اهالی دیر الزور می ترسند سپر انسانی قرار بگیرند؛ کوچ اجباری ادامه دارد

بازدید فرمانده سپاه پاسداران از قرارگاه های شبه نظامیان در دیر الزور

صورة أرشيفية لمجموعة من الميليشيات التابعة لإيران في دير الزور (المرصد السوري)
صورة أرشيفية لمجموعة من الميليشيات التابعة لإيران في دير الزور (المرصد السوري)
TT

اهالی دیر الزور می ترسند سپر انسانی قرار بگیرند؛ کوچ اجباری ادامه دارد

صورة أرشيفية لمجموعة من الميليشيات التابعة لإيران في دير الزور (المرصد السوري)
صورة أرشيفية لمجموعة من الميليشيات التابعة لإيران في دير الزور (المرصد السوري)

به گزارش «سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه» و فعالان و شبکه های اجتماعی خروج اهالی دیر الزور واقع در شرق سوریه از این استان کماکان ادامه دارد و ساکنان می ترسند که حملات هوایی آمریکا به مواضع گروه های شبه نظامی ایران در این استان ادامه پیدا کند و شبه نظامیان از مردم محلات مختلف به عنوان سپر انسانی استفاده کنند.

شبه نظامیان ایران از بیم حملات هوایی آمریکا به مناطق مسکونی منتقل شده اند و یک کانال رسانه ای استانی گفت که فرمانده سپاه پاسداران از قرارگاه های شبه نظامیان در این شهر بازدید کرده است.

گزارش های وارده حاکی از این است که خانواده ها یکی پس از دیگری از شهرهای المیادین و البوکمال و محله های الحمیدیه و العمال در شهر دیر الزور فرار می کنند و شبه نظامیان ایران در محله های مسکونی مستقر شده اند و بخشی از تسلیحات و مهمات خود را به مناطق مسکونی منتقل کردند که این امر جان غیر نظامیان را به خطر می اندازد. این شرایط باعث نارضایتی بسیار گسترده مردم به خاطر حضور شبه نظامیان در مناطق مسکونی شده است.
«پلتفرم رسانه ای دیر الزور ۲۴» گزارش داد ده ها خانوار ساکن حوالی بیمارستان بدر و الهجانه و اطراف مدرسه المعری در شهر البوکمال در شرق حومه دیر الزور خانه و کاشانه خود را ترک کردند چون مواضع و انبارهای تسلیحات شبه نظامیان ایران در این مناطق مستقر شده و می ترسند که مورد هدف حملات هوایی قرار بگیرند.
ده ها خانواده ساکن محله های الجبیله و الحمیدیه و العمال در شهر دیر الزور مرکز استان دیر الزور نیز از بیم ادامه حملات هوایی آمریکا به مواضع شبه نظامیان ایران در شهر آواره شده اند و مردم در این مناطق ترسیده اند.
طبق منابع «سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه» ده ها خانواده از شهرهای المیادین در حومه شرقی دیر الزور به سمت مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) به دلایل یاد شده کوچ کرده اند.
قرارگاه «نصر» سپاه پاسداران در شهر دیر الزور از محله العمال به یکی از سایت های واقع در مناطق مسکونی در خیابان پور سعید منتقل شده و حالا اهالی می ترسند که شبه نظامیان از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده کنند و به همین دلیل برخی از خانواده ها این محله را ترک کرده اند.
شبکه «عین الفرات» گزارش داد که خودروی حاج موسی موسوی یکی از فرماندهان سپاه در خیابان پور سعید در شهر دیر الزور را رصد کرده که در حال بازدید از قرارگاه های شبه نظامیانش در این خیابان بوده است. خبرنگار «عین الفرات» گفت حاج موسی موسوی از قرارگاه ها و سایت هایی که چند روز پیش در خیابان پور سعید مورد هدف حملات هوایی آمریکا قرار گرفتند بازدید کرد که یکی از آنها قرارگاهی است که پشت کارخانه یخ سازی النصر واقع شده است.
عده ای از فرماندهان گروه های شبه نظامی ایران و فرماندهان نظامی رژیم سوریه پس از حملات آمریکا در شهرهای المیادین و دیر الزور از این مناطق بازدید کردند.
به گزارش «عین الفرات» «حاج سراج» یکی از فرماندهان شبه نظامیان و تعدادی از افسران ارتش سوریه دیدار و از ویلای «ابو العباس» از فرماندهان شبه نظامیان و یکی از قرارگاه های یگان ۳۱۳ که هدف حملات هوایی آمریکا قرار گرفت بازدید کردند.
به گزارش «سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه» حملات هوایی آمریکا بامداد شنبه (۳ فوریه) یک محدود ۱۳۰ کیلومتری در شهر دیر الزور تا مرز بین سوریه و عراق را مورد هدف قرار دادند. ۲۸ قرارگاه و هدف شبه نظامیان ایران مورد حمله قرار گرفتند و ۲۹ نفر از شبه نظامیان ایران کشته شدند که ۹ نفر سوری و ۶ تن عراقی و ۶ نفر از «حزب الله» لبنان و ۸ تن دیگر ناشناس هستند. برخی از این شبه نظامیان هنوز زیر آوار هستند. ۱۹ نفر از این شبه نظامیان از جمله چند عضو «حزب الله» لبنان در المیادین و ده تن دیگر در شهر دیر الزور کشته شدند.
آمریکا اوایل هفته گذشته با ده ها حمله هوایی گروه های وابسته به ایران در عراق و سوریه را مورد هدف قرار گرفت که بر اثر آن حدود ۴۰ تن کشته شدند که بنا به گزارش ها اکثر این کشته شدگان افراد مسلح بودند. همزمان با شدت گرفتن جنگ بین اسرائیل و حماس در غزه گروه های وابسته به ایران نیز وارد خط کشمکش در منطقه شدند.تهدید حوثی ها به تشدید تنش؛ آیا سناریوی غزه در یمن تکرار می شود؟

