مسمومیت ده ها کودک در درنه به دلیل آب آلوده پس از سیل

موسسات امدادی خواهان توقف دفن قربانیان در گورهای دسته جمعی

چند نفر از اعضای سازمان جستجو و شناسایی افراد مفقود الاثر در حال کشیدن جسد یک نفر از زیر آوار در درنه (سازمان جستجو وشناسایی افراد مفقود الاثر)
چند نفر از اعضای سازمان جستجو و شناسایی افراد مفقود الاثر در حال کشیدن جسد یک نفر از زیر آوار در درنه (سازمان جستجو وشناسایی افراد مفقود الاثر)
TT

مسمومیت ده ها کودک در درنه به دلیل آب آلوده پس از سیل

چند نفر از اعضای سازمان جستجو و شناسایی افراد مفقود الاثر در حال کشیدن جسد یک نفر از زیر آوار در درنه (سازمان جستجو وشناسایی افراد مفقود الاثر)
چند نفر از اعضای سازمان جستجو و شناسایی افراد مفقود الاثر در حال کشیدن جسد یک نفر از زیر آوار در درنه (سازمان جستجو وشناسایی افراد مفقود الاثر)

مرکز ملی مقابله با بیماری در شهر طرابلس پایتخت لیبی جمعه (۱۵ سپتامبر) از ۵۵ مورد مسمومیت کودکان به دلیل آلودگی آب در شهر سیل زده درنه خبر داد. سیل و طوفان سهمگین شبکه آبرسانی را نابود کرد و آب شیرین به آب فاضلاب آلوده شده است.
حیدر السایح رئیس مرکز ملی مقابله با بیماری در لیبی در اظهاراتی که جمعه (۱۵ سپتامبر) در شبکه «لیبیا الاحرار» پخش شد گفت «نظام سلامت و بهداشت در شهر فرسوده است و آمار مسمومیت ها به دلیل بدتر شدن وضع بهداشت افزایش پیدا خواهد کرد». او خواستار «تخلیه کامل مناطق سیل زده که همه ساختمان هایش خراب شده اند شد». السایح افزود «زنان و کودکان باید از مناطقی که آب آشامیدنی در آنها آلوده شده خارج شوند».

۵۵ کودک به دلیل آب آلوده در شهر فاجعه زده درنه مسموم شده اند (آژانس عکس اروپا)

نگرانی درباره آب سمی در درنه و افزایش آلودگی محیط زیست به دلیل تجزیه اجساد افزایش یافته است. مارتین گریفیتس معاون دبیر کل سازمان ملل در امور بشر دوستانه جمعه (۱۵ سپتامبر) گفت سیل در لیبی باعث جان باختن هزاران نفر شده و این بدترین فاجعه طبیعی در تاریخ معاصر لیبی است که «تغییر آب و هوایی و نبود امکانات» آن را وخیم تر کرد.
گریفیتس در ژنو در گزارش خود به سازمان ملل افزود «دسترسی به درنه همچنان بسیار دشوار است. این فاجعه است که در آن تغییرات آب و هوایی و نبود امکانات دست به دست هم دادند».
او خاطر نشان کرد که دفتر هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل یک تیم هماهنگی ۱۵ نفره خود را از مراکش به لیبی فرستاد. این تیم مسئول هماهنگی برای مقابله با سوانح طبیعی هستند. زلزله هفته پیش مراکش را لرزاند.
دولت «وحدت ملی» لیبی اعلام کرد که برق و مخابرات شامگاه پنجشنبه (۱۴ سپتامبر) در بخش های فراوانی در درنه وصل شده است. سیل و طوفان مهیب سه روز پیش در درنه باعث کشته شدن چندین هزار نفر شده و بسیاری نیز مفقود الاثر هستند.
دفتر رسانه ای بخش اورژانس و امداد طرابلس از قول سالم الفرجانی رئیس این بخش گفت «روند تخلیه ساکنان درنه و جلوگیری از ورود غیر نظامیان به منطقه آغاز شده است. تیم های نجات و گروه های داوطلب و ارتش صرفا در درنه حضور خواهند داشت».
از سوی دیگر وزارت دادگستری دولت «وحدت ملی» به شهروندانی که دنبال افراد مفقود الاثر در سیل درنه می گردند توصیه کرد به بیمارستان هریشه و دو آرامگاه الفتایح و الظهر الحمر مراجعه کنند و در مقر تیم مرکز پژوهش های قضایی بخش پزشکی قانونی برای احراز هویت قربانیان گمنام آزمایش دی ان ای بدهند.
کمیته بین المللی صلیب سرخ در لیبی جمعه (۱۵ سپتامبر) گفت «اجساد قربانیان بلایای طبیعی سلامت مردم را به خطر نمی اندازد اما باید احتیاط کرد و اجساد را نباید نزدیک منابع آب شرب گذاشت».
این نهاد افزود «دفن اجساد گمنام از روی عجله در گورهای دسته جمعی بدون نام و نشان و بدون امکان شناسایی آنها بدتر است چون این اقدام باعث مشکلات و رنج طولانی بازماندگانی می شود که به دنبال حصول اطمینان از مرگ نزدیکان خود هستند».

موسسات امداد از مقامات لیبی خواستند تا اجساد سیل و طوفان اخیر را در گورهای دسته جمعی دفن نکنند (رویترز)

سازمان بهداشت جهانی و سایر موسسات امداد جمعه (۱۵ سپتامبر) از مقامات لیبی خواستند تا قربانیان سیل را در گورهای دسته جمعی دفن نکنند. گزارش سازمان ملل پیشتر گفت که بیش از هزار نفر بعد از فاجعه سیل در گورهای دسته جمعی دفن شده اند.
کازونوبو کوجیما رئیس بخش پزشکی ایمنی زیستی برنامه اضطراری سازمان بهداشت جهانی و کمیته بین المللی صلیب سرخ و فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در بیانیه مشترکی از مقامات لیبی خواستند تا در مورد دفن قربانیان در گورهای دسته جمعی یا سوزاندن اجساد به طور دسته جمعی در مناطق فاجعه زده عجله نکنند.
این بیانیه خواستار بهینه سازی مدیریت عملیات خاکسپاری و دفن در گورهای یک نفره شد و افزود گورهای دسته جمعی و دفن شتابزده قربانیان ممکن است باعث مشکلات روحی و روانی بلند مدت بازماندگان و نیز مشکلات اجتماعی و حقوقی شود. اجساد قربانیان بلایای طبیعی به هیج وجه عامل تهدید برای سلامت عمومی نیست مگر اینکه اجساد نزدیک منابع آب شرب باشند.
گزارشی از سوی سازمان ملل که پنجشنبه (۱۴ سپتامبر) منتشر شد گفت بیش از هزار نفر در درنه و بیش از صد نفر در البیضا پس از سیل مرگبار در ۱۱ سپتامبر در گورهای دسته جمعی دفن شدند.
بلال سبلوح مدیر پزشکی قانونی بخش آفریقای کمیته بین المللی صلیب سرخ در نشست خبری در ژنو گفت «اجساد قربانیان در خیابان ها پخش هستند و برخی از اجساد را موج دریا به ساحل می آورد و عده ای هم زیر آوار دفن شده اند. یکی از همکارانم ظرف دو ساعت بیش از ۲۰۰ جسد را در ساحل نزدیک درنه شمرد».
او درباره مناطق آلوده به مهمات عمل نکرده در لیبی هشدار داد و گفت که این مناطق ممکن است جان افرادی که آوار برداری می کنند را به خطر بیندازد.اولین محاکمه مقامات ارشد امنیتی سوریه با اتهامات سنگین در پاریس


