بازداشت ۲ کویتی «داعشی» که یکی کارشناس مواد منفجره است

جزئیات بیشتری از حمله تروریستی اعلام شد  


چندین نفر با تابعیت عربی در طراحی حمله تروریستی دست دارند (دادسرای کویت)
چندین نفر با تابعیت عربی در طراحی حمله تروریستی دست دارند (دادسرای کویت)
TT

بازداشت ۲ کویتی «داعشی» که یکی کارشناس مواد منفجره است


چندین نفر با تابعیت عربی در طراحی حمله تروریستی دست دارند (دادسرای کویت)
چندین نفر با تابعیت عربی در طراحی حمله تروریستی دست دارند (دادسرای کویت)

دادسرای کویت جزئیات بیشتری درباره طرح تروریستی که جمعه (۲۶ ژانویه) خنثی شد اعلام کرد و گفت چند نفر مقیم کویت که تابعیت عربی دارند در این حمله دست دارند.
دادسرای کویت در بیانیه ای افزود «دو شهروند کویتی به اتهام عضویت در یک گروه تروریستی در بازداشت موقت هستند. یکی از این افراد میزبان دو نفر دیگر که خلیجی هستند بود. دو تبعه خلیجی نیز عضو این گروه تروریستی هستند و این فرد کویتی برای آنها تسهیلات لازم برای سفر به یکی از کشورهای خارجی را فراهم کرد. بقیه اعضای این گروه تروریستی در یکی از کشورهای خارجی مستقر هستند و این دو تبعه خلیجی می خواستند با سفر به این کشور خارجی به دیگر پیکارجویان گروه ملحق شوند».
این دو نفر که مقیم کویت هستند با حکم دادسرا و اتهام عضویت در گروه ممنوعه و برنامه ریزی برای اقدامات تروریستی در کویت در بازداشت موقت هستند. دادسرا خاطر نشان کرد «این دو نفر برای انجام عملیات تروریستی وارد کویت شده و عبادتگاه های شیعیان را زیر نظر داشتند و وضعیت امنیتی این اماکن را شناسایی می کردند و آمار تعداد نمازگزاران در عبادتگاه ها را تهیه می کردند و برای تولید مواد منفجره و بکارگیری آن در این حمله تروریستی آموزش دیدند و هر یک از آنها در نظر داشت یک عبادتگاه را مورد هدف قرار دهد. این دو نفر به قصد بمبگذاری و قتل نمازگزاران عازم دو عبادتگاه شدند اما طرح آنها خنثی شد».
این بیانیه خاطر نشان کرد «دادسرا از متهمان پرونده بازجویی کرد و به آنها اتهام پیوستن به گروهی را وارد کرد که برای ترویج اصول و مبانی به منظور تخریب قواعد اصلی به طور غیر قانونی و اقدام مستقیم علیه منافع ملی کشور و آموزش ساخت و استفاده از مواد منفجره به اهداف غیر قانونی و سوءاستفاده از شبکه مخابرات تلاش می کرد. این افراد اتهامات را پذیرفتند و این پرونده در حال تکمیل شدن است».
در حکم دادسرا آمده است «دو شهروند کویتی به اتهام عضویت در یک گروه تروریستی در بازداشت موقت هستند. یکی از این افراد میزبان دو نفر دیگر که خلیجی هستند بود. دو تبعه خلیجی نیز عضو این گروه تروریستی هستند و این فرد کویتی برای آنها تسهیلات لازم برای سفر به یکی از کشورهای خارجی را فراهم کرد. بقیه اعضای این گروه تروریستی در یکی از کشورهای خارجی مستقر هستند و این دو تبعه خلیجی می خواستند با سفر به این کشور خارجی به دیگر پیکارجویان گروه ملحق شوند».
این بیانیه خاطر نشان کرد «یکی از متهمان پرونده گفت که قصد داشت برای پیکار به بقیه اعضای این گروه تروریستی ملحق شود اما موفق به این کار نشد. او برای کمک به اعضای گروه حواله برایشان واریز می کرد و اطلاعات لازم در اختیار متهم دوم قرار داد تا از طریق کانال هایی در سوشیال مدیا با برخی رهبران این گروه تروریستی ارتباط برقرار کند و رهبران گروه تروریستی او را به انجام اقدامات تروریستی در کویت تشویق کردند». طبق این بیانیه «متهم دوم به مطالعه درباره روش های ساخت مواد منفجره پرداخت و پژوهش هایی در این زمینه منتشر کرده است. او یکی از عناصر شیمیایی اصلی تولید نارنجک را به منظور بمبگذاری در یکی از مواضع وزارت کشور خریداری کرد».
دادسرای کویت توضیح داد «دادسرا پس از بازجویی از دو متهم آنها را تفهیم اتهام کرد. آنها متهم شدند که عضو گروهی هستند که برای ترویج اصول به منظور تخریب قواعد اصلی و نظم عمومی به طور غیر قانونی و اقدام مستقیم علیه منافع ملی کشور و اقدامات خصمانه علیه برخی کشورهای خارجی تلاش می کند و این دو نفر گروه تروریستی یاد شده را به طور غیر قانونی تامین مالی می کنند و می دانستند که هدف این گروه تروریستی چیست و این گروه علنا به امیر کشور توهین می کند».
این بیانیه خاطر نشان کرد «این دو نفر همچنین متهم شدند که از مواد منفجره برای قتل افراد و ایجاد وحشت استفاده و مواد منفجره بدون مجوز تولید کردند و برای ساخت و استفاده از مواد منفجره با مقاصد غیر قانونی و سوءاستفاده از وسایل ارتباطی آموزش دیدند. این پرونده در حال تکمیل شدن است».تهدید حوثی ها به تشدید تنش؛ آیا سناریوی غزه در یمن تکرار می شود؟

