعاليات متعددة ومتنوعة (واس)
TT

یاد گذشته افتخار آفرین در روز «تاسیس» حکومت سعودی

مشاهد من الفرح عمت أرجاء السعودية بذكرى «يوم التأسيس» وسط فعاليات متعددة ومتنوعة (واس)
مشاهد من الفرح عمت أرجاء السعودية بذكرى «يوم التأسيس» وسط فعاليات متعددة ومتنوعة (واس)

افتخار به هویت سعودی و غرور ملی و تاریخ ریشه دار سیصد ساله یکی از جنبه های برجسته جشن های سالروز تاسیس حکومت سعودی است که ۲۲ فوریه در سراسر کشور برگزار شد. این مراسم ملی همچنین حاکی از پیوستگی ادامه دار بین مردم و سران سعودی از دوران تاسیس حکومت سعودی در سال ۱۷۲۷ میلادی تا امروز است.
حال و هوای این روزهای شهرهای سعودی شادی و غرور ملی در این رویداد ملی و تاریخی کهن است چرا که امام محمد بن سعود، رهبر تاریخ ساز در چنین روزها دست به تاسیس دوره اول حکومت سعودی زد و زمینه را برای حکومت ریشه دار آماده کرد.
شهرها و استان های سعودی هر ساله با برنامه های هنری گوناگون یادآور عزت و غرور ملی به استقبال ۲۲ فوریه و این مراسم ملی می روند.

گروهی از دانش آموزان در یکی از برنامه های روز تاسیس (واس)

مجموعه متنوعی از برنامه ها در شهرهای مختلف سعودی برگزار شد که در این میان می توان به نمایش نظامی وزارت کشور و دستگاه های امنیتی این وزارتخانه در ریاض اشاره کرد. نمایش «انسان و خاک» با اجرای موسیقی و درام و شعر همراه بود.
نمایش «انسان و خاک» پیام شهروندان سعودی از زمان تاسیس حکومت سعودی و چشم انداز توسعه محور سعودی در دوران معاصر و نقش آفرینی این کشور در جهان در راستای تثبیت مفهوم حفاظت از خاک است که در فرهنگ اصیل سعودی ریشه دارد.

شهرهای سعودی با مجموعه ای از برنامه ها و رویدادهای گوناگون به استقبال روز تاسیس رفتند (واس)

مردم سعودی در سالروز تاسیس حکومت سعودی سنگ تمام گذاشتند و برای شرکت در برنامه های این رویداد ملی لباس های محلی پوشیدند که نشان از اصالت و میراث ملی سعودی است. خیابان ها و میادین و بلوارها مزین به پرچم سعودی شدند.
بخشی از برنامه های فرهنگی و ملی با یادآوری داستان باشکوه روز تاسیس در بیش از ۳۰۰ سال قبل توسط وزارت فرهنگ سعودی تنظیم شد.
«شب های تاسیس» چهارشنبه شب (۲۱ فوریه) در «تالار ابو بکر سالم» در بولیوارد سیتی ریاض با حضور جمعی از خوانندگان و شاعران و اجرای شعر و کنسرت برگزار شد و یک سفر به یادماندنی به گذشته بود.

جمعی از جمعیت حاضر در یکی از برنامه های روز تاسیس که توسط اداره آموزش برگزار شد (واس)

ابتکار «روستای تاسیس» یکی از برنامه های این رویداد ملی است که از ۲۲ تا ۲۴ فوریه در ۱۴ شهر و استان سعودی برگزار می شود و با اجرای نمایشنامه های متنوع با تم تاریخ سعودی جنبه های مختلف میراث فرهنگی را معرفی می کند. این ابتکار عمل در واقع سفر به سیصد سال سال پیش است و مجموعه متنوعی از صنایع دستی و سنتی سعودی را به سبک خلاقانه به نمایش می گذارد و داستان های جالب توجه و دستاوردهای دوران تاسیس را روایت می کند. «روستای تاسیس» یک محوطه کودک با برنامه های تعاملی و یک محوطه خانواده با برنامه های سرگرمی مثل چیستان و بازی و یک محوطه غذا با انواع مختلف غذاهای محلی دارد.
«نمایش نور» و آتش بازی و نورپردازی زیبای پهپادها و رقص نور موزیکال آسمان پایتخت را در سالروز تاسیس حکومت سعودی روشن کرد.

بخشی از برنامه های اداره آموزش منطقه جازان به مناسبت روز تاسیس (واس)

رویداد هنری «روند تاریخ» ۲۳ فوریه در ریاض برگزار می شود که ۱۹ مجسمه روایتگر ارزش ها و مبانی دوره تاسیس را به نمایش می گذارد. این مجسمه ها گاه شمار دولت سعودی از دوره تاسیس تا به امروز هستند.
«سمفونی آغاز» بزرگ ترین ارکستر در ریاض بناست که یکشنبه و دوشنبه هفته آینده با سازهای سعودی برگزار شود.

گوشه ای از برنامه های متنوعی که به مناسبت روز تاسیس توسط ادارات آموزش در سعودی برگزار شدند (واس)

«اپرت» روایتگر لحظات و داستان های جاودانه دوران تاسیس و ۳۰۰ سال گذشته و سیر تحول تا به زندگی معاصر کنونی است که اشعار این برنامه هنری را بزرگان صاحب نامی همچون شاهزاده خالد الفیصل مشاور خادم حرمین شریفین و امیر منطقه مکه و شاهزاده بدر بن عبد المحسن و نجلاء المحیا و فهد عافت و نایف صقر سروده اند. نجلا المحیا کارگردان هنری و سهم و مبهم و عبد الله البدر آهنگسازان برنامه هستند.
برنامه های گردشگری متنوعی نیز در ایام جشن ملی سعودی برگزار می شود و کارزار «روح قبل لایروح»‌ (برو تا نرفته) برای ترویج و تبلیغ مقاصد گردشگری سعودی در آخرین ماه جشنواره زمستانه سعودی ایجاد شده است. برنامه هایی از روز تاسیس و «جشنواره موسم ریاض» و «لحظات العلا» و «موسم الدرعیه»‌ و «فورمولا وان» و رویدادهای گردشگر پسند دیگری در قالب برنامه های روز تاسیس اجرا می شوند.

دانش آموزان دختر با لباس محلی در جشن های تاریخی روز تاسیس شرکت می کنند (واس)

تجسَّدت مشاعر الفخر والانتماء بذكرى «يوم التأسيس» على ملامح الحضور في الاحتفالات التي عمت أرجاء السعودية، اعتزازاً بالجذور الراسخة لتأسيس الدولة الممتدة لثلاثة قرون، وبارتباط مواطنيها الوثيق بقادتها منذ عهد تأسيس الدولة السعودية (1727م)، حتى العهد الحالي.

وتحوَّلت المدن السعودية إلى لوحة فرح واعتزاز بالمناسبة الوطنية التاريخية العريقة، في الموعد الذي عقده الإمام محمد بن سعود مع التاريخ، لتأسيس الدولة السعودية الأولى، ومهَّد لدولة راسخة جذورها في أعماق التاريخ.

وشهدت مدن ومحافظات السعودية عدداً من الفعاليات التي أقيمت احتفاءً بالمناسبة الوطنية التي توافق 22 فبراير (شباط) من كل عام وسط لوحات فنية تعبر عن فخر بالجذور الراسخة للوطن.