 
امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه (رویترز)
  امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه (رویترز)
TT

اولین محاکمه مقامات ارشد امنیتی سوریه با اتهامات سنگین در پاریس


 
امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه (رویترز)
  امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه (رویترز)

بالاخره اولین محاکمه چند مقام امنیتی ارشد سوریه به اتهام ارتکاب جنایات علیه بشریت و جنایت جنگی و شکنجه و آدم ربایی در دادگاه کیفری پاریس در ماه مه برگزار خواهد شد.
این سه مقام ارشد سوریه که در رویدادی بی سابقه در فرانسه محاکمه خواهند شد از جمله مقامات امنیتی ارشد رژیم سوریه هستند. سرلشکر علی مملوک رئیس دفتر امنیت ملی و جمیل حسن رئیس پیشین دستگاه اطلاعات هوانیروز و عبد السلام محمد رئیس شعبه باب توما (دمشق) اطلاعات هوانیروز محاکمه خواهند شد.
حکم جلب بین المللی آنها صادر شده است.
بناست که دادگاهی در آمریکا هم تا چند هفته دیگر پرونده کیفری دو نفر از این سه مقام امنیتی یعنی مملوک و حسن را بررسی کند. این یک اتفاق بی سابقه در آمریکا است. اتهامات آنها در آمریکا شبیه همان اتهاماتی است که در فرانسه به آنها وارد شده است.

سرلشکر علی المملوک و پرزیدنت بشار الاسد (دیده بان حقوق بشر سوریه)

البته روند دادرسی کند پیش می رود و زمان بررسی پرونده ها با تحولات سیاسی قابل مقایسه نیست، به دلیل اینکه مثلا محاکمه این سه مقام امنیتی ارشد سوریه در پاریس در ماه مه یازده سال بعد از آدم ربایی و ناپدید سازی پاتریک دباغ دانشجوی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه دمشق برگزار می شود. پاتریک دباغ وقتی ربوده شد ۲۰ ساله بود. مازن دباغ پدر پاتریک که متولد ۱۹۶۵ است آن زمان مشاور ارشد امور تربیتی در دبیرستان فرانسوی دمشق بود. مازن و پاتریک دباغ ماه نوامبر سال ۲۰۱۳ از سوی مامورانی که خود را وابسته به دستگاه اطلاعات هوانیروز معرفی کردند بازداشت شدند.
هیچ خبری از این پدر و پسر بعد از انتقال آنها به بازداشتگاه مزه واقع در حومه دمشق نیست. این بازداشتگاه بدنام ترین زندان از نظر بدرفتاری با زندانیان است و گزارش های زیادی درباره اعمال شکنجه در سطح گسترده در آن منتشر شده است.
پاتریک و مازن دباغ بار دیگر در ماه اوت ۲۰۱۸ برسر زبان ها افتادند چون آن زمان رژیم سوریه از مرگ این دو نفر خبر داد. گواهی فوت آنها نشان می دهد که پاتریک در ماه ژانویه ۲۰۱۴ یعنی یک سال بعد از بازداشت جان باخته و پدرش در ماه نوامبر ۲۰۱۷ فوت کرده است.

سرلشکر جمیل الحسن (نفر سوم از سمت چپ) (دیده بان حقوق بشر سوریه)

یک قاضی مسئول پرونده اواخر ماه مارس پرونده این سه مقام امنیتی ارشد سوریه را به دادگاه فرستاد. در بخشی از لایحه اتهام آمده است: «پیداست» که پاتریک و مازن دباغ «مثل چندین هزار بازداشتی در بازداشتگاه هوانیروز بر اثر شکنجه شدید کشته شدند».
دعاوی بسیاری علیه چهره های برجسته رژیم سوریه در کشورهای مختلف به ویژه در اروپا مطرح شده است. دادگاه های اروپایی مثل آلمان و ایتالیا می توانند افرادی که در کشورهای دیگر جنایت کرده اند را محاکمه کنند. اما قوانین فرانسه در این باره تا حدودی فرق دارد و باید شاکی تابعیت فرانسه داشته باشد یا مقیم این کشور باشد. مازن و پاتریک دباغ دو تابعیتی بودند.

عکس پرزیدنت بشار اسد بر روی ساختمان یکی از پایگاه های امنیتی دمشق ۱۴ ژوئن ۲۰۲۳ (رویترز)

دادگاهی در فرانسه قرار بود اسلام علوش را پیش از سه مقام امنیتی ارشد (مملوک و حسن و محمود) محاکمه کند. مجدی مصطفی نعمه ملقب به اسلام علوش به دلیل جایگاهش در گروه «جیش الاسلام» شناخته شد. «جیش الاسلام» از جمله گروه های مخالف رژیم سوریه منطقه الغوطه نزدیک به پایتخت سوریه را از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ تحت کنترل خود درآورد. علوش در شهر مارسی بازداشت شد. او با بورسیه تحصیلی اراسموس در اروپا و با ویزای دانشجویی وارد فرانسه شد اما ۲۹ ژانویه ۲۰۲۰ دستگیر و دو روز پس از بازداشت به ارتکاب جنایات جنگی و شکنجه و تبانی در ناپدید کردن افراد به خصوص نقش داشتن در مورد ربودن رزان زیتونه فعال سوری متهم شد. رزان زیتونه ۱۰ دسامبر ۲۰۱۳ ، دوره ای که «جیش الاسلام» الغوطه را تصرف کرده بود برنده جایزه ساخاروف شد. سه نفر دیگر در همان روز ناپدید شدند: وائل حماده همسر رزان زیتونه و سمیره الخلیل و ناظم الحمادی وکیل دادگستری که همگی همزمان بازداشت شدند.
دو دادستان فرانسوی پرونده بهار امسال پرونده را به دادگاه کیفری در پاریس ارجاع دادند و اتهامات «جنایت جنگی و نقش داشتن در ناپدید کردن اجباری» را علیه علوش مطرح کردند.
علوش به چنگ دستگاه قضایی فرانسه افتاد و محاکمه اش حضوری برگزار خواهد شد اما به هر حال به احتمال قوی رژیم سوریه حاضر به تحویل سه مقام امنیتی ارشد نخواهد شد و آنها به صورت غیابی محاکمه می شوند. رژیم سوریه برای «عادی سازی» روابط خارجی تلاش می کند اما دادگاه های جاری و دادگاه های دیگری که ممکن است در اروپا و آمریکا برگزار شوند کانون توجه را بار دیگر به جنایات به خصوص جنایات رژیم در سوریه برمی گرداند.
پاریس همواره به عادی سازی روابط کشورهای عربی و سوریه روی خوش نشان نداده و تاکید کرده که روابط با رژیم سوریه تنها به شرط تغییر سیاسی و حرکت به سمت خروج از بحران از جمله بازگشت آوارگان اجباری و برگزاری انتخابات و آزادی زندانیان و اصلاحات سیاسی امکان دارد.


