روسیه به دنبال تحکیم دستاوردهای خود در سال ۲۰۲۴؛ حرکت به سوی ایجاد شکاف گسترده در اردوگاه غرب

جنگ اوکراین «به تعویق افتاد»... ورود به پرونده‌های منطقه‌ای فعال شده‌است

پوتین و وزیر دفاعش سرگئی شویگو در جریان بازدید از یک مرکز آموزشی نظامی در ماه اکتبر (AFP)
پوتین و وزیر دفاعش سرگئی شویگو در جریان بازدید از یک مرکز آموزشی نظامی در ماه اکتبر (AFP)
TT

روسیه به دنبال تحکیم دستاوردهای خود در سال ۲۰۲۴؛ حرکت به سوی ایجاد شکاف گسترده در اردوگاه غرب

پوتین و وزیر دفاعش سرگئی شویگو در جریان بازدید از یک مرکز آموزشی نظامی در ماه اکتبر (AFP)
پوتین و وزیر دفاعش سرگئی شویگو در جریان بازدید از یک مرکز آموزشی نظامی در ماه اکتبر (AFP)

صحنه‌های منطقه ای و بین‌المللی برای ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در پایان سال مساعد به نظر می‌رسد. سال ۲۰۲۳ پرتلاطم‌ترین و پراضطراب‌ترین ایستگاه در ده سال گذشته، چه در داخل و چه در خارج بود. روسیه شاهد چرخش‌های خطرناک و رویدادهای بزرگ بود.
شورش نظامی گروه «واگنر» با حمایت ژنرال‌های برجسته و منطقه وسیعی از پذیرش مردمی تقریباً در اواسط سال بر روسیه حادث و آن را وارد تونلی از هرج و مرج داخلی شد. اما کرملین در یک نبرد سرنوشت ساز داخلی پیروز شد و موفق شد مخالفان خود را با یک ضربه مهلک از بین ببرد.
شرایط معیشتی شاهد لرزش‌های بزرگ بود. در ابتدای سال به نظر می‌رسید که اقتصاد روسیه زیر بار ۱۱ بسته تحریمی همه‌جانبه دچار تزلزل شده‌است. با این حال، با آمدن پاییز، شاخص‌ها از رکود به سمت بهبود در تعدادی از بخش‌ها حرکت کردند. به نظر می‌رسید که روسیه شروع به کنار آمدن با انزوای اقتصادی از غرب کرده‌است، شرایط را برای رویارویی با پیامدهای سخت بهبود بخشیده و به سمت رکورد رشد در چندین زمینه حرکت کرده‌است.
در جبهه‌های نبرد در کشور همسایه، سال گذشته فرمول شکست برای شرط‌بندی برای دستیابی به پیروزی نظامی بر روسیه تعیین شد. کرملین نیز به نوبه خود اولویت‌ها را تغییر داد و پس از موفقیت باخموت در اواسط سال، دیگر توجهی به پیشرفت گسترده در جبهه‌ها نکرد.
با این حال، در ازای آن، مسکو نقشه‌های «دفاکتو» را که پس از الحاق استان‌های اوکراین ایجاد کرده بود، تقویت کرد و همه تلاش‌ها برای پیشروی در چارچوب ضدحمله اوکراین-غرب را ناکام گذاشت.
در سیاست بین‌الملل؛ با تشدید شکاف در اردوگاه غرب در مورد موضوع کمک نظامی به کی یف و امکان‌پذیری فشار اقتصادی بر مسکو، بادها مطابق میل پوتین وزیدند. جنگ غزه در پاییز دستاوردهای جدیدی را به همراه داشت. نفوذ ضعیف اتحادهای منطقه ای تحت حمایت کرملین مانند بریکس، شانگهای و کشورهای مشترک المنافع بر رویدادهای جهانی مانع از توسعه سیاست‌های مبتنی بر انباشت منافع برای مسکو و متحدانش نشد.
به گفته کرملین و جریان گسترده‌ای در داخل روسیه، زمان‌های سخت گذشته‌است. به نظر می‌رسید که مسکو در حال آماده شدن برای رسیدن به نتایج با فرا رسیدن سال جدید است.

اوکراین... تعلیق درگیری

یکی از برجسته‌ترین جهت‌گیری‌های سیاست‌های پوتین در سال ۲۰۲۴، حفظ رکود نقشه‌های درگیری نظامی در اوکراین است. کارشناسان برجسته انتظار ندارند کرملین دست کم در نیمه اول سال یک حمله گسترده انجام دهد.

