اسرائیل: اسپانیا و نروژ و ایرلند به «تروریسم پاداش می دهند»

بایدن: کشور فلسطین با «به رسمیت شناختن یکجانبه» تشکیل نمی شود
یوناس گار استور نخست وزیر نروژ در نشست خبری برای اعلام خبر به رسمیت شناختن کشور فلسطین از سوی نروژ (فرانس پرس)
یوناس گار استور نخست وزیر نروژ در نشست خبری برای اعلام خبر به رسمیت شناختن کشور فلسطین از سوی نروژ (فرانس پرس)
TT

اسرائیل: اسپانیا و نروژ و ایرلند به «تروریسم پاداش می دهند»
یوناس گار استور نخست وزیر نروژ در نشست خبری برای اعلام خبر به رسمیت شناختن کشور فلسطین از سوی نروژ (فرانس پرس)
یوناس گار استور نخست وزیر نروژ در نشست خبری برای اعلام خبر به رسمیت شناختن کشور فلسطین از سوی نروژ (فرانس پرس)

اسرائیل روز پنجشنبه (۲۳ مه) سه کشور اروپایی که کشور فلسطین را به رسمیت شناختند را به باد انتقاد گرفت. کاخ سفید گفت پرزیدنت جو بایدن با «به رسمیت شناختن یکطرفه» کشور فلسطین مخالف است. این واکنش ها ساعاتی پس از آن اعلام شد که ایرلند و نروژ و اسپانیا گفتند که از ۲۸ مه کشور فلسطین را به رسمیت خواهند شناخت.
آدرین واتسون سخنگوی شورای امنیت ملی گفت بایدن «همواره از حامیان سرسخت راهکار دو کشوری بوده و هست». او افزود «پرزیدنت بایدن معتقد است که گفتگوهای مستقیم بین طرفین باید به تشکیل کشور فلسطین بینجامد و نه به رسمیت شناختن های یکجانبه».
سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا مستقیما به تصمیم این سه کشور اروپایی نزدیک به آمریکا درباره به رسمیت شناختن کشور فلسطین اشاره نکرد. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به رسمیت شناختن کشور فلسطین از سوی اسپانیا و ایرلند و نروژ را «پاداش دادن به تروریسم» خواند. او در ویدیویی که دفترش منتشر کرد افزود «به این شرارت که کشور نمی دهند». نتانیاهو خاطر نشان کرد «چنین کشوری کشور تروریسم خواهد بود و بار دیگر برای انجام کشتاری مثل کشتار ۷ اکتبر تلاش خواهد کرد. ما زیر بار چنین چیزی نمی رویم». نتانیاهو اظهار کرد «پاداش دادن به تروریسم که صلح به ارمغان نمی آورد».
کابینه بنیامین نتانیاهو در صدد انجام اقداماتی است که باعث بدتر شدن وضع خواهد شد. کابینه اسرائیل تهدید کرد که سه کشوری که کشور فلسطین را به رسمیت شناختند تنبیه خواهند شد و تشکیلات خودگردان فلسطین نیز با اقدامات تنبیهی روبرو خواهد شد و درآمدهای مالیاتی تشکیلات خودگردان مصادره و رویه اشغالگری و شهرک سازی و شهرک نشینی در بخش شمالی کرانه باختری از سرگرفته می شود. ایتمار بن گویر وزیر امنیت ملی بار دیگر به صحن های مسجد الاقصی یورش برد.

لاستیک های آتش گرفته در میانه درگیری ها بین معترضان فلسطینی و ماموران اسرائیلی که چهارشنبه به جنین در کرانه باختری یورش بردند (فرانس پرس)