 آتش سوزی مهیب پس از حمله اسرائیل به مخازن سوخت حدیده (فرانس پرس)
آتش سوزی مهیب پس از حمله اسرائیل به مخازن سوخت حدیده (فرانس پرس)
TT

تهدید حوثی ها به تشدید تنش؛ آیا سناریوی غزه در یمن تکرار می شود؟

 آتش سوزی مهیب پس از حمله اسرائیل به مخازن سوخت حدیده (فرانس پرس)
آتش سوزی مهیب پس از حمله اسرائیل به مخازن سوخت حدیده (فرانس پرس)

مقامات اسرائیل حوثی ها را مرتب تهدید می کنند و حوثی ها می گویند به حملات خود ادامه می دهند. در این میان مردم می ترسند که مبادا آنچه در نوار غزه بر سر آنها در یمن بیاید و سناریوی ویرانگری غزه بار دیگر در یمن تکرار شود.
محمد عبد الله کارمند دولت و ساکن شهر حدیده با ابراز حس نگرانی و ترس به «الشرق الاوسط» گفت «اسرائیل قوی و تحت حمایت غرب است و نشانه های حیات در نوار غزه را نابود کرد و احتمال دارد چنین چیزی در یمن تکرار شود». او افزود «امیدوارم که کار به جاهای باریک نکشد».

ستون دود غلیظ پس از حمله اسرائیل به بندر حدیده یمن که تحت کنترل حوثی هاست (رویترز)