 آتش سوزی مهیب پس از حمله اسرائیل به مخازن سوخت حدیده (فرانس پرس)
آتش سوزی مهیب پس از حمله اسرائیل به مخازن سوخت حدیده (فرانس پرس)
TT

تهدید حوثی ها به تشدید تنش؛ آیا سناریوی غزه در یمن تکرار می شود؟

 آتش سوزی مهیب پس از حمله اسرائیل به مخازن سوخت حدیده (فرانس پرس)
آتش سوزی مهیب پس از حمله اسرائیل به مخازن سوخت حدیده (فرانس پرس)

مقامات اسرائیل حوثی ها را مرتب تهدید می کنند و حوثی ها می گویند به حملات خود ادامه می دهند. در این میان مردم می ترسند که مبادا آنچه در نوار غزه بر سر آنها در یمن بیاید و سناریوی ویرانگری غزه بار دیگر در یمن تکرار شود.
محمد عبد الله کارمند دولت و ساکن شهر حدیده با ابراز حس نگرانی و ترس به «الشرق الاوسط» گفت «اسرائیل قوی و تحت حمایت غرب است و نشانه های حیات در نوار غزه را نابود کرد و احتمال دارد چنین چیزی در یمن تکرار شود». او افزود «امیدوارم که کار به جاهای باریک نکشد».

ستون دود غلیظ پس از حمله اسرائیل به بندر حدیده یمن که تحت کنترل حوثی هاست (رویترز)