تجهيزات كبيرة شهدتها المدن السعودية للاحتفاء بالمناسبة الوطنية إلى جانب حزمة من البرامج والفعاليات (واس)

وشهد يوم التأسيس عدداً من الفعاليات، ومن أبرزها العرض العسكري الذي شاركت به وزارة الداخلية وقطاعاتها الأمنية، بعنوان «الإنسان والأرض»، في الصالات الخضراء بالعاصمة، الرياض، وتصاحبه عروض موسيقية، ودرامية، وشعرية.

وجسَّدت فعالية «الإنسان والأرض» رسالة المواطن السعودي منذ تأسيس الدولة السعودية الأولى، ورؤية المملكة التنموية في العصر الحديث، وإسهاماتها العالمية في ترسيخ المفاهيم الداعية لصون الأرض، المستمدة من ثقافة المجتمع الأصيلة.

عدد من الطلبة خلال مشاركتهم في إحدى الفعاليات المقامة احتفاءً بيوم التأسيس (واس)

وأظهر السعوديون حفاوتهم بالمناسبة، باحتفاظهم بتفاصيل الإرث التاريخي والثقافي الذي تزخر به البلاد، وانعكس ذلك على أزيائهم التي ارتدوها، التي عبَّرت عن موروثهم التقليدي قبل توجههم لحضور الفعاليات المنوعة بينما تزينت الشوارع والساحات العامة وميادين الاحتفال بالرايات التي ترفرف بالعلم الرسمي للبلاد.

وشاركت وزارة الثقافة السعودية في المناسبة الوطنية بباقة من الفعاليات الثقافية والتاريخية التي استحضرت القصة العظيمة للتأسيس قبل أكثر من ثلاثة قرون.

وشهدت الرياض، الأربعاء، تظاهرة فنية بانطلاقة فعالية «ليالي التأسيس» التي أخذت الزائر في رحلة ساحرة عبر الزمن، من خلال أمسية شعرية وغنائية على «مسرح أبو بكر سالم» بمنطقة بوليفارد سيتي بحضور نخبة من الشعراء والفنانين، قدموا أجمل القصائد والأغاني.

جانب من الحضور لإحدى الفعاليات والأنشطة التي نفذتها إدارات التعليم بمراحلها الدراسية احتفاءً بيوم التأسيس (واس)

بينما تجوب فعالية «قرية التأسيس»، من 22 إلى 24 فبراير (شباط) الحالي، 14 مدينة ومحافظة حول المملكة، لتُحيي قصصاً من ماضي المملكة، في تجارب غنية تحتفي بالموروث الثقافي، وتتكون من مسارٍ يعبّر عن الخط الزمني للماضي الممتد منذ 300 عام، ويحتضن عروضاً لأهم الحرف التقليدية بطريقة مبتكرة، وساحة الثقافة التي تحتفي بأهم القصص والإنجازات من فترة التأسيس، بالإضافة إلى منطقة خاصة بالأطفال تحتوي على تجارب تفاعلية، ومنطقة للعائلة تتضمن تجارب ترفيهية، كالألغاز والألعاب، إضافة إلى منطقة الأطعمة التي تُقدم تجربة مذاق النكهات السعودية المختلفة.

في حين تزينت سماء العاصمة بألوان التأسيس ضمن الاحتفالات بإطلاق فعالية «عرض الضوء»، بتجربة تمتزج فيها الألعاب النارية وطائرات «الدرونز» والمؤثرات الضوئية المتناغمة في حركتها مع الإيقاع الصوتي لتقدم 10 لوحات جمالية.

جانب من الفعاليات التي أقامتها إدارة التعليم بمنطقة جازان بمناسبة يوم التأسيس (واس)

كما تستضيف الرياض فعالية «مسار التاريخ» في 23 فبراير (شباط) الحالي، لتأخذ الزائر في رحلة يستمتع فيها بعددٍ من المشاهد والمنحوتات التي تعكس القيم الراسخة للتأسيس من خلال مسارٍ يُعرَض فيه 19 مشهداً مُعبِّراً عن الخط الزمني لتاريخ الدولة السعودية وحتى اليوم، مُكوَّنة من ثلاث مناطق.

وتشهد الرياض أضخم عرض أوركسترا موسيقي ممزوج بالآلات السعودية عبر فعالية «سيمفونية البداية»، يومي الأحد والاثنين المقبلين.

جانب من الفعاليات التي أقامتها إدارات التعليم في السعودية احتفاءً بـ«يوم التأسيس» (واس)

ويستعرض «الأوبريت»، الذي صاغ كلماته كبار الشعراء، الأمير خالد الفيصل مستشار خادم الحرمين الشريفين أمير منطقة مكة المكرمة، والأمير بدر بن عبد المحسن، ونجلاء المحيا، وفهد عافت، ونايف صقر، برؤية فنية لنجلا المحيّا ورؤية موسيقية لسهم، وألحان سهم ومبهم وعبد الله البدر، لحظات وقصصاً خالدة ارتبطت بيوم التأسيس ومسيرة ثلاثة قرون مضت، وصولاً إلى الحياة المدنية الحديثة.

وتزامناً مع هذه الفعاليات وغيرها، أطلقت «روح السعودية» حملة «روح قبل لا يروح»، التي تهدف إلى الترويج للفعاليات والوجهات السياحية المميزة في الشهر الأخير من فعاليات «موسم شتاء السعودية»، وتتضمن الحملة فعاليات يوم التأسيس، و«موسم الرياض»، و«لحظات العلا»، و«موسم الدرعية»، و«فورمولا وان»، وغيرها، بالإضافة إلى العديد من العروض المميزة للزوار والسياح من داخل المملكة ومختلف دول العالم.

طلبة بالزي التراثي التقليدي خلال مشاركتهم في الاحتفال بالمناسبة التاريخية العريقة (واس)

حمدوک به «الشرق الاوسط»: توافق منامه، سکوی جده را تکمیل کرد

حمدوک به «الشرق الاوسط»: توافق منامه، سکوی جده را تکمیل کرد
TT

حمدوک به «الشرق الاوسط»: توافق منامه، سکوی جده را تکمیل کرد

حمدوک به «الشرق الاوسط»: توافق منامه، سکوی جده را تکمیل کرد

عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر اسبق سودان، توافق میان معاون فرمانده کل ارتش، سپهبد شمس الدین الکباشی و فرمانده دوم نیروهای پشتیبانی سریع، سپهبد عبدالرحیم دقلو ماه گذشته در پایتخت بحرین (منامه)، را به عنوان گامی مثبت در مسیر درست توصیف کرد.
حمدوک گفت که این مذاکرات تکمیل کننده مذاکرات «سکوی جده» است که برای توقف جنگ ویرانگر سودان بسیار مورد اتکا و نیاز است.
با این حال، حمدوک در گفت‌وگو با «الشرق الاوسط» در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی، خواستار این شد که این تلاش‌ها با یک فرایند سیاسی در قاره آفریقا تحت نظارت مرجع بین دولتی توسعه شرق آفریقا (IGAD) همراه باشد.
حمدوک در مورد توافقنامه منامه بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع را «توسعه سکوی مذاکره جده» عنوان کرد و گفت: پس از تسهیل مذاکرات توسط پادشاهی عربستان سعودی و ایالات متحده، در ادامه منامه کشورهای مصر، امارات و بحرین را به آنها اضافه کرد.