تزیینات سال نو در مسکو: ستاره کرملین با علامت «Z»، نشان ارتش روسیه در اوکراین (AFP)

در این زمینه؛ چندین رویکرد پوتین را می‌توان در مورد نبرد او در اوکراین مشاهده کرد.
نیروهای روسی موفق شدند نبرد را در تمام خط مقدم متوقف کنند و از پیشرفت‌های بزرگ جلوگیری کنند. فردا، موفقیت با پیشروی چند صد متری یا عقب‌نشینی به میزان مشابه سنجیده می‌شود. کارشناسان نظامی می‌گویند که مسکو ممکن است بدون انجام یک حمله بزرگ که کرملین به آن نیازی ندارد، محاصره آودیوکا (دونتسک) را برای تأیید «محبوبیت» پوتین در مرحله بعدی توسعه دهد. خطرات آن نیز بسیار زیاد است و اگر خسارات زیادی در میان سربازان روسی رخ دهد ممکن است تأثیر منفی داشته باشد.
عنصر دوم در این سطح این است که مسکو اکنون در یک موقعیت برنده نسبی در «جنگ فرسایشی» قرار دارد، بنابراین رویکردهای آن بر تلاش برای گسترش شکاف در صفوف غرب متمرکز است و برای درماندگی بیشتر اروپا آماده می‌شود. چندین کشور باید از اسلواکی، مجارستان و هلند الگوبرداری کنند تا لحن خود را نسبت به مسکو کاهش دهند و فوراً خواستار باز کردن کانال‌های گفت و گو با آن شوند.
در همین زمینه، داده‌های مسکو حاکی از اتمام تسلیحات و مهمات از انبارها و فروشگاه‌های غرب است که به این معنی است که هزینه تدارکات اوکراین در مرحله بعدی بیشتر خواهد بود. این امر در تمایل برخی کشورهای غربی برای حمایت از ایجاد صنایع دفاعی مشترک با کی یف به عنوان جایگزینی برای تجهیزات نظامی تسلیحات و فناوری‌های ساخت کشورهای ناتو منعکس می‌شود.

تقویت جبهه متفقین

اگرچه اتحادهای منطقه‌ای روسیه در سال گذشته در نشان دادن یک انسجام مستحکم که از مواضع کرملین در قبال غرب حمایت می‌کند، معکوس نشده‌است، اما مسکو در دستیابی به چندین پیشرفت موفق بوده‌است، از جمله گسترش خطوط تجارت جایگزین در مواجهه با محاصره غرب و افزایش نرخ مبادله به ارزهای ملی در چارچوب «شانگهای» و «بریکس» و به صورت دوجانبه نیز با متحدان «استراتژیک» مانند چین، به حدود نیمی از حجم تجارت خارجی روسیه می‌رسد. این فرایند در سال جدید به شدت ادامه خواهد داشت و مسکو به دنبال تقویت مسیرهای جایگزین عرضه به ویژه «کریدور شمال-جنوب» با همکاری چین، ایران و کشورهای قفقاز جنوبی و بهبود شرایط تجارت با متحدانش خواهد بود.

ایران، متحد استراتژیک

از جمله جهت‌گیری‌های اصلی سیاست روسیه در سال جدید، ادامه تقویت روابط با ایران به عنوان برجسته‌ترین شریک منطقه ای روسیه است. تحکیم مشارکت در جنگ اوکراین و تدارکات عمده ای که تهران در سال گذشته در اختیار مسکو قرار داد، پایه‌های توسعه این تحرک مشترک را پی ریزی کرد. این همان چیزی است که از طریق توافق‌نامه‌های مربوط به صنایع مشترک که در زمینه‌های عمرانی در حال توسعه هستند (تولید خودرو، مونتاژ هواپیما و ماشین آلات و ...) شروع به ظهور کرده‌است. ارتش، که در درجه اول به توسعه همکاری در زمینه تولید پهپاد و ادامه کار در توسعه بخش موشک‌های دفاعی می‌پردازد، در این زمینه، همچنین صحبت‌هایی در مورد امکان ارائه قرارداد مورد انتظار آخرین نسل از جنگنده‌های سوخو به ایران وجود دارد.
برآوردهای روسیه و ایران حاکی از آن است که در نیمه اول سال ۲۰۲۴، دو طرف در آستانه امضای یک توافقنامه مشارکت استراتژیک جدید و جامع هستند. این توافقنامه که قرار است روابط را به سطح کیفی جدیدی منتقل کند، دو سال است که روی آن کار شده‌است و پس از رسیدن به شکل نهایی در انتظار امضای رسمی است که شامل همه زمینه‌های همکاری آینده است.
در سطح منطقه ای، دو کشور قصد خود را برای افزایش همگرایی دیدگاه‌ها در مورد پرونده‌های موجود، به ویژه در مورد پرونده هسته ای ایران و درگیری‌های جاری در سوریه پنهان نمی‌کنند؛ پرونده‌هایی که همچنین انتظار می‌رود سال آینده وارد فاز جدیدی شوند.