مسابقه با زمان برای پناه‌دادن به زلزله‌زدگان مغرب

فرق الإنقاذ المغربية تواصل جهودها في بعض القرى التي دمرها الزلزال للعثور على ناجين (أ.ف.ب)
فرق الإنقاذ المغربية تواصل جهودها في بعض القرى التي دمرها الزلزال للعثور على ناجين (أ.ف.ب)
TT

مسابقه با زمان برای پناه‌دادن به زلزله‌زدگان مغرب

فرق الإنقاذ المغربية تواصل جهودها في بعض القرى التي دمرها الزلزال للعثور على ناجين (أ.ف.ب)
فرق الإنقاذ المغربية تواصل جهودها في بعض القرى التي دمرها الزلزال للعثور على ناجين (أ.ف.ب)

تیم‌های امداد و نجات مغرب به تلاش‌های خود در برخی روستاهای ویران شده در اثر زمین لرزه ادامه دادند، هرچند امیدها برای یافتن بازماندگان پنج روز پس از این فاجعه که نزدیک به سه هزار کشته برجای گذاشت، رو به کاهش رفته‌است.
به موازات آن، مقامات در حال مسابقه با زمان برای پناه دادن به آسیب دیدگان هستند، زیرا برخی از آنها از فرارسیدن باران‌های شدید می‌ترسند.
یک مقام مسئول در وزارت تجهیزات روز گذشته گفت: تیم‌های تخصصی با هدف تأمین امنیت دسترسی به روستاهای کوچک، کار خود را برای افتتاح مسیرهای فرعی باریک در میان کوه‌ها ادامه می‌دهند.
وی تأکید کرد: راه اصلی منتهی به روستای اغیل محل وقوع زلزله و همچنین راه منتهی به روستای همجوار اغبار باز شد.
اما به موازات عملیات امدادرسانی و بازگشایی راه‌ها، مسئولان با چالش سرپناه آسیب دیدگان مواجه هستند، به طوری که چندین چادر در نزدیکی منازل تخریب شده برپا شده بود و روز سه شنبه، نیروهای مسلح چادر در بین ساکنان توزیع کردند.
اما این مانع از نگرانی بازماندگان نشد و سؤالات آنها در مورد سرنوشت خود ادامه دارد، زیرا برخی از آنها به ویژه از فرارسیدن باران‌های شدید می‌ترسند.
همزمان، ساکنان محله تاریخی الملاح در بخش قدیمی شهر مراکش از ریزش‌ها و فروپاشی‌های جدید می‌ترسند و منتظر ورود معماران به این محله هستند، در حالی که تیم‌های وزارت ساخت و ساز و مسکن به تورهای بازرسی ادامه می‌دهند. اما هنوز سرشماری رسمی از خانه‌های آسیب دیده انجام نشده‌است.
در همین راستا، شکیب بنعبدالله، رئیس هیئت معماران، گفت: عیب‌یابی لازم را انجام خواهیم داد تا ببینیم منازل باید تخلیه شوند یا مقاوم‌سازی.
وی با اشاره به اینکه زلزله‌ها نه تنها خانه‌های ویران‌شده برجای می‌گذارند، بلکه ساختمان‌هایی را که پابرجا می‌مانند نیز خطر بسیار زیادی را به همراه دارند.


زلزله مراکش؛ ۱۰۳۷ کشته و ۱۰۲۴ زخمی

بخشی از آثار زلزله در مراکش (فرانس پرس)
بخشی از آثار زلزله در مراکش (فرانس پرس)
TT

زلزله مراکش؛ ۱۰۳۷ کشته و ۱۰۲۴ زخمی

بخشی از آثار زلزله در مراکش (فرانس پرس)
بخشی از آثار زلزله در مراکش (فرانس پرس)

آمار قربانیان زلزله مراکش طبق آمار وزارت کشور مراکش در رباط تا ساعت ده صبح شنبه (۹ سپتامبر) به ۱۰۳۷ نفر رسیده و ۱۰۲۴ نفر زخمی شده اند که ۲۰۵ نفر آنها بدحال گزارش شده اند. کانون زلزله ای که شامگاه جمعه (۸ سپتامبر) مراکش را لرزاند روستای اغیل در استان الحوز بوده است.
تعداد کشته شدگان زلزله ۳۹۴ نفر در استان الحوز و ۲۷۱ نفر در استان تارودانت و ۹۱ نفر در استان شیشاوه و ۳۱ نفر در استان ورزازات و ۱۳ نفر در استان مراکش و ۱۱ نفر در استان ازیلال و ۵ نفر در استان اغادیر و ۳ نفر در استان کازابلانکای بزرگ و یک نفر در استان الیوسفیه اعلام شده است.
وزارت کشور گفت نیروهای مسلح سلطنتی و مقامات محلی و امنیتی و سازمان پیشگیری مدنی در همه استان های زلزله زده از همه امکانات و ابزارها برای امداد و کمک رسانی و ارزیابی آسیب ها استفاده می کنند.
ناصر جابور رئیس موسسه ملی ژئوفیزیک در مراکش گفت «پس لزره ها کوچکتر از زلزله اصلی بودند و مردم آنها را حس نکردند».
او در گفتگو با خبرگزاری مراکش افزود «ساکنان خیلی از شهرهای مراکش در یک محدوده ۴۰۰ کیلومتری زلزله را حس کردند. کانون زلزله روستای اغیل در ۸۰ کیلومتری جنوب غرب شهر مراکش بود».
او خاطر نشان کرد «صدها پس لرزه بعد از زلزله اصلی رخ داد که قوی ترین آنها ۶ ریشتر بود. پس لرزه ها معمولا ضعیف تر از زمین لرزه اصلی هستند. هرچه پس لرزه دورتر از کانون رخ دهد ضعیف تر است».