اقدامات اسرائیل با تشدید خطرناک عملیات جنگی این کشور در رفح و بخش های دیگر نوار غزه و جنین و مناطق کرانه باختری همزمان شده است. بزالل اسموتریچ وزیر دارایی این کشور که مقامی در وزارت دفاع هم دارد از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر درخواست کرد تا در پاسخ به تصمیم به رسمیت شناختن کشور فلسطین از سوی نروژ و اسپانیا و ایرلند فورا اقدامات تنبیهی برای حکومت خودگردان در نظر بگیرد. او افزود «این اقدامات شامل جلسه فوری شورای برنامه ریزی شهرک سازی در «یهودا و سامره» (کرانه باختری) می شود تا طرح احداث ده هزار واحد مسکونی «یهودی نشین» در شهرک ها را تصویب کند. این شهرک ها در منطقه E1 که کرانه باختری را به دو بخش تقسیم می کند نیز ساخته می شوند. کما اینکه در ازای هر کشور که کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد یک شهرک یهودی نشین احداث می شود».
اسموتریچ خطاب به نتانیاهو گفت که او تصمیم گرفته پول های حکومت خودگردان فلسطین را تحویل ندهد و همه أموال واریز شده به بانک نروژ برای حکومت خودگردان را پس بگیرد و مجوز مقامات ارشد حکومت خودگردان فلسطین برای رفت و آمد در گذرگاه ها را برای همیشه لغو کند و تحریم های مالی اضافی علیه مقامات ارشد حکومت خودگردان فلسطین و خانواده هایشان در نظر بگیرد.
یوآو گالانت وزیر دفاع اسرائیل و یوسی دغان رئیس شورای شهرک سازی در شمال کرانه باختری چهارشنبه (۲۲ مه) در بیانیه مشترکی از آغاز اجرای قانون لغو تخلیه شهرک های شمال کرانه باختری که ۲۱ مارس ۲۰۲۳ در کنست تصویب شد خبر دادند. گالانت گفت که مفاد این قانون در شهرک نشین های غانیم و کادیم و حومیش و سانور اجرا می شود. این شهرک ها در ۲۰۰۵ برچیده شدند اما طبق این قانون امکان بازگشت شهرک نشین ها به این مناطق وجود دارد. دولت اسرائیل در نظر دارد به شهرک هایی که بی قاعده در شمال کرانه باختری ساخته شده اند مشروعیت بدهد و قانون منع بازگشت شهرک نشینان به شمال کرانه باختری را کاملا لغو کند.

دیوارنگاره های «پیروزی برای فلسطین» در دوبلین ایرلند پس از اینکه مقامات ایرلند چهارشنبه اعلام کردند کشور فلسطین را به رسمیت خواهند شناخت (رویترز)

گالانت گفت «موفق به تکمیل یک گام تاریخی شدیم. یهودا و سامره (کرانه باختری) با تسلط یهودیان بر آنها از امنیت برخوردار می شوند و لغو قانون منع بازگشت شهرک نشینان به این مناطق باعث گسترش شهرک نشینی و برقراری امنیت برای ساکنان منطقه می شود». او خاطر نشان کرد «به گسترش شهرک نشینی در یهودا و سامره ادامه خواهم داد تا امنیت برای شهروندان در معابر و داخل شهرک ها برقرار شود».
وزارت خارجه اسرائیل در بیانیه ای اعلام کرد که یک رشته از اقدامات تنبیهی علیه سه کشوری که فلسطین را به رسمیت شناختند را بررسی می کند. یکی از این اقدامات می تواند جلوگیری از ورود نمایندگان اتحادیه اروپا و زیر مجموعه های وابسته به آن به کرانه باختری و کمک رسانی به فلسطینیان باشد.
یسرائیل کاتس وزیر خارجه اسرائیل گفت که سفرای اسرائیل در سه کشور یاد شده فورا برای رایزنی به تل آویو بازمی گردند و سفرای کشورهایی که کشور فلسطین را به رسمیت شناختند برای توبیخ به وزارت خارجه احضار می شوند. او اضافه کرد که تلاش خواهد کرد نگذارد اسپانیا کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد. پدرو سانچز نخست وزیر اسپانیا در پارلمان اسپانیا اعلام کرد که اسپانیا ۲۸ مه کشور فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت.
او در بیانیه خود افزود «امروز به ایرلند و نروژ پیام شدید اللحنی می دهم که اسرائیل سکوت نخواهد کرد. پیام به رسمیت شناختن کشور فلسطین از سوی ایرلند و نروژ به جهان این است که تروریسم جواب می دهد. این گامی برای حمایت از جهادی های حماس و ایران است و حق اسرائیل برای دفاع از خود را نادیده می گیرد».
اسرائیل همچنین پیام خصوصی به دولت آمریکا داده تا با فشار بر کشورهای غربی نگذارد که این کشورها مثل نروژ و اسپانیا و ایرلند کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند و اقدامات تنبیهی علیه کشورهایی در نظر بگیرد که توصیه آمریکا را گوش نکنند. برخی منابع سیاسی گفتند که «دولت آمریکا می تواند جلوی این روند را بگیرد و تاثیر گذار باشد». روزنامه «یدیعوت آحارونوت» گزارش داد که اسرائیل دست به دامن موسسات یهودی در آمریکا شده تا به کاخ سفید برای توقف روند به رسمیت شناختن کشور فلسطین فشار بیاورند.
برخی منابع اسرائیلی گفتند که ۱۴۴ کشور از مجموع ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل کشور فلسطین را به رسمیت خواهند شناخت. اسرائیل تلاش می کند تا کشورهای اروپایی و غربی به این موج گسترده به رسمیت شناختن کشور فلسطین ملحق نشوند.
در این راستا بن گویر وزیر امنیت ملی اسرائیل چهارشنبه همراه گروهی از شهرک نشینان یهودی برای اولین بار از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ به مسجد الاقصی یورش برد.
بن گویر و همراهانش با اسکورت پلیس اسرائیل از درب ورودی المغاربه وارد صحن های مسجد الاقصی شدند و عمدتا جلوی مصلای القبلی و صحن های شرقی مسجد حضور داشتند و شهرک نشین های افراطی در صحن های مسجد الاقصی دست به اقدامات تحریک آمیز زدند و عده ای از آنها آیین های توراتی جلوی مسجد الصخره ادا کردند و پس از آن از مسجد الاقصی از در ورودی السلسله خارج شدند.
این رفتارها بخشی از اقدامات و اظهارات هیستریک مقامات اسرائیل هستند که گویا پیامش این است که می خواهند دنیا را تنبیه کنند.
البته راستگرایان افراطی از این اقدامات و اظهارات به عنوان «سیگنال های هشدار خطرناک» یاد می کنند «تا دنیا متوجه شوند مالک خانه به دلیل رفتارهای تحریک آمیز آنان دیوانه شده و اقدامات بعدی واکنش سخت تر ما را به دنبال خواهد داشت».
درست مثل همین اظهارات پس از حمله (حماس) در راستای توضیح واکنش جنون آمیز اسرائیل که غزه را روی سر اهالی و زنان و کودکان و غیر نظامیان خراب کرد شنیده شدند.

