گواردیولا: سعودی با موفقیت به سمت ایجاد یک «لیگ قوی» حرکت می‌کند

پیش‌بینی سرمربی من سیتی: کوچ ستاره‌های بین‌المللی بیشتر به سوی سعودی

غوارديولا أشاد باستقطاب الدوري السعودي للنجوم العالميين (الشرق الأوسط)
غوارديولا أشاد باستقطاب الدوري السعودي للنجوم العالميين (الشرق الأوسط)
TT

گواردیولا: سعودی با موفقیت به سمت ایجاد یک «لیگ قوی» حرکت می‌کند

غوارديولا أشاد باستقطاب الدوري السعودي للنجوم العالميين (الشرق الأوسط)
غوارديولا أشاد باستقطاب الدوري السعودي للنجوم العالميين (الشرق الأوسط)

پپ گواردیولا، سرمربی منچسترسیتی در تازه‌ترین واکنش به انتقال ریاض محرز از منچسترسیتی به باشگاه الاهلی سعودی، پیش‌بینی کرد که در آینده بازیکنان و ستارگان بین‌المللی بیشتری به لیگ سعودی می‌روند.
گواردیولا گفت که لیگ حرفه‌ای سعودی در تلاش برای ایجاد یک لیگ قوی، بازار نقل و انتقالات را کاملاً تغییر داده‌است.
سرمربی سیتیزن‌ها افزود: چند ماه پیش، کریستیانو رونالدو تنها بازیکن این لیگ بود و کسی فکر نمی‌کرد که چنین بازیکنان بزرگی به لیگ سعودی منتقل شوند.
وی اظهار کرد: در آینده تعداد بازیکنان بزرگ فوتبال اروپا در کشور سعودی بیشتر خواهند شد و باشگاه‌ها باید حواسشان به چنین موضوعی جمع باشد. ریاض محرز یک پیشنهاد شگفت‌انگیز دریافت کرد و به همین علت ما نتوانستیم اصلاً کاری بکنیم.
گواردیولا گفت: «سعودی می‌خواهد یک لیگ قوی ایجاد کند و تاکنون در این امر موفق بوده‌است».
وی افزود: نمی‌دانم تا چه زمانی می‌توانند این کار را انجام دهند اما به هر حال بسیاری از بازیکنان از آن استقبال می‌کنند و می‌خواهند در لیگ سعودی بازی کنند.
پیش از این، ریچارد مسترز مدیر عامل لیگ برتر انگلستان گفته‌است «واضح است که چیز جدیدی در صحنه فوتبال جهانی در حال رخ دادن است».
وی افزود: «لیگ حرفه‌ای سعودی اعلام کرده‌است که می‌خواهد تا سال ۲۰۳۰ جزو ۱۰ لیگ برتر دنیا باشد، آنها روی بازیکنان و مربیان سرمایه‌گذاری کرده‌اند تا سطح لیگ و سطح باشگاه‌های خود را بالا ببرند».
از سوی دیگر، دون گاربر رئیس لیگ MLS آمریکا گفت که رشد «لیگ سعودی» هیچ تهدیدی برای آنها ایجاد نمی‌کند، اما نشان دهنده فرصتی برای رشد و توسعه بازی در سراسر جهان است.

Read alsoنجلاء النعیمی: داوری فینال اسنوکر قهرمانی آسیا مایه افتخارم است

نجلاء داوری یکی از مسابقات قهرمانی آسیا در ریاض را بر عهده دارد (الشرق الاوسط)
نجلاء داوری یکی از مسابقات قهرمانی آسیا در ریاض را بر عهده دارد (الشرق الاوسط)
TT

نجلاء النعیمی: داوری فینال اسنوکر قهرمانی آسیا مایه افتخارم است

نجلاء داوری یکی از مسابقات قهرمانی آسیا در ریاض را بر عهده دارد (الشرق الاوسط)
نجلاء داوری یکی از مسابقات قهرمانی آسیا در ریاض را بر عهده دارد (الشرق الاوسط)

نجلاء النعیمی داور «بین المللی» اهل سعودی است که نامش در تاریخ بازی اسنوکر ماندگار شد. نجلاء اولین بانوی عرب و خلیجی است که داوری فینال قهرمانی آسیا را بر عهده داشت. این مسابقات جمعه (۵ جولای) در ریاض پایتخت سعودی پایان یافت.

نجلاء النعیمی در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «این مایه افتخارم است که به عنوان اولین زن عرب و خلیجی داوری مسابقه بین المللی اسنوکر را بر عهده داشتم. این رویداد بین المللی بزرگی بود که به دستاوردهای ورزشی بنده اضافه می شود به ویژه اینکه داور فینال اسنوکر قهرمانی آسیا بودم».