سوریه... عرصه درگیری دوباره

جنگ اوکراین و مواضع اتخاذ شده توسط تل آویو در حمایت صریح از کی یف، علاوه بر پیامدهای بعدی ناشی از جنگ جاری در غزه، منجر به تغییر مهمی در اولویت‌های روسیه در سوریه شد. این امر عمدتاً در تغییر سیاست کمتر محتاطانه و حساس مسکو در قبال تلاش‌های قبلی خود برای حفظ تعادل ظریفی که بین روابط خود با ایران از یک سو و اسرائیل از سوی دیگر برقرار کرده بود ظاهر شد.
این روند در دفعات فزاینده محکومیت روسیه به حملات اسرائیل به مراکز ایران در سوریه و در عقب‌نشینی از آمادگی‌های قبلی برای دستیابی به توافق با غرب بر اساس «کنترل حضور ایران» در سوریه مشهود بود.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در یک کنفرانس مطبوعاتی در سالن نمایشگاه گوستینی دوور در مرکز مسکو (رویترز)

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که مسکو به تقویت این روند در مرحله بعدی ادامه دهد، با تمایل خود به ادامه تضمین این که مسائل به یک رویارویی همه‌جانبه که ممکن است منجر به گسترش دامنه جغرافیایی جنگ غزه در منطقه شود، ادامه دهد. این بدان معناست که سوریه بار دیگر به عرصه درگیری فعال، هرچند «کنترل شده» بین بازیگران خارجی، با این انتظار که مسکو از اقدامات برای کنترل حضور ایران در این کشور دست بردارد، تبدیل شده‌است.هیئت منصفه دادگاهی هانتر بایدن را در هر سه اتهام مرتبط با اسلحه گناهکار شناخت\

هانتر بایدن (عکس وسط) جیل بایدن بانوی اول آمریکا و همسرش ملیسا کوهن در حال ترک دادگاه روز سه شنبه
هانتر بایدن (عکس وسط) جیل بایدن بانوی اول آمریکا و همسرش ملیسا کوهن در حال ترک دادگاه روز سه شنبه
TT

هیئت منصفه دادگاهی هانتر بایدن را در هر سه اتهام مرتبط با اسلحه گناهکار شناخت\

هانتر بایدن (عکس وسط) جیل بایدن بانوی اول آمریکا و همسرش ملیسا کوهن در حال ترک دادگاه روز سه شنبه
هانتر بایدن (عکس وسط) جیل بایدن بانوی اول آمریکا و همسرش ملیسا کوهن در حال ترک دادگاه روز سه شنبه

هانتر بایدن هنگام اعلام رای دادگاه به جلو زل زده بود و اندکی ناراحت به نظر رسید. او پس از اعلام رای دادگاه روی شانه وکیلش زد. او حالا با مجازات زندان که ممکن است تا ۲۵ سال باشد روبروست.
رای نهایی دست ماریلن نوریکا قاضی دادگاه منطقه ای است و گفتنی است که حداکثر مجازات برای افرادی که برای اولین بار مجرم شناخته می شوند در نظر گرفته نمی شود. زندانی شدن یا نشدن هانتر بایدن بستگی به تصمیم این قاضی دارد.

خبرنگاران و رسانه ها در نوبت ورود به سالن دادگاه فدرال آمریکا در دلاور برای حضور در جلسه سه شنبه (آژانس عکس اروپا)

پسر جو بایدن رئیس جمهور و نامزد مطلوب دموکرات ها برای انتخابات ریاست جمهوری آتی حالا با گرفتن این حکم حال و روز بهتر از دونالد ترامپ کاندیدای احتمالی جمهوری خواهان برای انتخابات ندارد و هر دو وضع مشابهی دارند که ممکن است تاثیر بسزایی بر روی میتینگ ها و روند انتخابات بگذارد.
بایدن از صحبت کردن درباره بحث محاکمه پسرش در دلاور خودداری کرد چرا که تصور می کرد هر گونه اظهار نظر ممکن است به عنوان دخالت کردن در یک پرونده جنائی وزارت دادگستری کشور تعبیر شود.
دموکرات ها و متحدانشان نگرانند از اینکه جلسات محاکمه و به خصوص رای دادگاه مبنی بر مجرم شناختن هانتر بایدن به اعتبار و محبوبیت رئیس جمهور ۸۱ ساله خدشه وارد می کند. سلامت هانتر بایدن – تک پسر جو بایدن- همواره برای رئیس جمهور آمریکا مهم بوده است.