کرکوک: با وجود پادرمیانی برای آرامش اما اوضاع هر لحظه ممکن است منفجر شود


خودروهای نظامی هاموی دستگاه امنیتی عراق در حال حرکت به سمت یکی از خیابان های شهر کرکوک (فرانس پرس)
خودروهای نظامی هاموی دستگاه امنیتی عراق در حال حرکت به سمت یکی از خیابان های شهر کرکوک (فرانس پرس)
TT

کرکوک: با وجود پادرمیانی برای آرامش اما اوضاع هر لحظه ممکن است منفجر شود


خودروهای نظامی هاموی دستگاه امنیتی عراق در حال حرکت به سمت یکی از خیابان های شهر کرکوک (فرانس پرس)
خودروهای نظامی هاموی دستگاه امنیتی عراق در حال حرکت به سمت یکی از خیابان های شهر کرکوک (فرانس پرس)

محافل سیاسی گوناگون برای برقراری آرامش در شهر کرکوک واقع در شمال بغداد دست به کار شده اند. زد و خورد شدید بین معترضان و ماموران در کرکوک نزدیک بود به ناآرامی و خشونت گسترده تبدیل شود.
میانجی گری ها تا حالا فقط در حد برقراری آرامش شکننده در شهر جواب داده و ریشه و علل مشکل حل نشده است. کما اینکه تحرکات جاری کنونی برنامه راهبردی برای آرامش پایدار در کرکوک ندارد.
به دنبال خبرهای منتشر شده درباره احتمال برگزاری راهپیمایی از سوی کردها در مرکز شهر تجهیزات و خودروهای نظامی گسترده و نیرو اعم از ارتش و گارد ویژه به کرکوک اعزام شده اند.
یک افسر ارشد گفت ماموران امنیتی دستور دارند جلوی هر گونه راهپیمایی بدون مجوز را بگیرند. برخی از اهالی شهر می گویند که «شهر آماده انفجار است».
هواداران حزب دمکرات کردستان معتقدند که آرامش کنونی «حضور آنها را در کرکوک تضعیف می کند» اما اتحادیه میهنی کردستان نفوذ خود در کرکوک را بازیافته است چون روابط و همگرایی بین بافل طالبانی رئیس اتحادیه میهنی کردستان و گروه های شیعی مسلح در حال رشد فزاینده است.

ماموران امنیتی عراق کنار مجسمه پیشمرگه در کرکوک سه شنبه ۵ سپتامبر (رویترز)

ضرب المثل «دشمن دشمنم دوست من است» درباره شرایط کنونی کرکوک صدق می کند چون اتحادیه میهنی کردستان و گروه های شیعی در کرکوک علیه مسعود بارزانی جبهه گرفته اند اما یک مقام محلی کرکوک می گوید بر فرض اینکه این یک تسویه حساب باشد تسویه حساب های اینچنینی در شهری با تنوع اتنیکی مثل «بازی با آتش» است.
قرار بود که ماده ۱۴۰ قانون اساسی در شهر کرکوک اجرا شود. این ماده بر لزوم سرشماری عمومی نفوس و اجرای رفراندوم درباره باقی ماندن در مناطق تحت کنترل حکومت مرکزی یا الحاق به اقلیم کردستان تاکید کرده است. در سال ۲۰۱۶ که اتحادیه میهنی کردستان کرکوک را تصرف کرد سران احزاب شیعی دیدند که دیگر نیازی به اجرای این ماده قانون اساسی نیست.

تجمع خودروهای هاموی دستگاه امنیتی عراق در یکی از ایست های ورودی کرکوک (فرانس پرس)

با این حال، منابع آگاه می گویند چارچوب هماهنگی و حزب دمکرات کردستان توافق کردند خمیس الخنجر رئیس ائتلاف «السیاده»‌ (حاکمیت) و برخی چهره های دیگر میان گروه های درگیر در کرکوک پادرمیانی کنند.
نیروهای پرنفوذ در چارچوب هماهنگی شیعیان قصد ندارند راهکاری برای برون رفت نهایی از بحران در کرکوک بدهند و صرفا برای برقراری آرامش تا موعد انتخابات محلی -اگر پایان سال جاری اجرا شود- تلاش می کنند.
الخنجر روز پنجشنبه (۷ سپتامبر) وارد کرکوک شد و در جلسه ای با حضور اعضای کمیته امنیتی شهر به منظور «بسترسازی برای گفتگو و توقف
تجمعات و اعتراضات» شرکت کرد. الخنجر دو روز پیش با رهبران حزب «پارتی» در اربیل جلسه داشت.
کمیته امنیتی کرکوک در بیانیه ای گفت الخنجر پیام مهم و فوری رهبران حزب دموکرات کردستان را منتقل کرده است که در آن بر دست نداشتن در «هر گونه فعالیت اعتراضی بر هم زننده امنیت کرکوک» تاکید شده است.

در این بیانیه آمده است «حزب «پارتی» به اعضای خود در کرکوک گفته که از شرکت در تظاهرات خودداری کنند و گزینه گفتگو و فعالیت های سیاسی موثر در شهر را در پیش بگیرند». ناظران براین باورند که معنای این پیام خودداری کردها از شرکت در تظاهرات و تجمعات نیست.
به گزارش منابع آگاه، روسای احزاب پس از رایزنی های سیاسی درباره جلوگیری از افزایش تنش توافق کردند اما با این حال آنها نمی دانند که چطور ناآرامی های کرکوک را پایان دهند. ضمنا گفتگو بین گروه های سیاسی لزوما باعث نمی شود حزب «پارتی» کوتاه بیاید و فعالیت سیاسی در کرکوک را از سرنگیرد.
یکی از رهبران ائتلاف «دولت قانون» گفت که «میانجی گری در شرایط کنونی ضروری است اما ما آماده نیستیم در مورد همه پرونده کرکوک از جمله حل و فصل مساله مناطق مورد مناقشه گفتگو کنیم».
حزب دموکرات کردستان و عصائب اهل حق پیام های غیر رسمی رد و بدل می کنند؛ مثل اقدام عصائب اهل حق که شاخه نظامی خود را به کرکوک اعزام کرد که نشان می دهد درگیری بعدی در شهر کرکوک بر سر ابراز وجود این دو گروه در این منطقه پیچیده و پرالتهاب است.

باسل حسین مدیر پژوهشکده kulwathacenter در شبکه اجتماعی ایکس نوشت «تنها راه خروج از بحران کرکوک امضای سندی به اسم «سند کرکوک» است که در آن همه طرف ها در مورد راهکارهای میانه توافق کنند».

یکی از اعضای ارشد نزدیک به رهبر حزب دموکرات کردستان می گوید داستان این شهر پیچیده تر از «راهکارهای متعارف» است. او معتقد است که «درگیری شدید بی سابقه در عراق ممکن است از کرکوک آغاز شود».


مقام ارشد کرد: ایران در تحریک ناآرامی در شرق سوریه نقش دارد


 
الهام احمد رئیس کمیسیون اجرایی «مجلس سوریه دموکراتیک» (الشرق الاوسط)
  الهام احمد رئیس کمیسیون اجرایی «مجلس سوریه دموکراتیک» (الشرق الاوسط)
TT

مقام ارشد کرد: ایران در تحریک ناآرامی در شرق سوریه نقش دارد


 
الهام احمد رئیس کمیسیون اجرایی «مجلس سوریه دموکراتیک» (الشرق الاوسط)
  الهام احمد رئیس کمیسیون اجرایی «مجلس سوریه دموکراتیک» (الشرق الاوسط)

الهام احمد یکی از سران کرد و رئیس کمیسیون اجرایی «مجلس سوریه دموکراتیک»- بازوی سیاسی «نیروهای دموکراتیک سوریه» گفت «درگیری های جاری در شرق سوریه در حومه استان دیرالزور رویدادهای جداگانه و موردی نیستند بلکه ما اسنادی درباره نقش گروه های شبه نظامی ایران و رژیم سوریه در این ناآرامی ها داریم. این گروه های شبه نظامی به ناآرامی ها دامن می زنند و می خواهند ناامنی ایجاد و توجه مردم سوریه را از اعتراضات شهر سویدا در جنوب سوریه منحرف کنند».این در حالیست که نیروهای «قسد» مقررات منع آمد و شد ۴۸ ساعته در مناطق تحت نفوذ در حومه شرقی دیرالزور اعلام کرد که از صبح شنبه (۲ سپتامبر) آغاز شد. این مقررات به دلیل بدتر شدن وضع امنیتی اعلام شده که با افزایش عملیات پیگیرد هسته های «داعش» در دومین هفته متوالی همزمان شد.

