نشست نظامی به ریاست اسد پس از تغییر در فرماندهی امنیتی

الرئيس السوري بشار الأسد (سانا)
الرئيس السوري بشار الأسد (سانا)
TT

نشست نظامی به ریاست اسد پس از تغییر در فرماندهی امنیتی

الرئيس السوري بشار الأسد (سانا)
الرئيس السوري بشار الأسد (سانا)

ریاست‌جمهوری سوریه دیروز اعلام کرد که بشار اسد، رئیس‌جمهور، ریاست نشست فرماندهان دستگاه‌های امنیتی ارتش و نیروهای مسلح را برعهده گرفت که با تهیه «نقشه راه امنیتی» به پایان رسید.
این تحول چند روز پس از انتشار اطلاعاتی در مورد تغییرات در روسای سرویس‌های امنیتی صورت گرفت که مخالفان آن را تلاش رژیم دمشق برای بهبود وجهه خود در برابر جهان توصیف کرده بودند.
ریاست‌جمهوری سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این نشست «بر تأثیر مورد انتظار بازساختاردهی در حوزه امنیتی و بهبود هماهنگی بین دستگاه‌ها به منظور تقویت عملکرد نیروهای امنیتی در مرحله بعدی» متمرکز بود.
این گزارش افزود: «یک نقشه راه امنیتی براساس دیدگاه‌های استراتژیکی که با چالش‌ها و خطرات بین‌المللی، منطقه‌ای و داخلی هماهنگ است و همچنین برای تضمین امنیت کشور و شهروندان و امنیت نیروهای مسلح در این نشست نیز تدوین شد».
این دیدار چند روز پس از انتشار اطلاعاتی در رسانه‌های غیررسمی سوریه مبنی بر تغییرات ناگهانی امنیتی در مراکز حساس امنیتی در سوریه برگزار شد.
بر اساس اطلاعات غیررسمی که اخیراً منتشر شده، سرلشکر علی مملوک به عنوان مشاور رئیس‌جمهور در امور امنیتی و به جای وی سرلشکر کفاح الملحم به عنوان رئیس دفتر امنیت ملی تعیین شده‌است.
در همین حال، سرلشکر کمال حسن از ریاست شاخه فلسطین به عنوان رئیس بخش اطلاعات نظامی منصوب شد و جانشین سرلشکر کفاح الملحم شد.
یک منبع اپوزیسیون سوری در گفت و گو با «الشرق الاوسط»، افشای اطلاعات در مورد احتمال خروج نیروهای آمریکایی را به تغییرات در حال وقوع در سوریه مرتبط دانست که واشینگتن فعالانه آن را دنبال می‌کند.
این منبع، این اقدامات را بخشی از تلاش‌های رژیم برای تغییر چهره خود در برابر جهان به ویژه آمریکا دانست.
منابع غیررسمی اشاره کردند که «در سال‌های جنگ، دستگاه‌های امنیتی از حامیان رژیم و دولت به مراکز نیروهای ناسازگار و گاه متخاصم تبدیل شدند، اما این وضعیت با روند نزدیک شدن دمشق به کشورهای عربی تعارض پیدا کرد، به طوری که مانع فعال شدن ابتکار عربی و اصل (گام به گام) احیای سیاسی نظام در سیستم عربی، به ویژه در مورد پرونده پناهندگان، پرونده تجارت مواد مخدر و کنترل مرزها می‌شود.حجاج در منا؛ آغاز بزرگ‌ترین سفر ایمانی

TT

حجاج در منا؛ آغاز بزرگ‌ترین سفر ایمانی

حرکت زائران به منا از ساعات اولیه صبح امروز جمعه (واس)
حرکت زائران به منا از ساعات اولیه صبح امروز جمعه (واس)

انبوهی از حجاج بیت الله الحرام با طلوع آفتاب صبح امروز (جمعه) هشتم ذی الحجه به بالای منا رسیدند. امروز آغاز بزرگ‌ترین سفر ایمانی رقم خورد جایی که حدود دو میلیون زائر با اشتیاق و اشک و امید و دعا و ستایش و تمجید به استقبال آن رفتند.
در این میان، مجموعه عظیمی از خدماتی که پادشاهی عربی سعودی به میهمانان سرزمین وحی ارائه می‌دهد، آنها را پوشش می‌دهد تا بتوانند در طول مناسک حج از آسایش و آرامش برخوردار شوند.
در منا، میهمانان سرزمین وحی، به پیروی از سنت حضرت محمد (ص) و به منظور تقرب به خداوند متعال به امید قبولی و مغفرت از جانب او، روز ترویه را می‌گذرانند، به عنوان مرحله اول مناسک حج که بیش از ۶ روز ادامه دارد.