عبد الله افزود «صدای انفجارهای ناشی از حمله اسرائیل مهیب بود و شباهتی به حملات هوایی آمریکا که معمولا صدای آن را ساکنان برخی محلات می شنوند نداشت».
یحیی کارمند یک شرکت تجاری که نخواست نام خانوادگی اش منتشر شود با عبد الله هم نظر است و هر دو دغدغه مشترک دارند. یحیی گفت زندگی و بازار رفته رفته دارد به روال عادی باز می گشت چرا که دولت یمن و حوثی ها آتش بس بودند اما تنش نظامی با اسرائیل هولناک است. اسرائیل یک رژیم ستمگر و بی رحم است و کاری به کار غیر نظامیان ندارد و اصلا فرقی بین نظامیان و غیر نظامیان قائل نمی شود. حمله به مخازن سوخت گواه همین کلام است. هیچ طرفی در تمام سال های جنگ مخازن سوخت را مورد هدف قرار نداد.
حوثی ها آمار قربانیان این حمله اسرائیل را اعلام نکردند. ایمن جرمش یکی از مقامات محلی حدیده گفت که همکار او به نام مهندس احمد موسی یکی از قربانیان حمله اخیر اسرائیل است. نبیل ناشر و احمد عبد الباری یوسف و صلاح الصراری و ابو بکر الفقیه و ادریس الوصابی از دیگر جان باختگان این حمله اسرائیل به حدیده هستند.
مقامات دولت یمن می گویند ۹۰ نفر تا حالا در حملات هوایی اخیر اسرائیل زخمی شده اند و مخازن گازوئیل و بنزین و مازوت صد در صد تخریب شدند. ساکنان حدیده می گویند برق بخش های گسترده ای از این شهر قطع شده است.

پروپاگاندای خارجی

سرهنگ وضاح الدبیش سخنگوی نیروهای نظامی دولت یمن در ساحل غربی در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «کمر یمن زیر بار فقر و بحران های متعدد خم شده و حوثی ها یمن را به کانون درگیری تبدیل کردند تا برنامه ها و پروپاگاندای خارجی را اجرا کنند اما باید توجه داشت که آنها (حوثی ها) در عمل توان بازدارندگی واقعی ندارند».
الدبیش افزود این گروه سرسپرده ایران عامل تخریب تاسیسات بندر حدیده هستند. او ابراز نگرانی کرد که مبادا حوثی ها اسرائیل را به سمت افزایش حملات هوایی و تخریب تاسیسات و زیرساختارها در سطح گسترده هل بدهند تا در ازای آن ادعاهای قهرمانی و دلاوری خود را به رخ بکشند».
الدبیش اضافه کرد «مردم یمن بازنده واقعی در این بازی هستند و حوثی ها تا زمانی که یمن را به غزه دیگری تبدیل نکنند آرام نخواهند گرفت».

ستون دود و شعله های آتش پس حمله هوایی اسرائیل و آتش سوزی گسترده در مخازن سوخت حدیده (فرانس پرس)

در این راستا، «جنبش التهامی» از جمله نیروهای سیاسی در یمن در بیانیه ای حملات هوایی اسرائیل به بندر و تاسیسات و مخازن نفت و ایستگاه برق حدیده را محکوم کرد.
این بیانیه افزود «این حمله و بمباران که باعث جان باختن مردم بیگناه و تخریب گسترده شد فاجعه و آتشی است که دودش به چشم ساکنان تهامه و دیگر مناطق می روند که با کمبود سوخت و قطعی برق و خروج بیمارستان ها و مراکز خدماتی از خدمت و پیامدهای انسانی دیگر روبرو خواهند شد».
«جنبش التهامی» در این بیانیه اسرائیل و حوثی ها را مقصر این تجاوز و جان باختن تعدادی از شهروندان و نابودی تاسیسات یمن خواند و گفت «حوثی ها با رفتارشان و سستی و سهل انگاری جامعه بین الملل در قبال حوثی ها و بی توجهی به اجرای توافق استکهلم این بلا را سر یمن آوردند. حوثی ها باعث و بانی حال و روز فاجعه بار و تراژدیک کنونی یمن هستند».
این بیانیه خاطر نشان کرد «بهره برداری حوثی ها تحت عنوان یاری فلسطین فضاحت بار است و ادعاهایشان دروغ است. پرگویی حوثی ها ربطی به فلسطین و مشکلات مردم غزه ندارد».