اعزام هشتمین هواپیمای امدادی سعودی برای کمک به مردم اوکراین


اعزام هشتمین هواپیمای سعودی به اوکراین با ۷۸ تن مواد امدادی (واس)
اعزام هشتمین هواپیمای سعودی به اوکراین با ۷۸ تن مواد امدادی (واس)
TT

اعزام هشتمین هواپیمای امدادی سعودی برای کمک به مردم اوکراین


اعزام هشتمین هواپیمای سعودی به اوکراین با ۷۸ تن مواد امدادی (واس)
اعزام هشتمین هواپیمای سعودی به اوکراین با ۷۸ تن مواد امدادی (واس)

در ادامه ارسال کمک‌های امدادی به مردم اوکراین، هشتمین هواپیمای امدادی پادشاهی عربی سعودی مشتمل بر ۷۸ تن مواد امدادی از سوی مرکز امداد و کمک‌های بشردوستانه ملک سلمان، امروز از فرودگاه بین‌المللی ملک خالد ریاض به مقصد به فرودگاه زوشوف در جمهوری لهستان، نزدیک به مرز اوکراین به پرواز درآمد.

این محموله شامل ژنراتورها و لوازم الکتریکی است که از طریق مرز لهستان به اوکراینتحویل داده می‌شوند (واس)

این محموله شامل ژنراتورها و لوازم الکتریکی است که از طریق مرز لهستان به اوکراین تحویل داده می‌شوند.
این اقدام در چارچوب نقش تاریخی پادشاهی در ایستادگی در کنار نیازمندان، بحران زده‌ها و مصیبت دیدگان در سراسر جهان است.


محکومیت گسترده «وتوی» آمریکا


طفلة نازحة تجلس وسط أغطية ومستلزمات أخرى في رفح بجنوب قطاع غزة أمس (رويترز)
طفلة نازحة تجلس وسط أغطية ومستلزمات أخرى في رفح بجنوب قطاع غزة أمس (رويترز)
TT

محکومیت گسترده «وتوی» آمریکا


طفلة نازحة تجلس وسط أغطية ومستلزمات أخرى في رفح بجنوب قطاع غزة أمس (رويترز)
طفلة نازحة تجلس وسط أغطية ومستلزمات أخرى في رفح بجنوب قطاع غزة أمس (رويترز)

برای اولین بار از زمان آغاز جنگ غزه، دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، پیش نویس قطعنامه ای را در شورای امنیت سازمان ملل وتو کرد، اما از سوی دیگر، متن جایگزینی را ارائه کرد که شامل عبارت «آتش‌بس» ولو به صورت موقت بود، این در حالی است که قبلاً سه بار از عبارت «آتش‌بس» استفاده کرده بود.
واشنگتن دیروز، سه‌شنبه، از حق وتوی خود برای لغو پیش‌نویس قطعنامه‌ای که الجزایر با حمایت کشورهای عربی تهیه کرده بود و خواستار «آتش‌بس فوری و دائمی به دلایل بشردوستانه» در غزه بود، استفاده کرد.
آمریکا پیشنهاد داد متن جایگزینی را برای «آتش‌بس موقت» در «اولین زمان عملی» ارائه شود که صریحاً به اسرائیل نسبت به انجام یک عملیات نظامی بزرگ در رفح در جنوب نوار غزه از ترس آواره کردن فلسطینی‌ها به کشورهای همسایه هشدار می‌دهد.
«وتوی» آمریکا به‌طور گسترده توسط چندین کشور از جمله الجزایر و دیگر کشورهای عضو شورای امنیت مانند روسیه و چین محکوم شد.
وزارت امور خارجه پادشاهی عربی سعودی از وتوی پیش نویس قطعنامه ارائه شده توسط الجزایر به نمایندگی از کشورهای عربی ابراز تأسف کرد.
ریاض تأکید کرد که بیش از هر زمان دیگری نیاز به اصلاح شورای امنیت و انجام مسئولیت‌های آن در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی با شفافیت و بدون در پیش گرفتن استانداردهای دوگانه وجود دارد.
پادشاهی سعودی نسبت به وخامت اوضاع انسانی در نوار غزه و اطراف آن و تشدید عملیات نظامی که صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند، هشدار داد و گفت: این تشدید نظامی در خدمت تلاش‌های دعوت کننده به گفت و گو و اتخاذ راه حل مسالمت آمیز برای مسئله فلسطین مطابق با قطعنامه‌های بین‌المللی مربوطه نیست.
اسرائیل روز سه شنبه حملات خود را در نوار غزه گسترش داد و در زمانی که به حملات گسترده خود در خان یونس در جنوب ادامه داد، بار دیگر به محله الزیتون در شمال نوار غزه نفوذ کرد.
از سوی دیگر، نبیل ابوردینه، سخنگوی ریاست تشکیلات فلسطین از آمریکا خواست برای توقف فوری جنگ مداخله کند، در مقابل، هرزی هالیوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل تأکید کرد که «جنگ به این زودی‌ها پایان نخواهد یافت».
در همین حال، عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر دربارهٔ خطر ادامه تشدید تنش در غزه و پیامدهای آن بر ثبات منطقه هشدار داد.
همزمان تلاش‌های میانجی‌گری مصر در تلاش برای توافق بر سر آتش‌بس در نوار غزه و تکمیل قرارداد تبادل اسرا بین اسرائیل و حماس ادامه دارد.
همچنین هیئتی از حماس به ریاست اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش، دیروز وارد قاهره شد تا با مقامات مصری دربارهٔ وضعیت غزه گفت و گو کند.


«خطای فنی» حمله به یک زندان اسرائیلی را متوقف کرد

النيران تلتهم مستودعا في ضواحي مدينة الغازية بالجنوب اللبناني بعد ضربة إسرائيلية أمس (أ.ب)
النيران تلتهم مستودعا في ضواحي مدينة الغازية بالجنوب اللبناني بعد ضربة إسرائيلية أمس (أ.ب)
TT

«خطای فنی» حمله به یک زندان اسرائیلی را متوقف کرد

النيران تلتهم مستودعا في ضواحي مدينة الغازية بالجنوب اللبناني بعد ضربة إسرائيلية أمس (أ.ب)
النيران تلتهم مستودعا في ضواحي مدينة الغازية بالجنوب اللبناني بعد ضربة إسرائيلية أمس (أ.ب)

