حوثی ها از دست حملات در ارتفاعات پناه گرفتند

حوثی ها از نقاط مسلط حملات در خلیج عدن را افزایش دادند

حوثی ها بر فراز ارتفاعات حوالی استان البیضا کشتی ها در خلیج عدن را مورد هدف قرار می دهند (رسانه های محلی)
حوثی ها بر فراز ارتفاعات حوالی استان البیضا کشتی ها در خلیج عدن را مورد هدف قرار می دهند (رسانه های محلی)
TT

حوثی ها از دست حملات در ارتفاعات پناه گرفتند

حوثی ها بر فراز ارتفاعات حوالی استان البیضا کشتی ها در خلیج عدن را مورد هدف قرار می دهند (رسانه های محلی)
حوثی ها بر فراز ارتفاعات حوالی استان البیضا کشتی ها در خلیج عدن را مورد هدف قرار می دهند (رسانه های محلی)

ائتلاف به رهبری آمریکا حلقه محاصره حوثی ها در دریای سرخ را تنگ تر کرده و برخی از شرکت های کشتیرانی تغییر مسیر دادند. در چنین شرایطی حوثی ها در حال استقرار مجدد در ارتفاعات کوهستانی مسلط بر استان حدیده هستند و حملات به کشتی های تجاری در خلیج عدن با سوءاستفاده از اشراف و تسلط کامل به منطقه از مناطق بلند افزایش یافته است.
برخی منابع محلی و نیروهای سابق ارتش یمن به «الشرق الاوسط» گفتند مواضع و پایگاه های حوثی ها در نوار ساحلی دریای سرخ بوده و به همین دلیل تحرکاتشان زیر نظر نیروهای نظامی بریتانیا و آمریکا است.

حوثی ها برای انجام مانورهای نظامی خود درصدد استقرار در کوه های ریمه هستند (رسانه های محلی)

این منابع افزودند «حوثی ها به واسطه استقرار در ارتفاعات باز هم نمی توانند مانور بدهند و موشک ها و پهپادهای تهاجمی به جنوب دریای سرخ را پنهان کنند. نیروهای ائتلاف با اقتدار کامل ضرب شست به حوثی ها نشان دادند و همه موشک ها و پهپادهایشان در مسیر این تنگه آبی استراتژیک را رهگیری و منهدم کردند و حوثی ها را از ادامه شیوه مرسوم حملاتشان بازداشتند».
تاکتیک جدید
منابع یمنی گفتند که آمریکا تا حالا در شکست تاکتیک حوثی ها موفق عمل کرده است. عبد الملک حوثی ماه گذشته با اعلام تاکتیک این گروه گفت که حوثی ها با پرتاب پهپاد ارزان تر از ۳ هزار دلار واشنگتن را وارد جنگ فرسایشی کرده چون موشک های رهگیر آمریکایی یک میلیون دلارند.
این منابع افزودند «حوثی ها در حال استقرار مجدد نیرو در رشته کوه های استان ریمه در اطراف شهر و بندر حدیده و در بلندی های منطقه ساحلی اللحیه و وسط کشتزارها در نواحی میدی و عبس در کرانه دریای سرخ هستند».

توان نظامی حوثی ها در حدیده تا حالا پس از حملات آمریکا ناکار شده است (رسانه های محلی)

حملات دریایی حوثی های وابسته به رژیم ایران با سوءاستفاده از موقعیت مسلط بر رشته کوه های میان استان های ابین و بیضا بر فراز خلیج عدن به کشتی ها در خلیج عدن افزایش یافته است.
حوثی ها هفته گذشته سه کشتی تجاری در خلیج عدن را صرفا در سه روز با موشک و پهپادهای پیشرفته که از مواضعشان در ناحیه مکیراس و مناطق دیگری در حومه استان بیضا و استان ضالع منتقل کرده بودند هدف قرار دادند. این مناطق در کنار خلیج عدن قرار دارند.
این منابع پیش بینی می کنند که حوثی ها پس از اینکه در ارتفاعات و تپه ها و مناطق کوهپایه ای جا افتادند حملات به کشتی ها در دریای سرخ را از سر خواهند گرفت چون آنها در این مناطق در تیررس مستقیم آمریکا و بریتانیا نخواهند بود. حوثی ها با استقرار در ارتفاعات بر فراز خلیج عدن می توانند به آسانی حملات دریایی را افزایش دادند هر چند اکثر حملات به هدف نمی خورند اما حضور در ارتفاعات و فاصله زیاد بین دریا و مناطق استقرارشان به نفعشان بوده و در واقع نقش تسهیل کننده حملات را داشته چرا که عرض خلیج عدن بیشتر است.
دغدغه دولت
از سوی دیگر یک مقام دولتی یمن گفت حوثی ها که دیدند کشتی های زیادی دیگر از دریای سرخ عبور نمی کنند حملات خود را در خلیج عدن متمرکز کردند. حملات در خلیج عدن تبعات و خسارات فراوانی بر کشتی ها به مقصد بنادر عدن و الشحر و المکلا خواهد داشت و این در حالیست که هزینه حمل و نقل به بنادر یاد شده به مراتب کمتر از مالیاتی است که بر کشتی ها به مقصد بنادر دریای سرخ اعمال می شود.

