«اهداف تداخلی» برای کاهش حضور ایران در سوریه

منابع عراقی آن را «اقدامی پیشگیرانه» برای کاهش فشار بر دمشق دانستند

عناصر من «الحرس الثوري الإيراني» في سوريا (أرشيفية - متداولة)
عناصر من «الحرس الثوري الإيراني» في سوريا (أرشيفية - متداولة)
TT

«اهداف تداخلی» برای کاهش حضور ایران در سوریه

عناصر من «الحرس الثوري الإيراني» في سوريا (أرشيفية - متداولة)
عناصر من «الحرس الثوري الإيراني» في سوريا (أرشيفية - متداولة)

ایران کاهش حضور نظامی خود در سوریه را آغاز کرده است، اقدامی که منابع پیگیر در گفت و گو با «الشرق الاوسط» آنها را اهدافی تداخلی دانستند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیروهای ایرانی مقرهای خود را در دمشق و جنوب سوریه تا مرز جولان تخلیه کردند.
طبق این گزارش، این تصمیم پس از حملات اخیر که فرماندهان برجسته سپاه پاسداران ایران را هدف قرار داده بودند، پیشگیرانه بوده است.
منابع عراقی، از جمله مقامات سابق، گفته‌اند که «درز اخبار مربوط به عقب‌نشینی ممکن است یک ترفند و فریب ایرانی‌ها مبنی بر خروج آنها از سوریه باشد».
این منابع افزودند که این «استتار به آنها زمان کافی برای بررسی نشت اطلاعات به طرف‌های ثالث را می‌دهد».
یک سیاستمدار شیعه مرتبط با پرونده سوریه به «الشرق الاوسط» گفت: «علی‌رغم تمایل شبه نظامیان عراقی برای حرکت به سوریه برای پر کردن خلاء نظامیان ایرانی، این عملیات ممکن است یک فریب و استتار باشد».
وی تأکید کرد که «حضور ایران - به معنای مرسوم میدانی - از ابتدا محدود بوده است».
خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع نزدیک به حزب‌الله لبنان اعلام کرد که جنگجویان حزب‌الله و سایر عراقی‌ها جایگزین نیروهای ایرانی در حومه دمشق، درعا، قنیطره و دمشق شده‌اند.
ایران پس از «آخرین حمله دردناک» (تعبیری که بلومبرگ در گزارش خود آورده است)، دیگر میدان دار جنگ در سوریه نیست.
ایران اعتراف می‌کند که در سوریه مورد نفوذ قرار گرفته است و گروه‌های عراقی توصیه‌هایی از تهران دریافت کرده‌اند تا نحوه کار با تلفن‌ها را بهبود بخشند یا آن‌ها را به‌طور کامل خاموش کنند، همان‌طور که حزب‌الله لبنان قبل از آنها این کار را کرد.
این سیاستمدار شیعه به «الشرق الاوسط» گفت: «کاهش حضور نظامی ایران در سوریه اقدامی است که به‌طور خاص به سود جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده برای پیروزی رسمی در منطقه است، زیرا ایران تمایلی به پیروزی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق یا هر جمهوری‌خواه افراطی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ندارد».
این منابع مدعی شدند که تهران می‌خواهد با ایجاد تله برای جاسوسان در سوریه، به آنها وانمود کند که عقب‌نشینی کرده‌اند و در نتیجه شبکه افشاگر اطلاعات را شناسایی کند.
وی اظهار کرد که ایران می‌خواهد به همه این باور را بدهد که میدان را ترک کرده است تا مطمئن شود که اسرائیل و آمریکا در مسیر سست کردن کنترل خود در دمشق هستند، به ویژه اینکه «اطلاعات خیانت سوری‌ها به ایرانی‌ها تازه نیست، بلکه ماه‌ها پیش برای آنها قطعی شده بود».عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد

عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد
TT

عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد

عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد

وزارت دادگستری عراق اجرای احکام اعدام در تعطیلات عید قربان را تکذیب و اعلام کرد که کسانی را که در انتشار این خبر از طریق رسانه‌ها یا سایت‌های جعلی دست داشته‌اند تحت پیگرد قانونی قرار خواهد داد.
رسانه‌های محلی اخباری مبنی بر «اعدام حدود ۳۶ محکوم از استان‌های صلاح الدین، نینوا، انبار و بغداد در صبح روز اول عید قربان» منتشر کرده بودند.
وزارت دادگستری روز پنجشنبه در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت که «این حق را دارد که از تمامی سایت‌هایی که چنین اخبار نادرست و گمراه‌کننده‌ای را منتشر می‌کنند شکایت کند».

این وزارتخانه توضیح داد که «مایل است از جامعه در برابر شایعات و اخبار نادرست محافظت کند زیرا این اخبار بر امنیت و ثبات آن تأثیر می‌گذارد».
در بیانیه این وزارتخانه آمده است که «متعهد به اعمال استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر، اجرای برنامه اصلاحی خود و اجرای قانون با شفافیت و صداقت است».
بیانیه دادگستری از رسانه‌ها خواست تا صحت اخبار را از منابع رسمی و موثق بررسی کنند و تسلیم شایعات و اطلاعات کذب نشوند.
در چند سال گذشته، دادگاه‌های عراق صدها حکم اعدام و حبس ابد را برای کسانی که به عضویت داعش محکوم شده‌اند صادر کرده‌اند.
بر اساس قوانین عراق، جنایات تروریسم و قتل، مجازات اعدام دارد و رئیس‌جمهور باید این احکام را قبل از اجرای آنها تصویب کند.