فشار منطقه‌ای و بین‌المللی علیه اسرائیل.. غزه چشم به راه کمک

اسرائیل دربارهٔ دوران پس از حماس صحبت می‌کند… آزادی دو گروگان آمریکایی در نوار غزه… نگرانی از عواقب حملات «بازوهای ایران»... قاهره، میزبان اجلاس بین‌المللی

الأمين العام للأمم المتحدة أنطونيو غوتيريش يتحدث للصحافيين أمام معبر رفح أمس (أ.ف.ب)
الأمين العام للأمم المتحدة أنطونيو غوتيريش يتحدث للصحافيين أمام معبر رفح أمس (أ.ف.ب)
TT

فشار منطقه‌ای و بین‌المللی علیه اسرائیل.. غزه چشم به راه کمک

الأمين العام للأمم المتحدة أنطونيو غوتيريش يتحدث للصحافيين أمام معبر رفح أمس (أ.ف.ب)
الأمين العام للأمم المتحدة أنطونيو غوتيريش يتحدث للصحافيين أمام معبر رفح أمس (أ.ف.ب)

در حالی که اسرائیل روز جمعه به حمله به نوار غزه ادامه داد و خود را برای تهاجم زمینی احتمالی آماده می‌کند که برای آن سه مرحله را تعیین کرد که شامل ایجاد «سیستم امنیتی جدید» در پی «شکست و نابودی جنبش حماس» است، توجهات به مصر دوخته شده‌است، مصری که آماده می‌شود تا گذرگاه رفح را برای کمک‌های بشردوستانه به نوار، همزمان با میزبانی از نشست بین‌المللی صلح در روز شنبه باز کند.
هواپیماهای اسرائیل ساعاتی پس از بمباران کلیسای «پورفیریوس» که یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای جهان بود، برج‌های مدینه الزهرا در غزه، خانه‌ها، ساختمان‌ها و مسجد تاریخی «العمری» را بمباران کردند.
این بمب‌گذاری در حالی صورت گرفت که گردان‌های القسام، شاخه نظامی جنبش حماس، اعلام کرد که دو زن اسیر را که در نوار غزه بازداشت شده بودند، آزاد کرده‌است.
ابوعبیده، سخنگوی القسام در بیانیه‌ای گفت: در پاسخ به تلاش‌های قطر، دو زندانی آمریکایی (یک زن و دخترش) را به دلایل بشردوستانه آزاد کردیم.
یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل روز جمعه، در نشستی که در دفتر مرکزی وزارت امور خارجه و کمیته امنیت در کنست برگزار شد، سه هدف جنگ را مشخص کرد؛ نابودی حماس، نابودی توان نظامی و دولتی آن، برداشتن کامل مسئولیت اسرائیل از نوار غزه و ایجاد یک سیستم امنیتی جدید.
در همین حال، عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر روز جمعه نسبت به کوچاندن غیرنظامیان از غزه به سینا هشدار داد و گفت: آواره کردن مردم غزه در صحرای سینا و وادار کردن آنها به کوچ اجباری به مصر، به معنای پایان مسئله فلسطین است، ما کوچاندن مردم فلسطین از سرزمین خود را نمی‌پذیریم.
السیسی در دیدار با ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، گفت که برای جلوگیری از سقوط منطقه به سمت یک جنگ منطقه ای که تأثیری قوی بر منطقه و صلح در آن خواهد داشت، نیاز به همکاری وجود دارد.
وی همچنین بر اهمیت احیای روند صلح و امید دادن به فلسطینی‌ها برای ایجاد کشور خود در مرزهای ۱۹۶۷ تأکید کرد.
از سوی دیگر، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی در رفح در مرز مصر با نوار غزه گفت که ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه برای بسیاری از مردم آن تفاوت میان زندگی و مرگ هستند.
وی خواستار آتش‌بس بشردوستانه شد و اظهار کرد که «بیش از دو میلیون نفر در نوار غزه بدون آب، غذا و سوخت هستند».
در همین حال، منابع سیاسی در تل آویو فاش کردند که اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل به دولت جنگ اضطراری به رهبری بنیامین نتانیاهو اطلاع داده‌است که اگر اسرائیل به نوار غزه حمله کند، حزب‌الله جبهه جنگ را در شمال باز خواهد کرد.
این نهاد نظامی گفت که این تصمیم نه تنها در بیروت، بلکه در تهران نیز گرفته شده‌است.
این داده‌های اسرائیل با تحرکات قابل توجه گروه‌هایی که به عنوان «بازوهای ایران» در منطقه توصیف می‌شوند، همزمان بود، که شامل بمباران مکان‌هایی شد که نیروهای آمریکایی در آن مستقر بودند. همان‌طور که در عراق و سوریه نیز اتفاق افتاد، همچنین حوثی‌ها موشک‌هایی را به سمت اسرائیل پرتاب کردند که دیروز توسط نیروی دریایی آمریکا رهگیری شد.عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد

عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد
TT

عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد

عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد

وزارت دادگستری عراق اجرای احکام اعدام در تعطیلات عید قربان را تکذیب و اعلام کرد که کسانی را که در انتشار این خبر از طریق رسانه‌ها یا سایت‌های جعلی دست داشته‌اند تحت پیگرد قانونی قرار خواهد داد.
رسانه‌های محلی اخباری مبنی بر «اعدام حدود ۳۶ محکوم از استان‌های صلاح الدین، نینوا، انبار و بغداد در صبح روز اول عید قربان» منتشر کرده بودند.
وزارت دادگستری روز پنجشنبه در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت که «این حق را دارد که از تمامی سایت‌هایی که چنین اخبار نادرست و گمراه‌کننده‌ای را منتشر می‌کنند شکایت کند».

این وزارتخانه توضیح داد که «مایل است از جامعه در برابر شایعات و اخبار نادرست محافظت کند زیرا این اخبار بر امنیت و ثبات آن تأثیر می‌گذارد».
در بیانیه این وزارتخانه آمده است که «متعهد به اعمال استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر، اجرای برنامه اصلاحی خود و اجرای قانون با شفافیت و صداقت است».
بیانیه دادگستری از رسانه‌ها خواست تا صحت اخبار را از منابع رسمی و موثق بررسی کنند و تسلیم شایعات و اطلاعات کذب نشوند.
در چند سال گذشته، دادگاه‌های عراق صدها حکم اعدام و حبس ابد را برای کسانی که به عضویت داعش محکوم شده‌اند صادر کرده‌اند.
بر اساس قوانین عراق، جنایات تروریسم و قتل، مجازات اعدام دارد و رئیس‌جمهور باید این احکام را قبل از اجرای آنها تصویب کند.