الهام احمد در شبکه اجتماعی ایکس مطلبی منتشر کرد و گفت «متاسفانه این درگیری ها موردی نیستند بلکه ما اسنادی داریم که نشان می دهد گروه های شبه نظامی وابسته به رژیم ایران و رژیم سوریه ناآرامی ها را تحریک می کنند. آنها به دنبال ایجاد ناآرامی و ناامنی در سراسر منطقه هستند».او توضیح داد «بنده به عنوان یکی از اعضای ارشد مجلس سوریه دموکراتیک وظیفه دارم که توجه را به افزایش درگیری سنگین جلب کنم. باید انگیزه ها را بشناسیم. ایران و رژیم اسد می خواهند با ایجاد این ناآرامی ها اینطور وانمود کنند که عرب ها و کردها درگیر یک کشمکش اتنیکی شده اند و توجه مردم سوریه را از اعتراضات جنوب سوریه منحرف کنند».او تاکید کرد «ایران و رژیم سوریه در وهله اول به دنبال بیرون راندن نیروهای آمریکایی از شرق سوریه هستند و نیز می خواهند اینطور نشان دهند که بحران کنونی از جانب قبایل عرب نشات می گیرند و بدین ترتیب حمایت بین المللی را جلب کنند».این اولین باری است که یکی از اعضای ارشد و برجسته گروه کردی «قسد» چنین اتهاماتی مطرح می کند. «قسد» تحت حمایت ائتلاف بین المللی ضد «داعش» به رهبری آمریکا است. ضمنا گزارش ها حکایت از لشکرکشی نظامیان آمریکا در مرزهای عراق و سوریه است و گمانه زنی های متعدد درباره یک نبرد احتمالی در این مناطق برای بیرون راندن شبه نظامیان ایران از خاک سوریه مطرح شده است.الهام احمد درباره پیامدها و آثار بلند مدت این کشمکش ها و عواقب ژئوپلیتیکی آن در سطح وسیع تر هشدار داد و اضافه کرد «شمال شرق سوریه وضع امنیتی درست حسابی ندارد و محافل بین المللی باید به این موضوع توجه کنند و اولویت را به برقراری صلح و گفتگو با همه طرف ها در این برهه دشوار بدهند چون ساکنان این منطقه در خور برخورداری از امنیت و ثبات هستند».در این راستا نیروهای «قسد» و سازمان امنیتی کرد موسوم به «آسایش» مقررات منع آمد و شد در همه مناطق تحت نفوذ خود در حومه دیر الزور اعلام کردند. این مقررات از ساعت ۵ صبح شنبه (۲ سپتامبر) برای ۴۸ ساعت اجرا می شود.«قسد» در وبسایت رسمی خود بیانیه ای در این باره منتشر کرد و گفت «با توجه به شرایط امنیتی روستاهای واقع در شرق دیرالزور و تلاش گروه های مسلح برخی دستگاه های امنیتی رژیم سوریه و نیز هسته های (داعش) برای ایجاد فتنه در منطقه و کشاندن غیر نظامیان به برنامه های پلید خود مقررات منع آمد و شد اعلام می شود». فرهاد شامی رئیس مرکز رسانه ای نیروهای قسد در گفتگوی تلفنی با «الشرق الاوسط» گفت «ما برای حفظ امنیت مردم و املاکشان از دست گروه های مسلح از یک سو و گروه های نفوذی از آنسوی فرات از سوی دیگر مقررات منع آمد و شد اعلام کردیم و نیز می خواهیم از پنهان شدن این عناصر لابلای مردم و ازدحام غیر نظامیان جلوگیری کنیم. ما پاسخ قاطع و کوبنده به این درگیری و نفوذ گروه های مسلح خواهیم داد».مناطق حومه شرقی دیرالزور ۲۷ ماه اوت صحنه درگیری شدید بودند که به دلیل برکناری احمد الخبیل (ابو خوله) از ریاست «شورای دیرالزور) به اتهام فساد و سوءاستفاده از پست و مقام و قاچاق مواد مخدر روی داد. دامنه درگیری های نظامی بین عناصری که پیشتر از اعضای «شورای نظامی دیرالزور» بودند و نیروهای دموکراتیک سوریه تحت حمایت واشنگتن گسترده تر شد. «شورای نظامی دیر الزور» تحت حمایت عناصر مسلح عشایر است.


صد قاضی لبنانی دست از کار کشیدند

صد قاضی لبنانی دست از کار کشیدند
TT

صد قاضی لبنانی دست از کار کشیدند

صد قاضی لبنانی دست از کار کشیدند

قوه قضاییه لبنان دوباره به خط مقدم بازگشته است و بیش از ۱۰۰ قاضی اعلام کرده‌اند که در اعتراض به وضعیت معیشتی خود دست از کار کشیده‌اند. آنها می‌گویند از ابتدایی‌ترین مزایا به ویژه پزشکی و تحصیل فرزندان خود محروم شده‌اند.
این اقدام در آستانه آغاز سال جدید قضایی در اواسط ماه جاری صورت می‌گیرد؛ این امر دریچه ای را به روی مانع جدیدی در عملکرد قوه قضاییه می‌گشاید که از ابتدای امسال در سطح حداقلی یا چیزی شبیه به «پیشبرد امور» فعالیت می‌کند.
وزیر دادگستری در دولت موقت، هنری الخوری، بلافاصله تأکید کرد که «خواسته‌های قضات را در اولویت قرار داده و به دنبال دستیابی سریع به آنها خواهد بود».
او اطمینان داد که «نگرانی برای سال قضایی وجود ندارد و خبری از بازگشت به اعتکاف و فلج شدن دادگستری نیز نخواهد بود».
واقعیت قضایی در لبنان نمایانگرترین جنبه فروپاشی است که نهادهای دولتی از زمان شروع بحران مالی در اواخر سال ۲۰۱۹ متحمل شده‌اند؛ به طوری که قضات در نتیجه سقوط ارزش پول ملی بیش از ۹۰ درصد از ارزش حقوق خود را از دست دادند. آنها سایر مزایای ساده مانند بستری شدن، تحصیل و سایر مشوق‌هایی که قبل از بحران از آن برخوردار بودند را از دست دادند.
یک قاضی که در آماده‌سازی این فعالیت مشارکت داشت، اظهار کرد که تصمیم به توقف کار «فریاد و آغاز هشداری به مقامات است که واقعیت قضایی نمی‌تواند به همین شکل باقی بماند».
از سوی دیگر، نیروهای اپوزیسیون لبنان به رهبری نیروهای لبنانی و احزاب فالانژ دعوت نبیه بری رئیس پارلمان برای گفت و گوی ۷ روزه بین جناح‌های سیاسی که قرار است در ماه جاری برگزار شود را رد کردند.
منابع بری از عجله برخی برای دادن پاسخ منفی به طرح قبل از بررسی محتوای آن ابراز تأسف کردند.
آنها به الشرق الاوسط تأکید کردند که «رئیس بری از طریق این ابتکاری خواسته‌های احزاب را با هم ترکیب می‌کند، برخی خواهان گفت‌وگو و برخی خواستار جلسات علنی برای انتخاب رئیس‌جمهور هستند».
آنها گفتند که «تا زمانی که همه از پوچی رنج می‌برند، همراهی با طرح یک هفته گفت و گو فرصتی برای خروج از این بن‌بست خواهد بود».
این منابع گفتند: «این ابتکار اقدامی است که در چارچوب تلاش‌های خود ژان ایو لودریان انجام می‌شود، اما با او هماهنگ نیست».


