هفتمین روز اعتراضات گسترده در جنوب سوریه

نهاد حقوق بشری از بازداشت ۵۷ نفر خبر داد.. بازداشت یکی از فعالان حین «سفر مخفیانه» به سویداء

 
بخشی از اعتراضات روز پنجشنبه در شهر سویداء (وبسایت سویداء ۲۴- رویترز)
بخشی از اعتراضات روز پنجشنبه در شهر سویداء (وبسایت سویداء ۲۴- رویترز)
TT

هفتمین روز اعتراضات گسترده در جنوب سوریه

 
بخشی از اعتراضات روز پنجشنبه در شهر سویداء (وبسایت سویداء ۲۴- رویترز)
بخشی از اعتراضات روز پنجشنبه در شهر سویداء (وبسایت سویداء ۲۴- رویترز)

تظاهرات گسترده در شهر سویداء در جنوب سوریه در اعتراض به وضعیت معیشتی بد وارد هفتمین روز خود شد. معترضان شعاراتی علیه رژیم پرزیدنت بشار اسد سر می دهند و خواستار آزادی زندانیان و اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت هستند. حضور زنان در تجمع مرکزی در میدان سویداء و نیز تجمعات اعتراضی پراکنده در بخش های دیگر چشمگیر است.
سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در بریتانیا است گزارش داد که معترضان در میدان السیر / الکرامه در مرکز شهر سویداء شعار سرنگونی رژیم دمشق را سر دادند و نیز شعارهایی در همبستگی با مناطق ساحلی سوریه و رقه و حلب و ادلب و مناطق اعتراضات ضد رژیم پرزیدنت بشار الاسد دادند. این نهاد حقوق بشری توضیح داد ««صدها نفر از ساکنان شهر سویداء و شهرستان ها و روستاهای این استان در تجمع اعتراضی در میدان السیر شرکت کردند و خواستار بهبود وضعیت معیشتی شدند و نیز مطالبات سیاسی مطرح کردند». دیده بان حقوق بشر سوریه اضافه کرد «تجمعات اعتراضاتی دیگری در منطقه صلخد در حومه سویداء برگزار شد و معترضان خواستار سرنگونی رژیم فعلی و تامین خواسته های به حق مردم شدند».
تجمع اعتراضی گسترده در میدان السیر صبح شنبه (۲۶ اوت) در سایه اعتصاب سراسری برگزار شد. اعتصاب از یکشنبه (۲۰ اوت) شروع شد. فعالان گفتند که معترضان خواستار آزادی ایمن فارس فعال حقوق بشری شدند. دستگاه های امنیتی ایمن فارس را قبل از ورود به سویداء بازداشت کردند. ایمن فارس که چند روزی است از خانه خود در ساحل سوریه فرار کرده می خواست سویدا‍ء مخفیانه زندگی کند.
وبسایت «سویداء ۲۴» که اخبار مخالفان رژیم سوریه را منعکس می کند گزارش داد ایمن فارس از منطقه ساحل به جرمانه در جنوب دمشق رسید تا از آنجا به سویداء فرار کند. او در دمشق با جوانان فعال سویداء هماهنگ کرده بود تا در مکان امنی باشد اما دستگاه های امنیتی او را در ایست بازرسی العادلیه در حومه دمشق بازداشت کردند. جوان دیگری اهل شهرستان المزرعه در حومه سویداء او را همراهی می کرد و مسئول رد کردن ایمن فارس بود اما ایمن فارس و جوان همراه او به مکان ناشناس برده شدند. پس از انتشار خبر بازداشت ایمن فارس ویدیوهای انتقادی او به رژیم سوریه از اکانت فیس بوک او حذف شدند.

التظاهرات في السويداء شهدت مشاركة نسائية لافتة (موقع السويداء 24 - رويترز)

