آزمایش موشک قاره‌پیمای کره شمالی با حضور کیم

رهبر کره شمالی آمریکا را نسبت به «هرگونه تصمیم اشتباهی» برحذر داشت

صورة وزعتها «وكالة أنباء كوريا الشمالية» الثلاثاء لكيم جونغ أون وابنته يراقبان إطلاق الصاروخ الباليستي (أ.ف.ب)
صورة وزعتها «وكالة أنباء كوريا الشمالية» الثلاثاء لكيم جونغ أون وابنته يراقبان إطلاق الصاروخ الباليستي (أ.ف.ب)
TT

آزمایش موشک قاره‌پیمای کره شمالی با حضور کیم

صورة وزعتها «وكالة أنباء كوريا الشمالية» الثلاثاء لكيم جونغ أون وابنته يراقبان إطلاق الصاروخ الباليستي (أ.ف.ب)
صورة وزعتها «وكالة أنباء كوريا الشمالية» الثلاثاء لكيم جونغ أون وابنته يراقبان إطلاق الصاروخ الباليستي (أ.ف.ب)

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی پس از آزمایش قوی‌ترین موشک کره شمالی که می‌تواند کل قلمرو آمریکا را هدف قرار دهد، هشدار داد که اگر آمریکا «هرگونه تصمیم اشتباهی» علیه کشورش انجام دهد، پیونگ یانگ آن را اعلان جنگ تلقی خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، کیم پرتاب موشک بالستیک قاره‌پیمای «هوآسونگ-۱۸» را از نزدیک دنبال کرد و گفت: «این یک اشاره واضح برای نیروهای متخاصم است که هیستری مقابله نظامی بی پروا خود را در طول سال علیه کره شمالی دامن می‌زنند».
وی تأکید کرد: این رزمایش‌ها (پرتاب‌ها) به وضوح نشان داد در صورتی که واشینگتن تصمیم اشتباه علیه ما بگیرد، چه واکنش سریعی در انتظارش خواهد بود.
به گفته وی، اگر واشینگتن بیش از این دست به اقدامات غیردوستانه بزند، پیونگ‌یانگ حق دارد تا با استفاده از تسلیحات پیشرفته‌تر و توسل به گزینه‌های تهدیدآمیزتر، اقداماتی تلافی‌جویانه و تهاجمی‌تر را اتخاذ کند.
این خبرگزاری اعلام کرد که موشک هواسونگ-۱۸ که روز گذشته پرتاب شد، به ارتفاع ۶۵۱۸ کیلومتری رسید و مسافت ۱۰۰۲ کیلومتر را طی کرد و به هدف مشخص شده اصابت کرد.
در مقابل، ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی آزمایش موشک بالستیک قاره‌پیمای کره شمالی را محکوم و آن را نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل توصیف کردند.
کره جنوبی، ژاپن و ایالات متحده این پرتاب را به عنوان نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد محکوم کردند.
این سه کشور روز گذشته در بیانیه مشترکی اعلام کردند که سیستمی را برای نظارت و ارزیابی پرتاب موشک‌های کره شمالی به صورت بلادرنگ فعال کرده‌اند و یک برنامه آموزشی نظامی سه جانبه را طی چندین سال توسعه داده‌اند.
کره جنوبی توضیح داد که موشک کره شمالی یک موشک بالستیک قاره‌پیما با سوخت جامد است و در مسیر بسیار بالایی پرواز کرد و به دریای غرب جزیره هوکایدو ژاپن سقوط کرد.
مسیر ارتفاع و زمان پرواز ۷۴ دقیقه ICBM با برد عملیاتی ۱۵۰۰۰ کیلومتر در صورت پرتاب در یک مسیر مسطح استاندارد مطابقت دارد، به این معنی که می‌تواند به تمام سرزمین اصلی ایالات متحده برسد.هیئت منصفه دادگاهی هانتر بایدن را در هر سه اتهام مرتبط با اسلحه گناهکار شناخت\

هانتر بایدن (عکس وسط) جیل بایدن بانوی اول آمریکا و همسرش ملیسا کوهن در حال ترک دادگاه روز سه شنبه
هانتر بایدن (عکس وسط) جیل بایدن بانوی اول آمریکا و همسرش ملیسا کوهن در حال ترک دادگاه روز سه شنبه
TT

هیئت منصفه دادگاهی هانتر بایدن را در هر سه اتهام مرتبط با اسلحه گناهکار شناخت\

هانتر بایدن (عکس وسط) جیل بایدن بانوی اول آمریکا و همسرش ملیسا کوهن در حال ترک دادگاه روز سه شنبه
هانتر بایدن (عکس وسط) جیل بایدن بانوی اول آمریکا و همسرش ملیسا کوهن در حال ترک دادگاه روز سه شنبه

هانتر بایدن هنگام اعلام رای دادگاه به جلو زل زده بود و اندکی ناراحت به نظر رسید. او پس از اعلام رای دادگاه روی شانه وکیلش زد. او حالا با مجازات زندان که ممکن است تا ۲۵ سال باشد روبروست.
رای نهایی دست ماریلن نوریکا قاضی دادگاه منطقه ای است و گفتنی است که حداکثر مجازات برای افرادی که برای اولین بار مجرم شناخته می شوند در نظر گرفته نمی شود. زندانی شدن یا نشدن هانتر بایدن بستگی به تصمیم این قاضی دارد.