هفتمین روز اعتراضات گسترده در جنوب سوریه

 
بخشی از اعتراضات روز پنجشنبه در شهر سویداء (وبسایت سویداء ۲۴- رویترز)
بخشی از اعتراضات روز پنجشنبه در شهر سویداء (وبسایت سویداء ۲۴- رویترز)
TT

هفتمین روز اعتراضات گسترده در جنوب سوریه

 
بخشی از اعتراضات روز پنجشنبه در شهر سویداء (وبسایت سویداء ۲۴- رویترز)
بخشی از اعتراضات روز پنجشنبه در شهر سویداء (وبسایت سویداء ۲۴- رویترز)

تظاهرات گسترده در شهر سویداء در جنوب سوریه در اعتراض به وضعیت معیشتی بد وارد هفتمین روز خود شد. معترضان شعاراتی علیه رژیم پرزیدنت بشار اسد سر می دهند و خواستار آزادی زندانیان و اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت هستند. حضور زنان در تجمع مرکزی در میدان سویداء و نیز تجمعات اعتراضی پراکنده در بخش های دیگر چشمگیر است.
سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در بریتانیا است گزارش داد که معترضان در میدان السیر / الکرامه در مرکز شهر سویداء شعار سرنگونی رژیم دمشق را سر دادند و نیز شعارهایی در همبستگی با مناطق ساحلی سوریه و رقه و حلب و ادلب و مناطق اعتراضات ضد رژیم پرزیدنت بشار الاسد دادند. این نهاد حقوق بشری توضیح داد ««صدها نفر از ساکنان شهر سویداء و شهرستان ها و روستاهای این استان در تجمع اعتراضی در میدان السیر شرکت کردند و خواستار بهبود وضعیت معیشتی شدند و نیز مطالبات سیاسی مطرح کردند». دیده بان حقوق بشر سوریه اضافه کرد «تجمعات اعتراضاتی دیگری در منطقه صلخد در حومه سویداء برگزار شد و معترضان خواستار سرنگونی رژیم فعلی و تامین خواسته های به حق مردم شدند».
تجمع اعتراضی گسترده در میدان السیر صبح شنبه (۲۶ اوت) در سایه اعتصاب سراسری برگزار شد. اعتصاب از یکشنبه (۲۰ اوت) شروع شد. فعالان گفتند که معترضان خواستار آزادی ایمن فارس فعال حقوق بشری شدند. دستگاه های امنیتی ایمن فارس را قبل از ورود به سویداء بازداشت کردند. ایمن فارس که چند روزی است از خانه خود در ساحل سوریه فرار کرده می خواست سویدا‍ء مخفیانه زندگی کند.
وبسایت «سویداء ۲۴» که اخبار مخالفان رژیم سوریه را منعکس می کند گزارش داد ایمن فارس از منطقه ساحل به جرمانه در جنوب دمشق رسید تا از آنجا به سویداء فرار کند. او در دمشق با جوانان فعال سویداء هماهنگ کرده بود تا در مکان امنی باشد اما دستگاه های امنیتی او را در ایست بازرسی العادلیه در حومه دمشق بازداشت کردند. جوان دیگری اهل شهرستان المزرعه در حومه سویداء او را همراهی می کرد و مسئول رد کردن ایمن فارس بود اما ایمن فارس و جوان همراه او به مکان ناشناس برده شدند. پس از انتشار خبر بازداشت ایمن فارس ویدیوهای انتقادی او به رژیم سوریه از اکانت فیس بوک او حذف شدند.

التظاهرات في السويداء شهدت مشاركة نسائية لافتة (موقع السويداء 24 - رويترز)

از سوی دیگر شبکه حقوق بشر سوریه که مقر آن در بریتانیاست گفت که این نهاد از اول اوت دستکم ۵۷ مورد بازداشت را به دلیل اعتراضات در بخش های تحت کنترل رژیم سوریه مستند کرده که ۱۱ نفر از این بازداشتی ها زن هستند. این نهاد افزود «صدها نفر دیگر تحت پیگرد هستند».
شبکه حقوق بشر سوریه در گزارش خود که شنبه (۲۵ اوت) منتشر شد اضافه کرد «بخش های تحت کنترل رژیم سوریه از اوایل ماه اوت صحنه اعتراضات خشونت پرهیز مدنی هستند و معترضان رژیم سوریه را مسئول بدتر شدن وضع اقتصادی و اجتماعی و سیاسی کشور می خوانند. اعتراضات در درعا و سویداء در جنوب سوریه و تجمعات اعتراضی دیگری در دمشق و حومه دمشق و لاذقیه و طرطوس و حلب در جریان است. نکته قابل توجه این است که معترضان در اکثر این تجمعات نظام بشار اسد را مسئول بدتر شدن اوضاع می خوانند و خواهان تغییر رژیم و اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت هستند».
این گزارش افزود «ماموران به روش های خشونت آمیز متوسل شدند.. و رسانه های رژیم معترضان و منتقدان را خائن و جیره خور می خوانند».
این گزارش خاطر نشان کرد «رژیم سوریه می کوشد تظاهرات حکومتی با شعارهای حامی رژیم سوریه برگزار کند و معترضان در راهپیمایی های ضد حکومتی را تهدید می کند».
سوریه در کل حال و روز خوبی ندارد و مردم نگران و عصبانی هستند. دولت بخشنامه افزایش صد درصدی دستمزد کارکنان را صادر کرد اما در عین چندین لایحه برای افزایش ۱۵۰ درصدی تا ۲۰۰ درصدی سوخت تصویب شد که افزایش سرسام آور قیمت ها را به همراه داشت. سرویس حمل و نقل و کسب و کارها تعطیل و مختل شدند. اعتراضات در سویداء پس از تصویب این لوایح آغاز شد که یکشنبه (۲۰ اوت) یعنی پنج روز پس از صدور این لوایح اعتصاب عمومی در سویداء اعلام شد.
شهرها و شهرستان های درعا از همان روز اول به اعتراضات پیوستند و تجمعات اعتراضی مشابه در مناطق پراکنده در حومه دمشق و قلمون و دیرالزور برگزار شدند.
تظاهرات باشکوهی روز جمعه (۲۵ اوت) در شهر سویداء برگزار شد و مردم روستاها و شهرستان ها و عشایر بادیه نشین در جنوب استان به معترضان در شهر سویداء پیوستند. ساکنان ادلب در شمال غرب سوریه و حومه های غرب و شمالی حلب (شمال سوریه) با معترضان در سویداء اعلام همبستگی کردند.
مقامات سیاسی و امنیتی سوریه تا کنون درباره این اعتراضات اظهار نظر نکرده اند. رسانه های غیر حکومتی چندین ویدیو و بروشور و تراکت فعالان همسو با رژیم منتشر کردند که معترضان در سویداء را به خاطر بلند کردن پرچم دروزی ها و پرچم «انقلاب» به فرقه گرایی متهم کردند. مخالفان رژیم سوریه در جریان اعتراضات ۲۰۱۱ پرچم انقلاب را در دست داشتند.