انفجار پس از حمله آمریکا به مواضع حوثی ها در یمن (رویترز)

عبد الله بن عامر معاون مدیر ارشاد اخلاقی حوثی ها گفت «مهم ترین و گسترده ترین رویارویی در دریای سرخ هنوز به وقوع نپیوسته است. آمریکایی ها که نتوانستند با تهدید و اقدام نظامی سر حوثی ها را خم کنند در حال بررسی گسترش تجاوز» هستند. از این رو احتمال افزایش تنش وجود دارد. او افزود «آمریکایی ها هنوز از حوثی ها چیزی ندیدند و این تازه اول کار است».
حوثی ها به حدود سه کشتی از جمله کشتی «کیم رنجر» که با پرچم جزایر مارشال حرکت می کرد حمله کردند و آمریکا نیز در پاسخ به برخی مواضع حوثی ها در استان های ابین و بیضا حمله کرد. «کیم رنجر» کشتی آمریکایی تحت اداره یونان است.
۴ منبع منطقه ای و دو منبع ایرانی پیشتر به «رویترز» گفتند که برخی از فرماندهان سپاه و «حزب الله» لبنان در یمن حضور و بر هدایت و پرتاب موشک ها به سمت کشتی ها در دریای سرخ نظارت دارند.
این منابع افزود «ایران همواره حمایت تسلیحاتی و آموزش نظامی و مالی به حوثی ها داده است. محموله های اسلحه ارسالی به حوثی ها پس از آغاز جنگ در غزه افزایش یافته است». جنبش «حماس» تحت حمایت ایران هفتم اکتبر به اسرائیل حمله کرد و جنگ اسرائیل علیه غزه از همان روز آغاز شد.

ناو جنگی «دانکن» بریتانیا مجهز به سامانه پدافند هوایی «افعی دریا» (اکانت نیروی دریایی بریتانیا در فیس بوک)

این منابع به «رویترز» گفتند «ایران به حوثی ها پهپادهای پیشرفته و موشک های ضد کشتی «کروز» و موشک های بالستیک نقطه زن و موشک های میان برد داده است». حملات حوثی ها با این تسلیحات به کشتی ها در نوامبر به نشان همبستگی با غزه آغاز شد.
این منابع خاطر نشان کردند «فرماندهان و مستشاران سپاه تجربیات و داده های مهم و اطلاعاتی در مورد کشتی هایی که هر روز از دریای سرخ عازم اسرائیل هستند و می توانند مورد هدف قرار بگیرند را در اختیار حوثی ها می گذارند».تهدید حوثی ها به تشدید تنش؛ آیا سناریوی غزه در یمن تکرار می شود؟

 آتش سوزی مهیب پس از حمله اسرائیل به مخازن سوخت حدیده (فرانس پرس)
آتش سوزی مهیب پس از حمله اسرائیل به مخازن سوخت حدیده (فرانس پرس)
TT

تهدید حوثی ها به تشدید تنش؛ آیا سناریوی غزه در یمن تکرار می شود؟

 آتش سوزی مهیب پس از حمله اسرائیل به مخازن سوخت حدیده (فرانس پرس)
آتش سوزی مهیب پس از حمله اسرائیل به مخازن سوخت حدیده (فرانس پرس)

مقامات اسرائیل حوثی ها را مرتب تهدید می کنند و حوثی ها می گویند به حملات خود ادامه می دهند. در این میان مردم می ترسند که مبادا آنچه در نوار غزه بر سر آنها در یمن بیاید و سناریوی ویرانگری غزه بار دیگر در یمن تکرار شود.
محمد عبد الله کارمند دولت و ساکن شهر حدیده با ابراز حس نگرانی و ترس به «الشرق الاوسط» گفت «اسرائیل قوی و تحت حمایت غرب است و نشانه های حیات در نوار غزه را نابود کرد و احتمال دارد چنین چیزی در یمن تکرار شود». او افزود «امیدوارم که کار به جاهای باریک نکشد».