در این راستا الی کوهن وزیر انرژی اسرائیل چهارشنبه (۲۲ مه) گفت «تنها یک کشور اسرائیل از رود تا دریا وجود خواهد داشت». کوهن در شبکه «اکس» افزود «اسپانیا و ایرلند و نروژ می خواهند به آنانی که مردم ما را کشتند و سر بریدند و تجاوز کردند و ربودند کشور بدهند.. آنها می خواهند به تروریسم پاداش بدهند».عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد

عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد
TT

عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد

عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد

وزارت دادگستری عراق اجرای احکام اعدام در تعطیلات عید قربان را تکذیب و اعلام کرد که کسانی را که در انتشار این خبر از طریق رسانه‌ها یا سایت‌های جعلی دست داشته‌اند تحت پیگرد قانونی قرار خواهد داد.
رسانه‌های محلی اخباری مبنی بر «اعدام حدود ۳۶ محکوم از استان‌های صلاح الدین، نینوا، انبار و بغداد در صبح روز اول عید قربان» منتشر کرده بودند.
وزارت دادگستری روز پنجشنبه در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت که «این حق را دارد که از تمامی سایت‌هایی که چنین اخبار نادرست و گمراه‌کننده‌ای را منتشر می‌کنند شکایت کند».

این وزارتخانه توضیح داد که «مایل است از جامعه در برابر شایعات و اخبار نادرست محافظت کند زیرا این اخبار بر امنیت و ثبات آن تأثیر می‌گذارد».
در بیانیه این وزارتخانه آمده است که «متعهد به اعمال استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر، اجرای برنامه اصلاحی خود و اجرای قانون با شفافیت و صداقت است».
بیانیه دادگستری از رسانه‌ها خواست تا صحت اخبار را از منابع رسمی و موثق بررسی کنند و تسلیم شایعات و اطلاعات کذب نشوند.
در چند سال گذشته، دادگاه‌های عراق صدها حکم اعدام و حبس ابد را برای کسانی که به عضویت داعش محکوم شده‌اند صادر کرده‌اند.
بر اساس قوانین عراق، جنایات تروریسم و قتل، مجازات اعدام دارد و رئیس‌جمهور باید این احکام را قبل از اجرای آنها تصویب کند.