برخی منابع در جناح‌های فلسطینی به «الشرق الاوسط» گزارش دادند: یک «خطای فنی» از سوی گروهی از رزمندگان «گردان‌های القسام» شاخه مسلح جنبش «حماس» در ۷ اکتبر سال گذشته، طرح حمله به یک زندان اسرائیلی را در چارچوب عملیات «طوفان الاقصی» متوقف کرد.
به گفته این منابع، «زندان مرکزی عسقلان» در نزدیکی نوار غزه یکی از اهداف «طوفان الاقصی» بوده‌است. هدف از این کار آزادسازی اسرای فلسطینی بود که در آنجا به سر می‌بردند، مأموریتی که در صورت موفقیت‌آمیز بودن، ضربه بی‌سابقه دیگری به اسرائیل وارد می‌کرد.
این منابع گفتند که یک گروه ۲۳ نفره از جنگجویان «نخبه» از «القسام» به حصار امنیتی شهرک‌های «غلاف غزه» که در آن زمان تحت کنترل اسرائیل بود، نفوذ کردند. مأموریت آن‌ها رسیدن به زندان عسقلان بود که تقریباً ۱۸ کیلومتر از مرز با نوار غزه فاصله دارد.
این منابع گزارش دادند که «این گروه در واقع به سمت عسقلان حرکت کردند و از سمت شهرک یاد مردخای از مرز عبور کردند. در آنجا با یک نیروی اسرائیلی درگیر شدند و تعدادی از اعضای آن را به هلاکت رساندند، اما به دلیلی که هنوز نامعلوم است، این گروه از مسیر خود منحرف شد و به سمت جنوب بازگشت».
بررسی‌های اولیه نشان داد که «راهنما» (مسئول مدیریت گروه با توجه به نقشه‌هایی که به او اختصاص داده شده و دستگاه‌های GPS همراه او) ظاهراً به دلیل نقصی که علت آن مشخص نبود، مقصد گروه را به اشتباه به سمت «نتیف هعستراه» تعیین کرده بود و سپس به سدیروت در شرق حرکت کردند. به نظر می‌رسد این یکی از دلایلی بود که درگیری‌ها بعداً در سدیروت برای حدود ۳ روز ادامه یافت.


زیباری: مولفه سنی احساس می‌کند به حاشیه رفته و در برخی از سرویس‌های امنیتی نفوذ شده

TT

زیباری: مولفه سنی احساس می‌کند به حاشیه رفته و در برخی از سرویس‌های امنیتی نفوذ شده

بایدن با زیباری و نوری المالکی در کاخ سفید در سال 2009 (گتی)
بایدن با زیباری و نوری المالکی در کاخ سفید در سال 2009 (گتی)

هوشیار زیباری، وزیر خارجه اسبق عراق، در ایستگاه‌های حساس در امور داخلی و خارجی نقش داشت. «الشرق الاوسط» از وی در مورد تصمیم امنیتی، فساد و روابط بین اجزاء و همچنین آنچه از رهبران عرب پس از استقرار رژیم فعلی در کشورش شنیده است، پرسید.

این متن قسمت دوم و آخر گفتگو:

 • آیا جو بایدن از باقی ماندن نوری المالکی به عنوان نخست وزیر حمایت می‌کرد؟

- من ده‌ها بار با بایدن ملاقات کردم. من او را از سال 1992 می‌شناسم، زمانی که ما در تلاش برای ایجاد یک «لابی» در کنگره آمریکا بودیم. او دلسوز و حامی تغییر در عراق بود. او ده‌ها بار از اقلیم و عراق دیدن کرد. او در دوره اول و دوم ریاست جمهوری اوباما مسئولیت پرونده عراق را با تمام جزئیات آن بر عهده داشت.

 • طرفدار المالکی بود؟

- آره. بگذارید موضوع را توضیح دهم. یکی از اشتباهاتی که ما به عنوان رهبران عراق مسئولیت آن را بر عهده داریم، بعد از انتخابات سال 2010 بود، زمانی که لیست دکتر ایاد علاوی نسبت به لیست‌های شیعه، آرای واضحی را به دست آورد و لیست وی واقعاً شامل همه فرقه‌های شیعه و سنی، ملیت‌ها و مذاهب دیگر بود. در آن زمان سبحان الله، ایران و آمریکا حامی المالکی بودند. برای آنکه منصف باشم منطق آنها (آمریکایی‌ها) این بود که ما در سال 2011 یک فرآیند انتقال و خروج نیروهای خود و یک توافق دیگر داریم، بنابراین اجازه دهید کشتی را تکان ندهیم تا این روند ادامه یابد، در حالی که متأسفانه موفقیت شفاف پارلمانی و انتخاباتی دکتر ایاد علاوی قربانی شد.

بایدن با زیباری و نوری المالکی در کاخ سفید در سال 2009 (گتی)

در آن زمان همه رهبران برای ادامه سیر به این سمت حرکت کردند، اما با مروری بر خود و تاریخ، اعتراف می‌کنم که این ایستگاه بزرگترین اشتباه راهبردی بود که رخ داد.

 • آیا به ایاد علاوی ظلم شد؟

- آره. بی انصافی شد.

 • کسانی هستند که می‌گویند کنار گذاشتن ایاد علاوی در عراق و ترور رفیق الحریری در بیروت ضربه‌ای به نیروهای میانه رو در دو کشور وارد کرد...

- این ارتباط مبنایی دارد و بعید نیست. چیزی که من در برخورد با سیاست خاورمیانه یاد گرفتم این است که همه چیز در هم تنیده شده است. شما نمی‌توانید وضعیت لبنان را از وضعیت منطقه، ایران، خلیج، سوریه، فلسطین و اردن جدا کنید. مسائل به هم مرتبط هستند. اما اینکه آیا این برنامه ریزی شده بود، نمی‌توانم تایید کنم.

 • آیا فکر می‌کنید اردن در معرض تهدید است؟

- خیلی خیلی! آینده ائتلاف بین‌المللی یا نیروهای آمریکایی در عراق به بیش از یک طرف مربوط می‌شود. به نظر من خروج آنها از عراق آخرین سنگر نفوذ آنها در خاورمیانه است. امنیت اردن نیز در خطر است. امنیت خلیج تهدید خواهد شد. پیام‌هایی که ما از برادران خود در برخی از کشورهای خلیج می‌شنویم این است که آنها بیشتر نگران این گزارش‌ها، اطلاعات و اخبار هستند. همچنین، اردن در حال حاضر درگیر نبرد با مواد مخدر و نیروهایی است که خاکش را هدف قرار می‌دهند. اردن برای اولین بار مورد اصابت پهپادهای عراقی قرار گرفت. پایگاه آمریکایی «برج 22» در داخل خاک اردن است. این نیروها با تایید پادشاهی هاشمی اردن حضور دارند. از آنها می‌شنوید که واقعاً از این موضوع احساس خطر می‌کنند.

 • آیا این خطر وجود دارد که روزی شاهد حمل سلاح و درگیری مثلاً نیروهای پیشمرگه با «الحشد الشعبی» باشیم؟

- این یک احتمال طولانی مدت است. من تصور نمی‌کنم که رهبری کرد هیچ فکری در مورد این موضوع داشته باشد و آنها هم اهمیتی نمی‌دهند. اما در سال 2017 برخوردهای خونینی رخ داد. پس از برگزاری همه پرسی در اقلیم، آنها سعی کردند از جاده کرکوک-اربیل به اقلیم حمله کنند که «پیشمرگه» آنها را عقب راند و مانع شد و همچنین در منطقه زاخو در دهوک تلاش کردند برای تصرف گذرگاه اصلی ابراهیم الخلیل، رابط حیاتی ترکیه و عراق پیشروی کنند. ما با آنها درگیر شدیم زیرا احساس خطر وجودی می‌کردیم و چاره‌ای جز مقابله نداشتیم.