از سوی دیگر شبکه حقوق بشر سوریه که مقر آن در بریتانیاست گفت که این نهاد از اول اوت دستکم ۵۷ مورد بازداشت را به دلیل اعتراضات در بخش های تحت کنترل رژیم سوریه مستند کرده که ۱۱ نفر از این بازداشتی ها زن هستند. این نهاد افزود «صدها نفر دیگر تحت پیگرد هستند».
شبکه حقوق بشر سوریه در گزارش خود که شنبه (۲۵ اوت) منتشر شد اضافه کرد «بخش های تحت کنترل رژیم سوریه از اوایل ماه اوت صحنه اعتراضات خشونت پرهیز مدنی هستند و معترضان رژیم سوریه را مسئول بدتر شدن وضع اقتصادی و اجتماعی و سیاسی کشور می خوانند. اعتراضات در درعا و سویداء در جنوب سوریه و تجمعات اعتراضی دیگری در دمشق و حومه دمشق و لاذقیه و طرطوس و حلب در جریان است. نکته قابل توجه این است که معترضان در اکثر این تجمعات نظام بشار اسد را مسئول بدتر شدن اوضاع می خوانند و خواهان تغییر رژیم و اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت هستند».
این گزارش افزود «ماموران به روش های خشونت آمیز متوسل شدند.. و رسانه های رژیم معترضان و منتقدان را خائن و جیره خور می خوانند».
این گزارش خاطر نشان کرد «رژیم سوریه می کوشد تظاهرات حکومتی با شعارهای حامی رژیم سوریه برگزار کند و معترضان در راهپیمایی های ضد حکومتی را تهدید می کند».
سوریه در کل حال و روز خوبی ندارد و مردم نگران و عصبانی هستند. دولت بخشنامه افزایش صد درصدی دستمزد کارکنان را صادر کرد اما در عین چندین لایحه برای افزایش ۱۵۰ درصدی تا ۲۰۰ درصدی سوخت تصویب شد که افزایش سرسام آور قیمت ها را به همراه داشت. سرویس حمل و نقل و کسب و کارها تعطیل و مختل شدند. اعتراضات در سویداء پس از تصویب این لوایح آغاز شد که یکشنبه (۲۰ اوت) یعنی پنج روز پس از صدور این لوایح اعتصاب عمومی در سویداء اعلام شد.
شهرها و شهرستان های درعا از همان روز اول به اعتراضات پیوستند و تجمعات اعتراضی مشابه در مناطق پراکنده در حومه دمشق و قلمون و دیرالزور برگزار شدند.
تظاهرات باشکوهی روز جمعه (۲۵ اوت) در شهر سویداء برگزار شد و مردم روستاها و شهرستان ها و عشایر بادیه نشین در جنوب استان به معترضان در شهر سویداء پیوستند. ساکنان ادلب در شمال غرب سوریه و حومه های غرب و شمالی حلب (شمال سوریه) با معترضان در سویداء اعلام همبستگی کردند.
مقامات سیاسی و امنیتی سوریه تا کنون درباره این اعتراضات اظهار نظر نکرده اند. رسانه های غیر حکومتی چندین ویدیو و بروشور و تراکت فعالان همسو با رژیم منتشر کردند که معترضان در سویداء را به خاطر بلند کردن پرچم دروزی ها و پرچم «انقلاب» به فرقه گرایی متهم کردند. مخالفان رژیم سوریه در جریان اعتراضات ۲۰۱۱ پرچم انقلاب را در دست داشتند.حجاج در منا؛ آغاز بزرگ‌ترین سفر ایمانی

TT

حجاج در منا؛ آغاز بزرگ‌ترین سفر ایمانی

حرکت زائران به منا از ساعات اولیه صبح امروز جمعه (واس)
حرکت زائران به منا از ساعات اولیه صبح امروز جمعه (واس)

انبوهی از حجاج بیت الله الحرام با طلوع آفتاب صبح امروز (جمعه) هشتم ذی الحجه به بالای منا رسیدند. امروز آغاز بزرگ‌ترین سفر ایمانی رقم خورد جایی که حدود دو میلیون زائر با اشتیاق و اشک و امید و دعا و ستایش و تمجید به استقبال آن رفتند.
در این میان، مجموعه عظیمی از خدماتی که پادشاهی عربی سعودی به میهمانان سرزمین وحی ارائه می‌دهد، آنها را پوشش می‌دهد تا بتوانند در طول مناسک حج از آسایش و آرامش برخوردار شوند.
در منا، میهمانان سرزمین وحی، به پیروی از سنت حضرت محمد (ص) و به منظور تقرب به خداوند متعال به امید قبولی و مغفرت از جانب او، روز ترویه را می‌گذرانند، به عنوان مرحله اول مناسک حج که بیش از ۶ روز ادامه دارد.

رسیدن حجاج به منا از ساعات اولیه صبح امروز جمعه (واس)

روی آوردن حجاج به مشعر منا با تلاش‌های یکپارچه امنیتی، بهداشتی و خدماتی و ارائه بهترین خدمات شبانه‌روزی به آنها همراه بود تا همه وسایل آسایش میهمانان الهی در سفر ایمانی فراهم شود.

