واشنگتن پیش‌نویس قطعنامه سازمان ملل برای آتش‌بس فوری در غزه را ارائه کرد

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا (AFP)
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا (AFP)
TT

واشنگتن پیش‌نویس قطعنامه سازمان ملل برای آتش‌بس فوری در غزه را ارائه کرد

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا (AFP)
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا (AFP)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که ایالات متحده پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل به منظور «آتش‌بس فوری با هدف آزادی گروگان‌ها» در نوار غزه را ارائه کرده‌است.
بلینکن شامگاه چهارشنبه در جریان سفر به پادشاهی عربی سعودی برای گفت و گو در مورد جنگ بین اسرائیل و حماس به رسانه‌های دیداری گفت: «ما پیش‌نویس قطعنامه‌ای را ارائه کرده‌ایم که اکنون در شورای امنیت قرار دارد و خواستار آتش‌بس فوری در رابطه با آزادی گروگان‌ها است و بسیار امیدواریم که از سوی کشورها حمایت شود». وی افزود: «من فکر می‌کنم این کار، پیامی قوی و گویا خواهد داشت».
ایالات متحده، پیشتر از حق وتوی خود در شورای امنیت سازمان ملل برای جلوگیری از درخواست این سازمان جهانی برای آتش‌بس فوری در سرزمین‌های فلسطینی استفاده کرده‌است.
بلینکن در این باره گفت: «البته ما در کنار اسرائیل و حق آن‌ها برای دفاع از خود ایستاده‌ایم... اما در عین حال ضروری است که روی غیرنظامیانی که در معرض آسیب قرار دارند و به شدت رنج می‌برند هم متمرکز شویم. ما آنها، محافظت از غیرنظامیان، دریافت کمک‌های بشردوستانه به آنها را در اولویت قرار می‌دهیم».
بلینکن روز گذشته (چهارشنبه) به جده سفر کرد و در آنجا با شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز، ولیعهد و نخست‌وزیر پادشاهی عربی سعودی دیدار کرد. وی امروز پنجشنبه وارد مصر شد تا در دومین مرحله از ششمین سفر خود به منطقه از زمان آغاز جنگ بین اسرائیل و حماس در ۷ اکتبر، با «کمیته شش جانبه عربی» دیدار کند. او روز جمعه به اسرائیل سفر خواهد کرد.

ولیعهد سعودی در جده با آنتونی بلینکن دیدار کرد (واس)

سفر بلینکن به موازات مذاکرات در قطر انجام می‌شود، جایی که میانجی‌ها در تلاشی دوباره برای تضمین آتش‌بس هستند. طرحی که در قطر مورد بحث قرار می‌گیرد به‌طور موقت درگیری‌ها را متوقف می‌کند تا گروگان‌ها با زندانیان فلسطینی مبادله شوند و ارسال تجهیزات امدادی افزایش یابد.
حماس روز چهارشنبه اعلام کرد که اسرائیل به پیشنهاد خود (شامل یک آتش‌بس شش هفته ای در ازای آزادی گروگان‌ها و بازداشت شدگان) پاسخ «به‌طور کلی منفی» از دریافت کرده‌است.
اسرائیل می‌گوید نیروهای حماس حدود ۲۵۰ گروگان را دستگیر کرده‌اند و اسرائیل معتقد است ۱۳۰ نفر از آنها در غزه نگهداری می‌شوند. همچنین گمان می‌رود ۳۳ نفر از این گروگان‌ها مرده باشند.عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد

عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد
TT

عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد

عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد

وزارت دادگستری عراق اجرای احکام اعدام در تعطیلات عید قربان را تکذیب و اعلام کرد که کسانی را که در انتشار این خبر از طریق رسانه‌ها یا سایت‌های جعلی دست داشته‌اند تحت پیگرد قانونی قرار خواهد داد.
رسانه‌های محلی اخباری مبنی بر «اعدام حدود ۳۶ محکوم از استان‌های صلاح الدین، نینوا، انبار و بغداد در صبح روز اول عید قربان» منتشر کرده بودند.
وزارت دادگستری روز پنجشنبه در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت که «این حق را دارد که از تمامی سایت‌هایی که چنین اخبار نادرست و گمراه‌کننده‌ای را منتشر می‌کنند شکایت کند».

این وزارتخانه توضیح داد که «مایل است از جامعه در برابر شایعات و اخبار نادرست محافظت کند زیرا این اخبار بر امنیت و ثبات آن تأثیر می‌گذارد».
در بیانیه این وزارتخانه آمده است که «متعهد به اعمال استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر، اجرای برنامه اصلاحی خود و اجرای قانون با شفافیت و صداقت است».
بیانیه دادگستری از رسانه‌ها خواست تا صحت اخبار را از منابع رسمی و موثق بررسی کنند و تسلیم شایعات و اطلاعات کذب نشوند.
در چند سال گذشته، دادگاه‌های عراق صدها حکم اعدام و حبس ابد را برای کسانی که به عضویت داعش محکوم شده‌اند صادر کرده‌اند.
بر اساس قوانین عراق، جنایات تروریسم و قتل، مجازات اعدام دارد و رئیس‌جمهور باید این احکام را قبل از اجرای آنها تصویب کند.