هانتر بایدن و ترامپ گفتند که قربانی تصمیمات آنی شدند. ترامپ همچنان مدعی است که رای دادگاه درباره مجرم شناخته شدنش «جعلی» است اما جو بایدن گفت که رای دادگاه را خواهد پذیرفت و پیگیر گرفتن عفو پسرش نخواهد بود.
دردسرهای حقوقی هانتر بایدن به این حکم دادگاه محدود نمی شود. دادگاه هانتر بایدن در ماه سپتامبر در کالیفرنیا به اتهام تخلف مالیاتی و پرداخت نکردن ۱.۴ میلیون دلار مالیات برگزار می شود. جمهوری خواهان در کنگره گفتند که آنها به عنوان یکی از اقداماتشان برای برکناری رئیس جمهور بحث محاکمه پسر بایدن را پیگیر خواهند شد. پرزیدنت بایدن در روند دادرسی پسرش با هیچ اتهامی روبرو نشده است.

خبر مجرم شناخته شدن هانتر بایدن در صفحه تلویزیون در سالن نشست مطبوعاتی سه شنبه در کاخ سفید (فرانس پرس)

بخش اعظم کیفرخواست مطرح شده در این دادگاه علیه هانتر بایدن درباره معتاد بودن پسر بایدن بود که تا چه اندازه خطرناک است. در این راستا دادگاه به شهادت بسیار خصوصی و اسنادی که به تعبیری مایه خجالت هستند پرداخت.
هیئت منصفه به اظهارات همسر سابق و دوست دختر سابق هانتر بایدن درباره اینکه او همیشه کوکائین مصرف می کرده و تلاش هایشان برای ترک اعتیاد او بی نتیجه بوده گوش کردند. هیئت منصفه همچنین چندین عکس از پسر رئیس جمهور را با سینه برهنه و موهای ژولیده دیدند که در یک اتاق چرک و کثیف نیمه لخت نشسته و چند شیشه شکسته دستش گرفته است. هیئت منصفه یک ویدیوی کوتاه از هانتر بایدن دیدند که او کوکائین روی ترازو می گذارد.
البته در این ویدیوی اخیر هانتر بایدن در تصاویر دیده نمی شود اما هیئت منصفه صدایش را شنیدند چرا که دادستان ها کتاب صوتی های هانتر بایدن در سال ۲۰۲۱ با عنوان «چیزهای قشنگ» را پخش کردند و او در این کتاب درباره اینکه چقدر حالش پس از درگذشت بو برادرش در سال ۲۰۱۵ بد شد صحبت می کند و می گوید که معتاد شد و ترک کرد.

دادستان ها استدلال کردند که این اسناد ثابت می کند که وقتی هانتر ۵۴ ساله اسلحه خریده معتاد بوده و وقتی در فرم دولتی در پاسخ به پرسش آیا معتاد بوده جواب «خیر» داده دروغ گفته است.
ابی لاول وکیل هانتر بایدن گفت که وضع روحی و عقلی هانتر بایدن هنگام نگارش کتاب با خرید اسلحه که گمان نمی رفت معتاد بوده تفاوت داشته است. لاول خطاب به هیئت منصفه افزود در برخی سوالات در فرم مربوط به خرید اسلحه گرم از فعل های مضارع استفاده شده است مثلا «آیا شما معتاد هستید»؟

ابی لاول خاطر نشان کرد هانتر بایدن شاید هنگام پر کردن آن فرم تصور می کرد که اعتیاد به الکل دارد و نه مخدرات چرا که اعتیاد به الکل برای خرید اسلحه ایراد ندارد.

هانتر بایدن پارسال امید داشت که با یک روند دادرسی بلند مدت از سوی دادگاه فدرال روبرو شود و با دادستان ها در این باره به توافق رسیده بود تا از برگزاری دادگاهی مثل دادگاه روز سه شنبه آنهم در نزدیکی انتخابات ۲۰۲۴ جلوگیری کند. بنا به معامله ای که هانتر بایدن و گروه دادستانی انجام داده بودند قرار بود هانتر بایدن بگوید که تخلف مالیاتی انجام داده و در صورت فاصله گرفتن از مشکل و دردسر برای دو سال مورد پیگرد قضایی در پرونده خرید اسلحه قرار نگیرد. اما این معامله نشد چون نورکا کاندیدای ترامپ شک کرد که این معامله غیر عادی به نظر می رسد و وکلای دفاع نتوانستند مساله را جمع کنند.