صد قاضی لبنانی دست از کار کشیدند

اعلام مخالفت اپوزیسیون با «گفت و گوی ۷ روزه» با بری

صد قاضی لبنانی دست از کار کشیدند
TT

صد قاضی لبنانی دست از کار کشیدند

صد قاضی لبنانی دست از کار کشیدند

قوه قضاییه لبنان دوباره به خط مقدم بازگشته است و بیش از ۱۰۰ قاضی اعلام کرده‌اند که در اعتراض به وضعیت معیشتی خود دست از کار کشیده‌اند. آنها می‌گویند از ابتدایی‌ترین مزایا به ویژه پزشکی و تحصیل فرزندان خود محروم شده‌اند.
این اقدام در آستانه آغاز سال جدید قضایی در اواسط ماه جاری صورت می‌گیرد؛ این امر دریچه ای را به روی مانع جدیدی در عملکرد قوه قضاییه می‌گشاید که از ابتدای امسال در سطح حداقلی یا چیزی شبیه به «پیشبرد امور» فعالیت می‌کند.
وزیر دادگستری در دولت موقت، هنری الخوری، بلافاصله تأکید کرد که «خواسته‌های قضات را در اولویت قرار داده و به دنبال دستیابی سریع به آنها خواهد بود».
او اطمینان داد که «نگرانی برای سال قضایی وجود ندارد و خبری از بازگشت به اعتکاف و فلج شدن دادگستری نیز نخواهد بود».
واقعیت قضایی در لبنان نمایانگرترین جنبه فروپاشی است که نهادهای دولتی از زمان شروع بحران مالی در اواخر سال ۲۰۱۹ متحمل شده‌اند؛ به طوری که قضات در نتیجه سقوط ارزش پول ملی بیش از ۹۰ درصد از ارزش حقوق خود را از دست دادند. آنها سایر مزایای ساده مانند بستری شدن، تحصیل و سایر مشوق‌هایی که قبل از بحران از آن برخوردار بودند را از دست دادند.
یک قاضی که در آماده‌سازی این فعالیت مشارکت داشت، اظهار کرد که تصمیم به توقف کار «فریاد و آغاز هشداری به مقامات است که واقعیت قضایی نمی‌تواند به همین شکل باقی بماند».
از سوی دیگر، نیروهای اپوزیسیون لبنان به رهبری نیروهای لبنانی و احزاب فالانژ دعوت نبیه بری رئیس پارلمان برای گفت و گوی ۷ روزه بین جناح‌های سیاسی که قرار است در ماه جاری برگزار شود را رد کردند.
منابع بری از عجله برخی برای دادن پاسخ منفی به طرح قبل از بررسی محتوای آن ابراز تأسف کردند.
آنها به الشرق الاوسط تأکید کردند که «رئیس بری از طریق این ابتکاری خواسته‌های احزاب را با هم ترکیب می‌کند، برخی خواهان گفت‌وگو و برخی خواستار جلسات علنی برای انتخاب رئیس‌جمهور هستند».
آنها گفتند که «تا زمانی که همه از پوچی رنج می‌برند، همراهی با طرح یک هفته گفت و گو فرصتی برای خروج از این بن‌بست خواهد بود».
این منابع گفتند: «این ابتکار اقدامی است که در چارچوب تلاش‌های خود ژان ایو لودریان انجام می‌شود، اما با او هماهنگ نیست».تهدید حوثی ها به تشدید تنش؛ آیا سناریوی غزه در یمن تکرار می شود؟

 آتش سوزی مهیب پس از حمله اسرائیل به مخازن سوخت حدیده (فرانس پرس)
آتش سوزی مهیب پس از حمله اسرائیل به مخازن سوخت حدیده (فرانس پرس)
TT

تهدید حوثی ها به تشدید تنش؛ آیا سناریوی غزه در یمن تکرار می شود؟

 آتش سوزی مهیب پس از حمله اسرائیل به مخازن سوخت حدیده (فرانس پرس)
آتش سوزی مهیب پس از حمله اسرائیل به مخازن سوخت حدیده (فرانس پرس)

مقامات اسرائیل حوثی ها را مرتب تهدید می کنند و حوثی ها می گویند به حملات خود ادامه می دهند. در این میان مردم می ترسند که مبادا آنچه در نوار غزه بر سر آنها در یمن بیاید و سناریوی ویرانگری غزه بار دیگر در یمن تکرار شود.
محمد عبد الله کارمند دولت و ساکن شهر حدیده با ابراز حس نگرانی و ترس به «الشرق الاوسط» گفت «اسرائیل قوی و تحت حمایت غرب است و نشانه های حیات در نوار غزه را نابود کرد و احتمال دارد چنین چیزی در یمن تکرار شود». او افزود «امیدوارم که کار به جاهای باریک نکشد».