ستون دود غلیظ پس از حمله اسرائیل به بندر حدیده یمن که تحت کنترل حوثی هاست (رویترز)

عبد الله افزود «صدای انفجارهای ناشی از حمله اسرائیل مهیب بود و شباهتی به حملات هوایی آمریکا که معمولا صدای آن را ساکنان برخی محلات می شنوند نداشت».
یحیی کارمند یک شرکت تجاری که نخواست نام خانوادگی اش منتشر شود با عبد الله هم نظر است و هر دو دغدغه مشترک دارند. یحیی گفت زندگی و بازار رفته رفته دارد به روال عادی باز می گشت چرا که دولت یمن و حوثی ها آتش بس بودند اما تنش نظامی با اسرائیل هولناک است. اسرائیل یک رژیم ستمگر و بی رحم است و کاری به کار غیر نظامیان ندارد و اصلا فرقی بین نظامیان و غیر نظامیان قائل نمی شود. حمله به مخازن سوخت گواه همین کلام است. هیچ طرفی در تمام سال های جنگ مخازن سوخت را مورد هدف قرار نداد.
حوثی ها آمار قربانیان این حمله اسرائیل را اعلام نکردند. ایمن جرمش یکی از مقامات محلی حدیده گفت که همکار او به نام مهندس احمد موسی یکی از قربانیان حمله اخیر اسرائیل است. نبیل ناشر و احمد عبد الباری یوسف و صلاح الصراری و ابو بکر الفقیه و ادریس الوصابی از دیگر جان باختگان این حمله اسرائیل به حدیده هستند.
مقامات دولت یمن می گویند ۹۰ نفر تا حالا در حملات هوایی اخیر اسرائیل زخمی شده اند و مخازن گازوئیل و بنزین و مازوت صد در صد تخریب شدند. ساکنان حدیده می گویند برق بخش های گسترده ای از این شهر قطع شده است.

پروپاگاندای خارجی

سرهنگ وضاح الدبیش سخنگوی نیروهای نظامی دولت یمن در ساحل غربی در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «کمر یمن زیر بار فقر و بحران های متعدد خم شده و حوثی ها یمن را به کانون درگیری تبدیل کردند تا برنامه ها و پروپاگاندای خارجی را اجرا کنند اما باید توجه داشت که آنها (حوثی ها) در عمل توان بازدارندگی واقعی ندارند».
الدبیش افزود این گروه سرسپرده ایران عامل تخریب تاسیسات بندر حدیده هستند. او ابراز نگرانی کرد که مبادا حوثی ها اسرائیل را به سمت افزایش حملات هوایی و تخریب تاسیسات و زیرساختارها در سطح گسترده هل بدهند تا در ازای آن ادعاهای قهرمانی و دلاوری خود را به رخ بکشند».
الدبیش اضافه کرد «مردم یمن بازنده واقعی در این بازی هستند و حوثی ها تا زمانی که یمن را به غزه دیگری تبدیل نکنند آرام نخواهند گرفت».

ستون دود و شعله های آتش پس حمله هوایی اسرائیل و آتش سوزی گسترده در مخازن سوخت حدیده (فرانس پرس)

در این راستا، «جنبش التهامی» از جمله نیروهای سیاسی در یمن در بیانیه ای حملات هوایی اسرائیل به بندر و تاسیسات و مخازن نفت و ایستگاه برق حدیده را محکوم کرد.
این بیانیه افزود «این حمله و بمباران که باعث جان باختن مردم بیگناه و تخریب گسترده شد فاجعه و آتشی است که دودش به چشم ساکنان تهامه و دیگر مناطق می روند که با کمبود سوخت و قطعی برق و خروج بیمارستان ها و مراکز خدماتی از خدمت و پیامدهای انسانی دیگر روبرو خواهند شد».
«جنبش التهامی» در این بیانیه اسرائیل و حوثی ها را مقصر این تجاوز و جان باختن تعدادی از شهروندان و نابودی تاسیسات یمن خواند و گفت «حوثی ها با رفتارشان و سستی و سهل انگاری جامعه بین الملل در قبال حوثی ها و بی توجهی به اجرای توافق استکهلم این بلا را سر یمن آوردند. حوثی ها باعث و بانی حال و روز فاجعه بار و تراژدیک کنونی یمن هستند».
این بیانیه خاطر نشان کرد «بهره برداری حوثی ها تحت عنوان یاری فلسطین فضاحت بار است و ادعاهایشان دروغ است. پرگویی حوثی ها ربطی به فلسطین و مشکلات مردم غزه ندارد».