آماده‌سازی «کمیته پنج‌گانه» برای اعلام «استانداردها و ویژگی‌های» رئیس‌جمهور جدید لبنان


اجتماع سفراء «الخماسية» في خيمة السفير السعودي (الشرق الأوسط)
اجتماع سفراء «الخماسية» في خيمة السفير السعودي (الشرق الأوسط)
TT

آماده‌سازی «کمیته پنج‌گانه» برای اعلام «استانداردها و ویژگی‌های» رئیس‌جمهور جدید لبنان


اجتماع سفراء «الخماسية» في خيمة السفير السعودي (الشرق الأوسط)
اجتماع سفراء «الخماسية» في خيمة السفير السعودي (الشرق الأوسط)

نشست سفرای کشورهای «کمیته پنج‌گانه دربارهٔ لبنان» در محل اقامت ولید بخاری سفیر پادشاهی عربی سعودی در لبنان به منظور آغاز تلاش‌های پنج سفیر برای ورود ژان ایو لودریان فرستاده ریاست جمهوری فرانسه به لبنان "جهت اعلام معیارهای مشخص کننده هویت و ویژگی‌های رئیس جمهور آینده " برگزار شد.
این نشست به مثابه ازسرگیری مجدد تلاش‌های انجام شده توسط این کمیته در تلاش برای نزدیک‌تر کردن دیدگاه‌های نیروهای سیاسی لبنان به منظور دستیابی به یک نتیجه خوشحال‌کننده خواهد بود که به خلاء گسترده در ریاست جمهوری و تأثیرات مستقیم و غیرمستقیم آن بر اوضاع داخلی پایان می‌دهد.
منابع به الشرق الاوسط از «تلاش‌هایی در جهت ایجاد یک چشم‌انداز مشترک و واحد برای کشورهای عضو بر اساس یک جدول زمانی مشخص» خبر می‌دهند.
این نشست و اطلاعاتی که از مذاکرات شرکت کنندگان به بیرون درز کرد، بر اساس این گزاره که انتخابات ریاست جمهوری یک تصمیم داخلی لبنان است، اهمیت زیادی در ترسیم مجدد تحرکات ریاست جمهوری دارد، بنابراین، باید یک جنبش موازی لبنانی وجود داشته باشد که با حرکت کشورهای دوست لبنان که در کمیته عضویت دارند همخوانی داشته باشد و ایران با توجه به تاکیدات همه شرکت کنندگان در نشست، ششمین عضو آن نخواهد بود.
شرکت کنندگان بر "وحدت چشم انداز و تلاش‌های کمیته پنج گانه" تأکید کردند، در حالی که یک منبع شرکت کننده در این نشست به الشرق الاوسط گفت که حاضران تأکید کردند که «کمیته پنج‌گانه» و تلاش‌های آن «جایگزینی برای اراده نیروهای سیاسی لبنان و حاکمیت لبنان نخواهد بود».
اعضای کمیته بر ضرورت موفقیت تحرک کنونی برای اولویت دادن به انتخابات ریاست جمهوری در نشست‌های سیاسی لبنان و منطقه تأکید کردند.
همچنین بر این نکته تأکید شد که «میان مسیر منطقه‌ای و انتخابات ارتباطی وجود ندارد». این امر پرونده انتخاباتی را از شرط‌بندی سیاسی در مورد تحولات منطقه ای یا تلاش برای مرتبط کردن انتخابات به پرونده جنگ در غزه جدا می‌کند.حجاج در منا؛ آغاز بزرگ‌ترین سفر ایمانی

TT

حجاج در منا؛ آغاز بزرگ‌ترین سفر ایمانی

حرکت زائران به منا از ساعات اولیه صبح امروز جمعه (واس)
حرکت زائران به منا از ساعات اولیه صبح امروز جمعه (واس)

انبوهی از حجاج بیت الله الحرام با طلوع آفتاب صبح امروز (جمعه) هشتم ذی الحجه به بالای منا رسیدند. امروز آغاز بزرگ‌ترین سفر ایمانی رقم خورد جایی که حدود دو میلیون زائر با اشتیاق و اشک و امید و دعا و ستایش و تمجید به استقبال آن رفتند.
در این میان، مجموعه عظیمی از خدماتی که پادشاهی عربی سعودی به میهمانان سرزمین وحی ارائه می‌دهد، آنها را پوشش می‌دهد تا بتوانند در طول مناسک حج از آسایش و آرامش برخوردار شوند.
در منا، میهمانان سرزمین وحی، به پیروی از سنت حضرت محمد (ص) و به منظور تقرب به خداوند متعال به امید قبولی و مغفرت از جانب او، روز ترویه را می‌گذرانند، به عنوان مرحله اول مناسک حج که بیش از ۶ روز ادامه دارد.