حج‌گزاران تمتع که برای عمره از احرام خارج شده‌اند، باید از جای خود احرام کنند، خواه در داخل مکه یا خارج از مکه؛ جایی که حجاج تا پس از طلوع آفتاب نهم ذی الحجه در آنجا می‌مانند و پس از آن به عرفات (توقف بزرگ) می‌روند.
سپس پس از «النفره / خروج» از عرفات به آنجا بازمی‌گردند و شب را در مزدلفه می‌گذرانند تا به استثنای افراد مستعجل، روزهای دهم و یازدهم و دوازدهم و سیزدهم را بگذرانند و سه جمرات: جمره عقبه و جمره وسطی و جمره صغری را رمی کنند.
منا به عنوان بزرگ‌ترین شهر چادری جهان شناخته می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های اجرا شده در زمینی به وسعت ۱۰۴ میلیون مترمربع برای پذیرایی حدود ۲٫۶ میلیون حاجی محسوب می‌شود.
اردوگاه‌های حجاج از تمامی نیازهای لازم برخوردار بود تا زائران بتوانند با آسودگی خاطر و در فضایی سرشار از آرامش و معنویت از انجام مناسک خود لذت ببرند.
کمپ‌های مدرن با مشخصات بین‌المللی مجهز شده‌اند که با عایق نور و حرارت، مقاومت در برابر آتش و محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش مجهز شده‌اند.
علاوه بر این، این مکان مجهز به خدمات بهداشتی، غذای با کیفیت، وسایل ایمنی، تأسیسات برقی و خدمات پشتیبانی است.

حرکت زائران به منا از ساعات اولیه صبح امروز جمعه (واس)

شرع اسلام تصریح کرده است که طبق سنت ثابت زائران در روز ترویه با احرام به منا برسند و در راه توقف در عرفات شب را در آنجا سپری کنند.
این به خاطر فرموده حق تعالی است که می‌فرماید: (وَاذْکُرُوا اللَّهَ فِی أَیَّامٍ مَعْدُودَاتٍ فَمَنْ تَعَجَّلَ فِی یَوْمَیْنِ فَلَا إِثْمَ عَلَیْهِ وَمَنْ تَأَخَّرَ فَلَا إِثْمَ عَلَیْهِ لِمَنِ اتَّقَی وَاتَّقُوا اللَّهَ وَاعْلَمُوا أَنَّکُمْ إِلَیْهِ تُحْشَرُونَ) «و خدا را در روزهایی معین یاد کنید پس هر کس شتاب کند [و اعمال را] در دو روز [انجام دهد] گناهی بر او نیست و هر که تأخیر کند [و اعمال را در سه روز انجام دهد] گناهی بر او نیست [این اختیار] برای کسی است که [از محرمات] پرهیز کرده باشد و از خدا پروا کنید و بدانید که شما را به سوی او گرد خواهد آورد».

زائران از ساعات اولیه صبح وارد منا شدند (واس)

منا بین مکه و مزدلفه و در ۷ کیلومتری شمال شرقی مسجد الحرام قرار دارد. منا از مرزهای حرم است که از طرف شمال و جنوب آن را کوه‌ها احاطه کرده است و فقط در ایام حج سکونت دارد و از طرف مکه با جمره عقبه همسایه است و از سمت مزدلفه با دره محسر هم‌مرز است.
منا از جایگاه تاریخی و مذهبی مهمی برخوردار است، زیرا در آنجاست که پیامبر خدا حضرت ابراهیم (ع) رمی جمره کرده و اقدام به قربانی کردن اسماعیل (ع) کرده است.
سپس پیامبر اسلام (ص) در حجة الوداع این عمل را تصدیق کرد و موی سر را تراشید و مسلمانان به سنت او اقتدا کردند و رمی جمره کردند و قربانی کردند و موهای سر خود را تراشیدند.
اهتمام دولت خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز به منا ناشی از آگاهی آن از مدت زمانی است که زائران در منا می‌گذرانند.
رهبری خردمند سعودی خدمات امنیتی، پزشکی، پذیرایی و وسایل حمل و نقل را برای تسهیل زیارت بیت الله الحرام و انجام مناسک خود با معنویت و اطمینان خاطر به بهترین نحو فراهم کرد.