 • آیا امروز گروه‌ها در عمل همانی را به شما می‌گویند که روزی طارق عزیز گفت که شما در کرکوک حق ندارید جز حق گریه بر آن؟

- نه قسم می‌خورم. در انتخابات اخیر، اگر توجه کنید، تصور غالب این بود که بعد از این سال‌ها، تغییرات اداری، جابجایی کارمندان و تغییر جمعیتی که ممکن است تاثیر داشته باشد، اما انتخابات اخیر شوراهای استانی موید حضور کردها بود که در کرکوک هنوز قوی است. این رای بیانگر وضعیت توازن بین بلوک کرد و بلوک عرب و ترکمن بود. این رؤیا بر اساس قانون اساسی باقی می‌ماند. قانون اساسی نحوه حل و فصل مسائل مربوط به مرزهای داخلی یا مناطق مورد مناقشه را تصریح می‌کند.

فساد صدها میلیاردی

 • صدها میلیارد دلار در عراق دود شده است. کجا رفت؟ فقط فساد یا تامین مالی درگیری‌های منطقه‌ای؟

- متأسفانه عملیات فساد بسیار بزرگ رخ داد. حتی در زمان ما و در زمان المالکی، علاوی، جعفری و یا سایر دولت‌ها در زمان حیدر العبادی، فساد به این شکل و در آن مقیاس نبود که بتواند اموال عمومی را بدزدد. این بدان معناست که در گذشته، ممکن است مواردی از فساد شامل چند هزار دلار یا «پنی» وجود داشته باشد. در حال حاضر میلیون‌ها و میلیاردها دلار در پرونده‌های فساد به سرقت می‌رود و می‌توان از آن برای تأمین مالی جنگ‌ها و درگیری‌های منطقه‌ای استفاده کرد. خیلی خیلی امکان دارد.

 • حدود 400 میلیارد دلار گفته می‌شود.

- درست است. این عدد صحیح و اثبات شده است. من از امور مالی یاد گرفتم که همه چیز باید درست شود.

 • این رقم توسط دکتر احمد الچلبی که پرونده‌های فساد را دنبال می‌کرد و متهم به فساد مالی بود ارائه کرده است...

- من شهادت می‌دهم که او انسان پاکی بود. بله، او در شرایط جنگ عراق و ایران در آن زمان در بانک پترا در اردن مشکل داشت. اما من بعد از مرگش و با شناختن خانواده‌اش شهادت می‌دهم که هیچ چیز برای آنها باقی نگذاشته است. زمانی که من وزیر دارایی و فقید رئیس کمیته مالی بود، در مورد مسائل فساد معین و مشخص با هم کار می‌کردیم. بانکی که مدیرعامل آن در حدود 2 سال حدود 6 میلیارد دلار غارت کرد. این پول کجا رفت؟ وقتی در آن زمان رد آن را گرفتیم، متوجه شدیم که به عَمّان و بیروت رفته است.

 • به چه منظور به بیروت منتقل شد؟

- واقعاً این سئوال است. ما آن را بر اساس اطلاعات و داده‌های موجود پیگیری کردیم. پس از این همه سال، خزانه داری آمریکا این سرقت را کشف کرد و اتهاماتی را علیه این بانک و شاید بانک‌های دیگر مطرح کرد.
یکی از تهدیدهای مهم برای ثبات عراق همین فساد عجیب و غریب است که در همه ابعاد پروژه‌های دولتی در شوراهای استانی و بودجه‌های انفجاری گسترده است و همچنین بحث به حاشیه راندن دیگران و عدم آشتی برای همه کسانی که خواستار آن و ایجاد یک کشور قانونی که مردم و سرمایه گذاران به آن اعتماد دارند شدند. به عنوان مثال، زمینه نفت که اساس اقتصاد عراق است، توسط اکثر شرکت‌های غربی و اروپایی به دلیل عدم ثبات و اعتماد به این سیستم بانکی و قانونی رها شد.

 • آیا ایران آمریکا را برای تبادل ضربه در عراق فریب داد؟

- من واقعاً شک دارم. من به تئوری توطئه اعتقادی ندارم. حملات «الحشد» علیه منافع آمریکا قبل از «طوفان الاقصی» آغاز شد. واکنش آمریکا بسیار ملایم و پراکنده بود و این روند طوری پیش می‌رفت که گویی طبق معیار‌های خاصی انجام می‌شد؛ زدن اما نکشتن. اما پس از عملیات اخیر که در آن سه آمریکایی کشته و بیش از 40 نفر زخمی شدند، مجبور به پاسخگویی شدند. طبیعتاً ممکن است از طریق قطری‌ها و عمانی‌ها و تبادل پیام بین ایران و آمریکا ارتباط برقرار شود. اما آمریکایی‌ها ثابت کرده‌اند که قدرت بازدارندگی دارند و وقتی منافعشان هدف قرار می‌گیرد، هیچ چیز جلوی‌شان را نمی‌گیرند. دو عملیات در قلب بغداد علیه فرماندهان مهم عملیاتی گردان‌های «حزب الله» و «النجبا» انجام شد.

اعضای «جنبش النجبا»ی عراق در گردهمایی در بغداد برای حمایت از عملیات «حماس» علیه اسرائیل (AFP)

 • آیا ایران آمریکا را فریب داده است؟

وقتی لفاظی ایران و آمریکا را می‌شنوید، هر دو طرف می‌گویند ما خواهان تشدید تنش نیستیم. اما در جنگ‌های کنترل نشده‌ای مانند این، ممکن است اشتباهاتی رخ دهد. منظورم این است که آنچه در «باب المندب»، در خلیج عدن و در دریای سرخ رخ می‌دهد، اگر موشک نیروی دریایی به ناوشکن یا کشتی آمریکایی یا انگلیسی اصابت کند، می‌تواند قواعد بازی را تغییر دهد. دری از شگفتی وجود دارد.

 • به نظر شما روش اعدام صدام حسین، زمان اعدام و آنچه بر پیکرش گذشت باعث شد بخشی از عراقی‌ها او را زنده نگه دارند؟

- من این موضوع را دنبال و همراهی کردم. من صدام حسین را ملاقات نکردم. به عنوان یکی از کسانی که به خاطر کشتن سه برادرم به دلیل فعالیت‌های سیاسی و اپوزیسیون ما شخصا زیان دیده بودم، بسیاری از دوستان از من خواستند که یکی از جلسات را تماشا کنم، بنابراین من رفتم و فقط یکی از جلسات را تماشا کردم. نحوه و زمان اعدام او واقعا شرم آور بود. با وجود تمام جنایاتی که به خاطر آنها محاکمه شد، این شیوه هولناک کارگردانی به او جایگاهی داد که به طور دقیق و واضح، شایسته او نبود. انتقام گرفتن از او به این شکل و به این روش شنیع، جوانمردانه یا نجیبانه نبود. بله، روی بسیاری از مردم تأثیری داشت که به او ظلم یا خیانت شد. چنین برداشتی وجود دارد.
اما اگر از من بپرسید که آیا از تغییر رژیم پشیمان هستیم، به شما خواهم گفت: نه، به خدا قسم.

ما یک فرصت واقعی برای تغییر این کشور و تبدیل آن به یکی از داستان‌های موفقیت در منطقه داشتیم، با قابلیت‌ها، توان‌ها، روابط، گشایش جهان در برابر آن، و نیت خوبی که در سطح بین‌المللی، عربی و اسلامی برای کمک به ما وجود داشت، از تنگنا خارج شویم.