اعتراضات گسترده در مناطق دیگر سوریه؛ حمایت از سویداء و تاکید بر خشونت پرهیزی

بخشی از اعتراضات ۲۵ اوت در شهر سویداء (السویداء ۲۴- فرانس پرس)
بخشی از اعتراضات ۲۵ اوت در شهر سویداء (السویداء ۲۴- فرانس پرس)
TT

اعتراضات گسترده در مناطق دیگر سوریه؛ حمایت از سویداء و تاکید بر خشونت پرهیزی

بخشی از اعتراضات ۲۵ اوت در شهر سویداء (السویداء ۲۴- فرانس پرس)
بخشی از اعتراضات ۲۵ اوت در شهر سویداء (السویداء ۲۴- فرانس پرس)

مردم اکثر روستاها و شهرستان های استان سویداء در جنوب سوریه در پاسخ به فراخوان معترضان برای پیوستن به تظاهرات روز جمعه در میدان «السیر» شهر سویداء به خیابان ها ریختند. هزاران نفر از ساکنان این استان در تظاهرات ضد حکومتی برای ششمین روز متوالی شرکت کردند.

بنا به گزارش ها چند هزار نفر از روستاها و شهرستان ها به شهر سویداء (مرکز استان) رفتند و عده دیگری در شهرستان القریا جلوی ضریح سلطان الاطرش و شهدای انقلاب ۱۹۲۵ در سوریه تجمع کردند.

شیخ العقل حمود الحناوی نیز به این تجمع پیوست و سخنانی در محل تجمع نزیک ضریح سلطان الاطرش ایراد کرد.

او در این اظهارات ضمن تاکید بر خشونت پرهیزی اعتراضات گفت «ساکنان دروزی ساکن کوهستان صلح طلب و دوستدار و با کرامت هستند. اینجا همه چیز برای میهن است. امت و میهن و شهروندان جدایی ناپذیرند».

منظور او تکذیب این ادعاست که تظاهرات در سویداء صرفا از سوی دروزی ها برگزار می شود.

سویداء یک منطقه عمدتا دروزی نشین است. او تاکید کرد «شیخ عقل حامی نه فقط فرزندان سویداء بلکه فرزندان سوریه است».

منابع محلی در جبل العرب به «الشرق الاوسط» گفتند «شیخ العقل حمود الحناوی یکی از سه روحانی پرنفوذ و موثر در سویداء است.

شیخ العقل حکمت الهجری از حامیان تظاهرات و شیخ العقل یوسف جربوع دو روحانی پرنفوذ دیگر منطقه هستند.

الهجری از آغاز اعتصابات در سویداء روز یکشنبه خواهان «تجمع برگشت ناپذیر» شد.

شیخ العقل یوسف جربوع نیز آنطور که از بیانیه ای که ایراد کرد برمی آید از حامیان تظاهرات مردمی مطالبه محور در حد بهبود وضع معیشت و پرهیز از مقابله با رژیم است تا بدین وسیله جبل العرب مورد یورش و حمله قرار نگیرد. جربوع بیانیه مزبور را در پایان نشست روحانیون پرنفوذ منطقه در روز پنجشنبه ایراد کرد اما مورد استقبال معترضانی که روز جمعه باز هم شعار «رفتن رژیم» را سردادند قرار نگرفت.

گوشه ای از اعتراضات روز جمعه در بصری الشام (فرانس پرس)

ویدیوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشانگر گستردگی تظاهرات روز جمعه (۲۵ اوت) است که برای ششمین روز پیاپی در میدان السیر در سویداء برگزار شد.

طبق ویدیوهای منتشر شده زنان حضور چشمگیری در اکثر تظاهرات ضد حکومتی در استان سویداء دارند.

بلند کردن پرچم طایفه دروزی ها در تظاهرات انتقاد عده ای را به دنبال داشت که می گویند به اعتراضات جنبه طایفه ای و منطقه ای و شاید تجزیه طلبانه می دهد.

یکی از ساکنان شهر صلخد در استان سویداء در ویدیویی که در وبسایت «سویداء ۲۴» منتشر شده می گوید «پرچم طایفه دروزی ها نماد کرامت و عزت مردمان جبل است و بیانگر این است که قیام کنونی آنها قیام گرسنگان نیست بلکه قیام کرامت است که به سویداء محدود نیست بلکه کل سوریه را در برمی گیرد».

معترضان در میدان السیر روز جمعه (۲۵ اوت) برای اولین بار پرچم مخالفان رژیم سوریه (پرچم انقلاب) را در کنار پرچم پنج رنگ طایفه دروزی بلند کردند.

پرچم دروزی ها سبز (نماد طبیعت و زمین) و قرمز (نماد دلاوری) و زرد (نماد نور و فرهنگ) و آبی (پاکدامنی) و سفید (برادری و صلح) است.

معترضان در میدان السیر سوگند یاد کردند که دست در دست یکدیگر با همه مردم سوریه متحد باشند.

ابراز همبستگی ساکنان لب اللوز در حومه ادلب با معترضان در سویداء‌ در روز پنجشنبه (آژانس عکس اروپا)

ساکنان حومه حلب در شمال سوریه با پرچم طایفه دروزی به نشانه همبستگی با معترضان در سویداء تظاهرات کردند. عکس های منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که راهپیمایی در اتارب در غرب حلب و مارع در شمال حلب برگزار شده و معترضان پرچم دروزی ها را در کنار پرچم انقلاب سوریه بلند کردند.

ساکنان شهرها و شهرستان های استان درعا در جنوب سوریه مثل الطیبه و المزیریب و جاسم و طفس و نوی و الحراک و بصری الشام نیز بار دیگر با پرچم انقلاب سوریه و با شعار «رفتن رژیم» به خیابان ها ریختند.

از سوی دیگر هواداران رژیم سوریه نیز چندین راهپیمایی در شهر طرطوس واقع در ساحل سوریه در حمایت از رژیم بشار اسد برگزار کردند.

ویدیوهای منتشر شده نشانگر راهپیمایی با خودرو در طرطوس است که در پاسخ به فراخوان حکومتی ها برگزار شد.

هواداران رژیم سوریه در میدان امویان دمشق قبل از آغاز یک راهپیمایی عکس های پرزیدنت بشار اسد را بلند کردند.