رسیدن حجاج به منا از ساعات اولیه صبح امروز جمعه (واس)

روی آوردن حجاج به مشعر منا با تلاش‌های یکپارچه امنیتی، بهداشتی و خدماتی و ارائه بهترین خدمات شبانه‌روزی به آنها همراه بود تا همه وسایل آسایش میهمانان الهی در سفر ایمانی فراهم شود.

حج‌گزاران تمتع که برای عمره از احرام خارج شده‌اند، باید از جای خود احرام کنند، خواه در داخل مکه یا خارج از مکه؛ جایی که حجاج تا پس از طلوع آفتاب نهم ذی الحجه در آنجا می‌مانند و پس از آن به عرفات (توقف بزرگ) می‌روند.
سپس پس از «النفره / خروج» از عرفات به آنجا بازمی‌گردند و شب را در مزدلفه می‌گذرانند تا به استثنای افراد مستعجل، روزهای دهم و یازدهم و دوازدهم و سیزدهم را بگذرانند و سه جمرات: جمره عقبه و جمره وسطی و جمره صغری را رمی کنند.
منا به عنوان بزرگ‌ترین شهر چادری جهان شناخته می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های اجرا شده در زمینی به وسعت ۱۰۴ میلیون مترمربع برای پذیرایی حدود ۲٫۶ میلیون حاجی محسوب می‌شود.
اردوگاه‌های حجاج از تمامی نیازهای لازم برخوردار بود تا زائران بتوانند با آسودگی خاطر و در فضایی سرشار از آرامش و معنویت از انجام مناسک خود لذت ببرند.
کمپ‌های مدرن با مشخصات بین‌المللی مجهز شده‌اند که با عایق نور و حرارت، مقاومت در برابر آتش و محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش مجهز شده‌اند.
علاوه بر این، این مکان مجهز به خدمات بهداشتی، غذای با کیفیت، وسایل ایمنی، تأسیسات برقی و خدمات پشتیبانی است.

حرکت زائران به منا از ساعات اولیه صبح امروز جمعه (واس)

شرع اسلام تصریح کرده است که طبق سنت ثابت زائران در روز ترویه با احرام به منا برسند و در راه توقف در عرفات شب را در آنجا سپری کنند.
این به خاطر فرموده حق تعالی است که می‌فرماید: (وَاذْکُرُوا اللَّهَ فِی أَیَّامٍ مَعْدُودَاتٍ فَمَنْ تَعَجَّلَ فِی یَوْمَیْنِ فَلَا إِثْمَ عَلَیْهِ وَمَنْ تَأَخَّرَ فَلَا إِثْمَ عَلَیْهِ لِمَنِ اتَّقَی وَاتَّقُوا اللَّهَ وَاعْلَمُوا أَنَّکُمْ إِلَیْهِ تُحْشَرُونَ) «و خدا را در روزهایی معین یاد کنید پس هر کس شتاب کند [و اعمال را] در دو روز [انجام دهد] گناهی بر او نیست و هر که تأخیر کند [و اعمال را در سه روز انجام دهد] گناهی بر او نیست [این اختیار] برای کسی است که [از محرمات] پرهیز کرده باشد و از خدا پروا کنید و بدانید که شما را به سوی او گرد خواهد آورد».

زائران از ساعات اولیه صبح وارد منا شدند (واس)

منا بین مکه و مزدلفه و در ۷ کیلومتری شمال شرقی مسجد الحرام قرار دارد. منا از مرزهای حرم است که از طرف شمال و جنوب آن را کوه‌ها احاطه کرده است و فقط در ایام حج سکونت دارد و از طرف مکه با جمره عقبه همسایه است و از سمت مزدلفه با دره محسر هم‌مرز است.
منا از جایگاه تاریخی و مذهبی مهمی برخوردار است، زیرا در آنجاست که پیامبر خدا حضرت ابراهیم (ع) رمی جمره کرده و اقدام به قربانی کردن اسماعیل (ع) کرده است.
سپس پیامبر اسلام (ص) در حجة الوداع این عمل را تصدیق کرد و موی سر را تراشید و مسلمانان به سنت او اقتدا کردند و رمی جمره کردند و قربانی کردند و موهای سر خود را تراشیدند.
اهتمام دولت خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز به منا ناشی از آگاهی آن از مدت زمانی است که زائران در منا می‌گذرانند.
رهبری خردمند سعودی خدمات امنیتی، پزشکی، پذیرایی و وسایل حمل و نقل را برای تسهیل زیارت بیت الله الحرام و انجام مناسک خود با معنویت و اطمینان خاطر به بهترین نحو فراهم کرد.