رسیدن حجاج به منا از ساعات اولیه صبح امروز جمعه (واس)

روی آوردن حجاج به مشعر منا با تلاش‌های یکپارچه امنیتی، بهداشتی و خدماتی و ارائه بهترین خدمات شبانه‌روزی به آنها همراه بود تا همه وسایل آسایش میهمانان الهی در سفر ایمانی فراهم شود.

حج‌گزاران تمتع که برای عمره از احرام خارج شده‌اند، باید از جای خود احرام کنند، خواه در داخل مکه یا خارج از مکه؛ جایی که حجاج تا پس از طلوع آفتاب نهم ذی الحجه در آنجا می‌مانند و پس از آن به عرفات (توقف بزرگ) می‌روند.
سپس پس از «النفره / خروج» از عرفات به آنجا بازمی‌گردند و شب را در مزدلفه می‌گذرانند تا به استثنای افراد مستعجل، روزهای دهم و یازدهم و دوازدهم و سیزدهم را بگذرانند و سه جمرات: جمره عقبه و جمره وسطی و جمره صغری را رمی کنند.
منا به عنوان بزرگ‌ترین شهر چادری جهان شناخته می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های اجرا شده در زمینی به وسعت ۱۰۴ میلیون مترمربع برای پذیرایی حدود ۲٫۶ میلیون حاجی محسوب می‌شود.
اردوگاه‌های حجاج از تمامی نیازهای لازم برخوردار بود تا زائران بتوانند با آسودگی خاطر و در فضایی سرشار از آرامش و معنویت از انجام مناسک خود لذت ببرند.
کمپ‌های مدرن با مشخصات بین‌المللی مجهز شده‌اند که با عایق نور و حرارت، مقاومت در برابر آتش و محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش مجهز شده‌اند.
علاوه بر این، این مکان مجهز به خدمات بهداشتی، غذای با کیفیت، وسایل ایمنی، تأسیسات برقی و خدمات پشتیبانی است.

حرکت زائران به منا از ساعات اولیه صبح امروز جمعه (واس)

شرع اسلام تصریح کرده است که طبق سنت ثابت زائران در روز ترویه با احرام به منا برسند و در راه توقف در عرفات شب را در آنجا سپری کنند.
این به خاطر فرموده حق تعالی است که می‌فرماید: (وَاذْکُرُوا اللَّهَ فِی أَیَّامٍ مَعْدُودَاتٍ فَمَنْ تَعَجَّلَ فِی یَوْمَیْنِ فَلَا إِثْمَ عَلَیْهِ وَمَنْ تَأَخَّرَ فَلَا إِثْمَ عَلَیْهِ لِمَنِ اتَّقَی وَاتَّقُوا اللَّهَ وَاعْلَمُوا أَنَّکُمْ إِلَیْهِ تُحْشَرُونَ) «و خدا را در روزهایی معین یاد کنید پس هر کس شتاب کند [و اعمال را] در دو روز [انجام دهد] گناهی بر او نیست و هر که تأخیر کند [و اعمال را در سه روز انجام دهد] گناهی بر او نیست [این اختیار] برای کسی است که [از محرمات] پرهیز کرده باشد و از خدا پروا کنید و بدانید که شما را به سوی او گرد خواهد آورد».

زائران از ساعات اولیه صبح وارد منا شدند (واس)

منا بین مکه و مزدلفه و در ۷ کیلومتری شمال شرقی مسجد الحرام قرار دارد. منا از مرزهای حرم است که از طرف شمال و جنوب آن را کوه‌ها احاطه کرده است و فقط در ایام حج سکونت دارد و از طرف مکه با جمره عقبه همسایه است و از سمت مزدلفه با دره محسر هم‌مرز است.
منا از جایگاه تاریخی و مذهبی مهمی برخوردار است، زیرا در آنجاست که پیامبر خدا حضرت ابراهیم (ع) رمی جمره کرده و اقدام به قربانی کردن اسماعیل (ع) کرده است.
سپس پیامبر اسلام (ص) در حجة الوداع این عمل را تصدیق کرد و موی سر را تراشید و مسلمانان به سنت او اقتدا کردند و رمی جمره کردند و قربانی کردند و موهای سر خود را تراشیدند.
اهتمام دولت خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز به منا ناشی از آگاهی آن از مدت زمانی است که زائران در منا می‌گذرانند.
رهبری خردمند سعودی خدمات امنیتی، پزشکی، پذیرایی و وسایل حمل و نقل را برای تسهیل زیارت بیت الله الحرام و انجام مناسک خود با معنویت و اطمینان خاطر به بهترین نحو فراهم کرد.