عبور و مرور در میدان امویان به دلیل این تظاهرات برای مدت کوتاه متوقف شد اما تاثیر چندانی بر بقیه بخش های پایتخت که زیر بار فشار و مشکلات معیشتی کمر خم کرده نداشت.

تظاهرات و اعتراضات برای کناره گیری رژیم بشار اسد و آزادی زندانیان و اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ از اوایل هفته جاری در استان های درعا و سویداء آغاز شد و دامنه اعتراضات در دو روز گذشته به حومه دیر الزور در شرق و حومه حلب در شمال رسید.

در این راستا وزارت دفاع سوریه هشدار داد که «برخی وبسایت ها و پایگاه های مشکوک وابسته به دشمن و توطئه چینان با انتشار اخبار و اطلاعات گمراه کننده و نادرست در مورد نیروهای مسلح در پی ناامنی و هرج و مرج و ضعیف کردن روحیه ارتش و مردم هستند».

وزارت دفاع سوریه به جزئیات بیشتری در این باره اشاره نکرد.


ادامه درگیری‌ها در جنوب خارطوم و دارفور

ادامه درگیری‌ها در جنوب خارطوم و دارفور
TT

ادامه درگیری‌ها در جنوب خارطوم و دارفور

ادامه درگیری‌ها در جنوب خارطوم و دارفور

بریتانیا آمادگی خود را برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه دو طرف درگیر در سودان اعلام کرد و از شرکای بین‌المللی خواست تا در اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از دستیابی طرف‌های متخاصم به بودجه و تسلیحات به آن بپیوندند.
اندرو میشل، وزیر امور آفریقا در دولت بریتانیا در بیانیه‌ای روز سه‌شنبه، نگرانی عمیق خود را در مورد شواهد فزاینده از جنایات سنگینی که علیه غیرنظامیان در سودان انجام شده‌است، ابراز کرد و گفت که ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع، سودان را به یک جنگ کاملاً غیرقابل توجیه کشانده‌اند. آنها پاسخگوی رفتار خود خواهند بود.
این مقام بریتانیایی گفت که ادامه خشونت‌های گسترده در سراسر کشور و برجای گذاشتن تعداد زیادی کشته‌های غیرنظامی وحشتناک است، به ویژه هدف قرار دادن عمدی و جابجایی دسته جمعی قبایل المسالیت در دارفور، نفرت‌انگیز و تکان دهنده است. وی افزود: «حمله عمدی علیه مردم غیرنظامی جنایت جنگی است».
از سوی دیگر، نبردهای شدیدی بین دو طرف درگیری سودان، در داخل اردوگاه سپاه زرهی در جنوب خارطوم و مجاورت سپاه مهندسین در جنوب ام درمان ازسرگرفته شده‌است.
شاهدان گفتند که این درگیری‌ها در جهات شمالی و شرقی در مجاورت سپاه زرهی، قوی‌ترین و برجسته‌ترین سلاح ارتش سودان در جریان است.
عیسی القونی، یکی از اعضای دفتر مشورتی فرماندهی پشتیبانی سریع، گفت که آنها کنترل «بخش عمده» سپاه زرهی را به دست گرفته‌اند.
وی افزود که آنها کنترل «قسمت شرقی و شمال شرقی را به دست گرفتند و بخش جنوب غربی از سپاه زرهی باقی مانده‌است».
با این حال، ارتش اعلام کرد که نیروهای پشتیبانی سریع تلاش کردند دوباره به سپاه زرهی و مجتمع مهمات در منطقه نظامی الشجره حمله کنند.
ارتش افزود، نیروی مهاجم عقب رانده شده و خسارات سنگینی به نیروها و تجهیزات آن وارد کرده‌است.
اردوگاه زرهی آخرین دفاع ارتش در جنوب خارطوم پس از سقوط اردوگاه الیرموک و مقر پلیس ذخیره مرکزی در ماه ژوئن است.


اعتراضات مطالبه‌گرایانه در السویداء رنگ‌وبوی «سیاسی» گرفت


جانب من مشاركة أهالي قرى السويداء بالوقفات الاحتجاجية أمس (السويداء 24)
جانب من مشاركة أهالي قرى السويداء بالوقفات الاحتجاجية أمس (السويداء 24)
TT

اعتراضات مطالبه‌گرایانه در السویداء رنگ‌وبوی «سیاسی» گرفت


جانب من مشاركة أهالي قرى السويداء بالوقفات الاحتجاجية أمس (السويداء 24)
جانب من مشاركة أهالي قرى السويداء بالوقفات الاحتجاجية أمس (السويداء 24)

به نظر می‌رسد اعتراضات مطالبه گرایانه که در شهرها و روستاهای استان السویداء در جنوب سوریه در جریان است، سیاسی شده و به دژ وفاداران نظام سرایت کرده‌است، به طوری که تظاهرکنندگان دیروز سه شنبه شعارهای ضد حکومتی سر دادند.
در استان درعا، در غرب السویداء، تظاهرات شبانه در میان وضعیت جوش و تنش در سراسر کشور ادامه یافت، جایی که «جنبش ۱۰ اوت» اعلامیه‌هایی حاوی عبارات ضد رژیم را در محله‌های شهر الضمیر در منطقه القلمون در حومه دمشق منتشر کرد.
تظاهرات ضد دولتی هفته گذشته به دلیل افزایش قیمت بنزین در این استان آغاز شد؛ تصمیم جدید به خانواده‌هایی که برای تأمین غذا با مشکل مواجه بودند، فشار مضاعف وارد کرد.
در حالی که مقامات سوریه به‌طور علنی در مورد اعتراضات اظهار نظر نکردند، الوطن روزنامه حامی دولت، روز سه شنبه گزارش داد که تظاهرکنندگان کار بانک‌ها، مؤسسات دولتی و نانوایی‌ها را مختل کرده‌اند.
در همین حال، گزارش‌ها حاکی از آن است که ترکیه قصد دارد مدیریت مناطق تحت کنترل نیروهای خود و گروه‌های وفادار «ارتش ملی سوریه» در شمال و شمال شرق سوریه را متحد کند.
این اقدام با انتصاب یک حاکم برای به عهده گرفتن اختیارات اداره آن مناطق به جای ۷ حاکم به منظور جلوگیری از سردرگمی در مدیریت آن مناطق انجام می‌شود.
به نوشته روزنامه «ترکیه» نزدیک به دولت، یک حاکم (والی) برای مناطق امن تحت کنترل نیروهای ترکیه و جناح‌ها در شمال سوریه با هدف رفع سردرگمی قدرت در آنجا و مدیریت روابط با درجه بالایی از هماهنگی با آنکارا منصوب می‌شود.
منابع می‌گویند که ترکیه با اتخاذ سیاست‌های سیستماتیک «ترکی سازی» که عمداً ثبت احوال جمعیت بومی مناطق را تغییر داده‌است، از هیچ تلاشی برای تداوم این واقعیت دریغ نکرده‌است؛ به طوری که شناسنامه سوری و کارت خانواده‌ها را از ساکنان جمع‌آوری و با کارت ترکیه جایگزین کرده‌است.