 • جامعه عراق شما را شگفت زده کرد؟ چندین دوره انتخاباتی به چیزی که برخی آن را حالت جناحی می‌خوانند، منتهی شد.

- نقص در نظام دموکراتیکی که ما دنبال کردیم نیست. به نظر من این سیستم مناسب است. اجرا یا اعمال آن بسیار اشتباه بود. یعنی در انتخابات اکثریت پیروز است و دادگاه فدرال می‌آید و می‌گوید: نه، شما برنده هستید. بلوک‌های دیگری که آن را تشکیل می‌دهند، تجربه یک سوم لبنان را برای ما بازتولید می‌کنند. این عیب است. دفعه قبل برادران عرب سنی ما کناره‌گیری کردند و به انتخابات اعتقادی نداشتند، اما همه شاخص‌ها، اعداد و حقایقی که در انتخابات اخیر شوراهای استان ظاهر شد، مشارکت بسیار بسیار قوی اهل سنت را در انبار، بغداد، دیالی، صلاح الدین، کرکوک و موصل را نشان داد. این نشان می‌دهد که مردم از طریق صندوق‌های رای و انتخاب نمایندگان خود خواهان تغییر هستند.
در مورد بحث وجود گروه‌های خلاف قانون، این کار قوه مجریه یعنی نخست وزیر یا فرمانده کل قوا است که قرار است جلوی این کار را بگیرد. همه سران دولت موضوع محدود کردن سلاح به دولت را مطرح کرده‌اند و تاکنون ناتوان بوده‌اند، زیرا گروه‌ها توانایی، نفوذ و تأثیر قوی‌تری دارند. در اینجا عدم تعادل در صحنه عراق واقعی است.

 • آیا این بدان معناست که دولت در اختیار گروه‌ها قرار گرفته به جای اینکه برعکس اتفاق بیفتد؟

- آره. تماماً توسط دولت تأمین مالی می‌شوند. حتی این گروه‌های مقاومت نیز بخشی از حقوق خود را از دولت دریافت می‌کنند. واقعاً در این جنبه یک نقص وجود دارد.

 • وزیر دارایی بودی. چند نفر از دولت عراق حقوق می‌گیرند؟

- یک چیز واقعاً وحشتناک. رقم نهایی را یادم نیست. من تصور می‌کنم کارمندان خدمات دولتی، بازنشستگان و دریافت کنندگان بهزیستی بیش از 8 میلیون نفر باشند. چیزی در این حد. چیزی شگفت انگیز. این بدان معناست که در زمان دولت (نخست وزیر فعلی) آقای محمد شیاع السودانی که بیش از یک سال است که در قدرت است، 700 هزار کارمند در بخش عمومی دولتی به کار گرفته‌اند.

تجربه السودانی

 • تجربه دولت السودانی را چگونه می‌بینی؟

- سودانی به عنوان کاندیدای اجماع آمد و بلوک یا حزب سیاسی ندارد. او یک کارمند اداری فارغ‌التحصیل بود که در عراق زندگی می‌کرد و در خارج از کشور زندگی نمی‌کرد. ایشان وزیر کار، امور اجتماعی و حقوق بشر بودند، حدود هفت هشت سال با هم کار کردیم. مدتی سرپرست وزارت دارایی بود. من شخصا او را می‌شناسم. آدم خوب با نیت خوب. اما نیت خیر به تنهایی برای اداره کشوری مانند عراق کافی نیست.
او تحت فشار است، اما اختیار حرکت و فضا دارد. او اولین مقام اجرایی کشور است، یعنی قدرتمندترین شخصیت نظام سیاسی ما، فرمانده کل قوا دارای اختیارات و توانایی‌هایی است که می‌تواند از برخی محدودیت‌های اعمال شده برای وی فراتر رود. به نظر من او این اختیار و فرصت را دارد. همه طرف‌های دیگر بیش از نیاز او به او نیاز دارند و متأسفانه او از این کارت قدرت برای مهار یا محدود کردن رفتار، تهاجم یا تخلف استفاده نمی‌کند.

 • نخست وزیر عراق در واقع فرمانده کل نیروهای مسلح است؟

- آره. او در واقع طبق قانون اساسی باید فرمانده کل نیروهای مسلح باشد. اما متأسفانه حتی در دستگاه‌های امنیتی نیز نفوذ و وفاداری‌های فرعی مذهبی و فرقه‌ای وجود دارد. این همان چیزی است که آقای مصطفی الکاظمی (نخست وزیر سابق) چند روز پیش به من اشاره کرد که نتوانسته است نیروهای امنیتی لشکر ویژه، نیروهای ضد تروریسم، نیروهای ارتش، نخبگان و غیره را کنترل کند. اما این کار شماست. برای رهبری کشور، باید قدرت خشونت را در انحصار خود درآورید.

قبر صدام و «قاچاق جسد او»

 • مکان مشخصی برای قبر صدام حسین وجود دارد؟

- هنگامی که او اعدام شد، بستگان و نزدیکانش خواستند جسد را برای دفن در تکریت تحویل بگیرند. آن زمان تایید آمد اما بعد داستان و قصه‌ها شکل گرفت. راستش من نمی‌توانم رد یا تایید کنم که او هنوز آنجاست یا اینکه گروه مقاومت آمده و بعثی‌ها او را برده و جسد را بیرون برده‌‌اند و بعداً دوباره او را برمی‌گردانند.

عراقی‌ها در سال 2007 بر سر قبر صدام حسین در العوجا تکریت فاتحه می‌خوانند (گتی)

 • آیا روایتی وجود دارد که می‌گوید او را از کشور خارج کردند؟

- گزارش‌هایی وجود دارد که چنین می‌گوید. خانم رغد، دختر رئیس جمهوری صدام، این گونه فکر می‌کند.

 • اینکه بعثی‌ها جنازه او را بیرون آوردند؟

- آره. تا بیش از این مورد تعدی (مخالفان) قرار نگیرد. اما من واقعا نمی‌دانم.

 • با تصمیم دادگاه فدرال از انتخابات در سطوح مختلف حذف شدی. آیا امروز به «الشرق الاوسط» تأیید می‌کنی که در هیچ پرونده فسادی دخالت نداری؟

- من به شما اطمینان می‌دهم که من در هیچ پرونده فسادی دخالت ندارم. همچنین در محاکم عدالت حاضر شدم و از تمامی اتهاماتی که به من وارد کردند تبرئه شدم. شایان ذکر است که در حال حاضر یک بررسی حقوقی در مورد پرونده من و اینکه چگونه دادگاه فدرال در این تصمیم ناعادلانه، خودسرانه و سیاسی به من ظلم کرده و حقوق سیاسی و قانونی من را نادیده گرفته، در حال انجام است. اما من هیچ پرونده‌ای در این دادگاه‌ها و ادعاهایی که مطرح کرده‌اند بحمدالله برای من ثبت نشده است.


 • ملا مصطفی بارزانی شوهر خواهرت بود و تو دایی مسعود بارزانی هستی؟

- آره. درست راست

 • اگر ممکن است در چند کلمه از ملا مصطفی، از شخصیت و اهمیت نقشش به من بگو.