نجلاء افزود «لحظه قشنگی بود و در آن زمان حس افتخار داشتم به اینکه داور مسابقات بانوان اسنوکر بازی هستم که قبلا با آنها در مسابقات بین المللی رقابت کرده بودم اما حالا در مسابقات آسیایی در ریاض به عنوان داور در مسابقات این بانوان نقش دارم و نشان بین المللی داوری را دریافت کردم».
او درباره آغاز فعالیت خود اضافه کرد «بنده بیلیارد و اسنوکر بازی می کردم و جزو اولین بانوانی بودم که ۴ سال پیش به فدراسیون بیلیارد و اسنوکر پیوستم و در چندین مسابقه بین المللی بیلیارد و اسنوکر از جمله جام جهانی و مسابقات آسیایی در قطر ۲۰۲۲-۲-۲۳ حضور داشتم».
نجلاء در ادامه خاطر نشان کرد «بنده در کودکی با پدرم به عنوان سرگرمی بیلیارد بازی می کردم و مسابقات اسنوکر را تماشا می کردم و به آنها علاقه داشتم. به دنبال اسنوکر رفتم و وارد دنیای این بازی شده و عاشق آن شدم».

النعیمی درباره راز موفقیت خود گفت «خانواده ام بزرگ ترین حامی من هستم و نیز به کمک ناصر الشمری رئیس فدراسیون بیلیارد و اسنوکر سعودی که بنده را به عنوان کاندیدای داوری معرفی کرد به این مرحله رسیدم. نجلاء العلیان معاون رئیس بنده را تایید صلاحیت و سپس برای داوری مسابقات معرفی کرد. دوره های آموزشی مبانی داوری را گذراندم و در امتحان موفق بودم و داور شدم».

نجلاء پیشتر به عنوان داور لیگ قهرمانی اسنوکر مردان سعودی حضور داشت اما فینال اسنوکر قهرمانی آسیا اولین مسابقه منطقه ای و بین المللی است که نجلاء در آن اولین داور زن عرب و خلیجی بود.

او درباره مشکلاتی که طی دوران فعالیت حرفه ای داشته گفت «البته که مشکلاتی مثل رفت و آمد و سفر داشتم و اینکه چگونه بین کار و زندگی اجتماعی و فعالیت ورزشی ام تعادل برقرار کنم. همیشه طی مسابقات استرس و نگرانی و تلاش و تمرکز بالا وجود دارد و این یکی از سختی های عمده برای بسیاری از بازیکنان و داوران است».

نجلاء درباره فشارهای روانی به کمیته داوران گفت «مشکلات و فشارهای روحی و روانی زیادی داریم چون بالاخره مسئولیت سنگینی در داوری مسابقات داریم و باید به دقت مسابقه را دنبال کنیم. باید تا آخر مسابقه صبور بود و باید تصمیم درست با توجه به قوانین بازی گرفت».

او در ادامه خاطر نشان کرد «به رغم همه مشکلات و چالش ها اما اسنوکر یک بازی لذت بخش و اوج موفقیت و سرگرمی است که همه سختی ها و خستگی را از بین می برد».

نجلاء همچنین کارنامه درخشانی به عنوان اسنوکر باز دارد و در مسابقات دوستانه مصر به خاطر حضور و بازی جذاب خود لوح قدردانی گرفت و در اولین دوره مسابقات اسنوکر سعودی در ۲۰۲۲ مدال برنز دریافت کرد.
نجلاء به عنوان بازیکن تیم ملی اسنوکر بانوان سعودی در مسابقات قهرمانی آسیا در قطر شرکت کرد و این تیم اولین تیم اسنوکر از سعودی و کشورهای عربی بود که در مسابقات قهرمانی شرکت کرد.

النعیمی درباره حضور زنان اسنوکر باز گفت «زنان در سطح مسابقات محلی باشگاهی بیلیارد حضور چشمگیری دارند اما اسنوکر دشوار است و زنان اسنوکر باز فراوانی نداریم. اینکه حالا بیش از ۲۰۰ بازیکن زن بیلیارد در سعودی داریم و این مایه خوشحالی است».

این داور زن سعودی اظهار کرد «استقبال زنان سعودی از بیلیارد و اسنوکر به خصوص در فدراسیون بیلیارد و اسنوکر در ریاض و دمام چشمگیر است و زنان می توانند به راحتی به دوره های آموزشی در سعودی دسترسی پیدا کنند».