خبرنگاران و رسانه ها در نوبت ورود به سالن دادگاه فدرال آمریکا در دلاور برای حضور در جلسه سه شنبه (آژانس عکس اروپا)

پسر جو بایدن رئیس جمهور و نامزد مطلوب دموکرات ها برای انتخابات ریاست جمهوری آتی حالا با گرفتن این حکم حال و روز بهتر از دونالد ترامپ کاندیدای احتمالی جمهوری خواهان برای انتخابات ندارد و هر دو وضع مشابهی دارند که ممکن است تاثیر بسزایی بر روی میتینگ ها و روند انتخابات بگذارد.
بایدن از صحبت کردن درباره بحث محاکمه پسرش در دلاور خودداری کرد چرا که تصور می کرد هر گونه اظهار نظر ممکن است به عنوان دخالت کردن در یک پرونده جنائی وزارت دادگستری کشور تعبیر شود.
دموکرات ها و متحدانشان نگرانند از اینکه جلسات محاکمه و به خصوص رای دادگاه مبنی بر مجرم شناختن هانتر بایدن به اعتبار و محبوبیت رئیس جمهور ۸۱ ساله خدشه وارد می کند. سلامت هانتر بایدن – تک پسر جو بایدن- همواره برای رئیس جمهور آمریکا مهم بوده است.

هانتر بایدن و ترامپ گفتند که قربانی تصمیمات آنی شدند. ترامپ همچنان مدعی است که رای دادگاه درباره مجرم شناخته شدنش «جعلی» است اما جو بایدن گفت که رای دادگاه را خواهد پذیرفت و پیگیر گرفتن عفو پسرش نخواهد بود.
دردسرهای حقوقی هانتر بایدن به این حکم دادگاه محدود نمی شود. دادگاه هانتر بایدن در ماه سپتامبر در کالیفرنیا به اتهام تخلف مالیاتی و پرداخت نکردن ۱.۴ میلیون دلار مالیات برگزار می شود. جمهوری خواهان در کنگره گفتند که آنها به عنوان یکی از اقداماتشان برای برکناری رئیس جمهور بحث محاکمه پسر بایدن را پیگیر خواهند شد. پرزیدنت بایدن در روند دادرسی پسرش با هیچ اتهامی روبرو نشده است.

خبر مجرم شناخته شدن هانتر بایدن در صفحه تلویزیون در سالن نشست مطبوعاتی سه شنبه در کاخ سفید (فرانس پرس)

بخش اعظم کیفرخواست مطرح شده در این دادگاه علیه هانتر بایدن درباره معتاد بودن پسر بایدن بود که تا چه اندازه خطرناک است. در این راستا دادگاه به شهادت بسیار خصوصی و اسنادی که به تعبیری مایه خجالت هستند پرداخت.
هیئت منصفه به اظهارات همسر سابق و دوست دختر سابق هانتر بایدن درباره اینکه او همیشه کوکائین مصرف می کرده و تلاش هایشان برای ترک اعتیاد او بی نتیجه بوده گوش کردند. هیئت منصفه همچنین چندین عکس از پسر رئیس جمهور را با سینه برهنه و موهای ژولیده دیدند که در یک اتاق چرک و کثیف نیمه لخت نشسته و چند شیشه شکسته دستش گرفته است. هیئت منصفه یک ویدیوی کوتاه از هانتر بایدن دیدند که او کوکائین روی ترازو می گذارد.
البته در این ویدیوی اخیر هانتر بایدن در تصاویر دیده نمی شود اما هیئت منصفه صدایش را شنیدند چرا که دادستان ها کتاب صوتی های هانتر بایدن در سال ۲۰۲۱ با عنوان «چیزهای قشنگ» را پخش کردند و او در این کتاب درباره اینکه چقدر حالش پس از درگذشت بو برادرش در سال ۲۰۱۵ بد شد صحبت می کند و می گوید که معتاد شد و ترک کرد.

دادستان ها استدلال کردند که این اسناد ثابت می کند که وقتی هانتر ۵۴ ساله اسلحه خریده معتاد بوده و وقتی در فرم دولتی در پاسخ به پرسش آیا معتاد بوده جواب «خیر» داده دروغ گفته است.
ابی لاول وکیل هانتر بایدن گفت که وضع روحی و عقلی هانتر بایدن هنگام نگارش کتاب با خرید اسلحه که گمان نمی رفت معتاد بوده تفاوت داشته است. لاول خطاب به هیئت منصفه افزود در برخی سوالات در فرم مربوط به خرید اسلحه گرم از فعل های مضارع استفاده شده است مثلا «آیا شما معتاد هستید»؟

ابی لاول خاطر نشان کرد هانتر بایدن شاید هنگام پر کردن آن فرم تصور می کرد که اعتیاد به الکل دارد و نه مخدرات چرا که اعتیاد به الکل برای خرید اسلحه ایراد ندارد.

هانتر بایدن پارسال امید داشت که با یک روند دادرسی بلند مدت از سوی دادگاه فدرال روبرو شود و با دادستان ها در این باره به توافق رسیده بود تا از برگزاری دادگاهی مثل دادگاه روز سه شنبه آنهم در نزدیکی انتخابات ۲۰۲۴ جلوگیری کند. بنا به معامله ای که هانتر بایدن و گروه دادستانی انجام داده بودند قرار بود هانتر بایدن بگوید که تخلف مالیاتی انجام داده و در صورت فاصله گرفتن از مشکل و دردسر برای دو سال مورد پیگرد قضایی در پرونده خرید اسلحه قرار نگیرد. اما این معامله نشد چون نورکا کاندیدای ترامپ شک کرد که این معامله غیر عادی به نظر می رسد و وکلای دفاع نتوانستند مساله را جمع کنند.