- یک شخصیت تاریخی واقعا منحصر به فرد. نمی‌توان آن را تکثیر کرد. با وجود این رابطه، زمانی که جوانی جاه طلب بودم با او آشنا شدم و او کسی بود که از طریق تماس شخصی با اعلیحضرت ملک حسین به من کمک کرد تا تحصیلاتم را در اردن تکمیل کنم. برخی از چیزهایی که از او به یاد دارم این است که او به من اصرار می‌کرد که یاد بگیرم و مدرسه را تمام کنم. می‌گفت، کردستان رؤیایی جز با تلاش افراد فرهیخته و دانش‌آموخته محقق نمی‌شود.
یکی دیگر از ویژگی‌هایی که او همیشه مرا به آن ترغیب می‌کرد فروتنی بود و اینکه ما طایفه و قبیله هستیم. متواضع بودن، مغرور نبودن، نزدیک بودنت به ما، فرزند خانواده بودن و .... او بسیار متواضع بود. نکته دیگر واقع گرایی اوست. او انسانی واقع بین بود. انقلابی بود، اما به شکلی تکاملی.
گفته‌ای هست که صدام تکرار می‌کرد، تاریخ را پیروز می‌نویسد. اما این درست نیست. بسیاری از رهبران به پیروزی نرسیدند، اما رهبران مهم در نماد و نقش خود در حافظه مردم باقی ماندند. من می‌توانم بسیاری از این موارد را به شما ارائه دهم. ملا مصطفی نه تنها در میان کردهای عراق، بلکه در میان کردهای ترکیه، سوریه، ایران، قفقاز و جاهای دیگر شخصیتی منحصر به فرد بود. یک شخصیت منحصر به فرد.

مسعود بارزانی و جلال طالبانی در مقابل نقاشی ملا مصطفی بارزانی در سال 1992 (گتی)

 • ملا مصطفی آرزوی اقلیم را محقق نکرد. مسعود بارزانی محقق ساخت. تجربه کار تحت رهبری مسعود را چگونه می بینی؟

- تجربه‌ای موفق و همیشه به خود می‌بالد که هرگز از نظر جذابیت و رهبری به سطح و جایگاه پدرش نمی‌رسد. اما او برای ساختن این منطقه نیز تلاش شخصی زیادی کرد و آنچه توسط او به دست آمد بسیار بزرگ است. اما او هنوز با این موضوع راحت نیست، بنابراین تمام تلاش خود را صرف کرده است. او بیش از هفتاد سال دارد و از قضا تولدش مصادف با روز تولد حزب دمکرات کردستان در مهاباد است.
از این رو در واقع با همکاری دیگران چیزی ساخت تا دیگران به خصوص رئیس جمهوری فقید مام جلال طالبانی را محروم نکند. ما به اتحاد کردها دست یافتیم و با هم در بغداد برای ایجاد رژیم، قانون اساسی، حقوق و قلمرو جدید مبارزه کردیم. در حال حاضر، همانطور که اشاره کردیم، حقوق قانونی و قانون اساسی این اقلیم مورد هدف قرار گرفته است. ما نبرد دیگری داریم: چگونه آنچه را که ساخته‌ایم و توسعه داده‌ایم حفظ کنیم. در مورد عراق، اقلیم یک داستان موفقیت آمیز بود که توسط همه، عراقی‌ها، بازدیدکنندگان و ساکنان به رسمیت شناخته شد. در اربیل، دهوک و سلیمانیه ده‌ها هزار خانواده عرب سنی و حتی شیعه زندگی می‌کنند. اکثر وزرا و مقامات ارشد امنیتی خانواده، فرزندان و خانه‌های خود را در منطقه به دلیل امنیت و ثباتی که از آن برخوردار است، دارند.

 • آیا فکر می‌کنید مولفه اهل سنت در عراق آینده سختی دارد؟

- دشوار. در بسیاری از مناطق، شهروندان سنی هنوز از بازگشت به مناطق خود منع شده اند... در جرف الصخار، در کمربند بغداد، در دیالی و در مناطق دیگر. نزاع‌های فرقه‌ای و مذهبی نیز متأسفانه در زمان‌های اخیر در غیاب حکومتداری خوب افزایش یافته است. گاهی پیشنهادهایی از سوی آنها مبنی بر ایجاد اقلیم سنی نشین مطرح می‌شود. این در قانون اساسی مجاز است. اما این احساس وجود دارد که این یک خطر و تهدید برای حکومت شیعه است، اگر سنی‌ها اقلیمی ایجاد کنند و اقلیم کردستان وجود داشته باشد، کار برای آنها سخت می‌شود. دلیلی پشت این موضوع وجود دارد.

 • آیا اهل سنت در حال حاضر این احساس را دارند که حاکمیت فعلی شیعه است؟

- آره. احساس قوی نسبت به آن دارند. برخی از رهبران آنها با گروه‌‌ها همکاری می‌کنند، اما این احساس بی عدالتی و در حاشیه بودن را به دلایل فرقه‌ای دارند، نه کمتر و نه بیشتر.

 • در گذشته می‌گفتند: کردها جز کوه دوستی ندارند. آیا این درست است؟

- این درست نیست. وقایع به ویژه پس از مهاجرت میلیون‌ها نفر بعد از جنگ کویت و قیام وجدان جهانی برای کمک و حمایت از کردها در آمریکا و اروپا ثابت کرد که ما دوستانی غیر از کوهستان داریم.

اما بهترین دوستان ما خود کردها هستند. در هر کشوری اساس موفقیت اتحاد کردهاست. اختلافات تاریخی سیاسی و حزبی وجود دارد، اما در مسائل اساسی می‌توانیم به توافق برسیم.

عرفات، مبارک، اسد و صالح

 • دو مرد آرزوی یک کشور را داشتند. یاسر عرفات رؤیا داشت و مسعود بارزانی هم. و شما آن دو مرد را می‌شناسید. آیا نقاط مشترکی بین آنها وجود دارد؟

- آره. من هر دو مرد را می‌شناسم. نقاط مشترکی که من بین آنها متوجه شدم، اصول آنها بر اصول اساسی جنبش‌های ملی و آزادی خواهانه‌شان است. امید آنها با وجود همه سختی‌ها، شرایط، آوارگی و سوء استفاده‌ها همچنان فروزان بود. آنها هرگز امید خود را در این رؤیا از دست ندادند.

حسنی مبارک به زیباری گفت: کسی که خود را با آمریکایی‌ها بپوشاند برهنه است. در یکی از دیدارهایشان(گتی)

 • رابطه شخصی داشتند؟

- رابطه شخصی بسیار نزدیک و محکم داشتند. به یاد دارم بعد از اینکه آقای مسعود بارزانی در سال 1979 در وین مورد سوءقصد قرار گرفت، مرحوم یاسر عرفات و سازمان «فتح» در تسهیل انتقال ایشان به تهران به ایشان کمک کردند.

 • به او پاسپورت داد؟

- به او پاسپورت و حفاظت داد.

 • یاسر عرفات توانایی صدور گذرنامه لبنانی و یمنی را داشت...

- و تونسی. این بخشی از مبارزه مخفیانه بود. همه ما با این مسائل سر و کار داشتیم، زیرا اینها یک ضرورت زندگی و کار بود.