ستون دود غلیظ پس از حمله اسرائیل به بندر حدیده یمن که تحت کنترل حوثی هاست (رویترز)

عبد الله افزود «صدای انفجارهای ناشی از حمله اسرائیل مهیب بود و شباهتی به حملات هوایی آمریکا که معمولا صدای آن را ساکنان برخی محلات می شنوند نداشت».
یحیی کارمند یک شرکت تجاری که نخواست نام خانوادگی اش منتشر شود با عبد الله هم نظر است و هر دو دغدغه مشترک دارند. یحیی گفت زندگی و بازار رفته رفته دارد به روال عادی باز می گشت چرا که دولت یمن و حوثی ها آتش بس بودند اما تنش نظامی با اسرائیل هولناک است. اسرائیل یک رژیم ستمگر و بی رحم است و کاری به کار غیر نظامیان ندارد و اصلا فرقی بین نظامیان و غیر نظامیان قائل نمی شود. حمله به مخازن سوخت گواه همین کلام است. هیچ طرفی در تمام سال های جنگ مخازن سوخت را مورد هدف قرار نداد.
حوثی ها آمار قربانیان این حمله اسرائیل را اعلام نکردند. ایمن جرمش یکی از مقامات محلی حدیده گفت که همکار او به نام مهندس احمد موسی یکی از قربانیان حمله اخیر اسرائیل است. نبیل ناشر و احمد عبد الباری یوسف و صلاح الصراری و ابو بکر الفقیه و ادریس الوصابی از دیگر جان باختگان این حمله اسرائیل به حدیده هستند.
مقامات دولت یمن می گویند ۹۰ نفر تا حالا در حملات هوایی اخیر اسرائیل زخمی شده اند و مخازن گازوئیل و بنزین و مازوت صد در صد تخریب شدند. ساکنان حدیده می گویند برق بخش های گسترده ای از این شهر قطع شده است.

پروپاگاندای خارجی

سرهنگ وضاح الدبیش سخنگوی نیروهای نظامی دولت یمن در ساحل غربی در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «کمر یمن زیر بار فقر و بحران های متعدد خم شده و حوثی ها یمن را به کانون درگیری تبدیل کردند تا برنامه ها و پروپاگاندای خارجی را اجرا کنند اما باید توجه داشت که آنها (حوثی ها) در عمل توان بازدارندگی واقعی ندارند».
الدبیش افزود این گروه سرسپرده ایران عامل تخریب تاسیسات بندر حدیده هستند. او ابراز نگرانی کرد که مبادا حوثی ها اسرائیل را به سمت افزایش حملات هوایی و تخریب تاسیسات و زیرساختارها در سطح گسترده هل بدهند تا در ازای آن ادعاهای قهرمانی و دلاوری خود را به رخ بکشند».
الدبیش اضافه کرد «مردم یمن بازنده واقعی در این بازی هستند و حوثی ها تا زمانی که یمن را به غزه دیگری تبدیل نکنند آرام نخواهند گرفت».

ستون دود و شعله های آتش پس حمله هوایی اسرائیل و آتش سوزی گسترده در مخازن سوخت حدیده (فرانس پرس)

در این راستا، «جنبش التهامی» از جمله نیروهای سیاسی در یمن در بیانیه ای حملات هوایی اسرائیل به بندر و تاسیسات و مخازن نفت و ایستگاه برق حدیده را محکوم کرد.
این بیانیه افزود «این حمله و بمباران که باعث جان باختن مردم بیگناه و تخریب گسترده شد فاجعه و آتشی است که دودش به چشم ساکنان تهامه و دیگر مناطق می روند که با کمبود سوخت و قطعی برق و خروج بیمارستان ها و مراکز خدماتی از خدمت و پیامدهای انسانی دیگر روبرو خواهند شد».
«جنبش التهامی» در این بیانیه اسرائیل و حوثی ها را مقصر این تجاوز و جان باختن تعدادی از شهروندان و نابودی تاسیسات یمن خواند و گفت «حوثی ها با رفتارشان و سستی و سهل انگاری جامعه بین الملل در قبال حوثی ها و بی توجهی به اجرای توافق استکهلم این بلا را سر یمن آوردند. حوثی ها باعث و بانی حال و روز فاجعه بار و تراژدیک کنونی یمن هستند».
این بیانیه خاطر نشان کرد «بهره برداری حوثی ها تحت عنوان یاری فلسطین فضاحت بار است و ادعاهایشان دروغ است. پرگویی حوثی ها ربطی به فلسطین و مشکلات مردم غزه ندارد».