عبد الله افزود «صدای انفجارهای ناشی از حمله اسرائیل مهیب بود و شباهتی به حملات هوایی آمریکا که معمولا صدای آن را ساکنان برخی محلات می شنوند نداشت».
یحیی کارمند یک شرکت تجاری که نخواست نام خانوادگی اش منتشر شود با عبد الله هم نظر است و هر دو دغدغه مشترک دارند. یحیی گفت زندگی و بازار رفته رفته دارد به روال عادی باز می گشت چرا که دولت یمن و حوثی ها آتش بس بودند اما تنش نظامی با اسرائیل هولناک است. اسرائیل یک رژیم ستمگر و بی رحم است و کاری به کار غیر نظامیان ندارد و اصلا فرقی بین نظامیان و غیر نظامیان قائل نمی شود. حمله به مخازن سوخت گواه همین کلام است. هیچ طرفی در تمام سال های جنگ مخازن سوخت را مورد هدف قرار نداد.
حوثی ها آمار قربانیان این حمله اسرائیل را اعلام نکردند. ایمن جرمش یکی از مقامات محلی حدیده گفت که همکار او به نام مهندس احمد موسی یکی از قربانیان حمله اخیر اسرائیل است. نبیل ناشر و احمد عبد الباری یوسف و صلاح الصراری و ابو بکر الفقیه و ادریس الوصابی از دیگر جان باختگان این حمله اسرائیل به حدیده هستند.
مقامات دولت یمن می گویند ۹۰ نفر تا حالا در حملات هوایی اخیر اسرائیل زخمی شده اند و مخازن گازوئیل و بنزین و مازوت صد در صد تخریب شدند. ساکنان حدیده می گویند برق بخش های گسترده ای از این شهر قطع شده است.

پروپاگاندای خارجی

سرهنگ وضاح الدبیش سخنگوی نیروهای نظامی دولت یمن در ساحل غربی در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «کمر یمن زیر بار فقر و بحران های متعدد خم شده و حوثی ها یمن را به کانون درگیری تبدیل کردند تا برنامه ها و پروپاگاندای خارجی را اجرا کنند اما باید توجه داشت که آنها (حوثی ها) در عمل توان بازدارندگی واقعی ندارند».
الدبیش افزود این گروه سرسپرده ایران عامل تخریب تاسیسات بندر حدیده هستند. او ابراز نگرانی کرد که مبادا حوثی ها اسرائیل را به سمت افزایش حملات هوایی و تخریب تاسیسات و زیرساختارها در سطح گسترده هل بدهند تا در ازای آن ادعاهای قهرمانی و دلاوری خود را به رخ بکشند».
الدبیش اضافه کرد «مردم یمن بازنده واقعی در این بازی هستند و حوثی ها تا زمانی که یمن را به غزه دیگری تبدیل نکنند آرام نخواهند گرفت».

ستون دود و شعله های آتش پس حمله هوایی اسرائیل و آتش سوزی گسترده در مخازن سوخت حدیده (فرانس پرس)

در این راستا، «جنبش التهامی» از جمله نیروهای سیاسی در یمن در بیانیه ای حملات هوایی اسرائیل به بندر و تاسیسات و مخازن نفت و ایستگاه برق حدیده را محکوم کرد.
این بیانیه افزود «این حمله و بمباران که باعث جان باختن مردم بیگناه و تخریب گسترده شد فاجعه و آتشی است که دودش به چشم ساکنان تهامه و دیگر مناطق می روند که با کمبود سوخت و قطعی برق و خروج بیمارستان ها و مراکز خدماتی از خدمت و پیامدهای انسانی دیگر روبرو خواهند شد».
«جنبش التهامی» در این بیانیه اسرائیل و حوثی ها را مقصر این تجاوز و جان باختن تعدادی از شهروندان و نابودی تاسیسات یمن خواند و گفت «حوثی ها با رفتارشان و سستی و سهل انگاری جامعه بین الملل در قبال حوثی ها و بی توجهی به اجرای توافق استکهلم این بلا را سر یمن آوردند. حوثی ها باعث و بانی حال و روز فاجعه بار و تراژدیک کنونی یمن هستند».
این بیانیه خاطر نشان کرد «بهره برداری حوثی ها تحت عنوان یاری فلسطین فضاحت بار است و ادعاهایشان دروغ است. پرگویی حوثی ها ربطی به فلسطین و مشکلات مردم غزه ندارد».