 • آیا از گذرنامه و نام مستعار استفاده می‌کردید؟

- از پاسپورت‌های لیبی، یمن جنوبی و سوریه استفاده کردم.

 • با کدام یک از رهبران عرب موقعیت جالب و ظریف داشتی؟

- والله با بیشتر آنها. با اعلیحضرت امیر فقید شیخ صباح آل احمد، امیر دولت کویت، رابطه ما عالی بود. او انسانی سخاوتمند، شیخی فاضل و بزرگوار و شاهزاده دیپلماسی عرب بود. بحث غرامتی بود که عراق باید به کویت بدهد. ما پول هنگفتی دادیم و در یک مقطعی در فشار بودیم که این درصد باید پرداخت شود. پیش او رفتم و گفتم سعی می‌کنم. شاید گرفت و شد. به او گفتم: اعلیحضرت شاهزاده می‌توانید امسال قسط را به تعویق بیندازید یا ما را معاف کنید؟ ما رژیم جدیدی هستیم که به استقلال کویت، حقوق کویت و همه تعهدات ما اعتقاد دارد. پاسخ داد و گفت:« یعنی به نظر جنابعالی یکی هست که از جایی که نمی‌داند پول می‌گیرد و بگوید نمی‌خواهم؟»
من یک ماجرای دیگر با شیخ حمد، امیر قطر دارم. من نماینده عراق در یکی از کنفرانس‌ها در لیبی بودم که ریاست آن را مرحوم معمر قذافی بر عهده داشت. رئیس جمهوری و نخست وزیر در آن شرکت نکردند و من یکی از طرفداران و خواستاران حق عراق برای میزبانی نشست اتحادیه عرب در بغداد بودم. مرحوم قذافی مخالف شدید بود به این دلیل که کشور اشغال شده و غیره.
من اصرار کردم که این حق کشور من است و از شما کمک می‌خواهم. امیر کویت، رئیس جمهوری فقید مصر، حسنی مبارک، اماراتی‌ها و اردنی‌ها از من حمایت کردند. همه بلند شدند و گفتند که این یک حق است و عراق یکی از کشورهای موسس اتحادیه عرب است و اکنون دولت و ثبات دارد. دعوا بر سر پایگاه‌های خارجی بود، گفتم اگر آمریکا حضور داشته باشد قانون پیوست دارد. کشورهای عربی دیگری هم هستند که قوانینی دارند، پس چرا تقصیر را فقط به گردن ما بیاندازیم؟
مرحوم شیخ صباح فرمودند: قسم می‌خورم که آمریکایی ندارم. من فقط فرانسوی و انگلیسی دارم. شیخ حمد گفت: من یک آمریکایی، العدید و یک سلمیه دارم. قذافی پاسخ داد و گفت: تمام ملت عرب اشغال شده است و ما از این موضوع اطلاعی نداریم؟
شیخ حمد نزد من آمد و به من گفت: جناب وزیر می‌خواهم از شما سئوالی بپرسم؟ جسارت بحث را از کجا آوردی؟ به او گفتم: من برای کشورم آرمانی دارم، پس از آن دفاع می‌کنم. سئوال دیگری از من پرسید: چه بر سر عراق آمد؟ بستر علم و تمدن و فرهنگ بود... به او گفتم: ما فقط خودمان را مقصر می‌دانیم. ما به کشورمان و خودمان احترام نمی‌گذاریم، متأسفانه این اتفاق افتاد.


 • پرزیدنت مبارک در مورد آمریکایی‌ها به تو چه گفت؟

- گفت: به آنها اعتماد نکن. کسی که آنها را بپوشد برهنه است. من به او گفتم: «اما دیگران وجود ندارند.» او حس شوخ طبعی داشت. هر بار که برای جلسات جامعه عرب به مصر می‌رفتم از طریق مرحوم (رئیس اطلاعات) عمر سلیمان یا وزیر امور خارجه آقای احمد ابوالغیط درخواست ملاقات دوجانبه می‌کردم و ایشان بلافاصله وقت ملاقات یا مصاحبه می‌دادند. او عراق را خیلی خیلی دوست داشت. او در طول جنگ 1967 در حبانیه خدمت کرد. رئیس جمهوری مبارک در سال 1967 در یک پایگاه نظامی عراق در حبانیه در انبار بود.

 • آیا ماجرایی با رئیس جمهوری بشار اسد داشتی؟

- آن مرد به من احترام گذاشت و ما احترام متقابل داشتیم و من بیش از یک بار با او ملاقات کردم. یک بار به دیدار او در قصر خلق در کوه قاسیون رفتم. و او مرا پذیرفت. او فاروق الشرع (معاون سابق رئیس جمهوری) را با خود داشت. یادم نیست مرحوم (وزیر خارجه سابق) ولید المعلم حضور داشت یا نه.

من گلایه کردم و به ایشان گفتم جناب رئیس جمهوری، این افراط گرایان، مجاهدین یا تروریست‌ها همه از طریق فرودگاه دمشق یا از طریق مرزهای زمینی می‌آیند و مکان‌های شیعه و سنی را منفجر می‌کنند و شهروندان را می‌کشند و ما قدرت و تکثر دستگاه‌های امنیتی را می‌دانیم.
گفت: به ما ارتباطی ندارد. ما سرویس‌های امنیتی قوی داریم، اما به آنها اجازه نمی‌دهیم و دستورالعمل‌هایی وجود دارد. گفتم ما مدارک و اطلاعاتی داریم و این داده‌های سرویس‌های امنیتی ما نشان می‌دهد که بیشتر آنها از طریق خاک شما وارد می‌شوند. او پاسخ داد: ما یک کشور عربی هستیم، هر شهروند عرب که به اینجا می‌آید نیازی به ویزا ندارد و ممکن است از آن استفاده کنند.

استقبال بشار اسد از زیباری در دمشق (گتی)

به او گفتم: آقای رئیس جمهوری، من چند سالی در دمشق زندگی کردم و می‌دانم دولت و سرویس‌های امنیتی سوریه چگونه کار می‌کنند. من هیئت‌ها یا خبرنگارانی را به کردستان عراق می‌آوردم، از طریق سوریه و قامشلی به شمال عراق می‌آوردم و وزیر خارجه شما از این موضوع خبر نداشت. گفت: ماشاء الله تو بهتر از من کشور من را می‌شناسید.

 • رئیس جمهوری علی عبدالله صالح چطور بود؟

- خیلی خیلی دقیق بود. ما در اجلاس سران و برخی جلسات رابطه دوستانه داشتیم. این یک تعریف بود. بیش از یک بار به ملاقاتش رفتم و یک بار ناراحت بود. گفت: شما با تانک‌های آمریکایی آمدید و هیچ استقلالی برای کشور و غیره وجود ندارد. به ایشان گفتم: آقای رئیس جمهوری، زمانی که ما به تنهایی با صدام روبرو بودیم، نیروهای آمریکایی نبودند و ناراحت نبودند. در قیام 1991 تقریباً 15 استان خود مردم علیه صدام قیام کردند و آمریکایی‌ها از طرف صدام برای جلوگیری از این امر دخالت کردند. درست است، آمریکایی‌ها به ما کمک کردند، اما آنها در این جنگ با شما در ارتباط بودند. بیشتر هواپیماهای جنگی آمریکایی از پایگاه‌های عربی علیه صدام پرواز کردند.